
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
29 квітня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1342/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання неправомірними дії, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області, в якому позивач просив суд:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та скасувати відповідне рішення Управління Пенеійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області від 21 лютого 2020 року за №12113816434;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області провести ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на підставі заяви від 14 лютого 2020 року.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що починаючи з 2013 року позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України, отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому під час призначення зазначеної пенсії посадовими особами УПФУ до пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, було зараховано 18 років 09 місяців 21 день роботи. Вважаючи, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно статті 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці", 14.02.2020 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області з відповідною заявою про перерахунок пенсії, додавши при цьому необхідні документи.
21 лютого 2020 року рішенням Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області було відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки, як вважає відповідач, дія статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не поширюється на працівників, посади яких передбачені пунктами «г», «д», «е» підрозділу І «Підземні роботи в шахтах, рудниках, і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництвах шахт, рудників, копалень» розділу І «Гірничі роботи» Списку №1. А тому періоди роботи позивача з 29 травня 1986 року по 30 червня 1986 року - в гірничому виробництві дільничним маркшейдером на шахті «Радуга» ДП «Первомайськвугілля», що відноситься до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України та з 19 червня 1989 року по 04 червня 2008 року - в гірничому виробництві дільничним маркшейдером на маркшейдерських роботах в ВП Шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля», що відноситься до Списку М І виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, не дають права на здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення шахтарської праці».
Натомість, позивач вважає, що на час звернення із вищезазначеною заявою до УПФУ в місті Лисичанську Луганської області мала більше 18 років трудового стажу на роботах, що відноситься до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, у зв`язку з чим, має право на перерахунок пенсії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2020 року відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с. 13-14).
24 квітня 2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 37-38), в обґрунтування якого зазначено, що позивач в період з 29.05.1986 по 30.06.(986 працювала в гірничому виробництві дільничим маркшейдером на шахті «Радуга» Державного підприємства «Первомайськвугілля», та з 19.06.1989 по 04.06.2008 працювала в відокремленому підрозділі шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» в гірничому виробництві дільничим маркшейдером. Згідно списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, яка була чинною на період роботи позивачки, робота маркшейдера відноситься до підземних робіт в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень працівники, яких зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік.
За матеріалами пенсійної справи позивача загальний стаж роботи складає 29 років 04 місяців 24 дні, із них робота за списком №1 - 18 років 09 місяців 21 день.
Отже відповідач вважає, що для розрахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" підстав не має у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
14 лютого 2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці (а.с. 30-31).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 21.02.2020 №12113816434 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 28-29).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 за№ 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 1788-ХІІ, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника та інших випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (частина перша та друга статті 7 Закону № 1788-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Статтею 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788-ХІІ) визначено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв`язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості – за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
При цьому, статтею 62 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Аналізуючи чинні нормативно-правові акти України, які регулюють умови пенсійного забезпечення, суд дійшов висновку, що положення Порядку № 637 щодо підтвердження стажу роботи, який є спеціальнім по відношенню до Закону № 1788-XII, мають бути застосовані лише у чітко визначених та вичерпних випадках, а саме за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Разом з тим, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (стаття 62 Закону № 1788-ХП).
Як вбачається з матеріалів справи, до заяви про перерахунок пенсії позивачем було додано, зокрема, трудову книжку, довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення та довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників (а.с. 6-8, 22-27, 33-35).
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (а.с. 6-8), позивач у періоди:
- з 29.05.1986 по 04.07.1986 працювала дільничим маркшейдером пов`язаним з підземними роботами на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля»;
- з 05.09.1986 по 03.11.1986 працювала підземним учнем гірника з повним робочим днем під землею на шахті «Гірська» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля»;
- з 02.04.1987 по 30.04.1987 працювала робочою 1 розряду з повним робочим днем під землею на шахті «Гірська» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля»;
- з 12.12.1988 по 18.06.1989 працювала гірничою на маркшейдерних роботах, з 19.06.1989 по 01.10.1998 працювала дільничим маркшейдером пов`язаним з підземними роботами, з 02.10.1998 по 04.06.2008 працювала гірничою з повним робочим днем під землею на шахті «Карбоніт» Первомайського виробничого об`єднання з видобутку вугілля «Первомайськвугілля».
При цьому, суд звертає увагу на те, що записи трудової книжки позивача щодо вказаних періодів її роботи містять повну інформацію про працю позивача на підземних роботах, в тому числі у періоди: 05.09.1986 по 03.11.1986, з 02.04.1987 по 30.04.1987 та з 02.10.1998 по 04.06.2008, містять усі необхідні відомості щодо роботи позивача у вказані періоди на підземних роботах з повним робочим днем під землею, які дають підстави для перерахунку позивачу пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Крім того, як вбачається з рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 21.02.2020 №12113816434 страховий стаж ОСОБА_1 складає 29 років 04 місяців 24 дні, з них за списком № 1 - 18 років 09 місяців 21 день, що є достатнім для перерахунку пенсії позивачу на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 21.02.2020 №12113816434, прийнято не на підставі, що визначені Конституцією та законами України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Так, в прохальній частині позовної заяви позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу.
При цьому, судом встановлено, що порушення прав позивача відбулось внаслідок прийняття відповідачем протиправного рішення від 21.02.2020 №12113816434 про відмову в перерахунку пенсії.
Таким чином, в даному випадку належним способом захисту порушеного права буде прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивача та зобов`язання відповідача провести відповідний перерахунок пенсії позивачу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з обранням належного способу захисту порушеного прав позивача.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Позивачем при подачі позову був сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.1660405728.1 від 25.03.2020 (а.с. 4).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 78, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання неправомірними дії, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 21.02.2020 №12113816434 «Про відмову в перерахунку пенсії статті 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ОСОБА_1 .
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (ідентифікаційний код: 21792407, місцезнаходження: 93113, Луганська обл., місто Лисичанськ, вул. ім. В.Сосюри, будинок 347) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», на підставі поданої заяви про перерахунок пенсії від 14.02.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (ідентифікаційний код: 21792407, місцезнаходження: 93113, Луганська обл., місто Лисичанськ, вул. ім. В.Сосюри, будинок 347) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ), витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова