Рішення № 89349869, 21.05.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2020
Номер справи
420/4297/19
Номер документу
89349869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4297/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,

за участі сторін:

представника відповідача Кисельова О.М. (згідно довіреності),

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Начальника Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0115535507 від 08 травня 2019 року

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Начальника Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області, Головного управління ДФС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивачка просить суд:

Визнати незаконним, протиправним та скасувати повністю індивідуальний акт - рішення № 0115535507 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 травня 2019 року, прийнятого начальником Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області Кучмою А.М. з мотивів його невідповідності нормам Конституції України, Законів України, підзаконним нормативно-правовим актам.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що 11.07.2019 року на адресу позивачки надійшло рішення № 0115535507 про застосування штрафних санкцій та нарахування пенсі за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.05.2019 року, прийнятого начальником Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області Кучмою А.М. Представник позивача зазначає, що відповідачем порушено строки надіслання позивачеві оскаржуваного рішення, зокрема рішення було прийнято 08.05.2019 року та повинно було бути направлене на адресу позивача у триденний строк, а фактично направлене лише 06.07.2019 року. Представник позивача зазначає, що приписи ч. 1 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не поширюють свою дію на позивачку, як фізичну особу. Також, відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення не враховано право позивача на участь у процесі його прийняття. Представник позивача зазначає, що оскаржуване рішення містить суперечності щодо адреси його прийняття. Також, представник позивача вказує на те, що оскаржуване рішення прийнято на підставі податкової вимоги, яка скасована у судовому порядку.

Ухвалою суду від 08.10.2019 року відрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.11.2019 року.

30.10.2019 року від представника ГУ ДФС в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який ГУ ДФС в Одеській області не погоджується з доводами позивача. Представник відповідача зазначає, що ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою, яка проводить незалежну професійну діяльність з 15.05.1995 року. З огляду на здійснення ОСОБА_1 несвоєчасної сплати боргу з нарахованого єдиного внеску за період з 22.0.2014 року по 18.04.2016 року, контролюючим органом на підставі облікових даних було винесено рішення № 0115535507 від 08.05.2019 року про застосування штрафної санкції 10% за несвоєчасну сплату вищенаведених зобов`язань.

Ухвалою суду від 25.11.2019 року, яка занесена до протоколу судового засідання, суд залучив до участі у справі у якості співвідповідача - ГУ ДФС в Одеській області.

Ухвалою суду від 25.11.2019 року суд зупинив провадження у справ до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 420/4591/19.

12.05.2020 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляду справи за його відсутності та за відсутності позивачки.

Ухвалою суду від 18.05.2020 року, яка занесена до протоколу судового засідання, суд поновив провадження у справі.

Представник відповідача, ГУ ДФС в Одеській області, під час судового розгляду справи заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову з підстав вказаних у відзиві на позов.

Відповідач, начальник Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області, у судове засідання не з`явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомив.

Суд вислухав думку представника відповідача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_2 Ігорівна є приватним нотаріусом Окнянського районного нотаріального округу Одеської області, яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 .

08.05.2019 року начальником Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області прийнято рішення № 0115535507 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) .

Згідно з вказаним рішенням, до позивачки застосовано штраф у розмірі 76,04 грн. за період з 22.03.2014 року до 18.04.2016 року та нараховано пеню у розмірі 17,24 грн.

Згідно з п. 4, п.5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування є платниками єдиного внеску; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність.

Таким чином, приватний нотаріус ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Приписами п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

Відповідно до ч. ч. 2,3,4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в редакції чинній до 01.01.2015 року, Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; приписами п. 2 ч. 11 ст. 25 зазначеного Закону в редакції чинній з 01.01.2015 року передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;

Відповідно до п.1, п.2 розділу VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449, до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення. У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.

Пунктом 3 розділу VІ Інструкції №449 встановлено, що органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Відповідно до п. 1 , пп. 2 п. 2 розділу VІІ Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

З огляду на наведені положення законодавства, суд робить висновок, що у випадку, коли особа самостійно не сплачує єдиний внесок та має на кінець звітного року недоїмку за сплати єдиного внеску, орган доходів і зборів надсилає такій особі вимогу про сплату боргу (недоїмки). Також, до особи застосовуються штрафні санкції та нараховується пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Тобто, вимога про сплату недоїмки єдиного внеску засвідчує факт існування боргу особи перед державою за вказаним платежем та є первинною по відношенню до рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску.

З огляду на лист Головного управління ДПС в Одеській області від 03.09.2019 року № 94/Б/15-32-55-09-14, станом на 10.05.2019 року по платнику ОСОБА_1 рахувалась заборгованість по єдиному внеску на загальну суму 10953,16 грн., яка відображена у вимозі про сплату боргу (недоїмки) від 10.05.2019 року № Ф-4237-17, в тому числі за період 2013-2015 роки.

Відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 року у справі № 420/4591/19, яке набрало законної сили 11.12.2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області, начальника Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області Кучми Андрія Миколайовича про визнання незаконною, протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки)- задоволено. Визнано протиправною та скасовано Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 10 травня 2019 року №Ф-4237-17.

Разом з тим, суд встановив, що штрафні санкції та пеня нараховані позивачці відповідно до рішення № 0115535507 від 08.05.2019 року за несплату сум єдиного внеску, які визначені вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 10 травня 2019 року №Ф-4237-17.

Вказаний факт підтверджується змістом листів ГУ ДФС в Одеській області від 25.07.2019 року, від 03.09.2019 року та змістом відзиву на адміністративний позов.

Таким чином, оскільки вимога про сплату боргу (недоїмки) єдиного внеску скасована на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, суд робить висновок, що й оскаржуване позивачкою рішення про застосування штрафних санкцій від 08.05.2019 року № 0115535507 є протиправним та належить до скасування, як таке, що прийняте на підставі суми боргу, що спростована у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивачка сплатила 768,40 грн. судового збору, що підтверджується квитанцією № 58987 від 14.07.2019 року, яка має бути стягнута з відповідач на користь позивачки.

Щодо зазначених позивачкою в адміністративному позові 10000,00 грн., що є витратами на професійну правничу допомогу, суд зазначає, що стороною позивача не надано суду жодних доказів, окрім договору про надання правової допомоги № 55 від 13.07.2019 року, на підтвердження понесення позивачкою зазначених витрат, у зв`язку із чим, суд робить висновок про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача 10000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Начальника Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату(неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0115535507 від 08 травня 2019 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС в Одеській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0115535507 від 08 травня 2019 року.

Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Процесуальні строки, визначені рішенням суду застосовуються з урахуванням п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Позивач - ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ).

Відповідач - Начальник Подільського управління ГУ ДФС в Одеській області Кучма Андрій Миколайович (код ЄДРПОУ (юридичної особи): 39398646, адреса: вул.Мельниченка, будинок 126, м. Подільськ, Одеська область, 66300).

Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 39398646, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044,).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 21 травня 2020 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.