Рішення № 89348693, 20.01.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2020
Номер справи
160/12088/19
Номер документу
89348693
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 року Справа № 160/12088/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , Позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі – ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, Відповідач) №116/06-08/19 від 11.06.2019р. про відмову в призначенні їй дострокової пенсії за віком, як матері особи з інвалідністю із дитинства;

- зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матері особи з інвалідністю із дитинства відповідно до п.3 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 14.05.2019р.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 14.05.2019р. досягнувши 50-річного віку, маючи трудовий стаж понад 15 років звернулась до відповідача зі заявою про призначення пенсії за віком як матері інваліда з дитинства відповідно до п.3 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р.

Рішенням від 11.06.2019р. №116/06-08/19, відповідач відмовив у призначенні пенсії у зв`язку з тим, що маються розбіжності в прізвищі, імені та по-батькові дитини-інваліда, а саме, в свідоцтві про народження та в довідці про визнання дитини інвалідом з дитинства.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Ухвалою суду від 09.12.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

09.01.2020 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому останній заперечив проти вимог позивача та просив суд відмовити в їх задоволенні у повному обсязі. В обґрунтування поданих заперечень відповідач відзначив, що через відсутність необхідних документів (копія паспорту дитини) підстав для призначення дострокової пенсії ОСОБА_1 як дружині матері дитини з інвалідністю за нормами п.3 ст.115 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон України № 1058-ІV) з 14.05.2019р. немає. Дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідають чинному законодавству, а вимоги позивача є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, при розгляді справи суд виходить з наступного.

Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1 виданого 01 грудня 1993 року відділом ЗАГС Заводського райвиконкому м. Дніпропетровська про те, що (російською мовою) « ОСОБА_2 , родилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в г. Днепродзержинск» батьком дитини записаний « ОСОБА_3 », матірю дитини записана « ОСОБА_4 », актовий запис №845 від 01.12.1993 року (а.с. 10).

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серія 12ААА №423051, де російською мовою вписані дані « ОСОБА_2 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , вона оглянута повторно 28.10.2015р. їй встановлена друга група інвалідності з 01.11.2015р., причина інвалідності з дитинства, не здатність до трудової діяльності, довідка видана безстроково.

Відповідно до паспорту №АН850949 виданого 15 грудня 2009р. Заводським районним відділом Дніпродзержинського міжрегіонального управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, на першій сторінці прізвище, ім`я та по-батькові зазначені на українській мові « ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 », на другій сторінці прізвище, ім`я та по-батькові зазначені на російській мові « ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » (а.с.12).

Відповідно до картки фізичної особи-платника податків прізвище, ім`я та по-батькові значиться « ОСОБА_5 » (а.с. 13).

Відповідно до розписки-повідомлення №1028 від 14.05.2019р.(а.с.14) в переліку доданих до заяви ОСОБА_4 зазначено, що нею надані обов`язкові документи, а саме:

- Довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру № НОМЕР_2 ;

- заява про призначення/перерахунок пенсії №1028;

- паспорт/посвідка №АЕ523527;

- Трудова книжка або документи про стаж № НОМЕР_3 , від 19.03.2019р. №15, від 14.03.2019р. №751, від 18.03.2019р. №01.03/185, від 18.03.2019р. №103-2/2019, від 14.05.2019р. №48;

- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання (довідка НОМЕР_4 НОМЕР_5 , від 09.04.2019р. №202;

- документ про визначення дитини заявника інвалідом з дитинства, або дитиною-інвалідом від 13.05.2019р. №964, від 20.03.2019р. №319-04, 12ААА №423051;

- заява про спосіб виплати пенсії (для виплат через банк);

- свідоцтво про народження НОМЕР_6 ;

- свідоцтво про народження дитини НОМЕР_1 ;

- свідоцтво про шлюб НОМЕР_7 ;

Далі у розписці-повідомленні наведені документи, яких недостатньо для призначення пенсії:

- Довідка про зміну назви організації дата подання 15.05.2019р.;

- довідка про прийняття на роботу (навчання) (11.11.1987-30.09.1992) дата подання 20.05.2019р.

19.08.2019р. позивач звернулась до відповідача із зверненням щодо надання роз`яснень з приводу не призначення пенсії та надання рішення про відмову у її призначенні (а.с. 15).

Листом від 30.08.2019р. №6217/М-09, відповідач офіційно повідомив про те, що оскільки паспортних даних не надано, немає можливості підтвердити належність довідки про визнання дитини інвалідом з дитинства від 20.03.2019р. №6787, що надає право на призначення пенсії за віком згідно п.2.18 Постанови від 25.11.2005. №22-1 «Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.16).

24.09.2019р. листом № 6507/М-06 про надання роз`яснень відповідач повідомив позивача про те, що після прийняття документів для призначення пенсії 14.05.2019р. та опрацювання документів, їй було зателефоновано 23.05.2019р. о 8-32 (доказів повідомлення за допомогою телефонного зв`язку відповідачем не надано) про результати розгляду документів та необхідність надання паспорта дитини. Оскільки позивачем не було надано документи, відділом з питань призначення та перерахунків пенсії №4 було прийнято рішення про відмову(а.с. 17).

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Положенням ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені види пенсій. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

У даному випадку, всі вказані документи наявні у позивача та надавалися відповідачу.

Згідно з вимогами пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №22-1, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1 (надалі - Порядок № 22-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію: .

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно норм пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Згідно положень ст.3 Конституції України – людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включаються: розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже в зв`язку з неповідомленням позивача про необхідність додання до заяви про призначення пенсії копії паспорту дитини з інвалідністю (відповідно до розписки-повідомлення а.с.14) у зв`язку із виявленими розбіжностями, що в свою чергу призвело до прийняття відповідачем рішення від 11.06.2019р. №116/06-08/19 (отримано позивачем особисто 19.08.2019р.) про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком як матері дитини з інвалідністю, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно з п.1 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне

На підставі ч.1 ст.139 КАС України, з урахуванням задоволення позовних вимог у повному обсязі, підлягають стягненню з ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 768грн. 40коп., сплата яких підтверджується квитанцією №1-2562К від 27.11.2019р.

Керуючись ст.ст.139, 243, 246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №116/06-08/19 від 11.06.2019р. про відмову в призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком, як матері особи з інвалідністю із дитинства.

Зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матері особи з інвалідністю із дитинства відповідно до п. 3 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 14.05.2019р.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 ) судовий збір у сумі 768грн.40коп. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова