Рішення № 89061021, 04.05.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2020
Номер справи
200/2254/20-а
Номер документу
89061021
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2020 р. Справа№200/2254/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням відповідача від 06.02.2020 року в призначенні пенсії було відмовлено, не зараховано до пільгового стажу позивача певні періоди через відсутність довідок, які підтверджують пільговий стаж та відсутністю сплати страхових внесків за відповідні періоди, також позивачу не зараховано до пільгового стажу період проходження військової служби.

Позивач вважає, що відповідач грубо порушує його конституційні права на пенсію та просить суд:

визнати неправомірними дії Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком;

рішення Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 163 від 06 лютого 2020 року про відмову у призначенні пенсії за віком скасувати;

зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового трудового стажу по Списку № 1 періоди роботи у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 07.09.1983 по 20.12.1983, 16.03.1984 по 23.10.1984, 03.03.1987 по 09.05.1994, 27.04.1995 по 31.05.1996, 03.11.1997 по 14.08.2002, 20.05.2004 по 21.06.2008, 07.05.2013 по 27.12.2016 та період роботи у Структурному підрозділі «Шахта «Вуглегірська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 15.10.2009 по 10.04.2013, а також період проходження строкової військової служби з 29.10.1984 року по 15.12.1986 року і призначити останньому пенсію за віком на пільгових умовах з 30 січня 2020 року.

У відзиві на адміністративний позов відповідач вказав на безпідставність позиції ОСОБА_1 та зазначив, що рішення про відмову у призначенні пенсії прийняте відповідачем в межах повноважень, та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 03.03.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії і відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено засідання по справі

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , 30.01.2020 року звернувся до установи відповідача із заявою № 465 про призначення пенсії на пільгових умовах.

06.02.2020 року Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії за віком. У спірному рішенні зазначено, що до пільгового трудового стажу заявника по Списку № 1 не зараховано періоди роботи у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 07.09.1983 по 20.12.1983, 16.03.1984 по 23.10.1984, 03.03.1987 по 09.05.1994, 27.04.1995 по 31.05.1996, 03.11.1997 по 14.08.2002, 20.05.2004 по 21.06.2008, 07.05.2013 по 27.12.2016 та період роботи у Структурному підрозділі «Шахта «Вуглегірська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 15.10.2009 по 10.04.2013 в зв`язку з відсутністю довідки про пільговий характер роботи згідно з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.08.1993 року № 637.

Періоди роботи у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 01.04.2014 по 31.07.2014, з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.09.2014 по 31.12.2014, з 01.01.2015 по 27.12.2016 року не зараховано до страхового та пільгового стажу, так як за цей період не сплачені страхові внески.

Також, Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області не зарахувало до пільгового стажу позивача період проходження строкової військової служби з 29.10.1984 по 15.12.1986 року. Так як не виконані умови Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме, на момент призову на строкову службу заявник не працював за професією, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.

Згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_2 (в частині спірних періодів), позивач з 07.09.1983 по 20.12.1983 працював у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» підземним учнем гірничого з ремонту гірничих виробок;

з 16.03.1984 по 23.10.1984 працював у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» підземним учнем гірничого з ремонту гірничих виробок;

з 29.10.1984 року по 17.12.1986 служив у лавах Радянської армії;

з 03.03.1987 по 13.05.1987 працював у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» підземним учнем гірничого забійника, з 13.05.1987 року по 05.06.1987 переведений підземним гірничим забійником, з 05.06.1987 року по 09.05.1994 працював підземним гірничим майстром;

з 27.04.1995 по 12.05.1995 року працював у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» підземним учнем гірничого з ремонту гірничих виробок, з 12.05.1995 по 31.05.1996 працював гірничим з ремонту гірничих виробок,

з 03.11.1997 по 01.02.1999 працював у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» підземним гірничим з ремонту гірничих виробок, 01.02.1999 по 14.08.2002 працював підземним гірничим майстром

з 20.05.2004 по 21.06.2008 працював у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» підземним гірничим майстром

з 15.10.2009 по 14.01.2011 працював у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» гірничим майстром підземним з повним робочім днем під землею, 14.01.2011 переведений помічником начальника дільниці підземним, 05.07.2011 переведений в.о. заступника начальника дільниці підземним, 31.08.2011 переведений помічником начальника дільниці підземним, 01.11.2011 призначений заступником начальника дільниці, 10.04.2013 звільнений.

з 07.05.2013 по 27.12.2016 працював у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» підземним гірничим майстром.

Відповідно довідки ОК-5 Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування Індивідуальні відомості про застраховану особу, страхові внески страхувальниками (підприємствами на яких позивач працював) в період з 01.01.1998 року по 30.08.2002 року, з 01.05.2004 року по 30.09.2008 року, з 01.11.2008 року по 31.12.2008, 01.10.2009 року по 31.03.2014 року вносилися. Трудовий стаж в період з 01.01.1998 року по 31.12.2014 року зараховано позивачу, як спец стаж за кодом ЗПЗО1ЗА1, ЗПЗО14А1, ЗПЗО14А4.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".

Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").

Згідно п.2 Розділу Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846.

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12.08.1993 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З огляду на викладене, суд зазначає, що за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 року пункт 20 наведеного Порядку доповнено новим абзацом, яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.

На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України №1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Єнакієве Донецької області (фактичне місцезнаходження Структурного підрозділу «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля»).

Згідно довідки Держреєстру ПФУ "Індивідуальні відомості про застраховану особу" форми ОК-5, відображається, що страхувальниками (підприємствами на яких позивач працював) страхові внески в період з 01.01.1998 року по 30.08.2002 року, з 01.05.2004 року по 30.09.2008 року, з 01.11.2008 року по 31.12.2008, 01.10.2009 року по 31.03.2014 року вносилися.

До того ж відповідно до вищезазначеної довідки форми ОК-5 трудовий стаж в період з 01.01.1998 року по 31.12.2014 року зараховано позивачу, як спец стаж за кодом ЗПЗО1ЗА1, ЗПЗО14А1, ЗПЗО14А4.

Відповідно до Постанов Правління ПФУ № 7-6 від 10.06.2004 року "Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування", № 26- від 05.11.2009 року "Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування органам ПФУ", № 22-2 від 08.10.2010 року "Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та № 25-2 від 03.12.2013 року "Про визнання такою, що втратила чинність постанови Правління ПФУ від 08.10.2010 року № 22-2", якими затверджувалися "Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства", встановлено:

код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013А1 (який вказаний в довідці форми ОК-5) для застрахованих осіб які є працівниками, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць".

код підстав для обліку спецстажу за № ЗПЗО14А1 (який вказаний в довідці форми ОК-5 для застрахованих осіб які є працівниками, що безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року №202.

код підстав для обліку спецстажу за № ЗПЗО14А4 (який вказаний в довідці форми ОК-5 для застрахованих осіб які є працівниками, інженерно-технічні працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року №202.

Тобто, при здачі звітів страхувальником до органів ПФУ вказувалося, що страхові внески за позивача вносилися за професією за вищевказаними кодами - "працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці тощо", що в свою чергу вказує на належність посади ОСОБА_1 у період з 01.01.1998 року по 31.12.2014 року до посад, передбачених Списком 1.

З приводу періодів з 07.09.1983 по 20.12.1983, з 16.03.1984 по 23.10.1984, з 03.03.1987 по 09.05.1994, з 27.04.1995 по 31.05.1996, з 03.11.1997 по 31.12.1997 року суд зазначає що відповідно до даних трудової книжки позивач у вказаний період працював на посадах підземним учнем гірничого з ремонту гірничих виробок; підземним учнем гірничого забійника, підземним гірничим забійником, підземним гірничим майстром, підземним гірничим з ремонту гірничих виробок. Відомості щодо роботи позивача за дані періоди "повний робочій день" трудова книжка не містить.

Згідно Постанови Ради міністрів СРСР N 1173 від 22.08.1956 «Про затвердження списків виробництв, цехов, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах», яка була чинною у період до 25.01.1991 року, до Списку № 1 відносяться підземні роботи (всі робочі, інженерно-технічні робітники та службовці, зайняті повний робочій день на підземних роботах по добуванню вугілля, руди, сланцю, нафти, озокеріта, газу, графіту, асбесту, солі, слюди та інших рудних та нерудних копалин, в георозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочій день під землею на обслуговуванні вказаних вище робочіх та службовців (медичний персонал підземних медпунктів, робітники підземного телефонного зв`язку та т.п.)

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення», яка була чинною у період з 26.01.1991 року по 11.03.1994, посада гірничий майстер (1010100г-23239) та гірничий з ремонту гірничих виробок (1010100г-17541) відноситься до пільгових посад, затверджених Списком № 1.

Відповідно Постанови КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11.03.1994 року № 162, яка була чинна у період з 11.03.1994 року по 16.01.2003 року, посада гірничий майстер (1010100г-23239) та гірничий з ремонту гірничих виробок (1010100г-17541) відносяться до Списку № 1.

Поряд з цим відповідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державне підприємство "Орджонікідзевугілля" зареєстровано за адресою: 61145, Харківська обл., місто Харків, в. Космічна, будинок 21.

Відповідно п. 1.7 Порядку № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів письмового повідомлення заявника про необхідність подання додаткових документів стосовно тривалості робочого дня в період з 07.09.1983 по 20.12.1983, з 16.03.1984 по 23.10.1984, з 03.03.1987 по 09.05.1994, з 27.04.1995 по 31.05.1996, з 03.11.1997 по 31.12.1997 року.

Також суд зауважує, що згідно п. 4, 2 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно даних безкоштовного запиту Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державне підприємство "Орджонікідзевугілля" перереєстровано за адресою: 61145, Харківська обл., місто Харків, в. Космічна, будинок 21. Проте суб`єктом владних повноважень не надано до суду належних доказів виконання повноважень щодо надання додаткових документів, з яких вбачається тривалість робочого дня в період з 07.09.1983 по 20.12.1983, з 16.03.1984 по 23.10.1984, з 03.03.1987 по 09.05.1994, з 27.04.1995 по 31.05.1996, з 03.11.1997 по 31.12.1997 року.

Відтак, згідно вищенаведених висновків суд зазначає, що періоди роботи позивача з 07.09.1983 по 20.12.1983, 16.03.1984 по 23.10.1984, 03.03.1987 по 09.05.1994, 27.04.1995 по 31.05.1996, 03.11.1997 по 31.12.1997 року потребують додаткових документів для визначення тривалості робочого дня, що встановить повноваження у відповідача для зарахування вказаних періодів до пільгового стажу.

Також за правилами встановленими нормами ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно так як згідно вищевикладених висновків період роботи позивача з 16.03.1984 по 23.10.1984 (якій передував призову до лав Радянської армії) буде зарахованим до пільгового стажу за Списком 1 після підтвердження роботи у "повний робочій день", то період служби з 29.10.1984 року по 17.12.1986 року також буде зарахованим до пільгового стажу.

Щодо періодів роботи у Структурному підрозділі «Шахта ім. Карла Маркса» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 01.04.2014 по 31.07.2014, з 01.08.2014 по 31.08.2014, з 01.09.2014 по 31.12.2014, з 01.01.2015 по 27.12.2016 року, які не зараховано до страхового та пільгового стажу, так як за цей період не сплачені страхові внески.

Як вже було зазначено вище, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.

Згідно ст. 1 Закону № 1058-IV:

- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

- страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

У п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV зазначено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку […] і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Таким чином, при розгляді заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах органи Пенсійного фонду України мають не лише встановити факт зайнятості особи повний робочий день на певних (визначених нормативно-правовими актами) роботах (посадах), а й встановити ту обставину, що під час зайнятості на зазначених посадах заявник був застрахованою особою, за яку щомісяця сплачувались страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (мав страховий стаж).

Згідно ч. 2 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до виписки з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування "Індивідуальні відомості про застраховану особу" (Форма ОК-5) відомості про нараховану позивачу у спірний період з 14.04.2014 заробітну плату та страховий стаж - відсутні.

Таким чином, суд дійшов висновку, що не зарахування відповідачем до страхового стажу позивача, який надає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, періодів його роботи з 14.04.2014 року по 27.12.2016 року, - є правомірним. Зазначений висновок стосується і періодів роботи позивача з 14.04.2014 року на посадах, що відносяться до пільгових.

Проте період з 01.04.2014 року по 13.04.2014 року підлягає зарахуванню до страхового та пільгового стажу як такий, що існував в проміжок часу, коли роботодавець в силу приписів ч. 6, 12 ст. 20 Закону України № 1058 мав обов`язок з приводу сплати страхових внесків, що кореспондується з п.10 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI. Крім цього невиконання такого обов`язку роботодавцем не повинно обмежувати права пенсіонера на отримання пенсійних виплат.

Таким чином суд наголошує, що відповідач протиправно не зарахував період з 01.04.2014 року по 13.04.2014 року до страхового і пільгового стажу позивача через несплату страхових внесків роботодавцем.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно вищевикладених висновків, суд вважає, що дії Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком є неправомірними, а рішення Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 163 від 06 лютого 2020 року про відмову у призначенні пенсії за віком підлягає скасуванню.

Поряд з цим враховуючи що повноваження з приводу включення до пільгового та страхового стажу певних періодів, призначення пенсії тощо є дискреційними повноваженнями відповідача, суд вважає за належне зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні.

Проте періоди роботи позивача з 07.09.1983 по 20.12.1983, з 16.03.1984 по 23.10.1984, з 03.03.1987 по 09.05.1994, з 27.04.1995 по 31.05.1996, з 03.11.1997 по 31.12.1997 року та період служби в лавах Радянської Армії з 29.10.1984 року по 17.12.1986 року будуть зарахованими до пільгового стажу підсля підтвердження додатковими довідками, з яких вбачається робота позивача у вказані періоди протягом повного робочого дня, а період з 01.04.2014 року по 13.04.2014 року буде зарахованим до страхового і пільгового стажу позивача після сплати страхових внесків роботодавцем. Таким чином позовні вимоги з приводу повторного розгляду заяви ОСОБА_1 № 465 від 30.01.2020 року про призначення пенсії на пільгових умовах в даній частині періодів задоволенню не підлягають.

Таким чином позов підлягає частковому задовленню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом був сплачений судовий збір у розмірі 840, 80 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією № 9 від 22.02.2020 року.

Таким чином, з урахуванням висновку про часткове задоволення позовних вимог, стягненню з відповідача підлягає судовий збір на користь позивача у розмірі 420, 40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Дружби, б. 22, м. Торіцьк, ЄДРПОУ 42170475) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.

Рішення Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 163 від 06 лютого 2020 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком, - скасувати.

Зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 465 від 30.01.2020 року про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні.

В іншій частині позовних періодів, - відмовити.

Стягнути з Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Дружби, б. 22, м. Торіцьк, ЄДРПОУ 42170475) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Роз`яснити сторонам, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя В.В. Стойка