Рішення № 89323058, 20.05.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2020
Номер справи
440/2193/20
Номер документу
89323058
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2193/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Чеснокової А.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2193/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

27 квітня 2020 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить суд:

визнати протиправним повернення відповідачем без виконання (опрацювання) заяв позивача від 04 листопада 2019 року та квітня 2020 року про перерахунок та виплату основної державної пенсії;

зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за період з 01 липня 2019 року по 22 вересня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисливши розмір пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року, та з урахуванням 60% втрати працездатності;

зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за період з 23 вересня 2019 року по 22 вересня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисливши розмір пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року, та з урахуванням 80% втрати працездатності, а також здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум;

встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання відповідача подати суду звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до постраждалих першої категорії та визнаний особою з інвалідністю з 27 листопада 1997 року до 22 вересня 2019 року ІІІ групи, а з 23 вересня 2019 року - ІІ групи, захворювання якої пов`язане з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену у відповідності до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На переконання позивача, відповідач протиправно не здійснив перерахунку його пенсії у розмірі, визначеному частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

19 травня 2020 року до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач проти позову заперечував. Зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 територіальним органом Пенсійного фонду України за період з 01 липня 2019 року по 22 вересня 2019 року позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, як особі з інвалідністю ІІ групи. З 23 вересня 2019 року позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності. Крім того відповідач пояснив, що за період з 25 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року пенсія позивача по інвалідності, як особи з інвалідністю ІІІ групи, що настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, на виконання судового рішення у справі № 440/4009/19 нарахована, облікована та буде виплачена в порядку, передбаченому Постановою КМУ № 649 /а.с. 26-27/.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (І категорія), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області. З 27 листопада 1997 року по 22 вересня 2019 року отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особа, якій встановлено ІІІ групу інвалідності, що настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС /а.с. 29/.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі № 440/4009/19 відповідачем здійснено нарахування позивачу пенсії по інвалідності виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до вимог частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" з 25 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року (включно) з урахуванням раніше виплачених сум.

За період з 01 липня 2019 року по 22 вересня 2019 року відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі з інвалідністю ІІІ групи, інвалідність якого настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС /а.с. 30-31/.

З 23 вересня 2019 року по теперішній час позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, інвалідність якого настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС /а.с. 11/.

У зв`язку зі зміною групи інвалідності позивача, відповідачем з 23 вересня 2019 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, як особі з інвалідністю ІІ групи, інвалідність якого настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Перерахований відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір пенсії позивач отримує до теперішнього часу /а.с. 32-33/.

Будучи переконаним в неправильності нарахування та виплати йому пенсії, позивач звертався до відповідача із відповідними заявами про здійснення перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У відповідь на вищевказані звернення про перерахунок пенсії відповідач повідомив позивача, що за період з 01 липня 2019 року по 22 вересня 2019 року його пенсія, як особі з інвалідністю ІІІ групи, інвалідність якого настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, та за період з 23 вересня 2019 року по теперішній час перерахована та виплачується з урахуванням положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Що стосується періоду з 25 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року, то пенсія по інвалідності позивача, як особи з інвалідністю ІІІ групи, що настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, на виконання судового рішення у справі № 440/4009/19 нарахована, облікована та буде виплачена в порядку, передбаченому Постановою КМУ № 649 /а.с. 5-7/.

Не погоджуючись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина перша статті 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон № 796-ХІІ).

Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру /частина перша статті 1 Закону № 796-ХІІ/.

Згідно з частиною першою статті 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною першою статті 54 Закону № 796-ХІІ визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Статтею 59 Закону № 796-ХІІ урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким частину третю статті 59 Закону № 796-ХІІ з 01 жовтня 2017 року викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (надалі - Порядок № 1210), згідно з якими згаданий Порядок доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено в такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:".

Законом № 2148-VIII розширено коло осіб, на яких поширюється право на обчислення пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, шляхом поширення дії цієї норми на осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, та осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Однак, умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період залишалась незмінною.

Разом із цим, рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). У пункті 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019 визначено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, з 25 квітня 2019 року норма частини третьої статті 59 Закону № 796-XII має застосовуватись у такій редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до постраждалих першої категорії та визнаний особою з інвалідністю з 27 листопада 1997 року до 22 вересня 2019 року ІІІ групи, а з 23 вересня 2019 року - ІІ групи, захворювання пов`язане з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на пенсію по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796-XII як військовослужбовець, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та з огляду на це отримав інвалідність з 25 квітня 2019 року.

При цьому суд зауважує, що наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що за період з 01 липня 2019 року по 22 вересня 2019 року пенсія позивача, як особи з інвалідністю ІІІ групи, інвалідність якої настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС нарахована та виплачена відповідачем у відповідності до вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-XII. Пенсія ОСОБА_1 за період з 23 вересня 2019 року по теперішній час нараховується та виплачується згідно вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-XII.

Окремо суд звертає увагу на те, що за період з 25 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року пенсія по інвалідності позивача, як особи з інвалідністю ІІІ групи, що настала у зв`язку із захворюваннями, пов`язаними з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, на виконання судового рішення у справі № 440/4009/19 нарахована, облікована відповідачем та буде виплачена в майбутньому в порядку, передбаченому Постановою КМУ № 649.

Підсумовуючи вищевикладене, суд не вбачає в діях відповідача ознак протиправності, які б порушували права та законні інтереси позивача в частині отримання пенсії в розмірі, передбаченого Законом № 796-XII.

Надаючи правову оцінку доводами позивача щодо того, що відповідач повернув його заяви від 04 листопада 2019 року та від квітня 2020 року без виконання спростовуються наявними в матеріалах позовної заяви відповідями територіального органа Пенсійного фонду на вищевказані звернення, що за відсутності правових підстав для вчинення активних дій з боку відповідача визнається судом допустимою формою розгляду ініційованих ОСОБА_1 питань.

Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Чеснокова