
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2020 року Справа № 160/11/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» до Відповідача-1: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, Відповідача-2 Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України про скасування рішень, -
ВСТАНОВИВ:
02 січня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, в якій просять:
- скасувати Рішення №335/24 від 08.08.2019 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, Рішення комісії з питань вирішення спорів при управлінні ВД ФСС України в Дніпропетровській області № 19 від 10.09.2019 року, Рішення ФСС України № 2151-04-1 від 24.10.2019 року.
Ухвалою суду від 09.01.2020 позовна заява була залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду уточнюючої позовної заяви із визначенням належних відповідачів по справі та надання копії позовної заяви з додатками відповідно до кількості учасників справи; оригінала документу про сплату судового збору у розмірі 3842,00 грн.
29 січня 2020 року від позивача до суду надійшла уточнююча позовна заява з ідентичними позовними вимогами, в якій у якості відповідачів визначено Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області та Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 30.07.2019 Павлоградським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Дніпропетровській області було складено акт перевірки дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування №44 за період з 01.04.2017 по 30.06.2019, в якому встановлено порушення позивачем ч. 2 ст. 33, ч. 2 ст. 23, п. 5 ч. 1 ст. 23, ст. 24, ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», п. 32 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266. Рішенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області №355/24 від 08.08.2019 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застосовано до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» фінансові санкції у таких розмірах: неправомірні витрати - 48 791,93 грн. та 24 395,97 грн. - штраф у розмірі 50%. Всього - 73 187,90 грн. Рішенням комісії № 19 від 10.09.2019 з питань вирішення спорів при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про результати розгляду скарги від 22.08.2019 на Рішення № 335/24 від 08.08.2019 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування було відмовлено у задоволенні скарги позивача про перегляд Рішення № 335/24 від 08.08.2019. Листом від 24.10.2019 №2151-04-1, підписаним в.о. директора Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, відмовлено у задоволенні скарги позивача. Позивач не погоджується з вищезазначеними рішеннями органів Фонду соціального страхування, вважає їх неправомірними та винесеними з порушенням норм матеріального права, оскільки позивач не мав права відмовляти у наданні допомоги застрахованим особам відповідно до лікарняного листка непрацездатності. При цьому, лицьовий бік бланка лікарняного листка заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою, а зворотний бік бланка заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Отже, відповідальність підприємства відносно заповнення лицьової сторони листка непрацездатності відсутня.
Ухвалою суду від 04 лютого 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
24 лютого 2020 року від Відповідача-1: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та зазначає, що плановою перевіркою правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 01.04.2017 по 30.06.2019 філією «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» встановлено порушення відповідачем норм діючого законодавства. На підставі встановлених порушень законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності прийнято рішення від 08.08.2019 № 335/24 на загальну суму 73 187,90 грн. Таким чином, оскаржуване рішення прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідач діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.
03 березня 2020 року від Відповідача-2 Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що за результатами проведеної перевірки було встановлено, що комісією із соціального страхування підприємства прийняті рішення щодо призначення матеріального забезпечення по листках непрацездатності, виданих не в установленому порядку та заповнених з порушеннями, у зв`язку з чим управлінням Фонду у Дніпропетровській області прийнято законне та обґрунтоване рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності від 08.08.2019 №335/24 на загальну суму 73 187,90 грн.
Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно зі статтею 258 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
На підставі наказу від 18.06.2019 №81-ОД про проведення перевірки, повідомлення про проведення планової перевірки від 03.07.2019 №14, направлення на проведення перевірки від 15.07.2019 №40 Павлоградським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області проведено планову перевірку правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 01.04.2017 по 30.06.2019 філією «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».
Судом встановлено, що філія «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» є відокремленим підрозділом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (код ЄДРПОУ 00178353).
За результатами перевірки складено акт від 30.07.2019 № 44, в якому зафіксовані наступні порушення відповідачем норм діючого законодавства:
1) ч.2 ст.33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», п.32 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266: встановлено невідповідність розрахунку середньої заробітної плати по тимчасовій непрацездатності даним, що містяться у звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по 55 листкам непрацездатності (далі - ЛН): в березні 2017 по 2 ЛН; в квітні 2017 по 2 ЛН; в травні 2017 по 6 ЛН; в червні 2017 по 2 ЛН; в липні 2017 по 3 ЛН; в серпні 2017 по 5 ЛН; у вересні 2017 по 4 ЛН; в жовтні 2017 по 6 ЛН; в листопаді 2017 по 6 ЛН; в грудні 2017 по 5 ЛН; в січні 2018 по 4 ЛН; в лютому 2018 по 6 ЛН; в березні 2018 по 1 ЛН; в липні 2018 по 1 ЛН; в серпні 2018 по 1 ЛН; в травні 2019 по 1 ЛН;
2) ч.2 ст.33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»: у вересні 2017 року по 1 ЛН серія АДК № 403516 з 06.06.2017 по 14.06.2017 ОСОБА_1 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та виплачена при порушенні застрахованою особою режиму лікування;
3) п.5 ч.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»: в липні 2018 по 1 ЛН серія АГШ 865738 з 17.07.2018 по 27.07.2018 ОСОБА_2 здійснено нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, що пов`язана із сп`янінням;
4) ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»: в лютому 2019 по 1 ЛН серія АДС № 339363 з 16.02.2019 по 22.02.2019 ОСОБА_3 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та виплачена без врахування страхового стажу;
5) ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пункту 3.8 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності №532: в листопаді 2018 по 1 ЛН серія АДС № 048160 з 17.10.2018 по 31.10.2018 ОСОБА_4 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та сплачена за кошти Фонду по листку непрацездатності, який виданий з порушенням (на бланку листка непрацездатності особи, у якої тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання і роботи, відсутній підпис головного лікаря щодо дозволу на видачу листка непрацездатності та відсутня кругла печатка закладу охорони здоров`я);
6) ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пункту 4.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності №532: в лютому 2019 по 1 ЛН серія АДС № 372582 з 15.01.2019 по 21.01.2019 ОСОБА_5 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та виплачена за листком непрацездатності, що виданий з порушенням (на бланку листка більше двох виправлень);
7) ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пункту 3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності №532: в грудні 2018 по ЛН серія АДС № 465582 з 18.10.2018 по 26.11.2018 ОСОБА_6 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та сплачена за кошти Фонду по листку непрацездатності, який виданий з порушенням (на бланку листка непрацездатності у графі «Причина непрацездатності» виправлена причина непрацездатності 4 - нещасний випадок на виробництві та його наслідки на 5 - невиробничі травми);
8) ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пунктів 3.1 та 3.13 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532: в січні 2018 по ЛН серія АДК № 128296 з 26.12.2017 по 19.01.2018 ОСОБА_7 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та сплачена за кошти Фонду по листку непрацездатності, який виданий з порушенням (на бланку листка непрацездатності запис про назву і місцезнаходження закладу охорони здоров`я не підтверджений штампом та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності», у графі «Стати до роботи» вказана посада, прізвище лікаря та його підпис, але запис не засвідчений печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності»).
Крім того, під час перевірки встановлено порушення при нарахуванні матеріального забезпечення по заяві-розрахунку на виплату матеріального забезпечення від 01.07.2019, яка на момент перевірки не профінансована: по листку непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_3 серія АДЧ № 124209 з 20.05.2019 по 13.06.2019 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована без врахування страхового стажу, відповідно упереджено кошти Фонду в сумі 3877,98 грн.
На підставі висновків вказаного акта, позивачем прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності від 08.08.2019 № 335/24, яким управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області вимагає від філії «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування та застосовує фінансові санкції в таких розмірах: неправомірні витрати - 48 791,93 грн.; штраф у розмірі 50% - 24 395,97 грн., всього - 73 187,90 грн.
Вказане рішення направлено управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області разом із супровідним листом від 08.08.2019 №07-11/6086 на адресу філії «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», яке отримане позивачем 14.08.2019.
Вказане рішення було оскаржено позивачем в адміністративному порядку шляхом подання скарги від 22.08.2019 та рішенням комісії з питань вирішення спорів при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про результати розгляду скарги № 19 від 10.09.2019 було відмовлено у задоволенні скарги позивача.
Не погодившись з таким рішенням, позивач 20.09.2019 оскаржив його до Фонду соціального страхування України.
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України № 2151-04-1 від 24.10.2019 рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області від 08.08.2019 № 335/24 визнано правомірним.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності застрахованим особам відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно з пунктами 6-7 частини 1 статті 9 Закону №1105-XIV завданням Фонду та його робочих органів є здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.
Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань: 1) здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном; 2) проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат; 3) здійснюють заходи з профілактики страхових випадків; 4) забезпечують функціонування інформаційно-аналітичних систем; 5) здійснюють обмін інформацією з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, реалізації державної податкової політики та з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, Пенсійним фондом України для виконання Фондом покладених на нього функцій і завдань, визначених законодавством України; 6) здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; 7) беруть участь у проведенні наукових досліджень з питань соціального страхування населення, вивчають міжнародний досвід з метою запровадження інноваційних форм соціального страхування, виступають замовником наукових робіт, досліджень і методичного забезпечення; 8) беруть участь у здійсненні міжнародного співробітництва для розв`язання проблем та обміну досвідом у сфері соціального страхування; 9) здійснюють інші функції, передбачені статутом Фонду (частина 2 статті 9 Закону №1105-XIV).
За змістом приписів статті 10 Закону №1105-XIV, Фонд має право, зокрема, перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування.
Фонд зобов`язаний, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.
Отже, наведеними нормами підтверджується наявність у відповідача повноважень на винесення рішення, яке стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Згідно зі статтею 11 Закону №1105-XIV, джерелами формування коштів Фонду є: 1) страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; 2) суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону, інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення; 3) суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за соціальним страхуванням; 4) доходи від розміщення тимчасово вільних коштів, у тому числі резерву коштів Фонду; 5) капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; 6) доходи від реалізації майна, придбаного за рахунок коштів Фонду; 7) добровільні внески та інші надходження відповідно до закону.
Кошти Фонду використовуються на: 1) виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом; 2) фінансування витрат на утримання та забезпечення діяльності Фонду, його робочих органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, розвиток та функціонування інформаційно-аналітичних систем Фонду; 3) формування резерву коштів Фонду.
З метою забезпечення фінансової стабільності Фонду формується резерв коштів.
Порядок формування та використання резерву коштів Фонду затверджується правлінням Фонду.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону №1105-XIV роботодавець зобов`язаний: надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом (п.1); вести облік коштів соціального страхування і своєчасно надавати Фонду встановлену звітність щодо цих коштів (п.2); під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки (п.3); повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків (п.9).
Частиною 3 статті 15 Закону №1105-XIV визначено, що достовірність зазначених у документах даних перевіряється Фондом. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Відповідно до частини 5 статті 15 Закону №1105-XIV роботодавець несе відповідальність за: 1) порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; 2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; 3) подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; 4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов`язків, визначених цим Законом.
При цьому, у відповідності до частини 6 статті 15 Закону №1105-XIV, у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Отже, саме роботодавець несе відповідальність, зокрема, за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону № 1105-XIV, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Згідно з частиною 3 статті 30 Закону №1105-XIV рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
На виконання статті 30 Закону №1105-XIV постановою правління Фонду соціального страхування України 19.07.2018 № 13 затверджено Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - Положення №13).
Пунктом 1.1 Положення №13 закріплено, що Комісія (уповноважений) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства), створюється (обирається) та діє на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство), що використовує найману працю, незалежно від форм власності і господарювання.
Відповідно до пункту 1.4 Положення №13, Комісія із соціального страхування підприємства створюється при чисельності застрахованих осіб понад 15 працюючих за наймом. При чисельності на підприємстві застрахованих осіб 15 і менше на загальних зборах працівників обирається уповноважений із соціального страхування підприємства. Уповноважений здійснює свої повноваження відповідно до цього Положення.
Згідно з приписами пункту 2.2 Положення №13, Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов`язана: приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення; здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за власною ініціативою, так і у зв`язку із зверненням застрахованих осіб; здійснювати заходи по усуненню виявлених комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та контролюючими органами порушень з питань надання матеріального забезпечення, використання страхових коштів.
Підпунктом 3.1.1 п.3.1 Положення №13 передбачено, що Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Тобто, одним з обов`язків комісії є перевірка правильності видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Суд наголошує на тому, що комісією повинно бути здійснено перевірку на помилки та дефекти у заповненні листка непрацездатності з технічної сторони, а також наявності виправлень, або повноти інформації (щодо страхувальника, застрахованої особи) тощо.
Заповнення листка непрацездатності, як здійснення свої професійної діяльності, обов`язок лікаря, через що і відповідальність покладена на останнього.
Листки непрацездатності видаються та заповнюються відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.11.2001 №455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 04.12.2001 за №1005/6196 (далі - Інструкція №455), та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 за № 1456/10055 (далі - Інструкція №532).
Відповідно до пункту 1 Інструкції №532 листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв`язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
Згідно з пунктом 3.1 Інструкції №532 у листку непрацездатності підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров`я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім`я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).
В силу приписів пункту 3.3 у графі «Причина непрацездатності:» слід обов`язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправленню не підлягають.
Особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання і роботи, ЛН видається за підписом головного лікаря, що засвідчується круглою печаткою закладу охорони здоров`я. Запис здійснюється у графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю» із обов`язковим записом у медичних картах амбулаторного чи стаціонарного хворого (п.3.8 Інструкції №532).
У відповідності до пункту 3.13 Інструкції №532 у графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності». У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється «Продовжує хворіти» та зазначається номер нового ЛН. У разі смерті у графі «Стати до роботи» зазначаються «помер» і дата смерті.
Згідно з пунктом 4.5 Інструкції №532 у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності». На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.
В матеріалах справи наявні копії листків непрацездатності, які були надані Відповідачем 1 та перевірялись під час здійснення планової перевірки. Суд звертає увагу, що позивачем копії лікарняних листків, які були предметом перевірки, до суду надано не було.
В ході дослідження даних листків непрацездатності суд встановив, що у листку непрацездатності серії АДС №526131 з 17.10 по 31.10.2018, виданого ОСОБА_4 , тимчасова непрацездатність якого настала поза постійним місцем проживання і роботи, у графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю» відсутній підпис головного лікаря, та не засвідчений круглою печаткою закладу охорони здоров`я, чим порушено вимоги пункту 3.8 Інструкції №532. Неправомірні витрати склали 5502,70 грн.
При заповнені листка непрацездатності серії АДС №372582 , виданого ОСОБА_5 на період тимчасової непрацездатності з 15.01.2019 по 21.01.2019, допущено три виправлення, наявність яких вбачається візуально, а саме: виправлено назву підприємства; у розділі «з якого числа» - виправлено з 15.01.18 та 15.01.19, що засвідчено записом та печаткою; дату «з якого числа» виправлено на 19.01.19. Неправомірні витрати склали 274,18 грн.
На бланку листка непрацездатності серії АДС №465585 , виданого ОСОБА_6 на період з 18.10.2018 по 26.11.2018 у графі «Причина непрацездатності: здійснено виправлення причини звільнення від роботи: нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4, який за умовами пункту 3.3 Інструкції №532 виправленню не підлягають. Вказаний листок непрацездатності підлягав заміні медичним закладом, що його видав. Неправомірні витрати склали 19 874,80 грн.
На бланку листка непрацездатності серії АДК №128296 , виданого ОСОБА_7 на період хвороби з 26.12.2017 по 19.01.2018, відсутні печатка закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності», чим порушено вимоги пункту 3.1 Інструкції №532, та запис у графі «Стати до роботи» не засвідчена печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності», чим порушено вимоги пункту 3.13 Інструкції №532. Неправомірні витрати склали 11 047,25 грн.
По листку непрацездатності серія АДК №403516 з 06.06.2017 по 14.06.2017, виданого ОСОБА_1 , оплачено дні порушення режиму, встановленого лікарем, не з`являвся без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, чим порушено вимоги частини 2 статті 23 Закону №1105-XIV. Неправомірні витрати склали - 362,46 грн.
По листку непрацездатності серія АГШ №865738 з 17.07.2018 по 27.07.2018 виданого ОСОБА_2 , призначено матеріальне забезпечення у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності внаслідок травми, що сталася в алкогольному сп`янінні, чим порушено вимоги пункту 5 частини 1 статті 23 Закону №1105-XIV. Неправомірні витрати склали - 733,86 грн.
По листку непрацездатності серія АДС №339363 з 16.02.2019 по 22.02.2019, виданого ОСОБА_8 , допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та виплачена без врахування страхового стажу, чим порушено вимоги статті 24 Закону №1105-XIV. Неправомірні витрати склали 322,69 грн.
Таким чином, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування матеріального забезпечення застрахованим особам, виконання нею обов`язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності спеціалістом виконавчої дирекції, встановлені випадки безпідставного призначення допомоги по листках непрацездатності, що видані та оформлені з порушенням вимог Інструкції №532.
Посилання позивача в обґрунтування своєї позиції на положення Інструкції №455, що саме лікуючим лікарем лікувального закладу підтверджується, що застрахована особа є непрацездатною та відповідальність підприємства відносно заповнення лицьової сторони листка непрацездатності відсутня, судом не заперечується. Водночас, при прийнятті комісією із соціального страхування рішення про призначення матеріального забезпечення, комісія повинна розглянути підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, та не залишити поза увагою пряму норму частини першої статті 31 Закону №1105-XIV, якою визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Оскільки в порушення вимог чинного законодавства позивач нарахував та сплатив допомогу по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності, які були видані та оформлені неналежним чином, відповідач правомірно прийняв спірне рішення щодо повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення позивачем законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 КАС України).
З огляду на встановлені обставини, а також приймаючи до уваги те, що відповідачем надано до суду докази правомірності прийняття оскаржуваних рішень, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» (вул. Соборна, буд. 76, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400; код ЄДРПОУ 00178353) до Відповідача-1: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (пр-т Дмитра Яворницького, буд. 93, м. Дніпро, 49000; код ЄДРПОУ 41323962), Відповідача-2 Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (вул. Боричів Тік, буд. 28, м. Київ, 04070; код ЄДРПОУ 40210180) про скасування рішень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 Кодексу адміністративного судочинства України, а також інші процесуальні строки, продовжуються на строк дії такого карантину.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева