
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2020 року м. Київ № 826/7222/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до проСлужби зовнішньої розвідки України визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Служби зовнішньої розвідки України (далі по тексту - відповідач) про:
- визнання протиправними дії відповідача, які полягають у відмові надати позивачу документи, необхідні для оформлення статусу учасника бойових дій;
- визнання незаконним та скасування рішення відповідача, оформлене листом №4/2/1/9282 від 29.12.2017р. щодо відмови надати позивачу документи, необхідні для оформлення статусу учасника бойових дій;
- зобов`язання відповідача надати позивачу документи, передбачені п. 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014р. №413.
Ухвалою суду від 06.07.2018р. (суддя Федорчук А.Б.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 20.07.2018р. справу №826/7222/18 призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 22.10.2018р. відмовлено відповідачу в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою суду від 22.10.2018р. заяву судді Федорчука А.Б. про самовідвід у справі №826/7222/18 задоволено та передано справу для визначення складу суду згідно з частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 13.11.2018р. справу прийнято до провадження судді Аверкової В.В.
Ухвалою суду від 04.12.2018р. заяву судді Аверкової В.В. про самовідвід у справі №826/7222/18 задоволено та передано справу для визначення складу суду згідно з частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 11.12.2018р. справу прийнято до провадження судді Кармазіна О.А.
Ухвалою суду від 14.02.2019р. справу прийнято до провадження судді Аблова Є.В.
Ухвалою суду від 17.05.2019р. справу прийнято до провадження судді Амельохіна В.В. та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги мотивовані протиправними діями та рішенням щодо відмови позивачу надати документи, необхідні для оформлення статусу учасника бойових дій.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення, оскільки позивач безпосередньої участі у виконанні завдань антитерористичної операції не брав та не забезпечував її проведення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 в період з 02 вересня 2010 року по 15 липня 2017 року проходив військову службу в регіональному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України на посаді оперативного співробітника.
Наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 12.08.2016р. №361-ОС позивача призначено старшим оперуповноваженим відділу з дислокацією в м. Сєверодонецьк Луганської області.
Відповідно до Витягу із послужного списку особової справи ОСОБА_1 на підставі наказу Голови СЗРУ №330-ос від 13.07.2017 позивача звільнено з військової служби за п.п. «ї» п. 1 ч. 8 ст. 26 (у зв`язку із закінченням строку контракту) з урахуванням п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби» від 06.12.2016 №1769-VІІІ Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» в запас Служби зовнішньої розвідки України та виключений зі списків особового складу з 15.07.2017.
29 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Служби зовнішньої розвідки України якою просив надати йому: Довідку про безпосередню його участь в АТО, забезпеченні ї проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; Витяг з наказу про вибуття (переведення, дислокацію тощо) для виконання завдань АТО; Витяг з наказу про прибуття до постійного місця дислокації після виконання завдань АТО; Витяг з наказу Антитерористичного центру при СБУ про прибуття позивача для виконання завдань АТО; Витяг з наказу Антитерористичного центру при СБУ про вибуття позивача до місця постійної дислокації після виконання завдань АТО.
Листом від 04.12.2017р. №3-6 Служба зовнішньої розвідки України повідомила ОСОБА_1 , що за інформацією структурного підрозділу СЗРУ, відповідно до посадових обов`язків, до безпосередньої участі у виконанні завдань антитерористичної операції позивач не залучався. Згідно з чинними законодавством України, пропозиції цим структурним підрозділом щодо доцільності залучення позивача до участі в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, до Антитерористичного центру при СБУ не надавались.
Разом з цим, будь-яких листів (документів) від СЗРУ на адресу АТЦ при СБУ для включення позивача у відповідний наказ керівника АТЦ при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, та наказ керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією або керівників секторів (командирів оперативно -тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, не надсилалися.
Також, Головою СЗРУ жодних розпорядчих документів стосовно виконання позивачем завдань із безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення не видавались.
Враховуючи вищевикладене, документи, які зазначені в заяві позивача, не вбачається можливим надати.
Вважаючи протиправними дії та рішення відповідача, яке оформлено листом від 04.12.2017р., позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, нормативно-правовим актом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ.
Відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідний Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 2 Порядку статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення; особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Пунктом 4 Порядку визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
Так, пунктом 5 Порядку рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - міжвідомча комісія), яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань. До складу міжвідомчої комісії можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.
За змістом пункту 6 Порядку для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов`язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.
Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
Відповідно пункту 8 Порядку у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії чи керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особа може самостійно звернутися до таких комісій.
З огляду на вказані законодавчі положення вбачається, що підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, є відповідні документальні підтвердження вказаного, якими, згідно з пункту 4 Порядку, є витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення. Як вбачається з матеріалів справи, 29 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Служби зовнішньої розвідки України якою просив надати йому: Довідку про безпосередню його участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; Витяг з наказу про вибуття (переведення, дислокацію тощо) для виконання завдань АТО; Витяг з наказу про прибуття до постійного місця дислокації після виконання завдань АТО; Витяг з наказу Антитерористичного центру при СБУ про прибуття позивача для виконання завдань АТО; Витяг з наказу Антитерористичного центру при СБУ про вибуття позивача до місця постійної дислокації після виконання завдань АТО.
Листом від 04.12.2017р. №3-6 Служба зовнішньої розвідки України повідомила ОСОБА_1 , що за інформацією структурного підрозділу СЗРУ, відповідно до посадових обов`язків, до безпосередньої участі у виконанні завдань антитерористичної операції позивач не залучався. Згідно з чинними законодавством України, пропозиції цим структурним підрозділом щодо доцільності залучення позивача до участі в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, до Антитерористичного центру при СБУ не надавались.
Разом з цим, будь-яких листів (документів) від СЗРУ на адресу АТЦ при СБУ для включення позивача у відповідний наказ керівника АТЦ при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, та наказ керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією або керівників секторів (командирів оперативно -тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, не надсилалися.
Також, Головою СЗРУ жодних розпорядчих документів стосовно виконання позивачем завдань із безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення не видавались.
В матеріалах справи наявний лист 5 департаменту Служби зовнішньої розвідки України від 03.01.2019 №11/2/51 дск, відповідно до якого повідомлено, що капітан запасу ОСОБА_1 свого часу, за його особистої ініціативи та клопотання, був переміщений по службі для виконання завдань зовнішньої розвідки на штатну посаду до 13 відділу (з м.д. Сєвєродонецьк луганської області) 5 департаменту. Відповідно до посадових обов`язків, безпосередньої участі у виконанні завдань або забезпеченні проведення антитерористичної операції не брав.
Згідно з чинним законодавством, пропозиції 5 департаменту щодо доцільності залучення вказаного співробітника до участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, до Антитерористичного центру при СБ України не надавались.
Таким чином вважаємо, що викладені заявником вимоги про надання документальних матеріалів для оформлення статусу учасника бойових дій, суперечать чинному законодавству України.
З урахуванням наведеного та враховуючи відсутність доказів на підтвердження безпосереднього залучення позивача до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача, які полягають у відмові надати позивачу документи, необхідні для оформлення статусу учасника бойових дій та визнання незаконним та скасування рішення відповідача, оформлене листом №4/2/1/9282 від 29.12.2017р. щодо відмови надати позивачу документи, необхідні для оформлення статусу учасника бойових дій.
У зв`язку з тим, що судом встановлено, що ОСОБА_1 до безпосередньої участі у виконанні завдань антитерористичної операції не залучався, відсутні підстави задоволення позовних вимог щодо зобов`язання відповідача надати позивачу документи, передбачені п. 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014р. №413.
Щодо доводів позивача, що ОСОБА_2 , начальник підрозділу СЗР України, що дислокується у м. Сєвєродонецьку, ОСОБА_3 , заступник начальника підрозділу СЗР України, що дислокується у м. Сєвєродонецьку та ОСОБА_4 , у підпорядкуванні яких перебував позивач можуть пояснити, які саме завдання виконував ОСОБА_1 під час проходження служби на території проведення антитерористичної операції, суд не приймає до уваги, оскільки останні не наділені повноваженнями надавати вказані пояснення.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв`язку тим, що позивач звільнений від сплати судового збору та у зв`язку з тим, що судове рішення ухвалене на користь суб`єкта владних повноважень, судові витрати, відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відмовити повністю.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін