
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
19 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/1908/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Новак Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання у справі за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
22 квітня 2020 року Головного управління ДПС у Волинській області звернулося в суд із клопотанням №1869/03-20-08-03-10 про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання у справі №140/1908/19 за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Клопотання обґрунтоване тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2019 року у справі №140/1908/19 вирішено стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету Гіркополонківської сільської ради податковий борг за сплати єдиного податку з фізичних осіб в сумі 69 339,06 грн.
На виконання рішення суду від 22 серпня 2019 року у даній справі Волинський окружний адміністративний суд 10 лютого 2020 року видав виконавчий лист №258. В даному виконавчому листі зазначено, що «судове рішення набрало законної сили 24.09.2019, а строк пред`явлення виконавчого документа до виконання - 25.12.2019». Оскільки виконавчий лист було отримано після строку пред`явлення виконавчого документа до виконання ГУ ДПС у Волинській області просить поновити даний строк. Крім того, станом на 19 березня 2020 року оригінал виконавчого листа втрачений при передачі для виконання.
Разом з тим, у зв`язку із реорганізацією територіальних органів Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби України, виникла необхідність здійснення заміни сторони - Головного управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Волинській області.
В судове засідання, призначене на 19 травня 2020 року, учасники справи не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце розгляду справи.
Частиною третьою статті 376, частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відтак, з урахуванням вимог частини дев`ятої статті 205, частини четвертої статті 229, частини третьої статті 376, частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд заяви про поновлення строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання та заміну сторони виконавчого провадження проведено в порядку письмового провадження та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що клопотання про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2019 року у справі №140/1908/19 вирішено стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету Гіркополонківської сільської ради податковий борг за сплати єдиного податку з фізичних осіб в сумі 69 339,06 грн.
10 лютого 2020 року судом видано виконавчий лист №258 з строком пред`явлення його до виконання до 25.12.2019.
Згідно із частиною першою статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній на момент набрання постановою суду законної сили) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до частини шостої статті 12 цього Закону стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм права, поновлення строку для пред`явлення до виконання виконавчого документа виданого на підставі судового рішення, допускається лише у разі поважності причин пропуску цього строку. Поважними, на думку суду, є реорганізація позивача у справі та втрата виконавчого листа.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачем строк пред`явлення виконавчого листа до виконання пропущено з поважних причин, а тому необхідно поновити строк для пред`явлення виконавчого документу до виконання
Підпунктом 18.4 пункту 18 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, питання щодо видачі дубліката виконавчого листа на виконання судового рішення в адміністративній справі поставлено в залежність від строку, протягом якого такий виконавчий документ може бути пред`явлений до виконання.
Оскільки, суд дійшов висновку про поновлення строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання та заявником виконано і іншу умову - сплачено судовий збір у сумі 63,10 грн., то у суду відсутні законодавчі підстави для відмови у задоволенні такої заяви.
Згідно зі статтею 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частини 1, 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Постановлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» постановлено реорганізувати територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби згідно відповідного переліку. Також установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби» погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України», розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
З метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» та керуючись Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України», затверджено наказом від 12.07.2019 № 14 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС».
Наказом Головного управління ДПС у Волинській області від 29.08.2019 № 10 «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Волинській області» розпочато діяльність Головного управління ДПС у Волинській області.
Відтак, у зв`язку із перебування Головного управління ДФС у Волинській області у процесі припинення в результаті реорганізації (правонаступником є Головне управління ДПС у Волинській області), первісного позивача необхідно замінити його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Волинській області.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання
Керуючись статтями 166, 205, 229, 248, 256, 376, 379 підпунктом 18.4 пункту 18 розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд
УХВАЛИВ:
Клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання задовольнити.
Замінити в адміністративній справі за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, стягувача - Головне управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 43143484).
Видати дублікат виконавчого листа від 10 лютого 2020 року №258 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2019 року в адміністративній справі №140/1908/19 за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Поновити Головному управлінню ДПС у Волинській області строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа №258 від 10 лютого 2020 року, виданого на підставі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2019 року у справі № 140/1908/19.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення, з врахуванням вимог пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Я. Ксензюк