Рішення № 89011420, 29.04.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.04.2020
Номер справи
640/19216/18
Номер документу
89011420
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2020 року м. Київ № 640/19216/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект»

до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про скасування податкового податкових повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогазова компанія "Газінвестпроект" звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві № 0494821207 від 06.08.2018.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Податковий кодекс України, Інструкцію з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку, затверджену наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 № 233, та зазначає про протиправність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві № 0494821207 від 06.08.2018, оскільки затримка реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини товариства, що виключає можливість застосування контролюючим органом штрафних санкцій.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Податковий кодекс України та зазначає про правомірність застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» штрафних санкцій, оскільки під час проведення камеральної перевірки встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних підприємством.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДФС у м. Києві складено акт № 13449/26-15-12-07-20/39481330 від 17.07.2018, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за 2015-2016 роки в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: податкові накладні № 10 від 21.03.2016, № 11 від 29.03.2016, № 12 від 29.03.2016, № 4 від 01.03.2016, № 5 від 15.03.2016, № 7 від 16.03.2016, № 8 від 21.03.2016, № 9 від 21.03.2016 зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.04.2016.

На підставі складеного акту перевірки Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.08.2018 № 0494821207, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» штраф у розмірі 62372,34 грн.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 16.10.2018 № 33533/6/99-99-11-03-01-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення, а скаргу без задоволення.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Підпунктом 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

В свою чергу, пунктом 1201.1 статті 1201.1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Аналіз зазначеного дає суду підстави дійти висновку, що платник податків зобов`язаний на дату виникнення податкових зобов`язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При цьому, у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Податковим кодексом України.

Як встановлено судом, до позивача застосовано штрафні санкції з підстав порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» граничних строків реєстрації податкових накладних № 10 від 21.03.2016, № 11 від 29.03.2016, № 12 від 29.03.2016, № 4 від 01.03.2016, № 5 від 15.03.2016, № 7 від 16.03.2016, № 8 від 21.03.2016, № 9 від 21.03.2016 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, позивач не заперечує вказаних обставин, проте зазначає, що несвоєчасність реєстрації податкових накладних зумовлена протиправністю дій Державної податкової інспекції в Оболонському районі міста Києва щодо розірвання договору про визнання електронних документів в односторонньому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.11.2015 між Державною податковою інспекцією в Оболонському районі міста Києва та Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» укладено договір про визнання електронних документів № 271120151, за умовами якого договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до органу ДФС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових сертифікатів ключів. Орган ДФС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації (розділ 6 договору).

Згідно з квитанціями про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.03.2016, позивачем надіслано до ДФС податкову накладну № 4 від 01.03.2016, проте документ не прийнято. У квитанції зазначено про виявлені помилки: порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 № 233, а саме: можливо, розірвано договір про визнання електронної звітності.

25.03.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» складено договір про визнання електронних документів № 250320161 та надіслано його до ДФС.

Вказаний документ не прийнято з тих підстав, що діє договір про визнання електронних документів від 27.11.2015 № 271120151, що підтверджується квитанцією від 25.03.2016 № 1.

Листом від 28.03.2016 за № 4249/10/26-54-08-04-20 Державна податкова інспекція в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві повідомила позивача про розірвання договору про визнання електронних документів з Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» в односторонньому порядку. В листі зазначено, що після підтвердження або реєстрації даних щодо нового місцезнаходження підприємства, підприємство може звернутися до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві для укладання нового договору про визнання електронних документів.

З метою відновлення процесу реєстрації податкових накладних директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» звернувся до начальника Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві з відповідною заявою від 28.03.2016. У листі позивач вказав, що твердження співробітників ДПІ про не встановлення підприємства за місцем реєстрації не відповідає дійсності, оскільки товариство з листопада 2014 року знаходиться в орендованому офісі за адресою: м. Київ, вул. Маршала Тимошенко, 21, корпус 2, офіс 6.2. На підтвердження своєї позиції позивачем до листа додано договір суборенди.

Також позивачем подані скарги до Державної фіскальної служби України, Головного управління внутрішньої безпеки Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві.

Вказані скарги надіслані для проведення перевірки та надання відповіді до Головного управління ДФС у м. Києві.

Листами від 25.04.2016 за № 9670/10/26-15-08-04-14 та від 28.04.2016 за № 9976/10/26-15-08-04-14 Головне управління ДФС у м. Києві повідомило позивача, що договір № 271120151 було розірвано в односторонньому порядку 25.03.2016, оскільки співробітниками ДПІ було здійснено виїзд за податковою адресою Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект», за результатами якої встановлено відсутність платника за місцезнаходженням.

29.04.2016 між Державною податковою інспекцією в Оболонському районі міста Києва та Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» укладено договір про визнання електронних документів № 290416. При цьому, як вбачається з договору, адресою Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» вказано аналогічну адресу, зазначену в договорі про визнання електронних документів від 27.11.2015 № 271120151: м. Київ, вул. Маршала Тимошенко, 21, корпус 2, офіс 6.2.

Після укладання даного договору 29.04.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» здійснено реєстрацію податкових накладних № 10 від 21.03.2016, № 11 від 29.03.2016, № 12 від 29.03.2016, № 4 від 01.03.2016, № 5 від 15.03.2016, № 7 від 16.03.2016, № 8 від 21.03.2016, № 9 від 21.03.2016.

Таким чином, суд приймає до уваги доводи позивача щодо неможливості реєстрації податкових накладних в період з 25.03.2016 по 28.04.2016.

При цьому, суд зазначає наступне.

У контексті вирішення цієї справи необхідно враховувати, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вищенаведені приписи дають підстави для висновку про те, що саме протиправність дії/бездіяльності є обов`язковою умовою для визнання такої дії/бездіяльності правопорушенням.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.04.2020 у справі №826/11872/16.

Разом з тим, в межах даної справи судом встановлено, що позивачем добросовісно вчинялись зі свого боку дії, спрямовані на з`ясування обставин щодо підстав розірвання договору в односторонньому порядку, відновлення дії договору та недопущення несвоєчасної реєстрації податкових накладних.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що у позивача була відсутня технічна можливість своєчасної реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, та з огляду на вжиття позивачем всіх можливих заходів з якнайшвидшого відновлення технічної можливості електронного обміну документами з контролюючим органом, суд приходить до висновку про відсутність вини товариства у порушенні граничних строків реєстрації податкових накладних.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина перша статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

В контексті наведеного суд зазначає, що в межах даної справи відповідачем не доведено правомірність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві № 0494821207 від 06.08.2018.

При цьому, позивачем наведено обставини, що виключають наявність вини у порушенні строку реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» (вул. Автозаводська, 2, корпус 66, кімната 311, м. Київ, 04074, код ЄДРПОУ 39481330) до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 39439980) про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві № 0494821207 від 06.08.2018.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Газінвестпроект» (вул. Автозаводська, 2, корпус 66, кімната 311, м. Київ, 04074, код ЄДРПОУ 39481330) судові витрати у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева