
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" квітня 2020 р. справа № 300/2417/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії при нарахуванні пенсійного забезпечення особі, яка отримала ядерну шкоду здоров`ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 13, 49, 50, 51, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язати здійснити із 12 листопада 2019 року перерахунок і виплату пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 відсотків заробітку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не здійснено перерахунок і виплату пенсії за віком як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 відсотків заробітку. Позивач зазначає, що його стаж складає 43 роки 1 місяць та 1 день, що відповідачем визнається, а тому має право на надбавку до пенсії за понаднормовий стаж - 23 роки, однак, відповідачем нараховано надбавку за понаднормовий стаж 18 років, а решту не враховано. Вважає, що щомісячно недоотримує 2770,24 грн. пенсії. Стверджує, що призначення пільгової пенсії відбулось за Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», і застосування окремих положень цього Закону допускається лише в тих межах, які не суперечать спеціальному Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності з 11.10.2017, внесено зміни до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Внаслідок цих змін правове регулювання спірних правовідносин змінилось і збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений частиною 2 статті 56 цього Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пов`язане з призначенням пенсії на умовах визначених частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У випадку, коли особа не виявляє бажання перейти на пенсію за віком на умовах частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а залишається на пенсії за віком на умовах частини 1 статті 27 цього Закону, то орган Пенсійного фонду у зв`язку із зміною правового регулювання спірних правовідносин правомірно припиняє виплату збільшення пенсії, передбачене частиною 2 статті 56 Закону №796-ХІІ у редакції до внесення змін Законом № 2148-VIII від 03.10.2017. Зазначає, що позивач із заявою про перерахунок пенсії за ч.2 ст.27 Закону №1058-ІV не звертався, а тому його пенсія обчислена на загальних підставах на умовах ч.1 ст.27 Закону №1058-ІV, і положення п.2 ст.56 Закону №796-ХІІ в редакції чинній до внесення змін Законом №2148-VІІІ в даному випадку, застосуванню не підлягають.
Позивач подав суду відповідь на відзив, в якому заперечує доводи відповідача та просить суд позов задовольнити. Звертає увагу на правову позицію Верховного Суду, зазначену в судових рішеннях у справах №565/1447/17 і 560/675/17. Зазначив, що для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина в статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
З 26.12.2019 по 20.01.2020 головуючий суддя у справі перебувала у відпустці.
11.03.2020 на виконання ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надано суду копію матеріалів пенсійної справи позивача.
Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (категорія 1), що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.7), з 1992 року отримує пенсію.
За заявою ОСОБА_1 від 15.01.2018 про перехід на інший вид пенсії згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розпорядженням №138101 від 24.01.2018 здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (шифр пенсії 101). Загальний стаж складає 43 роки 1 місяць 1 день. Припинено виплату пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи (шифр пенсії 325).
12.11.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, відповідно до якої просив здійснити з 01.05.2019 розрахунок його пенсії з врахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу. Навів розрахунок доплати (а.с. 11).
Листом від 26.11.2019 №1518/І-15 відповідач повідомив позивача, що йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Навів розмір і складові призначеної пенсії. Зазначив, що Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема пункт 2 статті 56 цього Закону викладено в новій редакції. Звернув увагу, що оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутня довідка про заробітну плату, яка відповідає нормам статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період роботи на територіях радіоактивного забруднення, обчислити розмір пенсійної виплати за нормами пункту 2 статті 27 Закону №1058-ІV не має можливості. Вказав, на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії згідно статей 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.13).
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
09.07.2003 прийнято Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України і, складається, в тому числі, з Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно з статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним, до категорій, 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
У відповідності до частини 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Абзацом 2 пункту 13 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.
Як встановлено судом, 15.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і розпорядженням від 24.01.2018 відповідачем здійснено перерахунок пенсії та призначено позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
В свою чергу, частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Таким чином, частина 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачає перерахунок пенсії за двоскладовою системою нарахування пенсії. У цьому випадку визначається розмір пенсії, яка складається із двох частин: перша частина пенсії, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом та частини пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
В даному випадку, матеріали пенсійної справи позивача не містять відомостей про нарахування позивачу пенсії за двохскладовою формулою, визначеною частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Пенсія позивачу була призначена за частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Законом №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Отже, на час призначення позивачу пенсії за віком на умовах Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», правове регулювання правовідносин в сфері пенсійного забезпечення осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, змінилося і у зв`язку зі змінами, Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пов`язує збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений частиною 2 статті 56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах, визначених частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки пенсія за віком позивачу призначена не на умовах частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а на умовах частини 1 статті 27 цього Закону, суд вважає, що відповідач правомірно відмовив позивачу у виплаті передбаченого частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 відсотків заробітку.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, зазначеній в постанові від 23.10.2019 в справі № 809/627/18.
Стосовно наведених позивачем правових позицій згідно постанов Верховного Суду від 06.02.2018 в справі 560/675/17, від 15.05.2018 в справі 565/1447/17 суд зазначає, що наведені у них висновки здійснені за відмінних ніж у цій справі правовідносин. У вказаних постановах надано аналіз правовідносин, які виникли до внесення змін Законом №2148-VIII від 03.10.2017.
Підсумовуючи наведене вище, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018)
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.