
Справа № 214/9567/19
2/214/103/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
(заочне)
12 травня 2020 року м. Кривий Ріг
Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого – судді Гриня Н.Г.,
секретар судового засідання – Печарник З.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу, при заочному розгляді, за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
Представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради 21.12.2019 року звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.201 року по 30.06.2017 року грошові кошти у розмірі 1611,24 грн., виплачені у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Пред`явлені вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та є матір`ю малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так, відповідачка перебувала на обліку в УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради та одержувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. У декларації про доходи та майновий стан осіб від 06.04.2017 року, за період з 01.10.2016 року по 30.04.2017 року, відповідачка власноруч зазначила, що отримає допомогу, як малозабезпечена сім`я, допомогу одинокій матері. На підставі поданих відповідачем документів, необхідних для визначення права на призначення державної допомоги, УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради 19.04.2017 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.04.2017 року по 30.09.2017 року включно. Однак, в ході перевірки інформації про доходи ОСОБА_1 за період з 01.10.2016 року по 31.03.2017 року включно, позивачем виявлено факт недекларування нею заробітної плати у розмірі 6949,51 грн. Таким чином, внаслідок вказаних дій відповідача, їй було надміру виплачено грошові кошти у розмірі 1611,24 грн. При цьому, представник відповідача зазначає, що після виявлення вказаного факту, відповідачу направлено рекомендованими листами повідомлення про припинення державних допомог із зазначенням періоду, за який відповідач неправомірно отримувала державну соціальну допомогу та вказано суму коштів, отриманих неправомірно та період, за який необхідно повернути грошові кошти. Однак, на сьогоднішній день відповідачем не вживаються заходи з погашення суми заборгованості. Оскільки в добровільному порядку повернути вказані кошти відповідач не бажає, а направлені управлінням з цього приводу повідомлення – ігнорує, представник позивача, діючи в інтересах УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, вимушений звернутись до суду.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти ухвалення заочного рішення не заперечує, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджено наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням. Поважність причини неявки суду не відомі.
Суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами. У встановлений судом строк жоден із учасників справи не подав клопотання про розгляд справи за їх участю в судовому засіданні.
Оцінюючи характер процесу, значення справи для сторін, обраний позивачем спосіб захисту, категорію та складність справи, а також враховуючи належне повідомлення відповідача, не подання відзиву, суд постановив ухвалити по справі заочне рішення на підставі наявних доказів за відсутності заперечень з боку представника позивача проти заочного розгляду справи.
Заяв, клопотань від учасників справи не надходило. Інші процесуальні дії не вчинялись.
Дослідивши письмові докази по справі, надавши їм оцінку в сукупності, суд приходить до таких висновків.
Згідно з ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», щомісячна допомога надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Відповідно до п.2 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого Постановою КМУ №250 від 24.02.2003 року (далі за текстом – Порядок №250 від 24.02.2003 року), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 – відповідач по справі, 22.12.2018 року звернулася до УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.15).
В підтвердження можливості призначення їй вказаного виду державної допомоги надала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням соціальної допомоги. (а.с.16-17) та копію свідоцтва про народження доньки ОСОБА_2 (а.с.20).
За результатами розгляду поданих ОСОБА_1 документів, рішенням УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради від 19.04.2017 року останній призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2017 року по 30.09.2017 року включно у розмірі 443,49 грн. (а.с.14).
Відповідно до п.27 Порядку №250 від 24.02.2003 року контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Пунктом 25 Порядку №250 від 24.02.2003 року передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідачем у декларації про доходи не було зазначено про заробітну плату за період з 01.10.2016 року по 31.03.2017 року у розмірі 6949,51 грн.
Відповідачці було відомо про її обов`язок повідомляти про дійсні доходи у декларації, свідченням чому є відповідна відмітка в Декларації, яка власноруч підписана ОСОБА_1 (а.с.15-16).
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов`язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст.11 ЦК України).
На адресу ОСОБА_1 тричі направлялись повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме 02.07.2019 року, 21.08.2019 року, 09.09.2019 року, з яких слідує, що УПСЗН виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради повідомило їй про обов`язок повернути надміру отриману допомогу в розмірі 1611,24 грн. за період з 01.04.2017 року по 30.09.2017 року (а.с.7, 8, 9). Натомість, повідомлення позивача залишене відповідачкою поза увагою.
Як слідує з п.28 Порядку №250 від 24.02.2003 року, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім`ям, яка надає соціальні послуги, є правомірними, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, згідно ст.141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача 1921,00 грн. в рахунок відшкодування судового збору.
Керуючись ст.ст.4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 95, 133, 141, 258-259, 263-265, 280-284, 287, 354, 355, п. 15 Перехідних положень ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 1611 (одна тисяча шістсот одинадцять) грн. 24 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.
Після набрання рішенням суду законної сили видати виконавчий лист для пред`явлення на виконання у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
На рішення суду позивачем може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його складання.
Відомості про сторін:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, код ЄДРПОУ 05411280, юридична адреса: вул. С. Перовської, 16-а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Заочне рішення суду складено 12.05.2020 року.
Суддя Н.Г. Гринь