Рішення № 89011066, 30.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2020
Номер справи
520/2491/2020
Номер документу
89011066
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

30 квітня 2020 р. Справа № 520/2491/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції (вул. Нетіченська, буд. 14,м. Харків,61010) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом до Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції , в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, щодо не включення до довідки, яка була надіслана Північно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації. Міністерства юстиції до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45;

- зобов`язати Північно-східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції скласти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 , за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 5 %, окладу за спеціальним військовим званням, надбавки за вислугу років 40 %, середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці, надбавки за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби 50 %, премії 20% за періоди з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року з 01.01.2018 року по 31.01.2018 року, з 01.01.2019 року по 31.01.2019 року та у місячний строк подати її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при призначенні пенсії йому були враховані такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 5%, оклад за спеціальним військовим званням, надбавка за вислугу років 40% середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці, надбавка за виконання особиво-важливих завдань під час проходження служби 50% премії, а також з урахуванням того що ці надбавки враховувались до моменту перерахунку пенсії, та з яких сплачувались страхові внески. Отже, Північно-східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення вказані вище набавки порушило його право на пенсійне забезпечення, а перерахунок пенсії не проведений з вини Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Копії ухвал про відкриття спрощеного провадження надіслані та вручені відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача, Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що на підставі списків Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області міжрегіональним управлінням на адресу ГУПФУ в Харківській області була направлена довідка №2619 від 25.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу згідно додатку 2 до Порядку №45 в редакції постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. Нових списків з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області до міжрегіонального управління не надходило, а тому, правові підстави для направлення нової довідки, з урахуванням змін, існуючих на теперішній час, відсутні, у зв`язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.

Також разом з візивом на адміністративний позов, відповідач подав клопотання про заміну сторони провадження, зазначивши , що 14.02.2020 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 48 від 05.02.2020 року «Про перейменування деяких територіальних органів Міністерства юстиції», якою Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції постановлено перейменувати у Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Враховуючи приписи ст.ст. 52, 372, 379 КАС України, суд приходить до висновку про задоволення зазначеного клопотання відповідача про заміну сторони провадження по справі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Так, з огляду на те, що згідно положень ст. 258 КАС України передбачено, що даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 21.12.2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 р.

Як встановлено судом, на виконання постанови Кабінету міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" пенсію позивача було перераховано з 01.01.2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої уповноваженим органом - Північно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції, в розмірах, визначених постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших діб" виходячи з таких складових: оклад за посадою 5500.00 грн.; оклад за спеціальним званням 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) 2764.00 грн., усього розмір грошового забезпечення 9674,00 грн. Розмір перерахованої пенсії позивача з 01.01.2018 року склав 8378.33 грн.

06.03.2019 року, позивач, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок та подальшу виплату пенсії відповідно до статей 13, 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, починаючи з 01.01.2017 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 04.04.2019 р. №1034/Т-14 повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії, зазначивши, що органи Пенсійного фонду України перерахунок пенсії проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, здійснено головним управлінням з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Північно- Східним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції, у відповідності до вимог чинного законодавства.

Вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, позивач звернувся до суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 року по справі №520/4201/19 адміністративний позов було задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягає у невчиненні дій з повідомлення Головного управління ПФУ в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відносно ОСОБА_1 , у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294", Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 та зобов`язано Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на ім`я ОСОБА_1 . В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Отже, як вбачається із зазначеного рішення в частині позовних вимог було відмовлено на підставі того, що вимоги зобов`язати Державну установу "Олексіївська виправна колонія (№ 25)" скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я позивача, за формою згідно із додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у місячний строк подати її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2017 р. не підлягають задоволенню, оскільки вказані вимоги є передчасними та в такому випадку буде порушений алгоритм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №45, дотримання якого є обов`язком відповідального суб`єкта владних повноважень, на чому наголосив Верховний Суд у справі № 820/6514/17 Відповідно до статті 13 Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Тому позивач вважає за можливе звернутися до суду з позовом, враховуючи приписи рішення Харківського окружного адміністративного суду від03.06.2019 року по справі №520/4201/19.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке нормативно-правове обґрунтування спірних правовідносин.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основним законодавчим актом, що визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом є Закон Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ( далі по тексту Закон № 2262).

Таким чином, вказаний закон врегульовує питання призначення та проведення перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ, поліції, військовим, в тому числі особам, які перебували на службі в Державній кримінально-виконавчій службі України.

Так, з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України на посаді головного інженера Олексіївської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області.

Правові основи організації та діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України, її завдання та повноваження визначає Закон України Про Державну кримінально-виконавчу службу, за приписами ч. 2 ст. 14 якої служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України. Час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.

Отже, зі змісту наведеної норми можна дійти висновку, що служба в органах Державної кримінально-виконавчої служби України є державною службою особливого характеру та до служби в органах внутрішніх справ або поліції не відноситься.

Відповідно до п. б ч. 1 ст. 1-2 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Враховуючи викладене, позивач є особою, який має право на пенсію за іншим Законом, до пенсіонерів органів внутрішніх справ не відноситься, а тому питання перерахунку пенсії позивача врегульований приписами ч. 18 ст. 43 та ч. 4 ст. 63 Закону №2262.

Частиною 18 статті 43 Закону №2262 встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до 4 стаття 63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З огляду на аналіз наведених норм, правовою підставою для перерахунку пенсії є обумовлені та встановлені законодавством зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. При чому, законом також встановлена обумовлена правова можливість здійснення такого перерахунку пенсії за правилами, які визначаються Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 зазначена постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі за текстом - "Порядок") під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також на виконання повноважень, передбачених ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року, пунктом 1 якої передбачено, що перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Отже, Постановами № 103 та № 45 було визначено однакові складові грошового забезпечення, які повинні враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії позивача, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.

З огляду на вищезазначене, суд вказує, що на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахування пенсії та складання відповідачем довідки для перерахунку пенсії позивачу Постанова № 103 та Порядок № 45 не передбачали врахування посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 5%, надбавка за виконання особиво-важливих завдань під час проходження служби 50% премії, тощо, а тому вказані позивачем складові грошового забезпечення правомірно не були включені відповідачем Північно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації міністерства юстиції, до довідки про розмір його грошового забезпечення.

Отже, суд зазначає, що Північно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції складаючи довідку, діяло у відповідності до діючого законодавства.

Так, на виконання ч.4 ст.63 Закону №2262 та у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови за № 704 від 30 серпня 2017 р., Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №103 від 21 лютого 2018 року Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, відповідно до п.1 якої передбачено, про необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови КМУ №704.

Тобто, зазначеним пунктом 1 постанови КМУ №103, яка стала правовою підставою для видачі довідки позивачу від 25.03.2018 р. №2619 для перерахунку пенсії, визначений конкретний склад грошового забезпечення, який враховується для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а саме оклад за посадою, військове (спеціальне) звання та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Такий перелік складу грошового забезпечення, є вичерпним та розширеному тлумаченню або визначенню не підлягає.

Зазначені вимоги пункту 1 постанови КМУ №103 кореспондуються з пунктом 1, 5 Порядку № 45, яким встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (пункт 5 Порядку №45).

В даному випадку склад іншого виду грошового забезпечення на який посилається позивач, що є спірним в межах правовідносин, підлягає застосуванню лише у випадку здійснення оплати під час виконання своїх обов`язків, або при призначенні пенсії. В той же час, при здійсненні перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262 та відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, застосування інших показників грошового забезпечення, ніж визначені постановою КМУ №103 станом на 01 березня 2018 року не передбачено.

Якщо положеннями пункту 1 постанови КМУ №103 визначений вид (складові) грошового забезпечення, який підлягає врахуванню при здійсненні перерахунку пенсії, то положеннями постанови №704 визначений їх розмір, який підлягає врахуванню станом на 01.03.2018. Безпосередньо, постановою №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови №704). Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.

Постановою № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до п. 24 якого про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи у п`ятиденний строк після надходження списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Згідно матеріалів справи на виконання вищенаведених норм до Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшли списки для проведення перерахунку пенсії. На підставі наведених списків Північно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції 25.03.2018 року була складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.

У вказану довідку були включені складові грошового забезпечення у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України за № 103 та за № 45, а саме посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та відсоткову надбавку за вислугу років за відповідною посадою.

Отже, відповідачем, Північно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, на виконання вищенаведених приписів закону та у відповідності до порядку та умов видачі довідки визначених Кабінетом Міністрів України передбачених постановами Кабінету Міністрів України за № 103 та за № 45, а також постанови Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р. була видана довідка про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка відповідає приписам діючого на час її видачі законодавству.

Як встановлено судом розмір перехованої пенсії Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2018 р. на підставі довідки Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення позивача від 25.03.2018 р. №2619 складає 8378,33 грн..

Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, щодо не включення до довідки, яка була надіслана Північно-східним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації. Міністерства юстиції до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

За змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи, що видають довідки не наділені повноваженнями самостійно вирішувати питання наявності підстав для перерахунку пенсії та складання довідки про грошове забезпечення з направленням до органів Пенсійного Фонду України, такі дії вони зобов`язані вчинити лише у разі надходження відповідних списків, у зв`язку з чим суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про зобов`язання Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції скласти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 , за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 5 %, окладу за спеціальним військовим званням, надбавки за вислугу років 40 %, середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці, надбавки за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби 50 %, премії 20% за періоди з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року з 01.01.2018 року по 31.01.2018 року, з 01.01.2019 року по 31.01.2019 року та у місячний строк подати її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області

Посилання позивача в позовній заяві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, суд вважає безпідставним, виходячи з наступного.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.

05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст. 265 КАС України. Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин Постанова №103 була чинною та не скасованою.

Отже, скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає відповідачу, Північно-Східному міжрегіональному управлінню з питань виконання покарань та пробації міністерства юстиції, додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки відповідач керувалися чинними приписами Постанови №103 та Порядку №45 на момент надання довідки на ім`я позивача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб`єктами владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства, позивач був звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Шляхова