
УХВАЛА
м. Вінниця
29 квітня 2020 р. Справа № 120/600/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Волинець В.М.
представника позивача: Федчук С.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання дій протиправними, скасування запису та вимоги
в с т а н о в и в :
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання дій протиправними, скасування запису та вимоги.
Ухвалою суду від 10.03.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 01.04.2020 року.
31.03.2020 року представником позивача подано клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради.
Обґрунтовуючи необхідність залучення третьої особи, представник позивача вказала, що Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" та рішення Вінницької міської ради, уповноважений вчиняти дії з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а тому рішення у даній справі може вплинути на їхні права та обов`язки, пов`язані із проведенням відповідних реєстраційних дій, шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру та формування виписки для її оприлюднення на порталі електронних сервісів.
Ухвалою суду від 01.04.2020 року за клопотанням сторін підготовче судове засідання відкладено на 29.04.2020 року.
24.04.2020 року на адресу суду надійшло клопотання представника Головного управління ДПС у Вінницькій область про розгляд справи за їх відсутності.
29.04.2020 року представником виконавчого комітету Вінницької міської ради подано клопотання про відкладення розгляду справи.
У судове засідання 29.04.2020 року представники відповідачів не з`явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Ухвалою суду від 29.04.2020 року занесеною до протоколу судового засідання у задоволенні клопотання представника виконавчого комітету Вінницької міської ради про відкладення розгляду справи відмовлено.
В судовому засіданні судом поставлено на розгляд клопотання представника позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради.
Представник позивача підтримала заявлене клопотання та просила його задовольнити.
Оцінюючи подане клопотання, заслухавши пояснення представника позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Як слідує зі змісту прохальної частини позовної заяви, зокрема, предметом з`ясування в межах даної адміністративної справи є правомірність запису №21740170000031556 від 25.07.2008 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 , як фізичну особу-підприємця.
Відповідно до абзацу 6, 7 п.14 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» суб`єктом державної реєстрації є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси - у разі державної реєстрації юридичних осіб (крім випадків, передбачених абзацами другим - четвертим цього пункту) та фізичних осіб - підприємців.
Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення;
Рішенням Вінницької міської ради від 21.12.2018 №1474 затверджено Положення про Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради.
Відповідно до п.1.1 цього Положення Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради є виконавчим органом міської ради, який утворено відповідно до рішення 3 сесії 6 скликання Вінницької міської ради від 14 січня2011 року №85 «Про оптимізацію загальної структури виконавчих органів міської ради, апарату міської ради та її виконкому та їх чисельності».
Згідно п.2.1.3 вказаного Положення метою Департаменту зокрема, є реалізація в тому числі повноважень виконавчих органів міської ради з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
З огляду на викладене, суд, керуючись положеннями ч. 2 ст. 49 КАС України, приходить до висновку про необхідність залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради, оскільки рішення, прийнятне за наслідками розгляду даної справи, може вплинути на їх права, свободи та інтереси.
Крім того, суд в порядку підготовки справи до розгляду по суті, дійшов висновку про необхідність витребування у відповідачів додаткових доказів, які є необхідними для належного розгляду та вирішення даної справи, з огляду на наступне.
Згідно ч.4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із частини 1 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 КАС України).
Згідно частини третьої статті 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Як вже зазначалось вище, предметом з`ясування, в межах даної адміністративної справи, є правомірність реєстраційної дії про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 19.02.2004 року та запису №21740170000031556 від 25.07.2008 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 , як фізичну особу-підприємця.
Згідно п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;
3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Згідно ч.3, 6 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб`єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця щодо юридичної особи (крім громадського формування та релігійної організації) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях.
Порядок формування та зберігання реєстраційних справ визначається Міністерством юстиції України.
Відповідно до п.1 Розділу 2 "Порядку формування та зберігання реєстраційних справ" затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 року №3267/5, реєстраційна справа формується у паперовій формі після відкриття розділу на об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) та внесення до нього відповідних відомостей, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця державним реєстратором прав на нерухоме майно, державним реєстратором, яким здійснено зазначені дії.
При цьому, із наявного в матеріалах справи листа Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради від 29.10.219 року №М-04-93999/01-04 вбачається, що відповідно до даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі, відомості про ОСОБА_1 , як фізичну особу-підприємця включені до Єдиного державного реєстру 25.07.2008 року, на підставі відповідної реєстраційної картки (заяви) від 25.07.2008 року, відповідно реєстраційна справа сформована після вищевказаної дати, та не містить первинної реєстраційної картки від 19.02.2004 року. Крім того вказали, що Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради не є правонаступником попередніх суб`єктів реєстрації.
Водночас, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судом встановлено, що місцезнаходження реєстраційної справи ОСОБА_1 у Виконавчому комітеті Вінницької міської ради.
Враховуючи вищевикладене, суд, для належного забезпечення повного та всебічного з`ясування всіх обставин у цій адміністративній справі та постановлення законного і обґрунтованого рішення, доходить висновку, про необхідність витребування у Виконавчого комітету Вінницької міської ради реєстраційної справи фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Крім того, відповідно до п.5.1 "Порядку обліку платників податків, зборів (обов`язкових платежів)", затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 року узяття на облік фізичної особи-підприємця здійснюється за місцем проживання такої особи відповідним органом державної податкової служби на підставі відомостей з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
Узяття на облік фізичної особи-підприємця здійснюється органом державної податкової служби також на підставі відповідного повідомлення державного реєстратора про судове рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру
Пункт 5.3 цього Порядку визначає, що на бажання фізичної особи - підприємця, стосовно якої до органу державної податкової служби за її місцем проживання не надійшли відомості від державного реєстратора, узяття такої особи на облік може бути здійснене органом державної податкової служби, якщо така особа подає до органу державної податкової служби: заяву за формою N 5-ОПП (додаток 5); копію свідоцтва про державну реєстрацію.
З огляну на викладене, суд дійшов висновку про необхідність витребування у Головного управління ДПС у Вінницькій області документальне підтвердження, відповідно до Розділу 5 "Порядку обліку платників податків, зборів (обов`язкових платежів)", затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 року, відомостей про підстави узяття на облік фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , оскільки вищезазначена інформація необхідна для повного та всебічного з`ясування всіх обставин у цій адміністративній справі та постановлення законного і обґрунтованого рішення.
Також, суд вважає за необхідне роз`яснити відповідачам, що частиною 7 статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (ч. 8 ст. 80 КАС України).
Крім того, враховуючи вище викладені обставини, а також беручи до уваги необхідність повідомлення третьої особи про розгляд даної справи та про можливість надання письмових пояснень з приводу заявлених позовних вимог, суд, керуючись положеннями ст. 181 КАС України, приходить до висновку про наявність підстав для оголошення в підготовчому судовому засіданні перерви.
Керуючись ст.ст. 4,9, 44, 49, 52, 72,73, 80, 205, 223, 248, 256 КАС України суд, -
у х в а л и в :
Клопотання представника позивача задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради ( вул.Соборна, 59, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 37617775).
Запропонувати третій особі в 10-денний строк з дня отримання даної ухвали подати свої письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог.
Витребувати у Виконавчого комітету Вінницької міської ради реєстраційну справу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Витребувати у Головного управління ДПС у Вінницькій області документальне підтвердження, відповідно до Розділу 5 "Порядку обліку платників податків, зборів (обов`язкових платежів)", затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 року, відомостей про підстави узяття на облік фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Зобов`язати Виконавчий комітет Вінницької міської ради та Головне управління ДПС у Вінницькій області надати суду витребуванні документи до 11.05.2020 року.
У разі невиконання вимог ухвали суду, повідомити суд про причини такого невиконання.
Попередити сторін, що згідно частини першої статті 149 КАС України, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:
- невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
- зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
- неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.
Оголосити у підготовчому судовому засіданні перерву до 10:00 12.05.2020 року.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлений 30.04.2020 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович