Рішення № 89349091, 21.05.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2020
Номер справи
260/593/20
Номер документу
89349091
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

21 травня 2020 року м. Ужгород№ 260/593/20 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації (вул. Миру, буд. 54,м. Виноградів,Закарпатська область,90300), про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації ,яким просить:

1.Прийняти дану позовну заяву до свого провадження та відкрити спрощене позовне провадження по справі;

2.Вирішити клопотання про звільнення від сплати судового збору;

3.Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації щодо припинення раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року.

4.Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захист населення Виноградівської районної державної адміністрації від 21.02.2020 р. яке оформлене актом проведення перевірки правильності надання державно соціальної допомоги державного соціального інспектора А. Вака від 21.02.2020 року про припинення раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року та зобов`язання повернути раніше виплачену субсидію.

5.Зобов`язати Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації відновити раніше призначену субсидію ОСОБА_1 з 01.01.2019 року.

6.Справу розглянути без особистої участі позивачки та її представника.

Позовна заява подана і підписана представником позивачки -адвокатом Нечаєвим В.В, який надає ОСОБА_1 безоплатну правову допомогу на підставі Доручення Хустського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 18.02.2020 року та Довіреності ОСОБА_1 від 18.02.2020 року.

1.Позиції сторін

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач позбавив позивачку права на субсидію та зобов`язав її повернути раніше сплачену субсидію, оскільки вважає, що така у 2018 році набула іншим законним шляхом право власності на 1/2 частину квартири, вартість якої перевищує 50 тис. грн. Позивачка скаржиться на те, що отримала спадщину за покійним чоловіком безкоштовно, вартість такої частки квартири не оцінювалась, позаяк позивачка відноситься до членів сім`ї першого ступеня споріднення відносно чоловіка, а тому в силу приписів ПК України звільнена від оподаткування. Позивач вважає дії та рішення Відповідача протиправними і просить суд поновити її право на одержання субсидії.

08 квітня 2020 року від представника відповідача на адресу суду надійшли письмові заперечення щодо позову, відповідно до яких зазначає, що позивачу виплату субсидії призупинено за результатами верифікації проведеної Мінфіном в грудні 2019 року, оскільки виявлено, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно гр. ОСОБА_1 набула право власності на нерухомість. Підставою виникнення права власності є свідоцтво про право на спадщину №4300 від 27.12.2018 року. Зазначає, що з рішенням про припинення житлової субсидії та про необхідність повернення надміру отриманих коштів позивач ознайомлена та особисто надала до управління заяву від 21.01.2020 року про погашення боргу шляхом щомісячного внеску по 397,20 грн. Враховуючи наведене, дії відповідача не є за твердженнями позивача протиправними, так як він діяв у межах повноважень, та у спосіб передбачений діючим законодавством України. Просить повністю відмовити у задоволенні позову.

Обставини встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 являється пенсіонером по віку, має статус дитини війни,, що посвідчується посвідченням виданого 30.03.1994 року №108937 та зареєстрована по АДРЕСА_1 .(а.с.10)

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чрловік ОСОБА_1 - ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина на 1/2 частину квартири по АДРЕСА_1 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину № 4300 , виданого 27.12.2018 року приватним нотаріусом, у якому зазначено, що спадкоємцем квартири по АДРЕСА_1 є дружина ОСОБА_3 - ОСОБА_1 . вартість спадкового майна 181598 грн. (а.с.60).

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 24.09.2018 року №53407861, Позивачка була єдиним спадкоємцем по закону такого майна за покійним ОСОБА_3 (а.с.19).

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, 27.12.2018 року приватний нотаріус ОСОБА_4 провела державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на іншу1/2 частину квартири (номер запису 29678108). Підставою виникнення права власності є свідоцтво про право на спадщину №4300 від 27.12.2018 року.(а.с.18).

25 червня 2018 року позивач звернулася до УСНС м.Виноградів із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.(а.с.56). Державним соціальним інспектором А.Вака , 30.08.2018 року було проведено обстеження матеріально - побутових умов сімї, що засвідчено Актом обстеження (а.с.58).Рішеннями відповідача періодично продовжувалися терміни надання субсидії.

14.11.2019 року відповідачем за підписом начальником винесено Рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно.

21 лютого 2020 року посадовими особами управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації складено акт проведення перевірки правильності надання державної соціальної допомоги, яким серед іншого констатовано наступне:

"1) інформація, що надається заявниками на призначення державних соціальних допомог є повною та достовірною. Розрахунок розміру державної соціальної допомоги проведено вірно.

2)особи, зареєстровані в житловому будинку, надали неповну/недостовірну інформацію інформацію про доходи , склад сім`ї та майновий стан. Внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в сумі 4766,35 грн. протягом з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року

5) Згідно підп.4 п.14 та п.90 Постанови КМУ № 848 від 21.10.1995 року ( зі змінами): субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги , протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив покупку або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру(будинок) і т.д. на суму, яка на дату купівлі(оплати) перевищує 50 тис.грн. та про здійснення якої зобовязаний повідомити органи соціального захисту населення протягом 30 календарних днів.

За результатами проведеної верифікації у грудні 2019 р., в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно гр. ОСОБА_1 набула право власності на квартиру за адресою АДРЕСА_1 . Вартість майна зазначена в свідоцтві про право на спадщину за законом №4300 від 27.12.2018 р. у сумі 181 589 грн. Про дану обставину заявниця не повідомила органи соціального захисту населення , тож надміру отримані кошти підлягають поверненню.

Згідно Довідки про доходи № 7727 0074 2279 1777 ОСОБА_1 перебуває на обліку у Виноградівському обєднаному управлінні ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за віком, розмір якої складав із січня 2019 року по грудень 2110 грн. - 2433,59 грн., на загальну суму 28359,80 грн.

25 лютого 2020 року, адвокат Нечаєв В.В. , що діяв в інтересах позивача, звернувся до Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації із адвокатським запитом щодо надання копій всіх документів щодо відмови у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 та документів, що стали підставою для прийняття вищезазначеного рішення (а.с.21)

Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації у відповідь на вищезазначений адвокатський запит , листом від 03.03.2020 року №01-23/1105 повідомило , що заявниці виплату субсидії припинено за результатами верифікації проведеної Мінфіном в грудні 2019 року, де виявлено, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно гр. ОСОБА_1 набула право власності на нерухомість, вартість якої перевищує 50 тис, грн. Оскільки, заявниця мала обов`язок на протязі 30 календарних днів повідомити управління про настання умов зазначених у п.14 Постанови КМУ від 21.10.1995 №848 , але не зробила цього, то їй було припинено субсидію.

17 січня 2020 року начальником, головним спеціалістом підписано "Рішення про призначення пенсії", в якому зазначено наступне:

"Уповноваженому власнику ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 Опалювальна площа: 30.00 кв.м. ; площа, на яку призначається субсидія: 30.00кв.м . Житлову субсидію, призначену з 01.01.2020 року відмінено з січня 2020 року за результатами верифікації.(а.с.22).

21 січня 2020 року ОСОБА_1 зареєструвала у відповідача заяву, в якій вона просила дозволити погашати борг у сумі 4766,35 грн. на протязі 12 місяців до повного погашення боргу шляхом щомісячного внеску платежу по 397,20 грн.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 46 Основного Закону проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови призначення та порядок надання громадянам субсидії врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (з наступними змінами і доповненнями, далі - Положення).( в редакції на час виникнення спірних правовідносин)

Судом встановлено, зокрема за результатами вивчення пенсійної справи , що позивачці на підставі її заяви було призначено субсидію,. і повторно 14.11.2019 року відповідачем за підписом начальником винесено Рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно.

Отже , в даному випадку застосуванню підлягають положення Пункту 119.Положення, яким встановлено:

- За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі зокрема

громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

Пунктом 90 Положення встановлено: Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.

Із змісту зазначених норм Положення не вбачається такої підстави припинення раніше призначеної субсидії , яка вказані у Акті та оскаржуваному рішенні, яке має назву "Про призначення", але містить посилання: "відмінити", що також не передбачено Положенням.

Пунктом 10. Положення встановлено , що комісії , утворюютья районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - комісії). Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім`ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.

Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.

Крім того, оскаржуване рішення не містить вказівки, що воно винесене комісією, і не містить підпису особи, прізвище якої зазначено в кінці рішення, а саме ОСОБА_8 .

З огляду на зміст норми , на яку посилається відповідач в обгрунтування законності своїх дій і рішення, то суд зазначає наступне.

Підпунктп.4 п.14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Отже, дана норма підлягає застосуванню тільки при вирішенні питання про призначення субсидії, що в даному випадку не є вірним, так як субсидія вже була призначена позивачці, і застосуванню підлягав механізм щодо припинення субсидії.

З огляду на вищевказані встановлений механізм припинення вже призначеної субсидії, то для прийняття такого рішення в даному випадку повинно бути подання структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, яке розглядає на своєму засіданні відповідна комісія, яка і перевіряє наявність або відсутність для припинення призначеної субсидії, і для перевірки вказаних обставин має право запросити і саму особу, яка і може надати документи на підтвердження або спростування обставин, які перевіряються.

Пунктом 50 Положення №848 встановлено джерела отримання інформації для виконання своїх повноважень відповідачем, а саме:

Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики;

доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;

перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;

наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів з Єдиного реєстру боржників - Мін`юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом;

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;

забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:

- розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;

- розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком;

- сума простроченої понад два місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад два місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.

50-1. Проведення перевірки достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу, з:

Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок);

Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, народження, смерті осіб, яким призначається житлова субсидія, та членів домогосподарства;

Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб - підприємців.

Структура та формат інформаційних файлів, що передаються та приймаються в порядку взаємодії інформаційних систем, визначаються Мінсоцполітики та Мін`юстом шляхом прийняття спільних рішень, які оформлюються окремими протоколами.

Щодо посилання відповідача на результати верифікації як підставу "відміни субсидії", то суд зазначає наступне.

ЗАКОН УКРАЇНИ "Про верифікацію та моніторинг державних виплат"( № 324-IX) визначає правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні.

Відповідно до статті 1 Закону № 324-IX :

1)верифікація - комплекс заходів щодо збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних;

2) державні виплати - пенсії, допомоги, пільги, субсидії, соціальні стипендії, інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування;

3) джерело інформації - автоматизовані інформаційні системи, реєстри, бази даних інформації про реципієнтів, отримані від суб`єктів надання інформації;

6) орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику;

7) органи, що здійснюють державні виплати, - розпорядники бюджетних коштів, інші органи, установи та організації, що призначають, нараховують та/або здійснюють державні виплати.

13)суб`єкти надання інформації - органи, що здійснюють державні виплати, а також центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, банки, фонди загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування, установи, організації і підприємства, що належать до сфери управління державних органів, які є володільцями, розпорядниками та/або адміністраторами автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних інформації про реципієнтів, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат.

У відповідності до статті 8 Закону № 324-IX одним із завдань органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат є: надання органам, що здійснюють державні виплати, рекомендацій за результатами проведення верифікації державних виплат.

Інформаційний обмін із суб`єктами надання інформації, крім обміну інформацією з обмеженим доступом, здійснюється через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.

Статтею 6 Закону № 324-IX визначені Обов`язки органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, зокрема:

1. Орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, зобов`язаний:

1) забезпечувати захист інформації, отриманої від суб`єктів надання інформації;

2) надавати органам, що здійснюють державні виплати, своєчасно та в повному обсязі рекомендації за результатами здійснення верифікації, а також інформацію, необхідну для опрацювання рекомендацій;

3) у разі звернення органів, що здійснюють державні виплати, щодо отримання інформації, необхідної для визначення права на отримання та розмір державних виплат, надати відповідь протягом 10 днів;

Стаття 7 Закону № 324-IX визначає повноваження органів, що здійснюють державні виплати, зокрема:

1) проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат;

2) надсилати запити для отримання інформації, що впливає на право реципієнтів на отримання державних виплат;

3) приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат;

4) здійснювати передбачені законодавством заходи щодо повернення та/або стягнення сум неправомірно отриманих державних виплат.

Стаття 8 Закону № 324-IX встановлює механізм взаємодії органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, із суб`єктами надання інформації під час збору інформації для верифікації державних виплат.

1. Суб`єкти надання інформації в обов`язковому порядку та безоплатно надають органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

Згідно Порядку здійснення верифікації та моніторингу пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 136 "Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат" верифікація - комплекс заходів із збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних суб`єктів надання інформації.

Також цим Порядком визначено, що органи, які здійснюють державні виплати, а також центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, банки, фонди загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування, установи, організації і підприємства, що належать до сфери управління державних органів, які є володільцями, розпорядниками' та/або адміністраторами автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних інформації про реципієнтів, подають Міністерству фінансів інформацію, необхідну для здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, у тому числі персональні дані.

Суб`єкти надання інформації - органи, що здійснюють державні виплати, а також центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, банки, фонди загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування, установи, організації і підприємства, що належать до сфери управління державних органів, які є володільцями, розпорядниками та/або адміністраторами автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних інформації про реципієнтів, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат.

Судом встановлено , що ні в матеріалах справи щодо призначення соціальних виплат, ні в наданих відповідачем суду доказах, не мітиться документально підтверджених результатів верифікації у відповідності до Закону № 324-IX та дій відповідача у відповідності до Порядку № 136., а інформація із джерел зазначених у п.50 Положення 848 отримана тільки із Державного Реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_9 ,Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, де зазначено підставу отримання інформаційної довідки- Постанову № 250 від 24.02.2003 року.

Однак ,дана підставі - це Постанова Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 р. N 250 " Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ", що в даному випадку до перевірки правильності отримання субсидії позивачкою відношення не має.

Наявність копії свідоцтва про право на спадщину у наданих відповідачем матеріалах унеможливлює встановити юридичний механізм та правові підстави його отримання відповідачем та не може вважатися результатом верифікації.

Крім того, суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 19.09.2006 № 345 затверджена Інструкція щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, яка визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органах міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - Управління), центрах по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) та порядок взаємодії з цих питань зазначених органів з виконавчими органами міських, селищних і сільських рад (у тому числі об`єднаних територіальних громад) (далі - ОТГ) безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг. Управліннями / Центрами проводиться виплата усіх видів соціальної допомоги, пільг і компенсацій (далі - соціальна допомога), у тому числі: і житлових субсидій.

Відповідно до п.3.4. Інструкції до особової справи підшиваються (укладаються у швидкозшивач):заява;декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги;інші документи, подані заявником відповідно до законодавства. Відомості та інформація, отримані з інформаційних систем, державних реєстрів та електронних повідомлень, за потреби можуть долучатися до особової справи у паперовій формі, або може зазначатися джерело отримання інформації. До особової справи також підшиваються Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї (за наявності) та рішення (або витяг) про призначення (відмову в призначенні) соціальної допомоги у разі розгляду заяви відповідною комісією, утвореною районними, районними у м. Києві державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад. У правому верхньому куті кожного документа, не перекриваючи тексту, ставлять порядковий номер документа.

Рішення про припинення чи поновлення виплати соціальної допомоги оформлюється протоколом та затверджується підписом начальника Управління або іншої особи, якій надано таке право, датою та скріплюється печаткою (за наявності) Управління на протоколі.( п.5.2.Інструкції).

Центри, підприємства, установи та організації незалежно від форм власності можуть подавати Управлінню відомості про доходи заявника (заробітна плата, пенсія, стипендія, допомога тощо) та розміри житлово-комунальних платежів у вигляді довідок, реєстрів та переліків, поданих в електронній формі.

Електронний документ (файли) має (мають) передаватися засобами електронного зв`язку через інформаційні системи Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги».

11.7. Електронний документ (файли) має (мають) супроводжуватися реєстрами.

Судом встановлено , що надана справа , яка містить документи щодо соціальних виплат не відповідає вимогам ІнструкціЇ щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги: матеріали не підшиті ,( не укладені), не містять порядку їх надходження, зокрема, копія свідоцтва про право на спадщину, яке не завірено згідно законодавства, не містить ніяких реквізитів порядку його долучення до справи та резвізитів щодо дати та особи, яка його надала................................

В даному випадку, суд вважає за необхідне застосувати положення статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

За своїм змістом стаття 1 Першого протоколу до Конвенції гарантує право на мирне володіння майном і обумовлює випадки втручання у таке право мирного володіння майном, а відповідно до тлумачення й усталеної практики Європейського суду з прав людини (напр. рішення в справах «Спорронг і Льоннрот проти Швеції», «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства». «Іммобільяре Саффі» проти Італії», «East/West Alliance Limited» проти України». «Вістіньш і Препьолкінс проти Латвії» тощо) в структурі статті 1 Першого протоколу до Конвенції слід виокремлювати три норми: перша норма (перше речення першого абзацу) - має загальний характер і закладає принцип мирного володіння майном; друга норма (друге речення першого абзацу) - охоплює питання позбавлення права власності та визначає для цього певні критерії и умови; третя норма (другий абзац) - визнає право договірних держав, зокрема, контролювати використання майна в загальних інтересах. При цьому, як підтверджується практикою Суду, друга та третя норми, які стосуються конкретних випадків втручання у право мирного володіння майном, повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закладеного першою нормою.

Суд наголошує на тому, що перша та найбільш важлива вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає у тому, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі «Іатрідіс проти Греції» [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-11). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі «Антріш проти Франції», від 22.09.1994, Series А N 296-А, п. 42, та «Куиюглу проти Болгарії», заяваМ 48191/99, пп. 49 - 62, від 10.05.2007).

Суд також нагадує, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірним тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23.09.1982 у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції», пп. 69 і 73, Series А N 52). Іншими словами, має існувати обгрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення віл 21.02.1986 у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства», п. 50, Series А N 98).

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо законності , допустимості та законності наданих відповідачем доказів , в тому числі копії Свідоцтва про право на спадщину, яке міститься без відповідних реквізитів його

надходження та отримання, складення Акту проведення перевірки правильності надання державної соціальної допомоги суд зауважує наступне.

Складання Акту про проведення перевірки правильності надання державної соціальної допомоги не передбачено чинним законодавством, оскільки Додаток 7, яким була передбачена така форма втратив чинність у звязку з втратою чинності 13.07.2017 року Положенням про проведення перевірок цільового використання бюджетних асигнувань, передбачених для надання населенню субсидій та соціальної допомоги , яке 21.07.1999 року було затверджено спільним Наказом МІНІСТЕРСТВА ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ, МІНІСТЕРСТВА ФІНАНСІВ УКРАЇНИ, МІНІСТЕРСТВА ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ , ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ У СПРАВАХ СІМ`Ї ТА МОЛОДІ, ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ , ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ

Крім того, даний Акт не містить підстав для проведення перевірки і складений складений вже після винесення рішення про припинення субсидії.

Отже, суд зазначає про недостатність та недопустимість доказів наданих відповідачем , керуючись ст.ст. 73-76 КАСУ .

Крім того, оскільки позивача не була ознайомлена з текстом рішення, яким їй припинено субсидію, доказів протилежного відповідач не надав, то для ефективного захисту пав та інтересів позивача суд застосовує ч.2 ст.9 КАСУ : суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, а тому судом визнається незаконним рішення, якм припинено субсидію, винесене 17 січня 2020 року начальником та головним спеціалістом підписано "Рішення про призначення пенсії".

За таких обставин, керуючись принципом верховенства права, суд дійшов висновку , що дії та рішення відповідача не відповідають вимогам ст. 2 ч. 2 КАСУ, а саме:

-У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації (вул. Миру, буд. 54,м. Виноградів,Закарпатська область,90300, код ЄДРПОУ 03192903), про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

2.Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації щодо припинення раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року.

4.Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації від 17 січня 2020 року "Рішення про призначення пенсії" про припинення раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року .

5.Зобов`язати Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації (вул. Миру, буд. 54,м. Виноградів,Закарпатська область,90300, код ЄДРПОУ 03192903) відновити раніше призначену субсидію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 . з 01.01.2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду через Закарпатський окружний адміністративний суд.

СуддяЗ.Б.Плеханова