Постанова № 8897868, 19.08.2009, Олександрівський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
19.08.2009
Номер справи
2а-2822009
Номер документу
8897868
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а - 282 2009 рік

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2009 року о 14 годині 30 хвилин

Олександрівський районний суду Донецької області

у складі: головуючий суддя Молчанов В.А.

при секретарі Держепільській Т.М.,

за участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації та Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій Олександрівського районного управління праці та соціального захисту населення неправомірними та стягнення заборгованості з виплати разової грошової допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач вказав, що належить до соціальної категорії "ветеранів війни - учасників бойових дій", що підтверджується відповідним посвідченням, у зв*язку з чим з 2004 року перебуває на обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації та має право на одержання до 5 травня щорічно разової грошової допомоги допомоги у розмірі п*яти мінімальних пенсій за віком, але у період часу з 2004 по 2009 роки отримував її у невідповідному розмірі, внаслідок чого недоплачена сума виплат складає 8950 гривень 25 коп. 3вертався до відповідача з письмовою заявою про виплату, але отримав відмову, яку вважає незаконною.

Просить стягнути з відповідача на його користь недоотриману разову допомогу.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю та підтвердила доводи позовної заяви.

Представник відповідача у судове засідання не з*явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, просить справу розглянути без його участі, позов не визнав і просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

На підставі пояснень сторін та письмових доказів: копії паспорту позивача, заяви до УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації, відповіді-відмови УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації, копії посвідчення ветерана війни-учасника бойових дій, копії воєнного квитка, довідки про мінімальний розмір пенсії за віком встановлено наступне:

ОСОБА_3 має статус "ветерана війни - учасника бойових дій" внаслідок чого з 2004 року перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області і згідно ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на щорічну разову допомогу в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Право позивача на щорічну допомогу на оздоровлення відповідачем не оспорюється, тому на підставі ч. 3 ст. 72 КАС України не підлягає доказуванню.

Фактично позивач отримував грошеву допомогу за період 2004 - 2009 роки:-у 2004 році - 120 гривень

-у 2005 році - 250 гривень

-у 2006 році - 250 гривень

-у 2007 році - 280 гривень

-у 2008 році - 310 гривень

-у 2009 році - 340 гривень

Розмір мінімальної пенсії за віком визначається на момент виплати і становив: -у квітні 2004 року - 92 гривні 45 коп. -у квітні 2005 року - 332 гривні -у квітні 2006 року - 359 гривень -у квітні 2007 року - 406 гривень -у квітні 2008 року - 481 гривню. -у квітні 2009 року - 498 гривень

Суд не може прийняти до уваги доводи відповідача про те, що фактичний розмір виплат на оздоровлення визначався із встановленого Кабінетом Міністрів розміру з наступних мотивів:

Відповідно до вимог ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Постанови, положення, порядки готуються на підставі законів України, актів чи доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, рішень урядових комітетів, доручень Прем'єр - міністра, Першого віце - прем'єр - міністра, віце - прем'єр - міністрів (пункт 10 розділу VI Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України від 05 червня 2000 року № 915). Таким чином, нормативно - правові акти КМУ повинні відповідати актам вищої юридичної сили.

Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Законами України "Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2002 рік", "Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2003 рік", "Про Державний бюджет України на 2004 рік", "Про Державний бюджет України на 2005 рік" розмір мінімальної заробітної плати збільшувався неодноразово, і тому виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, до спірних правовідносин суд застосовує нормативний акт вищою юридичної сили - Закон України.

Законами України: "Про державний бюджет на 2007 рік" та "Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" розмір вказаних виплат було зменшено до сум зазначених відповідачем, проте рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року та рішенням Конституційного суду від 22 травня 2008 року положення в частині зменшення виплат грошової допомоги визнано неконституційними.

Таким чином позивач не міг отримати заявлений ним розмір пенсії через те, що право на нього було надано законодавцем після закінчення строку на його пред*явленя до 5 травня 2008, 2009 років.

У задоволенні позову в частині стягнення грошових коштів за 2006 рік слід відмовити, оскільки в частині виплати допомоги у розмірах відповідно до мінімальної пенсії за віком на 2006 рік зупинено.

Тому з урахуванням фактично отриманих позивачем сум і розміру мінімальної пенсії за віком з відповідача на користь позивача необхідно стягнути недонараховані та несплачені грошові кошти у сумі 3902 гривні 25 коп. виходячи із розрахунку:

-за 2004 рік - 92 гривні 45 коп. х 5 - 120 гривень = 342 гривні 25 коп.

-за 2005 рік - 332 гривні х 5 - 250 гривень = 1410 гривень

-за 2006 рік - 0 гривень

-за 2007 рік - 0 гривень

-за 2008 рік - 0 гривень

-за 2009 рік - 498 гривень х 5 - 340 гривень = 2150 гривень

Згідно ст. ст. 21-23 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. У відповідності до положень ст. 17 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов*язанних з введенням в дії цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, тобто здійснення виплат недоотриманої допомоги повинно проводитись за рахунок Державного бюджету.

На підставі викладеного вважаю, що позов необхідно задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати відмову Олександрівського районного управління праці та соціального захисту населення у виплаті ОСОБА_2 разової грошової допомоги, що проводиться до 5 травня кожного року за 2004-2005 та 2009 роки - неправомірною.

Забов*язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області (с. Олександрівка Олександрівського району Донецької області вул. Жовтнева, 2; р/р 35212015001486, код ЄДРПОУ 24812369 МФО 834016 УДК в Олександрівському районі) за рахунок Державного бюджету України здійснити виплату ОСОБА_2, який мешкає у с Новостепанівка Олександрівського району Донецької області, вул. Леніна, 42 недоотриману разову грошову допомогу за 2004-2005 та 2009 роки у сумі 3902 (три тисячі дев*ятсот дві) гривні 25 (двадцять п*ять) копійок.

У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Олександрівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.