Рішення № 89321731, 19.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
140/4259/20
Номер документу
89321731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/4259/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І.,

розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промцемент-Луцьк» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, контролюючий орган) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промцемент-Луцьк» (далі - ТзОВ «Промцемент-Луцьк», товариство) про стягнення з банківських рахунків товариства податковий борг в сумі 120 073 грн 03 коп. в дохід Державного бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «Промцемент-Луцьк» зареєстроване як суб`єкт господарювання та перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Волинській області. Однак, за результатами здійснення фінансово-господарської діяльності у товариства обліковується податковий борг на загальну суму 120 073 грн 03 коп. за різними платежами. Також позивач зазначає, що до боржника застосовувалися заходи стягнення визначені Податковим кодексом України (далі - ПК України), зокрема згідно із пунктом 59.1 статті 59 ПК України надіслано податкову вимогу від 05 лютого 2018 року № 2628-17 на суму 1 496 грн 67 коп., при цьому сума податкового боргу до звернення із цим позовом до суду не переривалась. Право контролюючого органу на звернення із відповідним позовом про стягнення із підприємства вказаної суми визначене підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктами 95.3, 95.4 статті 95 ПК України.

Враховуючи вищевказане, контролюючий орган просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24 березня 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено судовий розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами (арк. спр. 73). Вказану ухвалу відповідачу направлено рекомендованою кореспонденцією за місцезнаходженням юридичної особи (43000, вулиця Тараса Бульби-Боровця, 13, місто Луцьк, Волинська область), однак 30 квітня 2020 року повернута відділенням поштового зв`язку із довідкою «за закінченням встановленого строку зберігання».

Відтак, із урахуванням положень частини шостої статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), слід вважати, що копія ухвали вручена належним чином.

Відповідач відзив на позов не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, перевіривши доводи позивача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ТзОВ «Промцемент-Луцьк» зареєстроване як суб`єкт господарювання 20 лютого 2014 року, ідентифікаційний код юридичної особи – 39107974, місцезнаходження юридичної особи – Волинська область, місто Луцьк, вулиця Тараса Бульби-Боровця, 13, перебуває на обліку в контролюючих органах за місцезнаходженням. Вказані обставини стверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань № 1005265275 від 19 квітня 2019 року, відомостями, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань станом на 18 травня 2020 року (арк. спр. 5, 79-81).

За відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарі (робіт, послуг) у сумі 118 494 грн 07 коп. з урахуванням наявних переплат, поточних оплат, уточнюючих розрахунків, зарахувань надходжень до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ.

Вказана податкова заборгованість виникла на підставі: податкового повідомлення-рішення від 08 вересня 2017 року №0053331207 в сумі 40 грн 22 коп., пеня на вказану суму – 2 грн 05 коп.; податкового повідомлення-рішення від 04 грудня 2017 року №00914011207 в сумі 1 456 грн 45 коп., пеня на вказану суму 3 грн 42 коп., 19 грн 18 коп.; податкового повідомлення-рішення від 08 лютого 2018 року №0012581207 за штрафними санкціями в сумі 1 888 грн 28 коп., пеня – 0 грн 58 коп., 23 грн 10 коп.; самостійно визначена сума ПДВ платником податків у відповідній декларації від 17 лютого 2018 року – 281 грн; податкового повідомлення-рішення від 21 березня 2018 року №0026861207 в сумі 8 310 грн 57 коп.; податкового повідомлення-рішення від 28 березня 2018 року №0029321207 за штрафними санкціями в сумі 510 грн; податкового повідомлення-рішення від 18 квітня 2018 року №0035371207 в сумі 4 150 грн 19 коп.; податкового повідомлення-рішення від 04 травня 2018 року №0042381207 за штрафними санкціями в сумі 251 грн 17 коп., 24 грн 08 коп.; податкового повідомлення-рішення від 25 червня 2018 року №0064641207 в сумі 1 020 грн, штрафні санкції – 166 грн 67 коп.; податкового повідомлення-рішення від 27 серпня 2018 року №0088441207 в сумі 684 грн 33 коп.; податкового повідомлення-рішення від 27 вересня 2018 року №0099725512 в сумі 1 020 грн.; самостійно визначена сума ПДВ платником податків у відповідній декларації від 21 жовтня 2018 року – 2 862 грн; податкового повідомлення-рішення від 21 вересня 2018 року №0097031207 в сумі 1 020 грн; податкового повідомлення-рішення від 22 жовтня 2018 року №0029265512 в сумі 26 грн 18 коп.; самостійно визначена сума ПДВ платником податків у відповідній декларації від 20 листопада 2018 року – 4 136 грн; самостійно визначена сума ПДВ платником податків у відповідній декларації від 21 січня 2019 року – 13 668 грн; податкового повідомлення-рішення від 13 грудня 2018 року №0066225512 в сумі 12 381 грн 60 коп.; податкового повідомлення-рішення від 07 березня 2019 року №0065325512 в сумі 32 грн 94 коп.; самостійно визначена сума ПДВ платником податків у відповідній декларації від 20 травня 2019 року – 4 348 грн; податкового повідомлення-рішення від 19 квітня 2019 року №0102915512 в сумі 335 грн 68 коп.; самостійно визначена сума ПДВ платником податків у відповідній декларації від 20 серпня 2019 року – 61 543 грн; податкового повідомлення-рішення від 16 вересня 2019 року №0207255504 в сумі 904 грн 38 коп.

Також за відповідачем обліковується податковий борг по надходженнях від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 141 грн 22 коп., самостійно визначеної товариством у відповідній декларації від 19 листопада 2018 року (з урахуванням наявної переплати).

Податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 954 грн 50 коп. у відповідача виник на підставі податкового повідомлення-рішення від 18 квітня 2019 року №0102425512 (з урахуванням наявної переплати).

Окрім того, податкова заборгованість по податку на доходи фізичних осіб у сумі 510 грн виник на підставі податкового повідомлення – рішення від 03 грудня 2019 року № 0258595533.

Отже, загальна податкова заборгованість ТзОВ «Промцемент-Луцьк» становить 120 073 грн, на підтвердження якої позивач подав копії податкових повідомлень-рішень, декларацій, уточнюючих розрахунків (арк. спр. 11-48).

З метою стягнення наявної заборгованості, контролюючий орган, керуючись підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктами 95.3, 95.4 статті 95 ПК України, звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачений обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПК України, законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до підпункту 14.1.162. пункту 14.1 статті 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Пунктом 129.1. статті 129 ПК України, передбачено, що при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, нарахування пені розпочинається починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Згідно пункту 129.4. статті 129 ПК України, на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Так, за позивачем рахується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 118 494 грн 07 коп.; по надходженнях від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 114 грн 46 коп.; з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 954 грн 50 коп.; по податку на доходи фізичних осіб у сумі 510 грн., що у загальній сумі становить 120 073 грн 03 коп.

Вказані обставини судом установлено на підставі наданих позивачем доказів: копій податкових повідомлень-рішень, уточнюючих розрахунків, податкових декларацій, розрахунку суми податкового боргу станом на 26 лютого 2020 року, зворотним боком облікової картки платника податків по кожному із податків (арк. спр. 8, 11-48, 49-62).

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 ПК України).

Відповідно до пункту 57.3. статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно із абзацом четвертим пункту 56.18 статті 56 ПК України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

За приписами підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідач не надав суду доказів сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання, оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному або судовому порядку, таким чином, грошові зобов`язання, визначені самостійно товариством і контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях вважаються узгодженими.

Згідно із пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

З метою погашення податкового боргу Головне управління ДПС у Волинській області сформувало податкову вимогу форми «Ю» № 2628-17 від 05 лютого 2018 року на суму 1 496 грн67 коп., яка була надіслана товариству за його зареєстрованим місцезнаходженням та не вручена із незалежних від контролюючого органу причин (арк. спр. 9, зворот).

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (стаття 42 ПК України).

Таким чином, податкова вимога № 2628-17 від 05 лютого 2018 року вважається належно врученою товариству відповідно до вимог ПК України.

Таким чином, податкова вимога надсилається тільки один раз після виявлення заборгованості, в разі збільшення податкового боргу податкова вимога додатково не надсилається (не вручається), що не виключає права контролюючого органу стягнути з такого платника податку суму заборгованості, яка існує на день стягнення. Виконання обов`язку позивачем щодо надіслання платнику податків вимоги судом установлено, доказів оскарження податкової вимоги сторонами не надано.

Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 95.1. статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно пункту 95.2. статті 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Пунктом 95.4. статті 95 ПК України, передбачено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, оскільки за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 120 073 грн 03 коп., доказів слати якої відповідач суду не надав, а вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про стягнення коштів з рахунків товариства у банках, що його обслуговують для погашення вказаного податкового боргу.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З урахуванням такого правила, витрати позивача - суб`єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 243-246, 255, 257, 262, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Волинській (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 10, ідентифікаційний код юридичної особи 43143484) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Промцемент-Луцьк“ (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Тараса Бульби-Боровця,13, ідентифікаційний код юридичної особи 39107974) про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути кошти з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю “Промцемент-Луцьк“ у банках, що його обслуговують, в рахунок погашення податкового боргу у сумі 120 073 грн 03 коп. (сто двадцять тисяч сімдесят три грн 03 коп.) на користь державного бюджету України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 19 травня 2020 року.