Рішення № 89162155, 04.05.2020, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
04.05.2020
Номер справи
758/7019/19
Номер документу
89162155
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження №2/235/897/20

Справа №758/7019/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

04 травня 2020 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого судді Величко О.В.

при секретарі Комаровій О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Покровськ цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги внутрішньо переміщеним особам,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги внутрішньо переміщеним особам.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 11.09.2015 відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації з заявою про призначення їй як внутрішньо переміщеній особі щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В заяві відповідачкою зроблено відмітку про відсутність у володінні будь-кого з членів сім`ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. На підставі вказаної заяви від 11.09.2015 №181 відповідачці, як представнику малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було призначено щомісячну адресну допомогу на період з 11.09.2015 по 10.03.2016 в розмірі 884 грн.

Актом ревізії Державної аудиторської служби України від 17.10.2016 №04/22/5 та інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 05.09.2016 №67325354 було встановлено, що відповідач на підставі договору купівлі-продажу від 16.10.2015 на праві приватної власності має квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .

Оскільки відповідач не повідомила позивача про наявність у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, їй за період з 01.11.2015 по 10.03.2016 безпідставно була нарахована та виплачена щомісячна адресна допомога в розмірі 3821,16 гривень, яку вона добровільно не повертає.

Позивач просить стягнути з відповідачки надмірно виплачені кошти допомоги внутрішньо переміщеним особам в розмірі 3821,16 гривень, який перерахувати на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який і проводить виплату допомоги, та сплачений судовий збір в розмірі 1921,00 гривень.

Позивач в судове засідання не з`явився, за змістом позову просить провести розгляд справи без участі представника управління за наявними матеріалами справи (а.с.4).

Відповідач про день та час слухання справи повідомлялась шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, в судове засідання не з`явилась, причини неявки не повідомила, відзив на позов не надала (а.с.58,72).

Третя особа правом участі в судовому засіданні не скористалась, надала пояснення на позовну заяву, за змістом яких підтримала позовні вимоги, зазначила, що відповідачка перебувала на обліку в УПСЗН Подільської районної у місті Києві державної адміністрації, де відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 №505, на підставі заяви від 11.09.2015 №181 отримувала щомісячну адресну допомогу. В порушення п.6 зазначеного Порядку, яким визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, відповідачка не повідомила про обставини, що впливають на призначення адресної допомоги, а саме, про наявність у її власності квартири за адресою: АДРЕСА_1 , їй були надміру виплачені кошти в розмірі 3821,16 гривень, які мають бути повернуті на вимогу Управління на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (а.с.64-67).

На підставі ст.280 ЦПК України у справі ухвалено заочне рішення на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.

За даними паспорту громадянина України № НОМЕР_1 місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.6-8).

Відповідач має доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження від 21.03.2007, а.с.10).

11.09.2015 відповідач, маючи статус внутрішньо переміщеної особи, звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації з заявою про призначення їй як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, №181, проінформувавши Управління про відсутність у володінні будь-кого з членів її сім`ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (а.с.11).

Заявою-додатком від 11.09.2015 відповідач зобов`язалась повідомляти Управління щодо працевлаштування, зміни обставин, переїзду до іншого місця проживання тощо (а.с.12).

Рішенням позивача про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 23.09.2015 відповідачці була призначена така допомога з 11.09.2015 по 10.03.2016 в розмірі 884 гривень (а.с.20).

Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 05.09.2016 №67325354 відповідачка є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Запис про державну реєстрацію внесено на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 16.10.2015 на підставі договору купівлі-продажу квартири № 4580 від 16.10.2015 (а.с.22-23).

Рішенням позивача про припинення допомоги переміщеним особам на проживання від 07.10.2016 відповідачці припинена виплата такої допомоги з 01.11.2015 з причин виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (а.с.21).

Як підтверджено матеріалами справи, переплата щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання за період з 01.11.2015 по 10.03.2016 становить 3821,16 гривень, про що відповідачка повідомлялась відповідними листами (13-15, 20)

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505.

Відповідно до п.2 Порядку (в редакції на момент звернення відповідачки із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги) грошова допомога внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 5 Порядку (в редакції на момент звернення відповідачки із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги) визначено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, у якій, в тому числі, зазначається інформація про наявність у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Відповідно до п.8 Порядку уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім`ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні та надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім`ї.

Відповідно до п.6 Порядку (в редакції на момент звернення відповідачки із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги)грошова допомога не призначається у разі, коли, зокрема, будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Позивач просить стягнути незаконно отримані грошові кошти, посилаючись на п.11 Порядку, за змістом якого (в редакції на момент звернення відповідачки із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги) уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Пунктом 12 Порядку визначено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема, виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Отже, судом встановлено, що відповідачка 16.10.2015 придбала у власність квартиру, розташовану в Києво-Святошинському районі Київської області, тобто в регіоні, іншому ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, про придбання житла у власність як про обставину, що впливає на призначення грошової допомоги, позивача не повідомила, у зв`язку з чим грошова допомога за період з 01.11.2015 по 10.03.2016 в розмірі 3821,16 гривень була виплачена відповідачці безпідставно з вини останньої.

Відповідно до п.п.1, 9 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 25.04.2006 № 147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 07.06.2006 № 683/12557, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення обласної, Київської міської державних адміністрацій. Центр є юридичною особою.

Відповідно до п.п.3.1, 3.3 п.3 Положення головними завданнями Центру є забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави, здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Відповідно до п.4 Положення Центр здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, підприємств, організацій та установ (п.п.4.1); перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат, забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків (п.п.4.2), проводить перевірку правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсії і цільової грошової допомоги органами Пенсійного фонду у разі, якщо такі функції здійснювалися Центрами на момент набрання чинності цим Положенням (п.п.4.3); забезпечує своєчасний розгляд усних та письмових звернень громадян з віднесених до його компетенції питань, здійснює їх аналіз, уживає заходів щодо усунення причин, що їх породжують (п.п.4.4); готує та передає органам праці та соціального захисту населення документи з питань виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат через державні підприємства зв`язку та установи банків (п.4.5).

Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою КМУ від 01.10.2014 №505, передбачена триланкова система призначення та виплати соціальної допомоги, в тому числі щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання.

Відповідно до п.9 Порядку передбачено, що Мінсоцполітики після надходження зазначених у пункті 8 цього Порядку заявок про потребу в коштах на виплату грошової допомоги та коштів державного бюджету не пізніше трьох робочих днів перераховує відповідні кошти структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрації протягом двох днів перераховують кошти на рахунки уповноважених органів (у даній справі - Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат). Грошова допомога перераховується уповноваженими органами на рахунки відповідних установ уповноваженого банку, де відкриті банківські рахунки відповідних уповноважених представників сім`ї.

За змістом п.п.4.6 Положення Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат разом з регіональними органами праці та соціального захисту населення та під їх керівництвом уживає заходів до попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги, інших грошових виплат.

На дотримання вказаної норми позивачем обрано спосіб повернення надміру сплачених відповідачеві коштів шляхом їх перерахування на рахунок Центру, з якого і сплачуються кошти державної допомоги.

Отже, стягнення на підставі судового рішення безпідставно набутих відповідачем грошових коштів, що були призначені за рішенням Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації та виплачені Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, за відсутності даних про їх добровільне повернення платнику в позасудовому порядку, ґрунтується на вимогах вищенаведеного законодавства.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, а саме, про стягнення з відповідачки на користь позивача на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надмірно виплачених за період з 01.11.2015 по 10.03.2016 коштів допомоги внутрішньо переміщеним особам в розмірі 3821,16 гривень.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1921 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 229, 263-265, 268, 280, 282 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги внутрішньо переміщеним особам задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № НОМЕР_3 КПВК 2501480 КЕКВ 2730 Держказначейська служба України м.Київ ЄДРПОУ 22886300 надмірно виплачені кошти допомоги внутрішньо переміщеним особам в розмірі 3821,16 гривень (три тисячі вісімсот двадцять одна грн. 16 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації на рахунок № НОМЕР_4 УДКСУ у Подільському районі м.Києва МФО 820172 ЄДРПОУ 37393782 судові витрати у виді сплаченого судового збору в розмірі 1921,00 гривень (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте Красноармійським міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації, місцезнаходження: м.Київ, вул.Ярославська, 31б, ЄДРПОУ 37393782.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, місцезнаходження - м.Київ, пр.Любомира Гузара, 7, ЄДРПОУ 22886300.

Повний текст рішення виготовлено 08.05.2020.

Суддя