Рішення № 88931003, 27.04.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
480/4251/19
Номер документу
88931003
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2020 р. Справа № 480/4251/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелета С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Сумського обласного військового комісаріату (далі - відповідач 1, Сумський ОВК), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить зобов`язати Сумський ОВК скласти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення згідно додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше призначеної пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з урахуванням усіх додаткових видів складових грошового забезпечення та надіслати її до ГУ ПФУ в Сумській області для вчинення відповідних дій; зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області згідно отриманої від Сумського ОВК оновленої довідки про розмір грошового забезпечення здійснити підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та виплатити заборгованість і подальшому сплачувати перераховану пенсію однією сумою з урахуванням раніше проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пенсія позивача була перерахована з 01.01.2018. Однак перерахунок пенсії проведено на підставі довідки Сумського ОВК, яка містила лише три складові грошового забезпечення та не містила додаткових його видів, які позивач отримував з часу призначення йому пенсії. Такий перерахунок, на думку позивача, проведено з порушенням чинного законодавства, в тому числі Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та призвів до значного зменшення основного розміру його пенсії.

Сумський ОВК подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні та зазначив, що п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 прийнято рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Також вказаною постановою були внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, в тому числі щодо форми довідки про складові грошового забезпечення, яка подається до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії. Відповідно до Порядку № 45 в довідці про розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , були зазначені: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.

При цьому жодних рішень про скасування додаткових видів грошового забезпечення Сумський ОВК не приймав, а відомості про складові грошового забезпечення були зазначені у відповідності до Порядку № 45.

Представник ГУ ПФУ в Сумській області подав до суду відзив у якому проти позовних вимог також заперечував та зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" головним управлінням були направлені списки для проведення перерахунку пенсій, в тому числі пенсії позивача. При цьому норми Порядку № 45 передбачають проведення перерахунку пенсії органом Пенсійного фонду лише після надходження довідок встановленого зразка.

Ухвалою від 06.11.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 03.12.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18. Ухвалою від 27.04.2020 провадження у справі поновлено.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пенсія позивача була перерахована на підставі довідки Сумського ОВК від 05.03.2018 № ФБ46466 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (а.с. 60).

При цьому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 вказана довідка містила складові грошового забезпечення ОСОБА_1 - посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років.

Не погодившись із тим, що перерахунок пенсії здійснюється без урахування додаткових видів грошового забезпечення, посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с. 11).

Листом від 09.07.2019 № 1085/М-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, на підставі якої проведено перерахунок пенсії, були визначено вичерпний перелік складових грошового забезпечення з яких проведено перерахунок (а.с. 12).

Також позивач звертався до Сумського ОВК із заявою від 22.07.2019 у якій просив скласти довідку про розмір його грошового забезпечення із урахуванням всіх його додаткових складових, які позивач отримував до 01.03.2018 (а.с. 9).

Листом від 24.07.2019 № 11/1553 Сумський ОВК повідомив ОСОБА_1 про те, що уповноважені органи готують необхідні довідки для перерахунку пенсій на підставі списків органів Пенсійного фонду. На виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, відповідно до Порядку № 45, списки із Пенсійного фонду для підготовки нових довідок не надходили (а.с. 10).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Стаття 51 указаного Закону передбачає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

При цьому п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (в редакції, чинній на момент проведення перерахунку) вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 також внесено зміни до Порядку № 45.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, на момент видачі Сумським ОВК довідки від 05.03.2018 № ФБ46466, постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та норми Порядку № 45 передбачали перерахунок пенсії з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Тобто, постановою КМУ №103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.

Таким чином, постановою КМУ № 103 було чітко визначено та регламентовано порядок та особливості здійснення перерахунку пенсії особам відповідно до ст.63 Закону, які мають право на пенсію відповідно до цього Закону.

З аналізу зазначених вище правових норм вбачається, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

При цьому, слід зазначити, що аналогічний правовий висновок з цих спірних питань було викладено у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 року у справі № 686/15836/16-а та від 27.02.2019 року у справі № 753/23503/16.

Однак, постановою № 103 Кабінет Міністрів України фактично змінив механізм реалізації прав відповідної категорії осіб, передбачивши перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам з урахуванням 3-х складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018р.: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Аналогічний правовий висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 13.03.2019 року по справі №240/6263/18.

Як зазначив Верховний Суд у рішенні від 13.03.2019 по зразковій справі № 240/6263/18, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Тобто форма довідки Сумського ОВК від 05.03.2018 № ФБ46466 на момент її видачі відповідала формі, передбаченій Порядком № 45 та включала визначені постановою від 21.02.2018 № 103 та Порядком № 45 види грошового забезпечення.

Врахування інших видів грошового забезпечення постановою від 21.02.2018 № 103 передбачено не було.

При цьому твердження позивача про зменшення призначеного його розміру пенсії не відповідає дійсності, оскільки після проведення перерахунку у квітні 2018 на підставі постанови № 103 основний розмір пенсії склав 9691 грн. (а.с. 61), а з урахуванням перерахунку, проведеного на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 по справі № 480/4695/18, основний розмір пенсії (90 % грошового забезпечення) склав 12460,50 грн. (а.с. 64). Натомість основний розмір пенсії до 01.01.2018 складав 4328,55 грн. (а.с. 59).

Разом з тим, суд зазначає, що рішенням суду у справі № 826/3858/19, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою КМУ № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити відповідачі, у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився. Отже, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відтак, оскільки позивач, до обмежень встановлених постановою № 103, одержував пенсію яка складалась з відповідних розмірів грошового забезпечення, а обмеження були скасовані 05.03.2019 то, відповідно, Сумський ОВК мав оформити і подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 01.04.2019 пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувались під час проходження служби.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями ст. 9 Конституції України та ст. 17, ч. 5 ст. 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, "Онер`їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Тому обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи вищевикладені обставини, судом встановлено, що право позивача на перерахунок пенсії, з урахуванням складових додаткового грошового забезпечення, виникає з моменту набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/3858/18, з 05.03.2019, а до цього часу, спірні правовідносини регулюються нормативно-правовим актом який був в судовому порядку визнаний нечинним, тобто постановою КМУ № 103, підстави для задоволення вимог щодо перерахунку з 01.01.2018 у суду відсутні, у зв`язку із чим позовні вимоги в цій частині судом визнаються неправомірними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Таким чином в задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання Сумського ОВК скласти довідку для перерахунку пенсії з 01.01.2018 суд відмовляє, як заявлені необґрунтовано, але вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для захисту прав позивача та зобов`язати Сумський ОВК підготувати та направити до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону № 2011-XII та з урахуванням положень Постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Позовні вимоги, заявлені до ГУ ПФУ в Сумській області є передчасними, а тому задоволенню не підлягають, оскільки права позивача ГУ ПФУ в Сумській області на час звернення до суду та розгляду справи в суді не порушено, перерахування пенсії ГУ ПФУ в Сумській області здійснюється на підставі даних про види грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного військового комісаріату суму судового збору в розмірі 768,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Сумський обласний військовий комісаріат (вул. Герасима Кондратьєва, 30, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 08269552) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та із урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного військового комісаріату (вул. Герасима Кондратьєва, 30, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 08269552) суму судового збору в розмірі 768,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 27.04.2020.

Суддя С.М. Гелета