Рішення № 89321729, 20.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2020
Номер справи
140/5982/20
Номер документу
89321729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/5982/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач ОСОБА_1 ) звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про скасування рішення від 02 квітня 2020 року №2202-1875/С-02/8-0300/20 та зобов`язання зарахувати період роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенні у Володимир-Волинському управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 14 січня 2015 року і одержує пенсію по віку, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням стажу роботи на посадах державної служби за період роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року, однак відповідач за результатми розгляду вказаної заяви прийняв рішення від 02 квітня 2020 року №2202-1875/С-02/8-0300/20 про відмову у перерахунку пенсії у зв`язку з недостатністю стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Відповідач не зарахував до стажу державної служби період роботи позивача на посаді агронома по насіннєведенню з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року в Управлінні сільського господарства Володимир-Волинського району.

Позивач вважає протиправною відмову у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи позивача на посаді агронома по насіннєведенню, у зв`язку з чим звернувся в суд із даним позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 15 травня 2020 року №0300-0802-7/13428 відповідач позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що період роботи ОСОБА_1 з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства - робочому апараті районного агропромислового об`єднання на посаді агронома по насінневеденню не підлягає зарахуванню до стажу державної служби, оскільки постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служб» від 03.05.1994 №283 затверджено перелік державних органів колишніх УРСР, період роботи в яких посад керівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Зокрема, до таких органів віднесені місцеві органи державного управління Міністерств і відомств УРСР. Починаючи з 1992 року відбувся ряд змін у структурі управління сільським господарством колишньої УРСР. Враховуючи ці зміни, які проводилися відповідно до постанов Уряду, періоди роботи керівних працівників і спеціалістів в обласних і районних органах управління сільським господарством підлягають зарахуванню до стажу державної служби за винятком періодів роботи в агропромислових об`єднаннях, агрокомбінатах, агрофірмах, виробничих об`єднаннях і інших формуваннях, які не реорганізовані в районні управління сільського господарства і продовольства. Тобто до стажу державної служби зараховується виключно робота на керівних посадах. Крім того, зазначає, що позивач звернувся 13 березня 2020 року із заявою відповідно до Закону України «Про звернення громадян», на яку 02 квітня 2020 року надано лист-роз`яснення з приводу зарахування певних періодів роботи до стажу державної служби, який не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 14 січня 2015 року і одержує пенсію по віку, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

04.09.2019 позивач звертався до відповідача із заявою про надання інформації щодо періодів роботи, які зараховані йому до стажу державної служби.

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 06 вересня 2019 року №15754/02 повідомило позивача про те, що робота з 16 лютого 1994 року по 28 грудня 2012 року є роботою на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців і стаж державної служби позивача становить 18 років 9 місяців 12 днів. Разом з тим, відповідачем не зараховано до стажу державної служби період роботи позивача на посаді агронома по насіннєведенню з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства - робочому апараті районного агропромислового об`єднання.

Не погоджуючись з таким діями відповідача ОСОБА_1 звернувся з позовом до ГУ ПФУ у Волинській област) про скасування рішення від 06.09.2019 № 15754/02, зобов`язання зарахувати період роботи з 02.04.1984 по 01.10.1985 на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2019 року в справі №140/3110/19 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною відмову ГУ ПФУ Пенсійного фонду України у Волинській області у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії, викладену у листі від 06 вересня 2019 року №15754/02. Зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2020 року рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2019 року в справі №140/3110/19 скасовано та прийнято нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Як слідує із вказаної постанови, колегія судів прийшла до висновку щодо наявності підстав для відмови у задоволенні позову, оскільки позивач звернувся в порядку Закону України «Про звернення громадян» до органу Пенсійного фонду України з заявою про надання інформації щодо зарахованих періодів роботи до стажу державної служби, а на подану ним заяву відповідач надав відповідь листом-роз`ясненням, відповідно відповідачем не приймалось рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії чи зарахуванні спірного періоду роботи до стажу державної служби.

13 березня 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про зарахування періоду роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

За результатами розгляду вказаної заяви, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 02 квітня 2020 року №2202-1875/С-02/8-0300/20 з посиланням на норми Законів України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII та «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ повідомило позивача про те, що для зарахування до посад державної служби періоду роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства - робочому апараті районного агропромислового об`єднання, підстави відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

10 грудня 2015 року прийнято Закон України «Про державну службу» №889-VIII, відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу XI Прикінцеві положення якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 12 розділу XI Прикінцеві положення Закону №889-VIII від 10 грудня 2015 року «Про державну службу» передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.

Установлюються такі категорії посад державних службовців:

перша категорія - посади перших заступників міністрів, керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Уряду України, їх перших заступників, голів та членів державних колегіальних органів, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, заступників керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, інші прирівняні до них посади;

друга категорія - посади керівників секретаріатів комітетів Верховної Ради України, структурних підрозділів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, радників та помічників Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України, заступників міністрів, заступників інших керівників центральних органів виконавчої влади, першого заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, перших заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інші прирівняні до них посади;

третя категорія - посади заступників керівників структурних підрозділів, завідувачів секторів, головних спеціалістів, експертів, консультантів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, начальників управлінь, самостійних відділів у складі міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, інші прирівняні до них посади;

четверта категорія - посади спеціалістів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників начальників управлінь, самостійних відділів (підвідділів) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

п`ята категорія - посади спеціалістів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, заступників голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, заступників керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, спеціалістів апарату цих адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

шоста категорія - посади керівників управлінь, відділів, служб районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, спеціалісти управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

сьома категорія - посади спеціалістів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, їх управлінь і відділів, інші прирівняні до них посади.

Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювати на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03 травня 1994 року №283 затверджено перелік державних органів колишніх УРСР, період роботи в яких посад керівників і спеціалістів зараховується до стажу держаної служби. Зокрема, до таких органів віднесені місцеві органи державного управління Міністерств і відомств УРСР.

17 липня 2007 за №5587/11-07 Головним управлінням державної служби України було видано лист-роз`яснення «Щодо зарахування до стажу державної служби окремих періодів роботи, які дають право на призначення пенсії державного службовця», зі змісту якого слідує, що згідно із Порядком обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується період роботи в районному агропромисловому об`єднанні на посадах керівних працівників і спеціалістів у місцевих органах державного управління міністерств і відомств УРСР та інших республік, а також СРСР.

Також у зазначеному листі вказано, що починаючи з 1992 року відбувся ряд змін у структурі управління сільським господарством колишньої УРСР. Враховуючи ці зміни, які проводилися відповідно до постанов Уряду, періоди роботи керівних працівників і спеціалістів в обласних і районних органах управління сільським господарством підлягають зарахуванню до стажу державної служби за винятком періодів роботи в агропромислових об`єднаннях, агрокомбінатах, агрофірмах, виробничих об`єднаннях і інших формуваннях, які не реорганізовані в районні управління сільського господарства і продовольства.

Отже, з наведеного слідує, що періоди роботи керівних працівників і спеціалістів в обласних і районних органах управління сільським господарством підлягають зарахуванню до стажу державної служби за винятком періодів роботи в агропромислових об`єднаннях, агрокомбінатах, агрофірмах, виробничих об`єднаннях і інших формуваннях, які не реорганізовані в районні управління сільського господарства і продовольства.

Як вбачається з трудової книжки позивача, у період з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року ОСОБА_1 працював на посаді на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства - робочому апараті районного агропромислового об`єднання.

Із доповнень до історичних довідок від 15 квітня 2019 року вих.№190/11 вбачається, що у відповідності з наказом №32 від 06 травня 1991 року «Про вивільнення працівників АПО в зв`язку із ліквідацією агропромислового об`єднання і утворення управління сільського господарства при міськвиконкомі» та рішення ПК АПО від 02 липня 1997 року про дачу згоди на звільнення працівників АПО в зв`язку з ліквідацією АПО.

Відповідно до розпорядження голови Володимир-Волинського міськвиконкому від 15 квітня 1992 року № 115-р і наказу 3 11 від 16 квітня 1992 року «Про припинення діяльності управління сільського господарства і продовольства міськвиконкому» створено Володимир-Волинське управління сільського господарства і переробної промисловості районної державної адміністрації.

Розпорядженням голови Володимир-Волинської районної державної адміністрації від 29 листопада 1995 року №72 утворено управління, відділи та підрозділи районної державної адміністрації, зокрема Управління сільського господарства та продовольства Володимир-Волинської райдержадміністрації.

Згідно із розпорядженням райдержадміністрації №67 від 26 червня 1998 року «Про внесення змін до структури районної державної адміністрації» у зв`язку з ліквідацією управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації створене Володимир-Волинське управління агропромислового комплексу.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 05 липня 2000 року №322 «Про внесення змін до структури райдержадміністрації» ліквідовано управління агропромислового комплексу райдержадміністрації і утворено управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації.

Відповідно до розпорядження районної державної адміністрації від 31 травня 2005року №27 «Про структуру районної державної адміністрації» реорганізовано управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації в управління агропромислового розвитку райдержадміністрації. Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації є правонаступником управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації.

Крім того, відповідно до Загальносоюзного класифікатора професій, посад та тарифних розрядів, затвердженого постановою Державного комітету СРСР по стандартам 27 серпня 1986 року №016 встановлені наступні категорії посад: 1- керівники, 2-спеціалісти, 3-інші робітники. При цьому, для посади «агроном» встановлено позначку «2» у графі «код категорії», тобто посада головного агронома відноситься до категорії спеціалістів.

Таким чином, оскільки Володимир-Волинському районне управління сільського господарства було реорганізовано в Управління сільського господарства та продовольства Володимир-Волинської райдержадміністрації, а посада агронома відноситься до категорії спеціалістів, тому період роботи ОСОБА_1 з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства на посаді агронома по насіннєведенню підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Щодо твердження відповідача про те, що позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії, а відповідь-роз`яснення органу Пенсійного фонду України не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії, суд зазначає, що за змістом заяви позивача від 13 березня 2020 чітко висловлено прохання зарахувати період роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

У цьому контексті суд враховує висновок Верховного Суду, що викладений у постанові від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17, відповідно до якого у випадку коли заява очевидно дає змогу оцінити намір заявника (пенсіонера), відмова у її розгляді по суті з огляду на невідповідність встановленій формі вважатиметься надмірним формалізмом, наслідком чого є порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

Крім цього, як зі змісту оскаржуваної відмови так і зі змісту відзиву на позовну заяву судом встановлено, що відповідач однозначно був обізнаний про намір позивача домогтися саме зарахування періоду роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії, а не реалізувати передбачене нормами Законом України «Про звернення громадян» загальне право направляти звернення у вигляді заяви довільної форми органу державної влади. Також суд звертає увагу, що листом від 02 квітня 2020 відповідачем не лише здійснено роз`яснення норм законодавства про державну службу, а й зазначено про відсутність підстав для зарахування до посад державної служби періоду роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства - робочому апараті районного агропромислового об`єднання.

Відтак, аргументи відповідача про невідповідність поданої позивачем заяви від 13 березня 2020 року, оцінюються судом критично.

З урахуванням встановлених обставин справи, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправною відмову ГУ ПФУ у Волинській області у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії, викладену у листі від 02 квітня 2020 року №2202-1875/С-02/8-0300/20, та зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Крім того, згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 840 грн. 80 коп., сплачений відповідно до квитанції від 14 квітня 2020 року №49.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії, викладену у листі від 02 квітня 2020 року №2202-1875/С-02/8-0300/2.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період роботи з 02 квітня 1984 року по 01 жовтня 1985 року на посаді агронома по насіннєведенню у Володимир-Волинському районному управлінні сільського господарства в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з врахуванням вимог пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Суддя А.Я. Ксензюк