Рішення № 88929487, 27.04.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
160/2179/20
Номер документу
88929487
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2020 року Справа № 160/2179/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАЙТ" до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ТОВ «Вайт» до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, в якому позивач проситьвизнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №148790 від 23 січня 2020 року, за якою було накладеного адміністративно-господарський штраф на Товариство з обмеженою відповідальністю «ВАЙТ» (ідентифікаційний код 37215550) у сумі 34000,00 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що товариство є власником автомобіля, який за договором оренди техніки з екіпажем №01/02-2019 від 01.02.2019р. переданий в користування ТОВ «Маркет-КР». В період з 25.12.2019р. по 31.12.2109р. ТОВ «Маркет-КР» самостійно використовувало транспортний засіб, без згоди ТОВ «Вайт» та всі витрати, які пов`язані з використанням орендованих транспортних засобів, в тому числі зі сплатою податків та інших платежів, несе ТОВ «Маркет-КР».

Крім того, в позові товариство зазначає про неотримання під розписку або рекомендованим листом повідомлення, акту перевірки та інших документів на підставі яких розглядалася справа, внаслідок чого зазначає про позбавлення відповідачем законного права бути присутнім під час розгляду справи, подавати відповідні докази, висловлювати заперечення.

Ухвалою суду від 28.02.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

23.03.2020р. від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначає, що актом зафіксовано, що вантажний транспортний засіб VOLVOFH52 (номерний знак НОМЕР_1 ) із напівпричепом DOLLT4H-S3 (номерний знак НОМЕР_2 ) був зупинений на 185 км. Автомобільної дороги М-04 «Знам`янка - Луганськ - Ізварине» 25.11.2019р. о 15 год, 55 хв. Та проведено вимірювання габаритних параметрів транспортного засобу, який перевозив вантаж та встановлено порушення норм, які зазначені в п.22.5 Правил дорожнього руху, а саме ширина склала 3 м,20 см, при допустимій 2 м.60 см, що складає 23,1% перевищення параметрів від нормативу. Під час вирішення питання про притягнення до відповідальності ТОВ «Вайт» до управління не з`явилося, додаткових пояснень, матеріалів, документів не надало, внаслідок чого винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу №148790. Крім того, відповідач зазначає, що положення та зміст договору оренди не виключають користування транспортним засобом безпосередньо позивачем для здійснення власної підприємницької діяльності. Згідно даних фотофіксації транспортного засобу VOLVO FH52 (номерний знак НОМЕР_1 ) та фотокопії документів на вантаж, а саме свідоцтво про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу НОМЕР_3 від 12.02.2018р. на екскаватор гусеничний «KOMATSUPC290NLC-6K», власником екскаватора є ТОВ «Вайт».

Ухвалою суду від 27.04.2020р. повернути без розгляду клопотання щодо заміни неналежного відповідача у адміністративній справі №160/2179/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАЙТ" до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови.

Станом на 27.04.2020р. до суду не надходили інші письмові заяви по суті справи від сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.11.2019 року старшим державним інспектором Гребенєвим А.М. та головним спеціалістом Зінченко О.В., які є працівниками Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, було проведено рейдову перевірку, транспортного засобу VOLVO FH52 (номерний знак НОМЕР_1 ), що належить на праві власності ТОВ «Вайт».

За результатами перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №173916 від 25.11.2019 року, в якому зазначено - перевищення встановлених законодавством габаритних норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (ширина склала 3,2 м. - допустима 2,6 перевищення габарита складає 23,1%).

В графі пояснення водія про причини порушень зазначено, що водіязі ст.63 Конституції України ознайомлено, від підпису відмовився.

Також, 25.11.2019р. складено Акт №0001508 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів зазначено, зокрема, наступне:

- в графі « 6.Найменування та вид вантажу, в тому числі небезпечного» зазначено - Екскаватор гусеничний KOMATSU PC290NLC-6K;

- в графі « 7Маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів» зазначено - Зі слів водіям м.Кривий Ріг - м.Констинтинівка Донецької області 390 км.;

- в графі « 8.Габаритні параметри, метрів:» зазначено - допустима - 2,60 фактична 3,20.

В графі « 7. Результати габаритного контролю транспортного засобу» Довідки №029147 про результати здійснення габаритно-вагового контролю також зазначена ширина 3,20 м.

23.01.2020 року в.о. начальником Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області ІоновИМ С.В., розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №148790, згідно якої за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз.14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», що підтверджується актом №173916 від 25.11.2019р., постановлено стягнути з ТОВ «Вайт» адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.

Не погоджуючись з винесеною постановою, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» та Постановами Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», від 10.10.2001. №1306 «Про правила дорожнього руху», від 27.06.2007р. №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування».

Так, відповідно до ст.1 вказаного Закону, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами. Вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306«Про Правила дорожнього руху» затверджені Правила дорожнього руху (далі - Правила, в редакції чинній на дату встановлення порушення), які відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.

Так відповідно до п.22.5 розділу 22 «ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖУ» за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007п. №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Згідно пп.3 п.2 Порядку №879 великоваговими та великогабаритними транспортні засоби є транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Постановою КМ України від 18.02.2001р. №30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» затверджені Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами (далі - Правила №30), які встановлюють єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.

Відповідно до п.4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Отже, з урахуванням вищенаведених норм, транспортний засіб VOLVO FH52 (номерний знак НОМЕР_1 ) із напівпричепом DOLL T4H-S3 (номерний знак НОМЕР_2 ), який перевозив вантаж Екскаватор гусеничний KOMATSU PC290NLC-6K, та був зупинений на 185 км. Автомобільної дороги М-04 «Знам`янка - Луганськ - Ізварине» 25.11.2019р., відповідав ознакам великогабаритного транспортного засоби, та повинен був здійснювати рух автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами виключно на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів.

Як зазначалося вище Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №173916 від 25.11.2019 року зафіксоване порушення, а саме перевищення встановлених законодавством габаритних норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (ширина склала 3,2 м. - допустима 2,6 перевищення габарита складає 23,1%).

Абзацом 16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачається, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи заперевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст.217 Господарського кодексу України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.

Як встановлено ч.4 ст.217 Господарського кодексу України, господарські санкції застосовуються у встановленому законом по рядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Статтею 238 Господарського кодексу України визначено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

До адміністративно-господарських санкцій належить й адміністративно-господарський штраф.

Відповідно до ст.241 Господарського кодексу України, адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб`єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

З огляду на наведене, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин відповідно є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Позивачем подано до суду докази, які підтверджують, що транспортний засіб ним передано в оренду юридичній особі - ТОВ «Маркет-КР» на підставі Договору оренди техніки з екіпажем №01-02-2019 від 01.02.2019р., саме з цією обставиною позивач пов`язує відсутність у нього статусу перевізника, та як наслідок зазначає, що не ним вчинене правопорушення у сфері господарювання.

Разом з тим, суд зазначає, що згідно наданих відповідачем копій даних фотофіксації транспортного засобу VOLVO FH52 (номерний знак НОМЕР_1 ), напівпричепа DOLL T4H-S3 (номерний знак НОМЕР_2 )та свідоцтва про реєстрацію великовантажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу на екскаватор гусеничний «KOMATSU PC290NLC-6K», власником вантажу - екскаватора гусеничного, є ТОВ «Вайт».

Отже, вказані обставини свідчать що саме ТОВ «Вайт» є перевізником власного вантажу (екскаватор гусеничний «KOMATSU PC290NLC-6K») власним вантажним автомобілем з причепом (VOLVO FH52 (номерний знак НОМЕР_1 ), напівпричепа DOLL T4H-S3 (номерний знак НОМЕР_2 ), незалежно від обставин передачі в оренду автомобіля з причепом, та відповідно саме ТОВ «Вайт» допущено правопорушення у сфері господарювання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті", затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Пунктом 3, 4 Порядку закріплено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).

Відповідно до пунктів 12, 14 Порядку, рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Згідно акту проведення перевірки №173916 від 25.11.2019 року, перевірка транспортного засобу позивача була проведена уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області.

Пунктом 16 Порядку визначено, що рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи.

Під час проведення рейдової перевірки можливе: застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансбезпека"; використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою; здійснення габаритно-вагового контролю; використання засобів аудіо- та відеотехніки для запису процесу перевірки; використання пристроїв для копіювання, сканування з метою збору інформації, що свідчить про правопорушення.

Відповідно до пункту 25 Порядку, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктами 26, 27 Порядку закріплено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Зі змісту наведених норм слідує, що розгляд справи про порушення здійснюється в присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання, або за його відсутності при повідомлені про час і місце розгляду справи про порушення під розписку чи рекомендованим листом.

Відповідачем до матеріалів справи надане письмове повідомлення про розгляд справи вих.№79745/22/24-19 від 11.12.2019р., згідно якого ТОВ «Вайт» повідомляється про те, що 26.12.2019р. у приміщенні Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: м.Дніпро, вул.Курчатова, 8, відбудеться розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

При цьому в матеріалах справи відсутні докази вручення вищезазначеного повідомлення під розписку уповноваженій особі ТОВ «Вайт» , чи його направлення ТОВ «Вайт» рекомендованим листом.

В свою чергу відсутність повідомлення суб`єкта господарювання про дату, час і місце розгляду справи про порушення, свідчить про недотримання встановленої процедури притягнення учасника господарських відносин до господарсько-правової відповідальності за вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб`єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.

Враховуючи встановлені обставини недотримання відповідачем встановленої процедури притягнення учасника господарських відносин до господарсько-правової відповідальності за вчинене ним правопорушення у сфері господарювання, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №148790 від 23 січня 2020 року, у зв`язку з чим адміністративний позовпідлягає задоволенню повністю.

За таких умов, судовий збір, сплачений позивачем, стягується відповідно до ч.1 ст.139 КАС України на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі - Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №148790 від 23 січня 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області (вул.Курчатова, буд.8, м.Дніпро, 49038) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайт» (вул.Гетьманська, буд.3, прим.110, м.Кривий Ріг, 50074; ідентифікаційний код 37215550) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко