
Справа № 560/1233/20
РІШЕННЯ
іменем України
18 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним і скасувати постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №141892 від 16.01.2020 про стягнення з ОСОБА_1 8500 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що будь-які вантажні перевезення ним не здійснюються, і станом на 02.12.2019, тобто на момент вчинення правопорушення, суб`єктом підприємницької діяльності не являвся. Ним був укладений та нотаріально посвідчений договір оренди транспортних засобів, згідно якого передано в строкове платне користування орендареві (ТОВ "Західагро-пром") для ведення господарської діяльності транспортні засоби. Відповідальність застосовується до автомобільного перевізника. Крім того, його не повідомляли про розгляд справи, не відомо за що і яким документом зафіксовано порушення, оскільки акта про порушення не отримував.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що 02.12.2019 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку транспортного засобу Renault Magnum, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який за свідоцтвом про реєстрацію належить позивачу. У зв`язку з тим, що у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу не виявилося оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України і перевищення вагових обмежень, посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбетеки було здійснено нарахування плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до акту №026575 про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів від 02.12.2019. Під час перевірки виявлено порушення вимог ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт", відповідальність за порушення передбачена абз. 14 ч. 1 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт". Водій надав для перевірки свідоцтво про реєстрацію автомобіля, однак не надав доказу передачі транспортного засобу іншій особі для здійснення господарювання - договору оренди.
Також відповідач вказує, що ОСОБА_1 викликався на розгляд справи рекомендованим листом, про що свідчить реєстр рекомендованих листів від 08.01.2020. Про отримання виклику свідчить трекінг з сайту Укрпошти. Після отримання позивачем листа на адресу управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області не надходило жодних документів, які б підтвердили користування транспортним засобом іншою особою.
Ухвалою суду від 29.04.2020 продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій зазначає, що документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для водія є, зокрема, товарно-транспортна накладна, в якій зазначається автомобільний перевізник. В акті перевірки від 02.12.2019 чітко визначено, що перевозився вантаж згідно ТТН від 02.12.2019 № 988. Автомобільним перевізником був ТОВ "Західагро - пром", а не ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
02.12.2019 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку транспортного засобу Renault Magnum, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який за свідоцтвом про реєстрацію належить позивачу.
За результатами перевірки складено акт №197584 від 02.12.2019, в якому зафіксовано порушення, а саме: надання послуг з перевезення вантажу згідно ТТН від 02.12.2019 №988; навантаження на одиночну вісь складає 11,98 т. Тобто, перевезення здійснювалось з перевищенням вагових параметрів від допустимої норми до 10%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачено ч.1 абз.14 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
На підставі висновків акту перевірки, начальником управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та винесено 16.01.2020 постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №141892, відповідно до якої до СПД ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 8500 грн. згідно абз.14 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Позивач повідомлявся про час (16.01.2020 об 11:00) і місце розгляду справи про порушення відповідно до листа управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, який направлений 09.01.2020. Однак згідно інформації щодо відстеження поштового відправлення, такий лист був отриманий позивачем лише 17.02.2020.
Також суд звертає увагу на те, що між позивачем (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Західагро-пром" (орендар) 30.08.2017 укладено договір оренди транспортних засобів, відповідно до умов якого:
- орендодавець передає у строкове платне користування орендареві для ведення господарської діяльності транспортні засоби, зокрема, автомобіль марки Renault, модель Magnum, реєстраційний номер НОМЕР_1 (п.1.1 договору);
- цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами, та закінчується 30.08.2020 (п.6.1-6.2 договору);
Зазначений договір посвідчений приватним нотаріусом Славутського міського нотаріального округу Хмельницької області 30.08.2017 в реєстрі за №451.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" №2344-III (далі - Закон №2344-III).
У відповідності до вимог ч.1 та 4 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Абзацом 2 частини другої статті 49 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що водій транспортного засобу зобов`язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі Правила № 30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30).
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
При цьому, статтею 1 Закону №2344-III визначено поняття автомобільного перевізника та водія.
Так, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Згідно абз.8 ч.1 ст.60 Закону №2344-III встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, визначальним для такої відповідальності є те, що автомобільним перевізником не дотримано зазначених вище вимог законодавства. Адміністративно-господарські штрафи застосовуються саме до автомобільних перевізників.
Суд встановив, що автомобіль, який перевірявся, перебував у користуванні іншої юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Західагро-пром" на підставі договору оренди транспортних засобів від 30.08.2017.
Крім того, відповідно до товарно-транспортної накладної від 02.12.2019 №988, автоперевізником є ТОВ "Західагро - пром". Зазначена товарно-транспортна накладна була пред`явлена перевіряючим під час проведення рейдової перевірки, про що свідчить її зазначення в акті №197584 від 02.12.2019. Як наслідок, безпідставним є твердження відповідача про відсутність відомостей про те, що автомобільним перевізником був не позивач.
Таким чином, позивач в спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону №2344-III і не може нести відповідальність, передбачену абзацом 14 частини 1 статті 60 Закону №2344-III.
Тобто, позивач довів, що ним не вчинено порушення законодавства про автомобільний транспорт, за яке його притягнуто до відповідальності.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 зазначеної статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, відповідачем не доведено правомірність винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №141892 від 16.01.2020, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
Позивачем сплачено 840,80 грн. судового збору. Отже, вказані витрати слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті, яке є юридичною особою.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №141892 від 16.01.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплату судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 травня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя Д.А. Божук