Рішення № 89174482, 12.05.2020, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
591/7634/19
Номер документу
89174482
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/7634/19

Провадження № 2/591/1018/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2020 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого - судді Сидоренко А.П.

з участю секретаря судового засідання - Майбороди А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , яка діє особисто та в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , який діє особисто та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , в особі їх представника ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради про зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивачі звернулися до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що квартира АДРЕСА_1 . Суми була надана в 1960 році діду позивачів ОСОБА_8 та членам його сім`ї. У 1980-х роках кв. АДРЕСА_4 в зазначеному будинку була надана родині ОСОБА_9 в порядку покращення житлових умов.

У документах архівного фонду виконавчого комітету Сумської міської ради документи на підтвердження факту отримання вищевказаних квартир на сьогоднішній день не збереглись.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 помер.

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 25 жовтня 2005 року №562 визнано наймачем житлових приміщень ОСОБА_10 - трикімнатної житловою площею 29,5 кв.м. квартири АДРЕСА_1 , АДРЕСА_4 , який має сім`ю у складі 5 осіб, за згодою членів сім`ї, замість попереднього наймача, його батька ОСОБА_8 , що помер.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_10 помер.

Після його смерті в квартирах залишились проживати та були зареєстровані дружина - ОСОБА_11 , дочка ОСОБА_1 , онук ОСОБА_2 , син ОСОБА_11 від першого шлюбу - ОСОБА_3 з дружиною ОСОБА_5 та дочками ОСОБА_12 та ОСОБА_13 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_11 - мати позивачів ОСОБА_14 та ОСОБА_3 . За життя ОСОБА_11 не встигла оформити на себе право основного квартиронаймача після померлого чоловіка ОСОБА_10 у зв`язку з тривалою та важкою хворобою.

Ще за життя батьків в родині склався певний порядок користування житловою площею, оскільки по факту в ній проживали уже дві окремі сім`ї - ОСОБА_15 та ОСОБА_16 , а саме: в квартирі АДРЕСА_4 сім`я ОСОБА_15 . Спорів згідно користування квартирами не було і не має на сьогоднішній день.

Перебираючи документи після смерті матері ОСОБА_11 позивачі виявили, що квартири, в яких вони проживають, ще не приватизовані, та вони усі зареєстровані в одній квартирі АДРЕСА_1 .

З метою вирішити питання щодо реєстрації за фактичним місцем проживання та користування, позивачами було подано позов до Зарічного районного суду м. Суми про визнання права користування житловим приміщенням, за результатами якого позов задоволено та визнано право користування ОСОБА_1 та членів її сім`ї сина ОСОБА_2 квартирою АДРЕСА_4 . В задоволенні позовних вимог про визнання основними квартиронаймачами квартири відмовлено, мотивуючи тим, що позивачі не звертались до обслуговуючої організації (ЖЕК) щодо укладення з ними договору найму.

На підставі вказаного рішення суду ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були перереєстровані з квартири АДРЕСА_1 АДРЕСА_4 , у якій фактично і проживають.

Враховуючи, що позивачі тривалий час зареєстровані і на законних підставах проживають за вказаною адресою та маючи намір реалізувати своє право на приватизацію займаного ними житла, звернулися з даним питанням до Сумської міської ради в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми « Сумської міської ради, але отримала відмову у зв`язку з тим, що у них відсутні ордери на вказані квартири.

Враховуючи, що з моменту отримання квартир сплинуло багато часу, ордери скоріш за все були втрачені, а тому позивачі не мали змоги їх надати та реалізувати своє право на приватизацію.

Посилаючись на вказані обставини, позивачі просять постановити рішення, яким зобов`язати відповідача вчинити дії по передачі у власність (приватизації) квартири АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та квартири АДРЕСА_4 Суми на користь ОСОБА_17 , ОСОБА_2 без ордеру.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 12 грудня 2019 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 26 лютого 2020 року о 09 год. 00 хв.

10 січня 2020 року від представника управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради надійшов відзив у справі, відповідно до якого заперечує проти позовних вимог, зазначаючи, що відповідно до діючого законодавства однією з обов`язкових умов для здійснення приватизації є наявність ордера (а.с.83).

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 26 лютого 2020 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду по суті об 11 год. 00 хв. 04 травня 2020 року.

В зазначене судове засідання учасники справи не з`явилися, від представника позивачів - адвоката Гурнак С.О. та позивачки ОСОБА_7 надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Представник відповідача Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради про час розгляду справи сповіщений належним чином, надала суду заяву про розгляд справи без її участі.

В зв`язку з неявкою сторін в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Частина 3 ст. 12 ЦПК України встановлює обов`язок кожної сторони довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Також згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу.

Судом встановлено, що у відповідності до повідомлення Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради згідно з інформацією, наявною у департаменті, неприватизовані квартири будинку АДРЕСА_1 , перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Суми. Інформація про право власності на ці квартири до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не внесена (а.с. 34).

З повідомлення Державного архіву Сумської області від 08 листопада 2018 року №Гм-131 вбачається, що у документах архівного фонду виконавчого комітету Сумської міської ради депутатів трудящихся у протоколах засідання виконкому за 1960-1962 року рішення про надання квартири АДРЕСА_4 . Суми ОСОБА_8 немає (а.с.32).

З повідомлення відділу з обліку та розподілу житлової площі виконавчого комітету Сумської міської ради від 23 липня 1982 року №310-4, що адресовано на ім`я ОСОБА_8 ( АДРЕСА_1 ), вбачається, що у зв`язку з тим, що звільнилася житлова площа в будинку АДРЕСА_1 , яка повторному заселенню не підлягає, відділ обліку та розподілу жилої площі міськвиконкому пропонує квартиру АДРЕСА_4 в цьому будинку, що звільнилася житловою площею 10,21 кв.м. надати в порядку покращення житлових умов гр. ОСОБА_8 , склад сім`ї 6 чоловік, який проживає в квартирі АДРЕСА_1 даного житлового будинку( а.с. 26).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_8 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.28).

Відповідно до архівного витягу з рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 25 жовтня 2005 року №562, ОСОБА_10 визнано наймачем житлових приміщень: трикімнатної квартири житловою площею 29,5 кв.м. квартири 7,8 по АДРЕСА_1 , який має сім`ю у складі 5 осіб, за згодою членів сім`ї замість попереднього наймача ОСОБА_8 , що помер (а.с. 27).

Згідно повідомлення Державного архіву Сумської області від 16 серпня 2018 року №См-114, у документах архівного фонду виконавчого комітету Сумської міської ради народних депутатів у протоколах засідань виконкому 1982-1983 роки відомостей про надання квартири ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_4 немає (а.с.33).

Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу, ОСОБА_10 та ОСОБА_18 уклали шлюб 17 вересня 1981 року, місце реєстрації: м. Суми, відділ РАЦС міськвиконкому, актовий запис №1754. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_9 (а.с.30).

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_10 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.29).

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_11 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.31).

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 22 березня 2019 року у справі № 591/7144/18 визнано право користування ОСОБА_1 та члена її сім`ї - сина ОСОБА_2 квартирою АДРЕСА_4 (а.с.35-36).

З довідок ПАТ «Державний ощадний банк України» вбачається, що позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , значаться в списках на отримання приватизаційних цінних паперів, житловий чек не використано (а.с. 37, 38), позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 в додаткових списках на отримання приватизаційних паперів не значаться (а.с. 37, 38, 39).

З довідки про склад сім`ї № 14.03-08/48286 від 30 жовтня 2019 року вбачається, що за адресою: АДРЕСА_4 зареєстровані: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 40).

З довідки про склад сім`ї № 14.03-08/48285 від 30 жовтня 2019 року вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 41).

На звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_3 стосовно приватизації зазначених вище квартир Управлінням «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» надано відповідь про відсутність законних підстав стосовно передачі у спільну сумісну власність квартир в зв`язку з ненаданням ордерів на квартири (а.с. 53, 54).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 16 червня 1992 року № 2482-ХІІ приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

За ст. 5 вказаного Закону право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону. Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Згідно з ч.ч.1,3,10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Таким чином, для участі в приватизації необхідно дотримання двох умов: постійне проживання у приміщенні, яке підлягає приватизації та його особисте звернення до органів приватизації.

Згідно з п.п.17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженим наказом № 396 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року (далі - Положення), громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; довідка про склад сім`ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява - згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі. Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.

Наведені вище норми вказують на те, що участь у приватизації житла мають право брати особи, які на законних підставах вселилися та проживають у житловому приміщенні, що підлягає приватизації.

Виходячи з аналізу змісту Закону у поєднанні з нормами ст. ст. 1, 6, 9, 61 ЖК України, ст. 29 ЦК України місцем постійного проживання особи є жиле приміщення, в якому особа постійно проживає, має передбачені ст. 64 ЖК України права користування цим приміщенням і на яке за особою зберігається це право і при тимчасовій відсутності, а відтак і право на приватизацію.

В судовому засіданні встановлено, що позивачі постійно на законних підставах проживали та зареєстровані в квартирах АДРЕСА_1 АДРЕСА_4 , а відтак набули право на отримання житла у приватну власність. Факт правомірності їх проживання у вказаній квартирі відповідачем в судовому засіданні не заперечувався.

Оскільки наявність заяви громадянина, який виявив намір отримати у власність наймане ним житло, та відсутність перешкод, передбачених Законом, є необхідною та достатньою умовою для прийняття відповідним владним органом рішення про приватизацію, суд приходить до висновку про можливість визнання за позивачами права на приватизацію вказаних квартир без ордеру.

Відтак позовні вимоги позивачів є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивачів також понесені ними та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1536 грн. 80 коп. (768 грн. 40 коп. - на користь ОСОБА_1 , 768 грн. 40 коп. - на користь ОСОБА_3 ).

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 , яка діє особисто та в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , який діє особисто та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 до Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради про зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Зобов`язати Сумську міську раду в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради здійснити приватизацію без ордеру квартири АДРЕСА_1 Суми на користь: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та квартири АДРЕСА_4 Суми на користь: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Стягнути з Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 768 грн. 40 коп.

Стягнути з Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати в розмірі 768 грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Відповідно до п. 3 розділу XII «Прикінцеві положення» ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Позивач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Позивачка: ОСОБА_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Позивачка: ОСОБА_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКППНОМЕР_5.

Позивачка: ОСОБА_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКППНОМЕР_6.

Відповідач: Сумська міська рада в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми, вул.. Горького, 21, код ЄДРПОУ 23823253.

Повне судове рішення виготовлене 12 травня 2020 року.

Суддя А.П.Сидоренко