
Справа № 420/28/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 02 січня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 січня 2020 року судом даний позов залишено без руху та надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
22 січня 2020 року ухвалою суду продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
31 січня 2020 року до суду від позивача за вх.№4474/20 надійшла заява з належним чином оформленою позовною заявою (у двох примірниках) про зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 05 лютого 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05 лютого 2020 року ухвалою суду зупинено провадження по даній адміністративній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18.
Ухвалою суду від 31 березня 2020 року поновлено провадження у даній справі.
24 березня 2020 року до суду від позивача за вх.№13193/20 надійшов уточнений адміністративний позов від 20 березня 2020 року, в якому позовні вимоги викладені в наступній редакції:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з 90% до 68% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатну заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 р.
Ухвалою суду від 31 березня 2020 року прийнято до провадження уточнену позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії (вх.№13193/20).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому неправильно було нараховано пенсію. До початку анексії АР Крим ОСОБА_1 , перебував на обліку ГУ Пенсійного фонду України в м. Севастополі. З травня 2018 р. перебуває в м. Одесі. В серпні 2019 р. позивач отримав пенсію у розмірі 3344 гривень 75 копійок., яку отримував у 2012-2013 р. Пенсію не було підвищено не зважаючи на неодноразові зміни розмірів видів грошового забезпечення на протязі останніх років. 22.11.2019 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням всіх видів надбавок, доплат та премій. Позивач зазначає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.08.2019 р. № 2020/М-11 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії є незаконним, необґрунтованим та таким, що суперечить нормам Конституції України та нормам законодавства України. Зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 68% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення пенсії.
20 лютого 2020 року від відповідача за вх. №7787/20 до суду надійшов відзив на позов (а.с.56-57), в якому відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Позивач подав звернення до Головного управління щодо поновлення виплати пенсії 16.08.2019. Головним управлінням 30.08.2019 у відповідь на заяву позивача від 16.08.2019 було повідомлено про відсутність підстав для проведення, перерахунку у зв`язку з тим, що пункти 1, 2 Постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» скасовано. Перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 31 березня 2020 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд зазначає наступне.
Судом з матеріалів пенсійної справи №1501023349 встановлено, що капітану ОСОБА_1 , звільненому наказом Міністра оборони України по особовому складу від 04.11.2005 року №657 з військової служби (а.с.68), Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Севастополі було призначено пенсію за вислугу років.
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою №ТС38533 Міноборони (а.с.67), ОСОБА_1 з 01 липня 2012 року перераховано пенсію за вислугу років, при цьому розмір пенсії визначено в розмірі 68% грошового забезпечення.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси №5105-11304 від 05.12.2018 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.12) вбачається, що ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
13 червня 2019 року позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву про призначення пенсії (а.с.65), на підставі якої Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протоколом від 01.02.2019 року поновило виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років в розмірі 68% грошового забезпечення.
27 листопада 2019 року позивач подав до відповідача заяву (а.с.17), в якій просив перерахувати його пенсію з урахуванням розміру пенсії 90% грошового забезпечення.
10 грудня 2019 року відповідач направив ОСОБА_1 лист №3255/М-11 (а.с.18), у якому зазначено, що «…Головним управлінням на підставі подання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.06.2019 № 100540 та доданих до нього довідок про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008 та довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.20012, Вам згідно із статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.03.2019 поновлено виплату пенсії за вислугу 26 років в розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення.
Пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.
З питання перерахунку пенсії повідомляємо, що рішенням Окружного адміністративні суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постанов Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно з якими здійснювались перерахунки пенсії з 01.01.2018, визнані протиправними та нечинними, а інші умови та розміри проведення перерахунку Кабінетом Міністрів України не передбачені, тому на даний час для його проведення підстави відсутні…».
В свою чергу позивач, вважаючи, що йому протиправно зменшено розмір його пенсії з 90% до 68% грошового забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з п.11 ч.1 ст.11 цього Закону загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов`язок і військову службу».
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній до 01.10.2011 року) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01.05.2014, до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було внесено зміни та цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри «80» замінено цифрами « 70» відповідно.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд зазначає, що ст.22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців чи осіб, прирівняних до них, має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 №3668 та від 27.03.2014 №1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення застосовуються під час призначення пенсії відповідним особам.
Внесені вищевказаними Законами зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Відповідно до ч.3 ст.1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Суд зазначає, що аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №240/5401/18 у рішенні від 04.02.2019 року, яке залишено в силі постановою від 16.10.2019 року Великої Палати Верховного Суду.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 до суду не надано жодного доказу, який підтвердив би факт призначення йому пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90 % грошового забезпечення.
Натомість, відповідачем до суду надано протокол перерахунку пенсії з 01 липня 2012 року, здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Севастополі, з якого вбачається, що позивачу була призначена та виплачувалась пенсія за вислугою років в розмірі 68% грошового забезпечення.
За таких обставин, враховуючи те, що позивачу пенсія у розмірі 90% грошового забезпечення не призначалась, суд доходить висновку, що зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 від грошового забезпечення з 90% до 68% грошового забезпечення здійснено не було, а відтак у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з 90% до 68% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2018 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатну заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 р. слід відмовити.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з 90% до 68% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2018 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатну заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 р. - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя Вовченко O.A.
.