Рішення № 89350110, 21.05.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2020
Номер справи
400/1270/20
Номер документу
89350110
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2020 р. № 400/1270/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 треті особи:Комунальне підприємство "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, Первомайськ, Миколаївська область, 55213 про:визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області з вимогами:

визнати протиправною відмову Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області щодо відмови в зарахуванні позивачу при призначенні пенсії стажу роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.06.2012 року по теперішній час;

зобов`язати відповідача зарахувати до стажу роботи позивача для нарахування пенсії період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.06.2012 року по теперішній час.

Третьою особою у справі позивач вказав - Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».

Ухвалою суду від 24.03.2020р. справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 14.04.2020 року суд замінив відповідача - Первомайське об`єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, його правонаступником – Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 04.11.2015 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV зі змінами. Листом від 18.12.2019р., що надійшов від відповідача, позивач дізнався, що відповідач не врахував до страхового стажу період роботи в Комунальному Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.06.2012 року по теперішній час, у зв`язку з відсутністю інформації щодо сплати страхових внесків страхувальником. Однак, за даними довідок про заробітну плату за вказані періоди із заробітної плати позивача утримувались податки та суми страхових внесків. Позивач вважає, що згідно Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник. Така позиція підтримана Верховним Судом, тому рішення відповідача протирічить чинному законодавству України та має бути скасоване в судовому порядку.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд встановив наступне.

З 04.11.2015 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

Згідно записів трудової книжки позивача ОСОБА_1 в період з 05.06.2012 по теперішній час позивач працює в Комунальному Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».

Листом від 18.12.2019 р. відповідач повідомив позивача, що до страхового стажу ОСОБА_1 не зараховано період роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.06.2012 року по теперішній час, у зв`язку з несплатою роботодавцем страхових внесків до ПФУ.

З довідки №12 від 23.01.2020р. наданої відповідачем з відзивом на позовну заяву вбачається, що КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» за спірний у справі період страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися.

Позивач надав суду довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за періоди з червня місяця 2012 року по вересень 2019 року від 25.02.2020р. (а.с.25-26) видані КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", згідно з якими страхові внески (єдиний внесок) за спірні періоди нараховувались.

Позивач вважає відмову відповідача в зарахуванні стажу роботи до страхового стажу за спірний період роботи протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду з відповідним позовом.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 8 Закону № 1058 передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону №1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Частиною 1 ст. 24 Закону №1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 3 ст. 20 Закону №1058 визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону №1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Невнесення страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата Комунальним підприємством Первомайскої міської ради «Первомайський міський водоканал» за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Внаслідок невиконання Комунальним підприємством Первомайскої міської ради «Первомайський міський водоканал» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Аналогічна правова позиція зазначена у постановах Верховного Суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а, від 27.03.2018 року по справі № 208/6680/16-(2/208/245/16).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною 2 ст. 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Окрім того, відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 12 та 19 травня 2015 року (справи №№ 21-180а15, 21-168а15 відповідно), а також від 8 червня 2016 року (справи № 21-174а16).

Позивач ставить вимогу про визнання протиправною відмову відповідача в зарахування стажу при призначенні пенсії. У той же час, позивач не просить визнати відповідні дії відповідача протиправними.

З урахуванням вимог ст.9 КАС України, у даному випадку, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області щодо відмови в зарахуванні позивачу при призначенні пенсії стажу роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.06.2012 року по 30.09.2019 року, оскільки згідно записів трудової книжки позивача (а.с.24) ОСОБА_1 звільнений з КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» саме 30.09.2019р. Інших доказів про те, що позивач працює на підприємстві станом на час розгляду справи в матеріалах справи не має. До того ж суд зазначажє, що довідка про заробітну плату позивача видана підприємстовм за період з червня 2012 року по вересень 2019 року (а.с. 25-27).

У відповідності до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду, що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області щодо відмови в зарахуванні позивачу при призначенні пенсії стажу роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.06.2012 року по 30.09.2019 року.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) для нарахування пенсії період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.06.2012 року по 30.09.2019 рку.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов