Рішення № 89326180, 15.05.2020, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
15.05.2020
Номер справи
163/2474/19
Номер документу
89326180
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 163/2474/19

Провадження № 2-а/163/37/20

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2020 року Любомльський районний суд Волинської області

в складі головуючого судді Чишія С.С.

з участю секретаря Голядинець О.В.,

представника відповідача Кухарука В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці Держмитслужби (третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 ) про визнання протиправною і скасування постанови у справі про порушення митних правил,

в с т а н о в и в :

У позовній заяві ОСОБА_1 просить визнати протиправною і скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 7518/20500/18 від 19.12.2018 року, якою на нього за ч.3 ст.470 МК України накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень, провадження в справі закрити.

Свої вимоги обґрунтував тим, що 22.08.2018 року для потреб його сім`ї на митну територію України, через митний пост "Доманове" Волинської митниці ДФС, в митному режимі "транзит", ним було ввезено автомобіль "Рено Меган", номерний знак НОМЕР_1 . 24.12.2018 року його дружиною, ОСОБА_2 , було здійснено електронне декларування даного автомобіля зі сплатою відповідних митних платежів в загальній сумі 44 880 гривень, з яких 8500 гривень, передбачені пунктом 93 розділу ХХІ МК України кошти у сумі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що звільняє його від адміністративної відповідальності, передбаченої ст.470 МК України. Крім цього, жодні повідомлення від Волинської митниці ДФС про розгляд справи про порушення митних правил йому не надходили, у зв`язку із чим він не був повідомлений про час та місце розгляду справи та позбавлений можливості реалізувати свої процесуальні права, в тому числі щодо надання пояснень, присутності під час розгляду протоколу, користуватися правовою допомогою, за результатами розгляду якої винесено оскаржувану постанову. Розгляд протоколу проведено з порушенням положень ст.ст.498, 526 МК України, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

На позовну заяву представник відповідача подав відзив, в якому зазначив, що митницею правильно вирішено питання щодо кваліфікації дій позивача, в діях якого у справі про порушення митних правил № 7518/20500/18 встановлено ознаки порушення митних правил за ч.3 ст.470 МК України. Оформлення транспортного засобу "Рено Меган", номерний знак НОМЕР_1 , із добровільною сплатою до державного бюджету коштів в сумі 8500 гривень не звільняє особу від обов`язку сплати штрафу, накладеного за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.470 МК України, оскільки постанова у справі про порушення митних правил набрала законної сили до дати оформлення транспортного засобу в режимі "імпорт". Крім того, позивачем не було надано жодних документів, що підтверджували б наявність обставин непереборної сили або документального підтвердження факту аварії. Протокол про порушення митних правил був надісланий рекомендованим листом на адресу позивача. Вважає, що митницею було вжито всіх можливих заходів для забезпечення всіх процесуальних прав відповідача, передбачених ст.498 МК України. В задоволенні позову просив відмовити.

Позивач та третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце судового розгляду, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомили та будь-яких заяв чи клопотань з приводу процедури розгляду справи не подали.

Представник відповідача Кухарук В.В. позов не визнав, висловив доводи аналогічні відзиву, просив у задоволенні позову відмовити.

З огляду на викладене суд розглянув справу в порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст.205, ч.3 ст.268 КАС України, оскільки не вбачає перешкод для такого розгляду.

Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.

Згідно із витягом з програмно-інформаційного комплексу "Інспектор" ЄАІС ДФС 22.08.2018 року о 15 годин 15 хвилини позивач ввіз на митну територію України через митний пост "Доманове" Волинської митниці ДФС автомобіль "Рено Меган", номерний знак НОМЕР_1 , кузов НОМЕР_2 , у режимі "транзит".

04.12.2018 року інспектор Волинської митниці ДФС склав щодо ОСОБА_1 протокол про порушення митних правил № 7518/20500/18 за ознаками ч.3 ст.470 МК України. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 перевищив встановлений ст.95 МК України строк транзитного перевезення автомобіля "Рено Меган", номерний знак НОМЕР_1 , кузов НОМЕР_2 , ввезеного на митну територію України 22.05.2018 року, більше ніж на 10 діб.

Протокол складався за відсутності ОСОБА_1 .

В протоколі вказано, що ОСОБА_1 викликався рекомендованим листом для запровадження протоколу про порушення митних правил, однак на встановлену дату не з`явився.

19.12.2018 року заступник начальника Волинської митниці ДФС Герман В.М. виніс оскаржувану постанову, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України, відповідно до змісту протоколу № 7518/20500/18 і накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень.

Згідно із ст.498 МК України особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), під час розгляду справи про порушення митних правил у органі доходів і зборів або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у органі доходів і зборів та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови органу доходів і зборів, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом.

Частинами 1, 4 ст.526 МК України встановлено, що справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

В наданих суду матеріалах справи міститься адресоване повідомлення ОСОБА_1 за № ФОП-14739/20/03-70-67/20 від 22.10.2018 року, в якому зазначено про необхідність прибуття до Волинської митниці ДФС для запровадження протоколу про порушення митних правил, яке надіслано рекомендованим листом з трек-номером № 4500809491967. Листом № ФОП-17609/20/03-70/16 від 04.12.2018 року ОСОБА_1 надіслано примірник протоколу про порушення митних правил № 7518/20500/18 із зазначенням про розгляд справи 19.12.2018 року (рекомендований лист з трек-номером № 4500809670438).

Жодної інформації про підтвердження вручення рекомендованих листів з трек-номерами №№ 4500809491967 та 4500809670438 матеріали справи не містять. Через це твердження позивача про неповідомлення його про час та місце розгляду справи, порушення його права на захист, бути присутнім під час розгляду протоколу та надавати пояснення знайшло своє підтвердження.

Таким чином, на момент винесення оскаржуваної постанови повідомлення про дату розгляду протоколу ОСОБА_1 не отримав, тобто даних про своєчасне сповіщення позивача про місце і час розгляду справи не було. У зв`язку з цим він був позбавлений можливості реалізувати свої процесуальні права, в тому числі щодо надання пояснень, присутності під час розгляду протоколу, користування правовою допомогою.

Як підсумок, на момент винесення оскаржуваної постанови відомості про належне повідомлення позивача про час і місце розгляду протоколу були відсутні, а заяв про розгляд протоколу за його відсутності позивач не подавав.

В той же час на момент ухвалення цього рішення збігли передбачені ст.467 МК України строки для притягнення до адміністративної відповідальності, що діяли на час досліджуваних подій.

За таких обставин продовження провадження в справі суперечитиме положенням ст.467 МК України та ст.247 КУпАП.

Оскільки на час винесення оскаржуваної постанови не було даних про своєчасне сповіщення ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи, а їх збирання поза строком накладення стягнення суперечитиме закону, суд вважає, що порушення прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, зокрема, неповідомлення про час та місце розгляду справи, порушення права на захист, бути присутньою під час розгляду протоколу та надання пояснень, є безумовною підставою для визнання протиправною і скасування оскаржуваної постанови відповідно до положень п.4 ч.1 ст.531 МК України, тому подальше дослідження обґрунтування позову та заперечень зазначених у відзиві є недоцільним.

У зв`язку з цим та відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України позов підлягає повному задоволенню.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 року у справі № 543/775/17 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" розмір такого прожиткового мінімуму визначено у 2102 гривні.

Отже, у справі за позовом ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 420,40 гривень (2102 х 0,2).

Відтак, в користь держави за рахунок бюджетних асигнувань з Волинської митниці Держмитслужби слід стягнути судовий збір у відповідному розмірі.

Керуючись ст.ст.242-247, 286 КАС України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити повністю.

Постанову заступника начальника Волинської митниці ДФС Германа Василя Миколайовича від 19.12.2018 року в справі про порушення митних правил № 7518/20500/18 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.3 ст.470 МК України з накладенням стягнення у вигляді штрафу визнати протиправною і скасувати.

Провадження в справі за протоколом про порушення митних правил № 7518/20500/18 закрити.

Стягнути з Волинської митниці Держмитслужби за рахунок її бюджетних асигнувань в користь держави 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня складення повного рішення через Любомльський районний суд.

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), … строки … апеляційного оскарження … продовжуються на строк дії такого карантину.

Ім`я позивача – ОСОБА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_3 .

Найменування відповідача – Волинська митниця Держмитслужби; місце знаходження: вулиця Призалізнична 13, село Римачі Любомльського району Волинської області; код ЄДРПОУ – 43350888.

Дата складення повного рішення – 20 травня 2020 року.

Головуючий: суддя С.С.Чишій