
Справа № 755/20689/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Гончарука В.П., з секретарем Гриценко О.І. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачених надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 грошову допомогу, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями в сумі 2 430,11 грн. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та понесені судові витрати в сумі 1921,00 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одинокій матері. Рішенням Управління від 31.05.2005 заяву задоволено.
Рішенням Управління від 31.05.2005 року Відповідачу призначено державну соціальну допомогу на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячно.
В подальшому, Відповідач неодноразово зверталась за призначенням (продовженням) виплати на сина, як одинокій матері.
ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідач народила сина ОСОБА_3 . В подальшому отримувала допомогу на двох дітей як одинока мати.
12 липня 2017 року відповідач звернулася до позивача за отриманням соціальної допомоги на утримання двох дітей із заявою.
Рішенням Управління від 19.07.2017 року Відповідачу призначено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2017 р. по 31.12.2017 р. з урахуванням доходу за попередні шість місяців.
Згідно повідомлення Дніпровського районного у місті Києві відділу реєстрації актів цивільного стану від 28.09.2017 року, до актового запису №2398 від 14 серпня 2009 року про народження ОСОБА_3 на підставі рішення Яготинського районного суду Київської області про визнання батьківства №382/1148/17 від 21.07.2017 року унесені відомості про батька.
Відповідач не надала зазначену інформацію Позивачу.
Тобто, на дитину сина ОСОБА_3 , Відповідач втратила право на допомогу, як одинока мати у зв`язку із рішенням суду про встановлення батьківства.
На дитину дочку ОСОБА_2 , відповідно до заяви Відповідача від 31.05.2018 р., на підставі рішення Управління від 05.06.2018 р. отримувала соціальну допомогу з 01.05.2018 по 31.10.2018 р. В подальшому із заяви про призначення допомоги до Позивача не зверталась.
З урахуванням безпідставно отриманих коштів Відповідачем на сина ОСОБА_3 , утриманням суми переплат в розмірі 20% із соціальної допомоги на дочку, з урахуванням доходу сім`ї, фактичну виплату допомоги на дітей одиноким матерям Відповідачу здійснено по 30.11.2017 року. Залишок переплати складає 2430,11 грн.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звертався до Управління з листами щодо вирішення питання повернення ОСОБА_1 переплати допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 2430 грн. 11 коп. за період з 01.08.2017 по 30.11.2017 року, яку вона отримала неправомірно у зв`язку з ненаданням інформації про встановлення батьківства.
ОСОБА_1 Управлінням направлено листи з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані внаслідок ненадання інформації.
Станом на грудень місяць 2019 р. ОСОБА_1 неправомірно отримані кошти, за період з 01.08.2017 по 30.11.2017р., в сумі 2430 грн. 11 коп., не повернуті на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
21 грудня 2019 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідачем копію ухвали, копію позовної заяви з доданими до неї документами не було отримано, конверт разом з вказаними документами повернувся до суду із відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».
Позивачем до суду додаткових заяв, пояснень подано не було, відповідачем не використано право подання відзиву на позовну заяву.
23 січня 2020 року третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, направив на адресу Дніпровського районного суду міста Києва пояснення по суті справи, відповідно до яких позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За наведених обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.
Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» Громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям. (ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»)
В судовому засіданні встановлено, що Рішенням Управління від 31.05.2005 року Відповідачу призначено державну соціальну допомогу на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячно.
В подальшому, Відповідач неодноразово зверталась за призначенням (продовженням) виплати на сина, як одинокій матері.
ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідач народила сина ОСОБА_3 . В подальшому отримувала допомогу на двох дітей як одинока мати.
12 липня 2017 року відповідач звернулася до позивача за отриманням соціальної допомоги на утримання двох дітей із заявою.
Рішенням Управління від 19.07.2017 року Відповідачу призначено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2017 р. по 31.12.2017 р. з урахуванням доходу за попередні шість місяців.
Згідно повідомлення Дніпровського районного у місті Києві відділу реєстрації актів цивільного стану від 28.09.2017 року, до актового запису №2398 від 14 серпня 2009 року про народження ОСОБА_3 на підставі рішення Яготинського районного суду Київської області про визнання батьківства №382/1148/17 від 21.07.2017 року унесені відомості про батька.
Відповідач не надала зазначену інформацію Позивачу.
Тобто, на дитину сина ОСОБА_3 , Відповідач втратила право на допомогу, як одинока мати у зв`язку із рішенням суду про встановлення батьківства.
На дитину дочку ОСОБА_2 , відповідно до заяви Відповідача від 31.05.2018 р., на підставі рішення Управління від 05.06.2018 р. отримувала соціальну допомогу з 01.05.2018 по 31.10.2018 р. В подальшому із заяви про призначення допомоги до Позивача не зверталась.
З урахуванням безпідставно отриманих коштів Відповідачем на сина ОСОБА_3 , утриманням суми переплат в розмірі 20% із соціальної допомоги на дочку, з урахуванням доходу сім`ї, фактичну виплату допомоги на дітей одиноким матерям Відповідачу здійснено по 30.11.2017 року. Залишок переплати складає 2430,11 грн.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звертався до Управління з листами щодо вирішення питання повернення ОСОБА_1 переплати допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 2430 грн. 11 коп. за період з 01.08.2017 по 30.11.2017 року, яку вона отримала неправомірно у зв`язку з ненаданням інформації про встановлення батьківства.
ОСОБА_1 Управлінням направлено листи з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані внаслідок ненадання інформації.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають право одинокі матері, (які не перебувають у шлюбі), якщо відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно абзацу 1 п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» (в редакції постанов КМУ № 315 від 21.04.2005, №1060 від 01.08.2006 року), допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам (вдовам, вдівцям), матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)
Відповідно частин 1, 3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачених надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п. 34, п. 46, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 280-281, 354, 355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачених надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, суму коштів грошової допомоги, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями у розмірі 2 430 (дві тисячі чотириста тридцять) гривень 11 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 28 лютого 2020 року.
Учасники справи:
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (02125, м. Київ. вул. Курнатовського, буд. 7а, корп. 1, код ЄДРПОУ 37397200);
Відповідач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр.-т Комарова, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300).
Суддя: