Рішення № 89186838, 06.05.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2020
Номер справи
560/1330/20
Номер документу
89186838
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 560/1330/20

РІШЕННЯ

іменем України

06 травня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, в якій просить суд:

- дії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області щодо відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 - визнати протиправними;

- визнати протиправними та скасувати пп. 3.6 та пп. 3.7 п. 3 рішення № 5 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області від 31 січня 2020 року про залишення без задоволення заяв ОСОБА_1 від 26 березня 2019 року про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати Полонську міську раду ОТГ Хмельницької області розглянути на черговій сесії ради заяви ОСОБА_1 від 26 березня 2019 року про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 в строки, порядку та у спосіб, передбачені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 26 березня 2019 року через Центр надання адміністративних послуг Полонської об`єднаної територіальної громади позивачем подано дві заяви до Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення двох земельних ділянок з метою передачі у приватну власність в с. Новоселиця Полонського р-ну Хмельницької обл. орієнтовно площею 0,2500 га для будівництва житлового будинку та орієнтовно площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства. У зазначених клопотаннях (заявах) поданих до Полонської міської ради ОТГ, згідно вимог п. 6 статті 118 Земельного кодексу (далі - ЗК) України, позивачем зазначено цільове призначення земельних ділянок та їх орієнтовні розміри. До клопотань (заяв) додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельних ділянок (копії схем розташування земельних ділянок додаються). Заяви позивача про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглянуті на черговій 71-ї сесії Полонської міської ради ОТГ 10 травня 2019 року. Рішеннями сесії заяви залишені без задоволення в зв`язку з тим, що дані земельні ділянки знаходяться в користуванні іншої особи. Вважаючи дані рішення незаконними, 03 червня 2019 року позивач звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання окремих положень рішення нечинними та зобов`язання вчинити певні дії. Рішенням суду від 27 листопада 2019 року дії Полонської міської ради ОТГ щодо відмови у наданні позивачу дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визнані протиправними. Рішення Полонської міської ради ОТГ про залишення заяв ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визнані протиправними та скасовані. Відповідача зобов`язано розглянути на черговій сесії заяви позивача про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельнім кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення. Заяви позивача про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок повторно були розглянуті на черговій 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ 31 січня 2020 року. Рішенням сесії заява про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку була залишена без задоволення в зв`язку з тим, що на даній земельній ділянці розташований житловий будинок, право власності на який оформлюється іншою особою. Заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства рішенням сесії також залишено без задоволення, в зв`язку з тим, що дана земельна ділянка знаходиться в користуванні іншої особи (копії рішень сесії додаються). Позивач вважає що рішення, яким відмовлено у наданні їй дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, було прийнято Полонською міською радою ОТГ з непередбачених законом підстав, тому просить скасувати пп. 3.6 та пп. 3.7 п. 3 рішення № 5 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області від 31 січня 2020 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.03.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якій Полонська міська рада ОТГ Хмельницької області зазначає, що спірні земельні ділянки перебувають у користуванні ОСОБА_2 , як спадкоємця ОСОБА_3 , а тому просить у задоволенні позовних вимог - відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

26.03.2019 ОСОБА_1 звернулася до Полонської міської ради із заявами про надання дозволу на виготовлення проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 0.25 га для будівництва житлового будинку та 0.03 га для ведення особистого селянського господарства.

У клопотаннях (заявах), поданих ОСОБА_1 до Полонської міської ради ОТГ, згідно вимог пункту 6 статті 118 Земельного Кодексу України, було зазначене цільове призначення земельних ділянок та їх орієнтовні розміри. До клопотань (заяв) було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельних ділянок.

Заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок були розглянуті на черговій 71-ї сесії Полонської міської ради ОТГ 10.05.2019.

Рішенням 71-ї сесії Полонської міської ради ОТГ 10.05.2019 заяви були залишені без задоволення в зв`язку з тим, що дані земельні ділянки знаходяться в користуванні іншої особи.

Не погоджуючись із вказаними вище рішеннями, позивач звернулася до суду за захистом порушених прав.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.11.2019 позов ОСОБА_1 до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання дій протиправними, скасування пунктів рішення та зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 Визнано протиправними та скасовано підпункт 3.1 та підпункт 3.2 пункту 3 рішення №5 71-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області від 10.05.2019 про залишення без задоволення заяв ОСОБА_1 від 26.03.2019 про надання позивачеві дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 . Зобов`язано Полонську міську раду об`єднаної територіальної громади Хмельницької області повторно розглянути на черговій сесії заяви ОСОБА_1 від 26.03.2019 про надання їй дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

Рішення суду набрало законної сили 28.12.2019.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.11.2019 відповідачем на повторно розглянуто заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих в

АДРЕСА_1 . 3.6 п. 3 Рішення 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ № 5 від 31.01.2020 заява ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, розташованої за адресою АДРЕСА_1 - залишена без задоволення в зв`язку з тим, що на даній земельній ділянці розташований будинок, право власності на який оформляється іншою особою.

П. 3.7 п. 3 Рішення 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ № 5 від 31.01.2020 заява ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованоїза адресою: АДРЕСА_1 - залишена без задоволення в зв`язку з тим, що дана земельна ділянка знаходиться в користуванні іншої особи.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним рішенням суб`єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. "б" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Частиною 1 статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства (пункт "а" частини 3 статті 22 Земельного кодексу України).

Згідно частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно частиною 7 статті 118 Земельного кодексу, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 11 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що в разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Отже, відповідно до положень вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності селищної ради, останньою має прийматися відповідне рішення, яке приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення відповідної селищної ради.

Вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Дослідивши прийняте відповідачем Рішення №5 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ від 31.01.2020, яким залишенні без задоволення заяви позивача від 26.03.2019 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 , суд вважає, що таке рішення не може сприйматися судом як належна та вмотивована відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, оскільки користування земельною діялянкою іншими особами не може бути підставою для відмови, у відповідності до статті 118 Земельного кодексу України.

При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано до суду належних доказів про те, що земельні ділянки, на які бажає позивач отримати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, станом на час розгляду справи перебувають в користуванні третіх осіб.

Окрім того, суд зазначає, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність. Таку правову позицію висловлено у постанові Верховного Суду України від 13.12.2016 у справі №815/5987/14 та постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 545/808/17, від 22.02.2019 у справі № 813/1631/14.

Враховуючи встановлене, суд вважає, що відповідач, приймаючи спірне рішення, діяв протиправно, тобто не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, Законом України, без дотримання вимог частини 2 статті 2 КАС України, що свідчить про протиправність прийнятого рішення №5 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області від 31.01.2020, у зв`язку з чим підпункт 3.6 та підпункт 3.7 пункту 3 рішення №5 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області від 31.01.2020 про залишення без задоволення заяв позивача від 26.03.2019 про надання позивачеві дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, суд визнає, що Полонська міська рада ОТГ Хмельницької області належним чином не розглянула заяву позивача про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою та не прийняла обґрунтованого рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України, а тому, в даному випадку, суд вважає за необхідне для повного забезпечення захисту прав позивача зобов`язати Полонську міську раду ОТГ Хмельницької області повторно розглянути на черговій сесії заяви ОСОБА_1 від 26.03.2019 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі розгляду спору відповідач не довів правомірності своїх дій, тому, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи той факт, що судове рішення ухвалене на користь позивача та дотримуючись вимог ст. 139 КАС України, суд вирішив присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок асигнувань відповідача витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих в

АДРЕСА_1 протиправними та скасувати підпункт 3.6 та підпункт 3.7 пункту 3 рішення №5 85-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області від 31.01.2020 про залишення без задоволення заяв ОСОБА_1 від 26.03.2019 про надання позивачеві дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Полонську міську раду об`єднаної територіальної громади Хмельницької області повторно розглянути на черговій сесії заяви ОСОБА_1 від 26.03.2019 про надання їй дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих в АДРЕСА_1 в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Полонська міська рада об`єднаної територіальної громади Хмельницької області (вул. Лесі Українки, 113, м. Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 40220859)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький