Рішення № 88957770, 27.04.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
640/10261/19
Номер документу
88957770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2020 року м. Київ № 640/10261/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі

головуючої судді - Добрівської Н.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі - позивач, ПАТ «Укрнафта») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДФС у Чернівецькій області (далі по тексту - ГУ ДФС у Чернівецькій області), з вимогами: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 30.01.2017 №0000041200, від 30.01.2017 №0000051200, від 30.01.2017 №0000061200, від 29.03.2017 №0000371202, від 29.03.2017 №0000381202, від 29.03.2017 №0000391202, від 06.10.2017 №0010321210, від 06.10.2017 №0010311210, від 07.11.2017 №0015731210, від 07.11.2017 №0015681210, від 28.11.2017 №0019701210, від 28.11.2017 №0019811210, від 05.12.2017 №0020691210, від 24.01.2018 №0010805001, від 24.01.2018 №0010815001, від 23.02.2018 №0027015001, від 23.02.2018 №0027005001, від 22.03.2018 №0035405001, від 22.03.2018 №0035415001, від 20.09.2018 №0091255001, від 20.09.2018 №0091265001.

Доводи позивача в обґрунтування заявлених вимог зводяться до наступних тез:

1. відповідач допустив порушення порядку проведення і оформлення результатів податкових перевірок, на підставі яких винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, а саме:

- контролюючим органом, що мав право проводити камеральні перевірки позивача є Офіс великих платників податків ДФС, а не Вижницька ОДПІ, ГУ ДФС у Чернівецькій області;

- зі змісту актів перевірок, на підставі яких прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення, ГУ ДФС у Чернівецькій області повторно проводило камеральні перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та нафти одного і того ж періоду (перевірялись одні і ті ж самі документи податкової звітності);

- в ряді випадків зазначений відповідачем в актах перевірок період перевірки, не відповідає тому періоду, який було фактично перевірено; акти перевірки не містять обґрунтування висновків відповідача щодо порушення строків сплати податкового зобов`язання;

- камеральні перевірки своєчасності сплати податкових зобов`язань здійснено за відсутності методології їх проведення;

2. контролюючим органом неправомірно визначено дати виникнення узгоджених грошових зобов`язань, терміни прострочення та розміри штрафних санкцій;

- штрафні санкції нараховано у зв`язку зі спрямуванням коштів на погашення «податкового боргу» за податковими повідомленнями-рішеннями, що були скасовані судом або є предметом оскарження у іншій справі (під час проведення перевірок було взято до уваги скасовані на момент проведення цих перевірок податкові-повідомлення рішення і такі що оскаржуються у судовому порядку);

- дані, наведені в актах перевірок не відповідають тим, що наведені у розрахунках до відповідних податкових повідомленнях-рішеннях;

- відповідач безпідставно застосував штрафні санкції за датами сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами;

- відповідач безпідставно нарахував штрафні санкції з посиланням на рішення податкового органу про розстрочення (відстрочення) податкового боргу;

3. відповідачем протиправно нараховано штрафні санкції внаслідок самостійного зарахування грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу за черговістю його виникнення;

4. контролюючим органом порушено норми законодавства щодо порядку винесення та форми податкових повідомлень-рішень: строки їх винесення; проставлені печатки не того органу, яким винесено податкове повідомлення-рішення, а в ряді випадків - до податкових повідомлень-рішень не додані розрахунки.

У відзиві на позовну заяву відповідач стверджує про безпідставність і необґрунтованість заявленого позову та відсутність підстав для його задоволення. Мотивуючи свою позицію у справі представник відповідача стверджує про дотримання контролюючим органом порядку проведення перевірки та прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень у відповідності до вимог податкового законодавства.

Представником позивача подана відповідь на відзив, а також додаткові пояснення по справі, у яких заперечуються доводи відповідача та повторно наголошено на порушеннях контролюючого органу, що слугували для позивача підставою для звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2019 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду у підготовчому засіданні.

28.08.2019 судом постановлена ухвала про закінчення підготовчого провадження і призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

23.09.2019 у судовому засіданні за результатами розгляду клопотання позивача судом постановлено ухвалу про заміну первинного відповідача - Головне управління ДФС у Чернівецькій області, його процесуальним правонаступником - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 43143196, місцезнаходження: місто Чернівці, вул. Героїв Майдану, буд. 200A).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях підстав.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав і заперечив проти його задоволення.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Заслухавши пояснення учасників процесу, ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

12.01.2017 ГУ ДФС у Чернівецькій області за результатами камеральної перевірки на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» складено акт №000012/24-01-12/135390 «Про порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі по тексту - Акт перевірки від 12.01.2017).

Даною перевіркою було встановлено, що позивачем на порушення вимог пункту 57.1 статті 57, підпункту 263.12.1 пункту 263.12 статті 263 Податкового кодексу України недотримані терміни сплати податків згідно поданих декларацій та податкових розрахунків, а саме: несвоєчасно сплачено рентну плату за користування надрами для видобування природного газу з юридичних осіб в сумі 96701,35 грн, рентну плату за користування надрами для видобування нафти з юридичних осіб в сумі 628281,75 грн.

На підставі Акта перевірки від 12.01.2017 Вижницькою ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області 30.01.2017 винесені податкові повідомлення-рішення:

- №0000041200, яким за затримку сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування природного газу в сумі 96 701,35 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 19 340,27 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань на 433, 433 і 433 дні по розрахунках від 07.08.2015 №9166622213, №9166622030 і №9166622034 відповідно;

- №0000051200, яким за затримку сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 513 569,05 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 102 713,81 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань на 555, 554 і 294 дні по рішенням ОДПС про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 07.08.2015;

- №0000061200, яким за затримку на 520 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 114 712,70 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 11 471,27 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по рішенню ОДПС про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 07.08.2015.

15.03.2017 року ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт за №000023/244/24-13-12-02/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 15.03.2017), яким за результатами перевірки за податковий період 2015 рік на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання:

- у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 420 138,7 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 156 446,25 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 68 623,7 грн.

Отже, сума штрафних санкцій по рентній платі за користування надрами для видобування нафти в сумі 73 303,12 грн, а для видобування природного газу - сумі 13 724,74 грн.

На підставі Акта перевірки від 15.03.2017 Вижницькою ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області 29.03.2017 року винесені податкові повідомлення-рішення:

- №0000371202, яким за затримку на 567 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 420 138,70 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 10% в сумі 42 013,87 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по рішенню ОДПС про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 07.08.2015;

- №0000381202, яким за затримку на 596 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 156 446,25 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 31 289,25 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по рішенню ОДПС про розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 07.08.2015;

- №0000391202, яким за затримку на 475, 444 і 388 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування природного газу в сумі 68 623,70 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 13 724,74 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань на 475, 444 і 388 дні по розрахунках податкового зобов`язання від 07.08.2015 №9166622213, від 30.10.2015 №9222144132 і №9166622030 відповідно.

12.09.2017 року ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт №3551/24-13-12-10/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 12.09.2017), яким за результатами перевірки за податковий період 2015 рік на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання:

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 345 165,41 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 38 920,14 грн.

На підставі Акта перевірки від 12.09.2017 року ГУ ДФС у Чернівецькій області 06.10.2017 винесені податкові повідомлення-рішення:

- №0010321210, яким за затримку на 623, 605, 598, 596,591, 574 і 544 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 1 725 827,05 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 345 165,41 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку від 30.10.2015 року №9222144026 (на 623 і 598 дні), по розрахунку від 07.08.2015 №9166621931 (на 574 і 544 дні), по рішенню ОДПС розстрочення (відстрочення) податкового боргу від 07.08.2015 (на 605, 596 і 591 дні);

- №0010311210, яким за затримку на 542, 517, 482, 477, 470, 468, 460 і 457 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування природного газу в сумі 194 600,70 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 38 920,14 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку від 30.10.2015 №9222144132 (на 542, 517, 482, 477 і 457 дні), по податковим повідомленням-рішенням від 19.06.2015 №0001771500 (на 470 дні), №0001731500 (на 468 дні), №0001771500 (на 460 дні).

11.10.2017 ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт за №4085/24-13-12-10/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 11.10.2017 року), яким за результатами перевірки за податковий період 2015 рік на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання:

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 64 088,79 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 6 555,46 грн.

На підставі Акта перевірки від 11.10.2017 ГУ ДФС у Чернівецькій області 07.11.2017 винесені податкові повідомлення-рішення:

- №0015731210, яким за затримку на 584 і 584 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування природного газу в сумі 32 777,30 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 6 555,46 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку від 30.10.2015 №9222144132 (на 584 дні), по розрахунку з рентної плати від 05.02.2016 року №9275096658 (на 584 дні);

- № 0015681210 , яким за затримку на 665, 656 і 656 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 320 443,95 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 64 088,79 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку від 30.10.2015 №9222144026 (на 665 дні), по податковим повідомленням рішенням від 19.06.2015 №0001741500 (на 656 дні) і №0001761500 (на 656 дні).

01.11.2017 ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт за №4575/24-13-12-10/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 01.11.2017 року), яким за результатами перевірки за податковий період 2015 рік на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання:

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 57 614,83 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 6 214,3 грн.

На підставі Акта перевірки від 01.11.2017 ГУ ДФС у Чернівецькій області 28.11.2017 винесені податкові повідомлення-рішення:

- №0019701210, яким за затримку на 600 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування природного газу в сумі 31 071,50 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 6 214,30 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку з рентної плати від 05.02.2016 №9275096658;

- №0019811210, яким за затримку на 650 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 288 074,15 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 57 614,83 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку податкового зобов`язання від 30.10.2015 №9222144026.

15.11.2017 ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт за №4776/24-13-12-10/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 15.11.2017), яким за результатами перевірки за податковий період 2015 рік на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 55 948,34 грн.

На підставі Акта перевірки від 15.11.2017 ГУ ДФС у Чернівецькій області 05.12.2017 року винесено податкове повідомлення-рішення №0020691210, яким за затримку на 681 і 671 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 279 741,70 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 55 948,34 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку податкового зобов`язання від 30.10.2015 №9222144026.

26.12.2017 ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт за №6962/24-13-12-10/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 26.12.2017 року), яким за результатами перевірки за податковий період 2015, 2016 роки на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання:

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 34 180,23 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 17 031,69 грн.

На підставі Акта перевірки від 26.12.2017 року ГУ ДФС у Чернівецькій області 24.01.2018 винесені податкові повідомлення-рішення:

- №0010805001, яким за затримку на 668 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування нафти в сумі 170 901,15 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 34 180,23 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку податкового зобов`язання від 30.10.2015 №9222144026;

- №0010815001, яким за затримку на 655, 634, 627, 621 і 597 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - рентна плата за користування надрами для видобування природного газу в сумі 85 158,45 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 17 031,69 грн. Згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення, такі санкції нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахункам з рентної плати від 22.02.2016 №9021518163 (на 655 і 621 дні), від 05.02.2016 №9275096658 (на 634 дні), від 18.03.2016 №9038595337 (на 627 дні), від 19.04.2016 №9059972648 (на 597 дні).

07.02.2018 ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт за №449/24-13-50-01/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 07.02.2018), яким за результатами перевірки за податковий період 2015, 2016 роки на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання:

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 86 531,69 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 26 626,62 грн.

На підставі Акта перевірки від 07.02.2018 ГУ ДФС у Чернівецькій області 23.02.2018 винесені податкові повідомлення-рішення:

- №0027015001, яким за затримку на 620, 590 і 558 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - «рентна плата за користування надрами для видобування газу, до 01.01.18, погаш. подат. боргу, повернен помил/надм до 31.12.17» в сумі 133 133,10 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 26 626,62 грн. Згідно розрахунку штрафної санкції, вони нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахункам з рентної плати від 19.04.2016 №9059972648 (на 620 дні), від 20.05.2016 №9081589391 (на 590 дні) і від 15.06.2016 №9099277926 (на 558 дні);

- № 0027005001 , яким за затримку на 691 і 678 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - «Рент плата за корист надр для видоб нафти, до 01.01.18, погаш.подат боргу, повер помил/надм до 31.12.17» в сумі 432 657,45 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% у сумі 86 531,69 грн. Згідно розрахунку штрафної санкції, останні були нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахунку податкового зобов`язання від 30.10.2015 №9222144026 (на 691 дні) і розрахунку з рентної плати від 22.02.2016 №9021518108 (на 678).

05.03.2018 року ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт за №962/24-13-50-01/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 05.03.2018 року), яким за результатами перевірки за податковий період 2016 рік на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання:

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 89 437,31 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 24 137,84 грн.

На підставі Акта перевірки від 05.03.2018 ГУ ДФС у Чернівецькій області 22.03.2018 винесені податкові повідомлення-рішення:

- №0035405001, яким за затримку на 708 і 680 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - «Рент плата за корист надр для видоб нафти, до 01.01.18, погаш.подат боргу, повер помил/надм до 31.12.17» в сумі 447 186,55 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% у сумі 89 437,31 грн. Згідно розрахунку штрафної санкції, останні були нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахункам з рентної плати від 22.02.2016 №9021518108 (на 708 дні) і від 18.03.2016 №3038595248 (на 680 дні);

- № 0035415001 , яким за затримку на 588, 559 і 526 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - «рентна плата за користування надрами для видобування газу, до 01.01.18, погаш. подат. боргу, повернен помил/надм до 31.12.17» в сумі 120 689,20 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 24 137,84 грн. Згідно розрахунку штрафної санкції, вони нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахункам з рентної плати від 15.06.2016 №9099277926 (на 588 дні), від 19.07.2016 №9124725119 (на 559 дні) і від 17.08.2016 №9147774394 (на 526 дні).

10.09.2018 ГУ ДФС у Чернівецькій області складено акт за №4303/24-13-50-01/135390 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (далі - Акт перевірки від 05.03.2018), яким за результатами перевірки за податковий період 2016 рік на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів, відповідачем було зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати за користування надрами для видобування нафти.

За висновками контролюючого органу платнику необхідно донарахувати, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання:

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування нафти 118 525,81 грн;

- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу 10 672,16 грн.

На підставі Акта перевірки від 10.09.2018 ГУ ДФС у Чернівецькій області 20.09.2018 року винесені податкові повідомлення-рішення:

- № 0091255001, яким за затримку на 856, 815 і 783 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - «Рент плата за корист надр для видоб нафти, до 01.01.18, погаш.подат боргу, повер помил, надм до 31.12.17» в сумі 592 629,05 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% у сумі 118 525,81 грн. Згідно розрахунку штрафної санкції, останні були нараховані за затримку сплати зобов`язань по податковому повідомленню-рішенню від 05.0142016 року №0000861500 (на 856 дні) і по розрахункам з рентної плати від 19.04.2016 №9059972547 (на 845 дні), від 20.05.2016 №9081589408 (на 815 дні) і від 15.06.2016 №9099278195 (на 783 дні);

- № 0091265001 , яким за затримку на 721 і 692 календарних дні сплати грошового зобов`язання за платежем - «рентна плата за користування надрами для видобування газу, до 01.01.18, погаш. подат. боргу, повернен помил/надм до 31.12.17» в сумі 53 360,80 грн, нараховані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 10 672,16 грн. Згідно розрахунку штрафної санкції, вони нараховані за затримку сплати зобов`язань по розрахункам з рентної плати від 17.08.2016 №9147774394 (на 721 дні) і від 15.09.2016 №9169158081 (на 692 дні).

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи доводи учасників справи, суд, при вирішенні спору по суті, бере до уваги таке.

Оцінюючи доводи позивача щодо наявності лише у Офісу великих платників податків ДФС, а не у Вижницької ОДПІ, ГУ ДФС у Чернівецькій області права проводити камеральні перевірки позивача, суд зазначає наступне.

За змістом положень, закріплених у пункті 63.1 статті 63 Податкового кодексу України, облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За правилами, викладеними у пункті 63.2 статті 63 Податкового кодексу України, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.

Відповідно до пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Алгоритм такої реєстрації прописано в Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (далі - Порядок №1588).

Взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей контролюючими органами (пункт 64.1 статті 64 Податкового кодексу України та пункт 3.2 Порядку №1588). Тобто їх податкова реєстрація відбувається автоматично.

Відповідно до підпункту 168.4.2 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України в разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це контролюючим органам за своїм місцезнаходженням і місцезнаходженням таких новостворених підрозділів.

Згідно частини 4 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Також, у відповідності до пункту 66.4 статті 66 Податкового кодексу України платники податків - юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов`язані подати контролюючому органу відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У Додатку 11 до Порядку №1588 (пункт 10.6) визначено Форму №20-ОПП «Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність», яке, згідно абзацу 5 пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України та пункту 8.4 розділу IIІ Порядку №1588 (у відповідній редакції), має бути поданим у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об`єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.

Таким чином, відокремлений підрозділ юридичної особи (у т.ч. філія, представництво) є платником податків, який зобов`язаний стати на облік у контролюючих органах, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти пов`язані з оподаткуванням, через які здійснюється діяльність або щодо яких виникає обов`язок із сплати податків та зборів у відокремленого підрозділу шляхом подання до контролюючого органу повідомлення за формою №20-ОПП.

Юридична особа подає до контролюючого органу повідомлення за формою №20-ОПП щодо підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність юридичною особою, крім об`єктів оподаткування, відомості щодо яких надані до відповідних контролюючих органів відокремленими підрозділами такої юридичної особи в установленому порядку.

На обґрунтування підстав для визнання рішень відповідача протиправними позивач зазначає, що контролюючим органом, який мав право проводити зазначені перевірки, є орган податкової реєстрації ПАТ «Укрнафта» - Офіс великих платників податків ДФС, оскільки основним місцем податкового обліку ПАТ «Укрнафта» є саме вказаний орган ДФС.

Натомість, ПАТ «Укрнафта» на момент проведення перевірок, за результатами яких прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення, знаходилась на обліку у територіальних податкових органах ГУ ДФС в Чернівецькій області за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідних ділянок надр.

На підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби», Вижницьку об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Чернівецькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Чернівецькій області.

Оскільки, на час виникнення спірних правовідносин місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання відокремленим підрозділом НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта» була Чернівецька область (м. Вижниця), територіальними податковими органами (Вижнецькою ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області в січні 2017 року та ГУ ДФС у Чернівецькій області в період березень 2017 року - вересень 2018 року) були проведені перевірки з питань своєчасності сплати ПАТ «Укрнафта» задекларованих податкових зобов`язань з певного виду податку - рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Згідно пунктів 41.1., 41.2. статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Повноваження і функції контролюючих органів, згідно пункту 41.3 статті 41 Податкового кодексу України, визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.

Розмежування повноважень і функціональних обов`язків контролюючих органів визначається законодавством України.

Наведені норми податкового законодавства вказують на те, що законодавцем контролюючі органи і органи стягнення не ототожнюються. Так, заходи адміністрування податків та зборів, спрямовані на погашення податкового боргу - стягнення грошових коштів з рахунків платника податків, продаж майна такого платника, що перебуває в податковій заставі та стягнення коштів за рахунок готівки платника податків, вчиняються саме органами стягнення. Водночас, проведення перевірок

Порядок сплати (перерахування) податку до бюджету визначаються пунктом 168.4 статті 168 Податкового кодексу України, яким, крім іншого встановлюється, що податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Такий порядок, як зазначається у пункті 168.4.2 вказаної норми Податкового кодексу України, застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ).

Згідно з абзацом четвертим пункту 1 Положення про Головне управління ДФС у Чернігівській області, ГУ ДФС забезпечує реалізацію повноважень ДФС на території Чернігівській області.

Отже, зважаючи на місце знаходження філії позивача, місця проведення перевірок та повноваження контролюючого органу, доводи позивача про те, що таку перевірку мав проводити виключно Офіс великих платників податків ДФС, а не ГУ ДФС у Чернівецькій області, за висновком суду є безпідставними.

Компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України (пункт 1.1 статті 1).

Статтею 191 Податкового кодексу України визначені функції контролюючих органів до яких, зокрема, віднесено контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування та сплати податків, зборів і платежів.

Згідно підпунктом 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 Податкового кодексу України контролюючі органи контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів та платежів.

Статтею 20 Податкового кодексу України визначені права контролюючих органів, так згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 вказаної статті, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки платників податків.

Пункт 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначає податковий контроль як систему заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Стаття 62 Податкового кодексу України визначає способи здійснення податкового контролю:

- ведення обліку платників податків:

- інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів;

- перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові: виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Необхідно зазначити, що враховуючи внесені зміни до Податкового кодексу України Законом України від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» питання своєчасності нарахування та сплати податків та зборів можуть бути предметом камеральної перевірки з 01.01.2017.

Натомість протягом 2016 року, до внесення відповідних змін до Податкового кодексу України на підставі Закону №1797-VIII, які набули чинності з 01.01.2017, питання своєчасності та повноти сплати податків перевірялися податковим органом лише в межах проведення документальної перевірки.

Так, відповідно до статті 76 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Пункт 76.3 статті 76 Податкового кодексу України (у редакції з 01.01.2017) передбачає, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

В силу вимог пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, яка регулює строки давності та їх застосування, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

З урахуванням викладеного вбачається, що камеральною перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів, що настали за останнім днем граничного строку реєстрації податкових накладних та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань.

Отже, камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, та за своєю правовою сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

У зв`язку з внесеними змінами до Податкового кодексу (Закону України №1797-УІІІ від 21.12.2016), починаючи з 01.01.2017 фактично предмет камеральної перевірки передбачає встановлення своєчасності подання податкових декларацій і своєчасності сплати узгоджених грошових зобов`язань визначених у таких деклараціях.

Таким чином, предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Доводи, позивача про те, зміст актів перевірок свідчить повторне проведення відповідачем камеральних перевірок своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та нафти одного і того ж періоду, є помилковим, оскільки в актах перевірки зазначено номер та дату саме актів проведеної перевірки на підставі, яких винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення, а не інших перевірок.

Разом з тим, безпідставними є посилання позивача на Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця, затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України № 165 від 14.06.2013.

Так, вказаним наказом передбачено алгоритм дій контролюючого органу при проведенні камеральної перевірки податкової звітності, що не є виключним предметом дослідження у ході такої перевірки, як зазначалося вище згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Крім цього, Методичні рекомендації було затверджено 14.06.2013, в той час як з 01.01.2015 законодавець розширив предмет камеральної перевірки, доповнивши підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України абзацом другим, відповідно до якого предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов`язання.

Зі змісту вищезазначених актів камеральних перевірок вбачається, що перевірку було проведено виключно з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та рентної плати па користування надрами для видобування нафти по Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» за податкові періоди за 2015, 2016 роки на підставі поданих декларацій та звітів, пов`язаних із нарахуванням та сплатою податків і зборів і наявності в діях позивача порушень передбачених статтею 126 Податкового Кодексу України, відтак така перевірка повинна здійснюватися з урахуванням строків давності встановлених статтею 102 Податкового Кодексу України, а не протягом 30 календарних днів, обумовлених пунктом 76.3 статті 76 Податкового Кодексу України, як помилково вважає позивач.

При цьому, стаття 75 Податкового кодексу України, яка була доповнена абзацом другим згідно із Законом України від 21.12.2016 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від №1797-VIII положення якого набрали чинності з 01.01.2017, визначає лише види перевірок і предмет камеральної перевірки і не встановлює правил оподаткування та відповідальності за їх порушення, а є лише процесуальною нормою, яка визначає предмет перевірки.

Пунктом 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (пункт 36.5 цієї статті).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Подання декларації і строки сплати рентної плати встановлені нормами статті 257 Податкового кодексу України.

Так, нормами пункту 257.1 статті 257 Податкового кодексу України у редакції, яка діяла до 01.01.2016, було передбачено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

З 01.01.2016 (дата набрання чинності Законом України від 24.12.2015 №909-VІІІ, яким пункт 257.1 був викладений в новій редакції) базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Згідно з пунктом 257.4 статті 257 Податкового кодексу України у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов`язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період (пункт 257.4 статті 257 виключено на підставі Закону України від 24.12.2015 №909-VІІІ).

Згідно з абзацом першим пункту 257.5 цієї ж норми Кодексу сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

До 01.01.2016 сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачувалася з врахуванням сплачених авансових платежів.

В матеріалах справи наявні платіжні доручення про сплату рентної плати за видобування нафти у 2016 році, які було сплачено у 2017 році, з порушенням строків.

Крім того, відповідач стверджує, що станом на 21.11.2017 за ПАТ «Укрнафта» зберігається податковий борг до Державного бюджету України в сумі 13848326,02 грн, в тому числі по платежах: рентна плата за користування надрами для видобування природного газу з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 13030800) - 1490695,2 грн (в т.ч. пеня - 188964,94 грн); рентна плата за користування надрами для видобування нафти з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 13030700) - 12357630,82 грн (в т.ч. пеня - 1261465,26 грн).

Відповідно до пункту 100.2 статті 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу.

Згідно з пункту 100.1 статті 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов`язань є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов`язань.

На підставі заяви про розстрочення податкового боргу ПАТ «Укрнафта», відповідно до статті 100 Податкового кодексу України, ДФС України прийняла рішення від 07.08.2015 №270 про розстрочення податкового боргу в сумі 7868034,66 грн в тому числі по платежах: рентна плата за користування надрами для видобування природного газу - 803638,68 грн; рентна плата за користування надрами для видобування нафти - 7064395,98 грн.

Строки і суми сплати розстроченого податкового боргу:

- 1 573 606,66 гривень;

- 1 573 607,00 гривень;

- 1 573 607,00 гривень;

- 1 573 607,00 гривень;

- 1 573 607,00 гривень.

Відповідно до рішення від 07.08.2015 №270 ДПІ у Вижницькому районі уклала з ПАТ «Укрнафта» Договір від 07.08.2015 №3 про розстрочення податкового боргу на загальну суму 7868034,66 грн.

Проте, у зв`язку з тим, що ПАТ «Укрнафта» не виконала умови Договору від 07.08.2015 розстрочення податкового боргу та допустила виникнення податкового боргу із грошових зобов`язань, які виникли після укладення договору про розстрочення, ДФС України відповідно до вимог статей 191 розділу І та статті 100 розділу II Податкового кодексу України, прийняла рішення від 06.10.2015 №270/с про скасування розстрочення податкового боргу наданого рішенням від 07.08.2015 №270.

Отже, податковий борг виник в зв`язку з несплатою розстроченого податкового боргу, а також із несплатою поточних грошових зобов`язань.

Пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачає, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Згідно пункт 113.1 статті 113 Податкового кодексу України, строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов`язань.

Пунктом 114.1 статті 114 Податкового кодексу України передбачено, граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до пункт 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719 «Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) затверджено форму Податкової декларації з рентної плати.

Податкова декларація з рентної плати містить 16 додатків, які є її невід`ємною частиною.

Диспозиція частини першої статті 126 Податкового кодексу України не визначає спосіб погашення боргу платником податків (самостійна сплата чи зарахування контролюючим органом в рахунок погашення боргу в порядку черговості його виникнення) як обставину з якою законодавець пов`язує притягнення платника податків до відповідальності у вигляді штрафу.

Визначальним для притягнення платника податків до відповідальності у вигляді штрафу за частиною першої статті 126 Податкового кодексу України є факт несплати платником податків узгодженої суми грошового зобов`язання, тобто наявність податкового боргу, протягом певного строку, а розмір такого штрафу залежить від кількості днів такої несплати.

Отже, встановлені контролюючим органом під час проведення камеральної перевірки обставини щодо порушення термінів сплати узгоджених грошових зобов`язань з рентної плати, суд дійшов висновку про допущене позивачем порушення термінів сплати узгоджених грошових зобов`язань, а відповідно і про правомірність застосування до нього відповідальності у вигляді штрафу у розмірах передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

За результатами перевірки відповідно до статей 54, 58 Кодексу контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

При цьому податкове повідомлення-рішення повинно містити, зокрема, підставу для визначення грошового зобов`язання, посилання на норму Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов`язань платника податків; суму грошового зобов`язання, що повинен сплатити платник податку; граничні строки сплати грошового зобов`язання, попередження про наслідки несплати грошового зобов`язання, граничні строки, передбачені Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов`язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій (пункт 58.1 статті 58 Кодексу).

Також, порушення строку прийняття податкового повідомлення-рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності такого рішення. Якщо податкове повідомлення-рішення прийняте контролюючим органом у межах компетенції та з його форми можна чітко встановити його зміст, зокрема, порушення законодавства, згідно з яким визначено грошове зобов`язання платника податків, суму такого зобов`язання, таке рішення є правомірним.

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерством фінансів України від 28.12.2015 №1204 (далі - наказ №1204) встановлено, що структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення відповідно до Кодексу, роздруковує його у двох примірниках (податкове повідомлення-рішення за формою «Ш» - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (виконуючому його обов`язки, його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу.

Аналіз оскаржуваних у даному провадженні податкових повідомлень-рішень на предмет дотримання порядку їх прийняття їх структурним підрозділом контролюючого органу та підписання уповноваженою посадовою особою, свідчить про дотримання наведеного вище порядку порядок складення і підписання податкових повідомлень-рішень.

Доводи позивача, що відповідно до додатку 4 до Порядку №1204 у податкових повідомленнях-рішеннях форми «Ш» не зазначено норму щодо строків сплати грошового зобов`язання є необґрунтованими, оскільки оскаржувані податкові повідомлення-рішення містять посилання на пункт 57.1 статті 57 та/або пункт 257.5 статті 257 Податкового кодексу України, якими визначаються відповідні строки.

Безпідставними визнаються судом і посилання позивача на судову практику, оскільки предмет дослідження у вказаних судових рішеннях є різним, а тому такі рішення не мають преюдиційне значення для розгляду даної справи.

Завданням адміністративного суду є перевірка правомірності (легальності) даних рішень з огляду на чіткі критерії, які зазначені у частині другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням закріпленого у частині 2 статті 19 Конституції України обов`язку органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, згідно частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Так, згідно із визначенням, наведеним в частині 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 2 статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України).

Достовірними, в силу частини 1 статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України, є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно частини 1 статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В ході розгляду даної справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень довів правомірність своїх рішень, що прийняті у відповідності до вимог чинного на той час законодавства.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності та виходячи з того, що під час розгляду справи доводи позивачів не знайшли свого підтвердження, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Оскільки, за наслідками розгляду справи по суті суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, в силу положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволені позову Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя Н.А. Добрівська