
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2020 р. Справа№200/14527/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) справу ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання неправомірними дій щодо незастосування при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; зобов`язання повторно розглянути заяву від 05.06.2018 про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.
Ухвалою суду від 20 грудня 2019 року відкрито провадження по справі; вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 20 січня 2020 року о 09:15 год.
Ухвалою суду від 20 січня 2020 року відкладено розгляд справи на 20.02.2020 року о 10:15 год.
Ухвалою суду від 20 січня 2020 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 19 березня 2020 року о 10:00 год.
Ухвалою суду від 19 березня 2020 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 10 годину 00 хвилин 16 квітня 2020 року.
Ухвалою суду від 16 квітня 2020 року відкладено розгляд справи на 05 травня 2020 року о 10:30 год.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 14.01.2013 по 04.06.2018 року позивач перебував на обліку в управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", як працівник охорони здоров`я. 05.06.2018 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Розпорядженням від 22.06.2018 управлінням позивачу призначено з дати звернення пенсію за віком, при проведенні розрахунку пенсії за віком відповідачем використано показник середньої заробітної плати 3764,40 (середня заробітна плата за 2014-2016). Вважає, що заниження показника середньої заробітної плати по Україні призвело до зменшення розміру пенсії за віком при його розрахунку. Зазначив, що враховуючи, що за призначенням пенсії за віком, позивач звернувся в 2018 році, при розрахунку пенсії мав врахуватись показник середньої заробітної плати (доходу в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки (5377,90). Позивач просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, оскільки дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (проіндексованого) при обчисленні пенсії є неправомірними.
Відповідач надав на адресу суду відзив. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що оскільки позивач вже обліковувався як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" не може бути повторного призначення пенсії. Позивачем подана заява про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. А тому управлінням було здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника за 2016-2017 роки. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Сторони в судове засідання не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим Жовтневим РВ Маріупольсокого МУ УМВС України в Донецькій області 09 січня 2001 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
05.06.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення/перерахунок пенсії.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 за його заявою призначена пенсія за віком згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", при обчисленні розміру якої враховано показник середньої заробітної плати за три попередні роки 2014-2016 - 3764,40 грн.
Згідно з трудовою книжкою від 01 серпня 1981 року БТ-1 №8574856 ОСОБА_1 почав трудову діяльність з липня 1981 року.
З 22.06.2018 року на підставі особистої заяви позивачу призначена пенсія за віком згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Такі обставини, з урахуванням викладених відповідачем заперечень, суд вважає визнаними сторонами, тому відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України, оскільки сторони проти цього не заперечували перед судом, можуть не доказуватись і у суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин.
Між сторонами виник спір з приводу незастосуваня при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески, за календарні роки, що передують року звернення за призначеням пенсії, тобто за 2016-2017 роки.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірним питанням у даній справі є правомірність (протиправність) застосування відповідачем при розрахунку розміру пенсії за віком позивачу показника середньої заробітної плати, який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії за вислугу років (за 2014-2016 роки).
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі ст. 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника. Частиною 1 ст. 10 цього Закону встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 16 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком і за вислугу років.
Таким чином, умови призначення пенсії за вислугою років (які категорії осіб підпадають під дію закону, досягнення певного віку, наявність загального та спеціального трудового стажу) визначаються саме Законом України "Про пенсійне забезпечення", а Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначається лише розмір пенсії, яку буде отримувати пенсіонер. Тобто позивач раніше отримувала пенсію саме за Законом України "Про пенсійне забезпечення", а не за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", даний Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. У ст. 9 даного Закону передбачено, що види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком.; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника. Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років не входять до правового регулювання Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", а регулюються, зокрема, Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" .
Водночас, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону N 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону N 1058-IV позивач звернувся вперше у 2018 році.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
За таких обставин суд вважає протиправними дії відповідача про застосування при призначенні пенсії за віком частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" .
Аналогічна правова позиція знайшла своє відображення у постанові Верховного Суду України від 29.11.2016 року у справі №133/476/15-а.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч цим вимогам відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності оскаржуваного рішення.
Аналізуючи наведені обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Зазначане правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17.
Щодо доводів відповідача про порушення строку звернення до суду, суд зазначає, що відповідно до п.4.7 постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Ухвалою суду витребувано з Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зокрема, відомості, чи надсилався протокол, або будь-яке рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 05.06.2018 року.
Відповідачем на виконання ухвали суду надано лист від 27.04.2020 №8896/34-1/19, в якому зазначено, що протокол або будь-яке рішення про призачення пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 05.06.2018 не надсилались.
А тому підстави для застосування до позивача наслідків порушення строків звернення до суду відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 768,40 грн., сплачений згідно квитанції № 30 від 13.12.2019 року.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання неправомірними дій щодо незастосування при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; зобов`язання повторно розглянути заяву выд 05.06.2018 про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки - задовольнити.
Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27-А, код ЄДРПОУ 42171861) щодо незастосування ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки.
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27-А, код ЄДРПОУ 42171861) повторно розглянути заяву від 05.06.2018 року ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27-А, код ЄДРПОУ 42171861) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням внесених до КАС України змін згідно з Законом України від 29 березня 2020 року № 3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019). Даний строк продовжується на строк дії такого карантину.
Суддя О.О. Аканов