
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1742/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру №5342 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
30 березня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Територіального сервісного центру №5342 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області про визнання протиправними дій щодо відмови у реєстрації автомобіля марки RENAULT MEGANE SCENIC, 1997 року випуску, сірого кольору, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та зобов`язання зареєструвати вказаний транспортний засіб з видачею номерного знаку.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що позивачем був придбаний у Польщі автомобіль марки RENAULT MEGANE SCENIC, 1997 року випуску, сірого кольору, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на законних підставах за наявності документів, які підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (правомірність придбання) транспортного засобу, відповідність його конструкції установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для реєстрації. Однак на думку позивача, відповідач протиправно відмовив у реєстрації вказаного транспортного засобу, залишив без уваги той факт, що в реєстраційному талоні транспортного засобу міститься запис, посвічений підписом та печаткою, про встановлення 29.11.2013 року дублікату ідентифікаційного номеру (панелі). Тобто факт того, що в автомобілі встановлено номерне позначення кузова не в умовах заводу- виробника, а дублікат, відображено у відповідному реєстраційному документі, що є цілком законно та легітимно.
31 березня 2020 року позовну заяву було прийнято до провадження та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Відповідачем до матеріалів адміністративної справи наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, адже дії працівників територіального сервісного центру № 5342 РСЦ МВС в Полтавській області є законними, оскільки за результатами проведеного експертного дослідження від 08 лютого 209 року № МІ7/5342/2Д було встановлено, що ідентифікаційне номерне позначення кузова наданого на дослідження автомобіля марки RENAULT MEGANE SCENIC, номерний знак НОМЕР_2 , піддавалося зміні не в умовах заводу - виробника шляхом вирізання фрагменту номерної деталі з первинним номерним позначенням та вварюванням в це місце фрагменту номерної деталі іншого автомобіля розміром 95x60мм з нанесенням на ньому номерним позначенням "VF1JA0G0517073316". Встановити первинне ідентифікаційне номерне позначення кузова не виявилося можливим у зв`язку з вирізанням частини номерної деталі з первинним позначенням, перезакріпленням таблички виробника не в умовах завода-виробника та відсутністю на кузові інших дублюючих носіїв інформації. Отже, ідентифікаційне номерне позначення кузова " НОМЕР_1 " не є первинним для досліджуваного автомобіля, а тому відповідно до абз. п. 15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388, не допускається державна реєстрація транспортних засобів, номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом).
У відповіді на відзив представник позивача вказував на те, що компетентним польським органом влади на адвокатський запит повідомлено про те, що «реєстраційним органом 29.11.2013 було видано дублікат ідентифікаційного номера транспортний засіб з номерним знаком НОМЕР_3 , та зроблено офіційний запис у реєстраційному талоні транспортного засобу та в реєстраційному сертифікаті, із зазначенням "Дублікат ідентифікаційного номеру (панелі)", таким чином легалізуючи існуючі номерні знаки та надаючи дані до записів транспортних засобів. Звертав увагу на те, що відповідач не спростовує факт того, що на автомобілі встановлено у законний спосіб дублікат ідентифікаційного номеру (панелі). Будь-які дані про те, що після цього цей дублікат ідентифікаційного номеру (панелі) знов був замінений вже у незаконний спосіб у відповідача відсутні. На думку представника позивача, наданими до позовної заяви документами підтверджується факт того, що експертом досліджувався саме дублікат ідентифікаційного номеру (панель), який не є первинним на даному автомобілі. Тобто законне встановлення дублікату ідентифікаційного номеру (панелі) не є підробленням цього номеру.
Позивач, представники позивача та відповідача у судове засідання не з`явилися. В матеріалах справи наявні докази повідомлення їх про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином. Представник позивача надіслав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та його представника.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 21.01.2019 року у Республіці Польща придбав автомобіль марки RENAULT MEGANE SCENIC, 1997 року випуску, сірого кольору, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , який був знятий в Польщі з реєстраційного обліку.
04.02.2019 року позивачем був отриманий сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу за №11А.009.32893-19.
08.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Територіального сервісного центру № 5342 для реєстрації зазначеного вище транспортного засобу.
Під час реєстрації було проведено експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів, що його супроводжують, та автотоварознавче дослідження, під час якого експертом Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України зроблено висновок про те, що ідентифікаційне номерне позначення кузова наданого на дослідження автомобіля піддавалося зміні не в умовах заводу-виробника, про що складено висновок експертного дослідження від 08.02.2019 №17/5342/2Д.
На підставі вказаного висновку Територіальним сервісним центром № 5342 відмовлено позивачу у проведенні державної реєстрації вказаного транспортного засобу.
13.09.2019 представник ОСОБА_1 звернувся до ТСЦ №5342 із заявою про надання роз`яснень причини відмови у реєстрації вказаного автомобіля.
Листом ТСЦ №5342 від 21.09.2019 року за №Л-11 було повідомлено представника позивача, що реєстрація транспортного засобу RENAULT MEGANE SCENIC, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , не можлива в зв`язку із тим, що ідентифікаційне номерне позначення кузова цього транспортного засобу не є первинним.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у реєстрації транспортного засобу RENAULT MEGANE SCENIC, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 неправомірними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров`я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353-XII (далі - Закон № 3353-XII).
Статтею 34 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно частини другої статті 34 Закону № 3353-XII державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388).
Цей Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Пунктом 3 Порядку № 1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.
Згідно з пунктами 7, 8 Порядку № 1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.
Таким чином, з аналізу наведених вище норм чинного законодавства слідує, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 1388 під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв`язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах.
За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України «Про судову експертизу» ( 4038-12 ) порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.
Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.
У разі пошкодження ідентифікаційного номера перша державна реєстрація транспортних засобів проводиться тільки після експертного підтвердження справжності ідентифікаційного номера.
Не допускається державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом).
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про дорожній рух" та пункту 7 Порядку № 1388 забороняється експлуатація незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів.
Відповідно до статті 290 Кримінального кодексу України, знищення, підробка або заміна ідентифікаційного номера, номерів двигуна, шасі або кузова, або заміна без дозволу відповідних органів номерної панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу - є кримінальним злочином.
Як свідчить висновок експертного дослідження №17/5342/2Д від 08.02.2019 ідентифікаційне номерне позначення кузова автомобіля RENAULT MEGANE SCENIC, номерний знак НОМЕР_2 , піддавалося зміні не в умовах заводу-виробника шляхом вирізання фрагменту номерної деталі з первинним номерним позначенням та вварюванням в це місце фрагменту номерної деталі іншого автомобіля розміром 95х60 мм, з нанесеним на ньому номерним позначенням " НОМЕР_1 ".
Так, при видаленні з номерної деталі (поверхні підлоги в багажному відсіку) лакофарбового покриття та шпатлівочного матеріалу було виявлено залишки напливів металу та раковини, характерні для зачищеного кустарно виконаного зварювального шва, який замикається навколо знаків номерного позначення кузова " НОМЕР_1 " і утворює фрагмент номерної деталі іншого автомобіля розмірами 95х60 мм.
Встановити первинне ідентифікаційне номерне позначення кузова не виявилося можливим з причин: вирізанням частини номерної деталі з первинним позначенням, перезакріпленням таблички виробника та відсутністю на кузові інших дублюючих носіїв інформації.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що відповідачем правомірно та у відповідності до вимог п. 15 Порядку № 1388 було відмовлено в реєстрації транспортного засобу.
Слід зазначити, що чинним законодавством не допускається експлуатація транспортних засобів зі знищеними, фальсифікованими або підробленими ідентифікаційними номерами складових частин транспортних засобів.
Доводи представника позивача про правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (правомірність придбання) позивачем транспортного засобу, а відтак і можливість реєстрації транспортного засобу відповідачем, суд вважає не обґрунтованими, оскільки факт придбання, ввезення, митного оформлення позивачем автомобіля марки RENAULT MEGANE SCENIC, номерний знак НОМЕР_2 відповідачем не заперечується. Однак, а ні органи сертифікації в Україні, а ні органи доходів і зборів України не наділені повноваженнями проведення криміналістичного дослідження транспортного засобу.
Посилання позивача та той факт, що попереднім власником автомобіля було встановлено у законний спосіб дублікат ідентифікаційного номеру (панелі) спростовується висновком експерта. До того ж, номерне позначення кузова автомобіля нанесене в умовах заводу виробника саме на горизонтальну поверхню підлоги багажного відсіку способом керніння, а не прикріплення таблички, тобто цей номер є невід`ємною частиною кузова і втратити його не можливо.
Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, судом встановлено, що відповідачем було правомірно відмовлено у реєстрації транспортного засобу, оскільки виявлені під час експертного дослідження зварні з`єднання номерної деталі кузова із суміжними деталями кузова свідчать про заміну панелі (таблички) з номером кузова кустарним способом, а не в умовах заводу виробника.
Таким чином, відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення, а позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відстуні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Територіального сервісного центру №5342 Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області (проїзд 40 років ДАІ, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39631, код ЄДРПОУ 40112186) про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва