
Справа № 1540/4570/18
У Х В А Л А
30 квітня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження клопотання представника третьої особи про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:
- неврахування при перерахунку з 01.01.2018 року пенсії ОСОБА_1 надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10% від посадового окладу; надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% посадового окладу; надбав за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу року; премії в розмірі 10% від посадового окладу;
- зменшення основного розміру пенсії з 77% на 70 % грошового забезпечення;
- виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 77% процентів грошового забезпечення, з урахуванням: посадового окладу в розмірі 3260,00 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1020,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 2 140,00 грн.; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 10 % від посадового окладу; надбавки за кваліфікацію 1 клас в розмірі 4% посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10% від посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 704,80 грн.
Ухвалою суду від 13 вересня 2018, відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером, якому пенсія призначена згідно вимог Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей».
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) в березні 2018 року позивачу була перерахована пенсія з 01.01.2018 року з урахуванням лише окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення з військової служби, які були підвищені згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Як вказує позивач, додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував в період проходження військової служби, і які до 01.01.2018 року враховувались при обчисленні пенсії, при перерахуванні пенсії з 01.01.2018 року не увійшли.
Крім того, позивач зазначив, що при проведенні перерахунку пенсії, відповідачем протиправно зменшено основний розмір пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення, а виплата пенсії здійснюється лише з урахуванням 50% розміру підвищеної пенсії.
10.04.2020 року від представника третьої особи засобами електронного зв`язку надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19. Представник третьої особи зазначає, що справа № 1540/4570/18 відповідає ознакам типової.
Суд, дослідив матеріали справи в частині заявленого клопотання та робить висновок щодо відсутності підстав для зупинення провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням у зразковій справі № 160/8324/19.
Судом встановлено, що 02 грудня 2019 року ухвалою Верховного Суду відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19 за позовом, в якому ОСОБА_1 просить: визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови йому у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії; зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
З огляду на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 року у справі № 160/8324/19, це рішення суду є зразковим для справ, у яких: позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ; відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії); спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії; позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.
Згідно з п.21 ч.1 ст.4 КАС України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
З огляду на матеріали адміністративної справи № 1540/4570/18 предметом позову ОСОБА_1 є протиправність дій відповідача, ГУ ПФУ в Одеській області, щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року. Жодних позовних вимог до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки адміністративний позов ОСОБА_1 у даній справі не містить.
Приписами п.9 ч.2 ст.236 КАС України передбачено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, суд робить висновок про відсутність підстав для зупинення провадження у справі № 1540/4570/18 до набрання законної сили рішенням у зразковій справі № 160/8324/19, оскільки справа № 1540/4570/18 не є типовою.
Керуючись ст.ст. 4, 236, 248, 256, 291, 295, 325 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання представника третьої особи про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвала суду окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатом розгляду справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складений та підписаний судом 30.04.2020 року.
Суддя Н.В. Бжассо