Рішення № 89109832, 06.05.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2020
Номер справи
320/6727/19
Номер документу
89109832
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 травня 2020 року справа №320/6727/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, в якому просить зобов`язати Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (код ЄДРПОУ 33341,526) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №285 від 11.04.1975, а саме: виправити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області безпідставно відмовлено у внесенні змін до актового запису № 285 від 11.04.1975 на підставі поданої позивачкою заяви, в якій вона просила виправити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Позивачка не погоджується із діями відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану, оскільки подала усі необхідні документи для внесення змін до актового запису про народження дитини, зокрема, копію свідоцтва про народження, копію паспорту, але відповідач протиправно не врахував це при складенні висновку про внесення змін в актовий запис. Позивачка просить визнати такі дії неправомірними та зобов`язати внести зміни в актовий запис про народження шляхом виправлення дати народження позивачки.

Відповідач проти позову заперечував, з мотивів, викладених у відзиві на адміністративний позов. Зазначив, що основною підставою для внесення зміни дати народження є документ закладу охорони здоров`я про народження дитини. З метою з`ясування даного факту, Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області було направлено запит до Броварської багатопрофільної клінічної лікарні Київської області, однак, лікарня повідомила про неможливість підтвердити факт народження у зв`язку з відсутністю відомостей за 1975 рік. А тому, у відповідача відсутні правові підстави для внесення змін до актового запису цивільного стану. Просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 11.12.2019 відкрито загальне провадження у даній справі.

Протокольною ухвалою суду від 02.03.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 11.03.2020.

У судове засідання, призначене на 11.03.2020, сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не з`явилися, надіслали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі, у зв`язку з чим на підставі статті 194 КАС України, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Як зазначає у позові позивачка, в актовому записі про народження № 285 від 11.04.1975, складеногоБроварським міським відділом записів актів громадянського стану Київської області невірно зазначено дату народження дитини ОСОБА_1 « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Після укладення шлюбу позивачка змінила прізвище ОСОБА_1 на ОСОБА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу від 09.10.1993 НОМЕР_1 (а.с. 13).

ОСОБА_1 подала до відповідача заяву про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 № 285 від 11.04.1975, в якій просила виправити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Разом з заявою, на підтвердження доводів, викладених у заяві, позивачкою були подані наступні документи: копія свідоцтва про народження, копія паспорту, копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про розірвання шлюбу, повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо запису про її народження, лист-повідомлення №3455 від 06.11.2019 КНП "Броварської багатопрофільної клінічної лікарні Київської області" щодо неможливості підтвердження дати народження заявниці в зв`язку з відсутністю архівів (а.с. 9, 10,12,13,14).

21 листопада 2019 року Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області було складено висновок №153 про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану (а.с. 16-17).

У висновку відповідачем зазначено, що проаналізувавши документи, та враховуючи лист-повідомлення №3455 від 06.11.2019 КНП "Броварської багатопрофільної клінічної лікарні Київської області" щодо неможливості підтвердження дати народження заявниці в зв`язку з відсутністю архівів, позивачці відмовлено у внесенні змін до актового запису цивільного стану. Також повідомлено, що висновок про відмову може бути оскаржено в судовому порядку.

Не погодившись із зазначеним висновком, позивачка звернулась до суду з даним позовом про його скасування та зобов`язання відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №285 від 11.04.1975, а саме: виправити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Основним нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану є Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VI.

Відповідно до положень статті 1 даного Закону він регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану та не поширюється на порядок проведення реєстрації громадянства України.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частинами 1-3 статті 9 цього Закону передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону, повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.

Слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Як убачається з наведених положень Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін здійснюється саме органом державної реєстрації актів цивільного стану до актового запису цивільного стану, тобто до документу органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Судом встановлено, що Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 5 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

На виконання наведеної норми наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793, затверджені відповідні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Відповідно до п.1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Процедура внесення змін до актових записів цивільного стану закріплена розділом другим Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Відповідно до п. 2.1 зазначених Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.

Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.

Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів (п. 2.11 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання).

Відповідно до п. 2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

З наведених положень Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, вбачається, що внесення змін до актових записів цивільного стану здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції, за місцем проживання заявника.

Відповідно до п.п. 2.13.2 п.2.13 вищенаведених Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.

Відповідно до п.2.16 Правил, зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Згідно п.п.2.16.14. п.2.16 Правил, на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.

Як убачається з позовної заяви, позивачка вказує на те, що в актовому записі про народження №285 від 11.04.1975, складеного Броварським міським відділом записів актів громадянського стану Київської області зазначено невірно дату народження дитини ОСОБА_1 - « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

У той же час, відповідач стверджує, що проаналізувавши документи, подані заявницею, та зважаючи на лист-повідомлення №3455 від 06.11.2019 КНП "Броварської багатопрофільної клінічної лікарні Київської області" щодо неможливості підтвердження дати народження заявниці в зв`язку з відсутністю архівів, ним було прийнято оскаржуване рішення про відмову в задоволенні заяви, оскільки основною підставою для внесення зміни дати народження є документ закладу охорони здоров`я про народження дитини.

Однак, суд не погоджується з такими доводами відповідача, та зазначає, що як убачається з оскаржуваного висновку, у повному витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявниці ОСОБА_1 № 285 від 11.04.1975, складеного Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (актовий запис зареєстровано у Реєстрі за № 00021972769 від 30.09.2010) (№ 00024303510 від 22.10.2019), зазначено дату народження дитини « ІНФОРМАЦІЯ_1 », Документ, що підтверджує факт народження дитини - «Довідка про народження з Броварської лікарні від 06.04.1975 року», дата складання актового запису виказана « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Суд звертає увагу, що довідка про народження дитини складена 06.04.1975, а дата складення актового запису ІНФОРМАЦІЯ_4 . При цьому, дата народження дитини вказана - 29.04.1975.

Це дає підстави вважати, що при здійсненні актового запису було допущено очевидну описку, оскільки не можуть ці дати ніяким чином передувати даті народження - ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Тобто, логічним є висновок, що дата народження помилково була зазначена "29.04.1975" замість правильної "29.03.1975".

Крім того, суд звертає увагу, що у Свідоцтві про народження заявниці ОСОБА_1 НОМЕР_3 від 11.04.1975, виданого при державній реєстрації народження Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, дата народження вказана « ІНФОРМАЦІЯ_2 », у паспорті заявниці ОСОБА_1 (серія НОМЕР_4 виданий Броварським МВ ГУ МВС України в Київській області від 03.07.1996), дата народження особи вказана також « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

А тому, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що висновок Броварськго міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області від 21.11.2019 №153 про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану складено без урахування всіх доказів, наданих позивачкою до заяви.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Частиною 3 цієї статті встановлено, що суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

На підставі вищевикладеного, проаналізувавши норми діючого законодавства, з урахуванням встановлених фактів, оцінюючи надані у справі докази у сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 28.11.2019 (а.с. 2).

Отже, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Також, позивачем заявлені вимоги щодо розподілу судових витрат, понесених ним на професійну правничу допомогу у розмірі 1000,00 грн.

Обґрунтовуючи дійсність заявленої суми, позивач надала суду акт приймання-передачі наданих послуг та квитанцію від 27.11.2019 №2285051. Повноваження адвоката встановлюються із свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії КС5569/10 та ордером серії КС580027.

Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Відповідно до положень пункту першого частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з частинами 1-3 статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Приписами частини четвертої статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з частинами 5, 6 статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 4 ст. 134 КАС України).

Дослідивши зміст наданих доказів на підтвердження витрат на правничу допомогу, суд доходить висновку, що такі витрати дійсно було пов`язані саме із розглядом даної справи, а виконана адвокатом робота (надані послуги) знайшла своє відображення у матеріалах справи.

У той же час, на думку суду, розмір понесених витрат на правничу допомогу в сумі 1000,00 грн, є співмірним із складністю справи та обсягом виконаних адвокатом робіт. Тому, суд доходить до висновку про задоволення клопотання позивача та стягнення на його користь за рахунок відповідача суму понесених витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов`язати Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (код ЄДРПОУ 33341526) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №285 від 11.04.1975, а саме: виправити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) за рахунок Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (код ЄДРПОУ 33341526) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) за рахунок Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (код ЄДРПОУ 33341526) витрати на правничу допомогу у розмірі 1000 (одна тисяча) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.