Рішення № 89349325, 20.05.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2020
Номер справи
240/11642/19
Номер документу
89349325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/11642/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

14 листопада 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення згідно поданої довідки Військової частини 3047 Національної гвардії України №216 від 27 вересня 2019 року з 29 жовтня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення згідно поданої довідки Військової частини 3047 Національної гвардії України №216 від 27 вересня 2019 року з 29 жовтня 2019 року;

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови провести виплату перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року в повному обсязі, з урахуванням раніше сплачених коштів;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату недоплачених сум пенсії з 1 січня 2018 року в повному обсязі, з урахуванням раніше сплачених коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно з довідкою Військової частини 3047 №216 від 27 вересня 2019 року з урахуванням усіх вказаних у ній складових з урахуванням раніше виплачених сум, однак відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії. Крім того, позивач зазначає, що частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не визначено та не передбачено право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри «виплати» перерахованих пенсій, що в наявності в Постанові від 21 лютого 2018 року №103. Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 вказаного Закону, відповідно до частини 3 якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія. У свою чергу, частиною 2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Таким чином, положення постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 в частині відстрочення виплати належної позивачу пенсії суперечить вимогам частини 3 статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Як наслідок, з урахуванням приписів частини третьої статті 113 Конституції України, статей 6, 7 Кодексу адміністративного судочинства України положення Постанови КМУ №103 відносно умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи та встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву.

11 грудня 2019 року на відповідач надіслав на адресу суду відзив на адміністративний позов (а.с.57-65) в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень вказав, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 1 січня 2018 року не зменшився, тому, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, проводячи перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Отже відсутні підстави для виплати 100% підвищення пенсії позивачу з 1 січня 2018 року згідно Постанови №704 від 30 серпня 2017 року. Також, аналіз пунктів 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» свідчить про те, що зміст права на соціальний захист осіб, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону №2262, залишився незмінним, оскільки Постанова №103 не змінила існуючого на день її прийняття набутого права осіб на отримання пенсій. Цим положенням Кабінет Міністрів України у відповідності до вимог статті 63 Закону №2262 на підставі статей 6, 19, 116, 117 Конституції України встановив тільки порядок виплати перерахованої пенсії особам, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону №2262 та які мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень вказаної постанови, що полягає в поетапній виплаті пенсій військовослужбовцям, починаючи з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Крім того, на момент виникнення спірних правовідносин пункти 1-2 Постанови КМУ №103 були чинними та обов`язковими для виконання Пенсійним фондом України, підлягали застосуванню до спірних правовідносин. Визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови №103 з 5 березня 2019 року не може мати наслідком визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо перерахунку пенсії, які були вчинені до визнання нечинною постанови КМ України №103. Стосовно здійснення перерахунку пенсії позивача згідно з наданої ним довідки військової частини, відповідач зазначає, що згідно з положеннями Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та м.Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

На даний час, Кабінетом Міністрів України будь-яких законодавчих актів, щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, прийнято не було.

Крім того, відповідач у відзиві вказав, що згідно з пунктом 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Отже, перерахунок пенсії (в редакції Порядку №45 чинній на час виникнення права на такий перерахунок) здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення позивача на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за посадою позивача, який обчислено на час виникнення права на перерахунок - тобто станом на 1 січня 2018 року.

Крім цього, однією з основних відмінностей формування грошового забезпечення для перерахунку пенсії є те, що чинним Порядком №45 не передбачено врахування для перерахунку пенсії військовослужбовцям додаткових видів грошового забезпечення - на відміну від формування грошового забезпечення для призначення пенсії.

Подібна правова позиція підтримана у постанові Верховного Суду від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18.

16 грудня 2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.69-71) у якій позивач позовні вимоги підтримав, проти доводів відповідача, зазначених у відзиві на адміністративний позов, заперечував.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року провадження у справі №240/11642/19 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразкових справах №160/3586/19 та №240/6263/18.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії - відмовлено.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 6 серпня 2019 року у зразковій справі №160/3586/19, яким позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року поновлено провадження у справі у зв`язку з набранням законної сили рішеннями Верховного Суду у зразкових справах №160/3586/19 та №240/6263/18.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року витребувано у відповідача додаткові документи.

Відповідно до довідки у справі від 4 травня 2020 року згідно з наказом Житомирського окружного адміністративного суду від 4 травня 2020 року №01-36-в суддя Гурін Д.М. у період з 4 травня 2020 року до 12 травня 2020 року перебуває у щорічній відпустці (а.с.92).

8 травня 2020 року на адресу суду на виконання ухвали суду про витребування додаткових доказів від відповідача надійшли витребувані документи (а.с.94-97).

Відповідно до довідки у справі від 14 травня 2020 року згідно з наказом Житомирського окружного адміністративного суду від 14 травня 2020 року №01-42-в суддя Гурін Д.М. у період з 15 травня 2020 року до 19 травня 2020 року перебуває у щорічній відпустці (а.с.104).

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до пункту 3 Розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 19 серпня 2019 року від ГУ ПФУ в Житомирській області на своє звернення ОСОБА_1 (а.с.24-25) отримав відповідь №К-3466 від 19 серпня 2019 року з якої йому стало відомо, що з 1 січня 2018 року йому проведено перерахунок пенсії на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року становить 9193,00 грн, у тому числі: - посадовий оклад - 4930,00 грн; - оклад за військове звання - 1410,00 грн; - надбавка за вислугу років 45% - 2853,00 грн. Різниця між перерахованим та попереднім розміром пенсії складає 3191,66 грн (5331,94 грн - 2140,28 грн).

Виплата перерахованої пенсії проводиться з урахуванням розстрочки виплати, передбаченої Постановою КМУ №103 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50% підвищення, що становило 1595,83 грн при цьому загальний розмір пенсії складав 3736,11 грн; з 1 січня 2019 року - по даний час - 75% підвищення, що становить 2393,75 грн, загальний розмір пенсії - 4534,00 грн (а.с.26).

Отримавши вказану відповідь, позивач звернувся до Військової частини 3047 для отримання довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб» (із змінами) (далі - Постанова КМУ №704).

Довідку ОСОБА_1 було видано за №216 від 27 вересня 2019 року (а.с.32).

29 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі поданої довідки Військової частини 3047 №216 від 27 вересня 2019 року з 29 жовтня 2019 року з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у ній та виплатити 100% суми підвищення пенсії з 1 січня 2018 року (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.29-31).

8 листопада 2019 року за №К-4901 позивач отримав відповідь від ГУ ПФУ в Житомирській області про відмову у перерахунку пенсії з 29 жовтня 2019 року на підставі поданої довідки №216 від 27 вересня 2019 року та відмову у виплаті раніше перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року у повному обсязі без урахуванням розстрочки, передбаченої Постановою КМУ №103 (а.с.33-35).

Позивач, не погодившись з такими діями відповідача та вважаючи, що у нього є наявні усі підстави для здійснення виплати підвищеної пенсії із урахуванням 100% від суми підвищення та згідно з поданої позивачем довідки військової частини про додаткові види грошового забезпечення, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними дій щодо відмови відповідачем провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі поданої довідки №216 від 27 вересня 2019 року з 29 жовтня 2019 року, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон №2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Стосовно доводів відповідача та посилань на висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18, щодо того, що перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення позивача на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за посадою позивача, який обчислено на час виникнення права на перерахунок - тобто станом на 1 січня 2018 року. Крім цього, однією з основних відмінностей формування грошового забезпечення для перерахунку пенсії є те, що чинним Порядком №45 не передбачено врахування для перерахунку пенсії військовослужбовцям додаткових видів грошового забезпечення - на відміну від формування грошового забезпечення для призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови КМУ №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Проте, зміни внесені Постановою КМУ №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №553/3619/16-а.

Таким чином, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення згідно з поданою довідкою Військової частини 3047 Національної гвардії України №216 від 27 вересня 2019 року з 29 жовтня 2019 року є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових грошового забезпечення згідно з поданою позивачем довідкою Військової частини 3047 Національної гвардії України №216 від 27 вересня 2019 року з 29 жовтня 2019 року.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними дії щодо відмови провести ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року у повному обсязі, з урахуванням раніше сплачених коштів, суд зазначає наступне.

Як встановлено з матеріалів справи та не заперечується учасниками справ, позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", яка йому була перерахована з 1 січня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №103, при цьому, згідно з пунктом 2 вказаної Постанови, виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводиться з 1 січня 2019 року у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Однак, у зв`язку із прийняттям вказаних судових рішень, відповідачем позивачу не було здійснено перерахунку та виплати пенсії у визначеному законом розмірі з урахуванням суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, внаслідок чого останній звернувся до суду з даним позовом.

Предметом спору є відмова у перерахунку та виплата (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві, перерахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Суд звертає увагу, що дана справа та зразкова справа №160/3586/19 є типовими, а відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно висновків Верховного суду, викладених у рішенні від 6 серпня 2019 року та постанові від 11 березня 2020 року у справі №160/3586/19, у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано; отже, з 5 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Таким чином, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 5 березня 2019 року суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, є протиправними.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1536,80 грн. У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, у розмірі пропорційно до задоволених вимог, а саме у сумі 1536,80 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 243, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення згідно поданої довідки Військової частини 3047 Національної гвардії України №216 від 27 вересня 2019 року з 29 жовтня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення згідно поданої довідки Військової частини 3047 Національної гвардії України №216 від 27 вересня 2019 року з 29 жовтня 2019 року.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 5 березня 2019 року суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 у розмірі відповідних сум грошового забезпечення з 5 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 1536,80 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби строк оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя Д.М. Гурін