Рішення № 89062825, 04.05.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2020
Номер справи
824/413/20-а
Номер документу
89062825
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/413/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправною та скасувати вимогу №Ф-45699-17 від 21.01.2019 р. про сплату боргу (недоїмки).

В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує про протиправність вимоги №Ф-45699-17 від 21.01.2019 р., в якій визначено недоїмку, штраф та пеню зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 9339,24 гривень. Позивач зазначає, що заборгованість зі сплати єдиного внеску, яка визначена у вимозі №Ф-45699-17 від 21.01.2019 р. виникла внаслідок незарахування 24.03.2013 р. державним виконавцем у виконавчому провадженні №32273016 сплаченої позивачем недоїмки з єдиного внеску в сумі 4010,30 грн на підставі вимоги УПФУ у м. Чернівцях №Ф-256-У від 27.02.2012 року. Таким чином, позивач вважає, що оскільки кошти в сумі 4010,30 грн з вини державного виконавця були зараховані в рахунок погашення іншої заборгованості ОСОБА_1 , сформована заборгованість у вимозі №Ф-45699-17 від 21.01.2019 р. є протиправною та безпідставною. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Головне управління ДПС у Чернівецькій області у відзиві на позов заперечувало проти задоволення позову. Відповідач зазначає про безпідставність позовних вимог, оскільки згідно інтегрованої картки платника податків підтверджується наявність заборгованості з єдиного внеску станом на 31.12.2017 р. у сумі 9339,34 гривень. Крім того, відповідач зазначив, що станом на 31.03.2020 р. за позивачем обліковується заборгованість з єдиного соціального внеску в сумі 9004,08 гривень.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.03.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без призначення судового засідання та виклику учасників справи.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 19.04.2002 р. зареєстрований як платник податків та зборів, а з 22.04.2002 р. зареєстрований платником єдиного соціального внеску. (а.с. 53-54).

Згідно облікової податкової картки ОСОБА_1 станом на 14.01.2014 р. позивачем сплачено 398,01 грн єдиного внеску, при цьому недоїмка, з урахуванням сплачених сум, становила 3612,29 гривень. Тобто, станом на початок 2014 року, за позивачем обліковувалась недоїмка зі сплати єдиного внеску в сумі 4010,30 гривень. Станом на 31.12.2017 р. за позивачем обліковувалась заборгованість з єдиного внеску в сумі 9339,34 грн, з яких 8205,44 грн недоїмки та 1133,90 грн пені. (а.с. 55-82).

21.01.2019 р. податковим органом сформовано податкову вимогу №Ф-45699-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску, станом на 31.12.2017 р., в сумі 9339,34 грн, з яких: недоїмка 7403,38 грн, штраф 802,06 грн, пеня 1133,90 гривень. (а.с. 29).

07.10.2019 р. Першим відділом ДВС м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №60205391 на підставі вимоги №Ф-45699-17 від 21.01.2019 року. (а.с. 26-27).

21.01.2020 р. постановою Першого відділу ДВС м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області у виконавчому провадженні №60205391 накладено арешт на кошти боржника - ОСОБА_1 . (а.с. 28).

Судом встановлено, що на виконанні Шевченківського відділу ДВС ЧМУЮ перебувало виконавче провадження №32273016 з виконання вимоги №Ф-256-У від 27.02.2012 р. про стягнення коштів в сумі 4010,30 грн на користь УПФУ в м. Чернівцях. Згідно листа Першого відділу ДВС м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області від 18.05.2018 р. повідомлено позивача, що виконавче провадження №32273016 з виконання вимоги №Ф-256-У від 27.02.2012 р. про стягнення коштів в сумі 4010,30 грн на користь УПФУ в м. Чернівцях, закінчено 12.02.2014 р., у зв`язку із повним фактичним виконання виконавчого документу відповідно до квитанції №1067.139.4 від 24.09.2013 року. (а.с. 30-33).

Згідно листа Першого відділу ДВС м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області від 29.01.2020 р. повідомлено позивача, що сплачені 24.09.2013 р. кошти в сумі 4010,30 грн згідно квитанції №1067.139.4, перераховані на користь ПАТ «Акціонерний комерційний Промислово-Інвестиційний банк». (а.с. 34).

В матеріалах справи наявне рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.02.2020 р. у справі №824/137/20-а, яким, зокрема, визнано протиправними дії Першого відділу Державної виконавчої служби м.Чернівці Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) по перерахуванню коштів на рахунок ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" за виконавчим провадженням №34622234, сплачених позивачем 24.09.2013р. у виконавчому провадженні №32273016 за квитанцією №1067.139.4. Зобов`язано Перший відділ Державної виконавчої служби м.Чернівці Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) видати розпорядження по виконавчому провадженню ВП№32273016 та перерахувати кошти в сумі 4010,30 грн по виконавчому провадженню ВП №32273016. (а.с. 12-17).

Судом встановлено, що спірні правовідносини полягають в перевірці дотримання податковим органом вимог чинного законодавства під час прийняття вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-45699-17 від 21.01.2019 року.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України, нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464) (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваної вимоги).

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464 (далі - Закон №2464) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування

У відповідності до ч. 2 ст. 8 та ст. 12 Закону №2464 визначено, що єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Згідно з п.1 та п.4 ч.2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464 для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону №2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

На підставі матеріалів справи встановлено, що станом на початок 2014 року, за позивачем обліковувалась недоїмка зі сплати єдиного внеску в сумі 4010,30 гривень. Станом на 31.12.2017 р. за позивачем обліковувалась заборгованість з єдиного внеску в сумі 9339,34 грн, з яких 8205,44 грн недоїмки та 1133,90 грн пені.

Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом встановлено, що на виконанні Шевченківського відділу ДВС ЧМУЮ перебувало виконавче провадження №32273016 з виконання вимоги №Ф-256-У від 27.02.2012 р. про стягнення коштів в сумі 4010,30 грн на користь УПФУ в м. Чернівцях. Виконавче провадження №32273016 закінчено 12.02.2014 р., у зв`язку із повним фактичним виконання виконавчого документу відповідно до квитанції №1067.139.4 від 24.09.2013 року. (а.с. 34).

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.02.2020 р. у справі №824/137/20-а визнано протиправними дії Першого відділу Державної виконавчої служби м.Чернівці Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) по перерахуванню коштів на рахунок ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" за виконавчим провадженням №34622234, сплачених позивачем 24.09.2013р. у виконавчому провадженні №32273016 за квитанцією №1067.139.4. Зобов`язано Перший відділ Державної виконавчої служби м.Чернівці Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) видати розпорядження по виконавчому провадженню ВП№32273016 та перерахувати кошти в сумі 4010,30 грн по виконавчому провадженню ВП №32273016.

На підставі вказаного, суд робить висновки, що недоїмка зі сплати єдиного внеску сумі 4010,30 грн, яка обліковувалась за позивачем станом на початок 2014 року, була сплачена 24.09.2013 р., однак через помилкові дії державного виконавця у виконавчому провадженні №32273016 перераховані на рахунок ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" за виконавчим провадженням №34622234.

Суд вважає, що вказані дії в подальшому призвели до збільшення суми недоїмки та нарахування на загальну суму недоїмки штрафу та пені з єдиного соціального внеску, яка станом на 31.12.2017 р. складала 9339,34 гривень. Водночас, суд позбавлений можливості самостійно перевірити достовірність сформованої суми недоїмки, штрафу та пені з єдиного соціального внеску, яка виникла з 01.01.2014 р. по 31.12.2017 р., а тому суд вважає за необхідне скасувати вимогу №Ф-45699-17 від 21.01.2019 р. у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду правомірність формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-45699-17 від 21.01.2019 року, а тому суд задовольняє адміністративний позов повністю.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 78, 90, 139, 241, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати вимогу №Ф-45699-17 від 21.01.2019 р. про сплату боргу (недоїмки).

3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн, відповідно до квитанції №0.0.1658693904.1 від 23.03.2020 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування сторін:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 43143196).

Суддя Т.М. Брезіна