
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2020 року Справа № 160/8666/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юркова Е.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
06 вересня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" звернулось з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області з вимогами:
- скасувати податкове повідомлення-рішення № 0136795341 від 25.07.2019 року, винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" штрафу у розмірі 174296,38 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкове повідомлення - рішення № 0136795341 від 25.07.2019 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" штрафу у розмірі 174296,38 грн. за порушення строків реєстрації податкових накладних є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки податкові накладні № 1 від 02.05.2019 року, № 9 від 03.05.2019 року, № 10 від 03.05.2019 року, № 11 від 06.05.2019 року, № 15 від 07.05.2019 року, № 16 від 07.05.2019 року, № 20 від 07.05.2019 року, № 21 від 07.05.2019 року, № 23 від 07.05.2019 року, № 24 від 08.05.2019 року, № 25 від 08.05.2019 року, № 26 від 08.05.2019 року, № 27 від 08.05.2019 року, № 28 від 08.05.2019 року, № 29 від 08.05.2019 року, № 30 від 10.05.2019 року, № 31 від 10.05.2019 року, № 32 від 10.05.2019 року, № 33 від 10.05.2019 року, № 34 від 10.05.2019 року, № 35 від 11.05.2019 року, № 36 від 11.05.2019року, № 37 від 11.05.2019 року, № 38 від 13.05.2019 року, № 40 від 13.05.2019 року, № 41 від 13.05.2019 року, № 42 від 13.05.2019 року, № 43 від 13.05.2019 року, № 44 від 14.05.2019 року, № 45 від 14.05.2019 року, № 47 від 14.05.2019 року, № 48 від 14.05.2019 року, № 50 від 14.05.2019 року, № 51 від 14.05.2019 року, № 52 від 14.05.2019 року, № 56 від 15.05.2019 року, № 59 від 15.05.2019 року, № 63 від 15.05.2019 року, № 66 від 15.05.2019 року складені Приватним підприємством "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" та направлені до Єдиного реєстру податкових накладних вчасно, а саме 31.05.2019 року, проте через протиправну бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо скасування арешту майна в частині активів - сум ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ у Державній фіскальній службі України Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕЛЕКТРОПРОМ", шляхом блокування сум податку в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміт ПДВ) по вказаному підприємству, на яку останнє має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, такі накладні не були зареєстровані вчасно в Єдиному реєстрі податкових накладних. Таким чином, Державною фіскальною службою України не була своєчасно сформована сума ПДВ, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що в свою чергу спричинило за собою, не з вини позивача, порушення строків реєстрації вказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою суду від 26.09.2019 року відкрито провадження у справі, та призначено справу до розгляду за правилами за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 10.10.2019 року зупинено провадження у адміністративній справі № 160/8666/19 до набрання законної сили судовим рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/8665/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕЛЕКТРОПРОМ" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 23.03.2020 року поновлено провадження у адміністративній справі № 160/8666/19, та призначено справу до розгляду за правилами за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачем 24.10.2019 року надано відзив на позов (вх.. № 60389), в якому просив у задоволенні позову відмовити, оскільки не погоджується з позовними вимогами та вважає їх необґрунтованими, посилаючись на те, що податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, згідно правильно встановлених обставин, які ретельно та послідовно викладені в акті перевірки, а саме: позивачем складені податкові накладні за травень 2019 року і зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних із порушенням строку відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Отже, за вказані порушення у відповідності до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України нарахована штрафна санкція у розмірі 174296,38 грн.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" (код ЄДРПОУ 42600449) є юридичною особою, яка зареєстрована 06.11.2018 року у встановленому законом порядку, та перебуває на обліку в Головному управлінні Державної податкової служби у Дніпропетровській області, та є платником податку на додану вартість.
17.07.2019 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області, керуючись п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за травень 2019 року та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних у червні 2019 року.
За результатами даної перевірки складено акт від 17.07.2019 року №39719/04-36-53-41/42600449, в якому зафіксовано порушення Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, - порушено граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за травень 2019 року на загальну суму податку на додану вартість 1742965,00 грн., а саме: № 1 від 02.05.2019 року, № 9 від 03.05.2019 року, № 10 від 03.05.2019 року, № 11 від 06.05.2019 року, № 15 від 07.05.2019 року, № 16 від 07.05.2019 року, № 20 від 07.05.2019 року, № 21 від 07.05.2019 року, № 23 від 07.05.2019 року, № 24 від 08.05.2019 року, № 25 від 08.05.2019 року, № 26 від 08.05.2019 року, № 27 від 08.05.2019 року, № 28 від 08.05.2019 року, № 29 від 08.05.2019 року, № 30 від 10.05.2019 року, № 31 від 10.05.2019 року, № 32 від 10.05.2019 року, № 33 від 10.05.2019 року, № 34 від 10.05.2019 року, № 35 від 11.05.2019 року, № 36 від 11.05.2019 року, № 37 від 11.05.2019 року, № 38 від 13.05.2019 року, № 40 від 13.05.2019 року, № 41 від 13.05.2019 року, № 42 від 13.05.2019 року, № 43 від 13.05.2019 року, № 44 від 14.05.2019 року, № 45 від 14.05.2019 року, № 47 від 14.05.2019 року, № 48 від 14.05.2019 року, № 50 від 14.05.2019 року, № 51 від 14.05.2019 року, № 52 від 14.05.2019 року, № 56 від 15.05.2019 року, № 59 від 15.05.2019 року, № 63 від 15.05.2019 року, № 66 від 15.05.2019 року. Граничний строк реєстрації вказаних податкових накладних 31.05.2019 року.
На підставі акта перевірки від 17.07.2019 року №39719/04-36-53-41/42600449 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0136795341 від 25.07.2019 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" штрафу у розмірі у розмірі 10 % у сумі 174296,38 грн.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246), та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307 (далі - Порядок № 1307) в редакції, що були чинними на момент їх виникнення.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі по тексту - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідальність платника податку, передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, та встановлена з 01.01.2015 року.
Так, пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Так, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, визначено механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
За визначенням наданим у Порядку № 1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем (пункт 3 Порядку № 1246).
Пунктом 5 Порядку № 1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу визначені у відповідності до наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року № 557 "Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами".
Згідно пункту 8 Розділу ІІ Порядку № 557 визначено, що у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Пунктом 9 Розділу ІІ Порядку № 557 встановлено, що автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку № 1246).
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що законодавець передбачив обов`язок продавця вчасно подати контролюючому органу податкові накладні. Саму ж реєстрацію здійснює Державна фіскальна служба України.
Так, згідно акта перевірки в від 17.07.2019 року №39719/04-36-53-41/42600449, ТОВ "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме не своєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 1 від 02.05.2019 року, № 9 від 03.05.2019 року, № 10 від 03.05.2019 року, № 11 від 06.05.2019 року, № 15 від 07.05.2019 року, № 16 від 07.05.2019 року, № 20 від 07.05.2019 року, № 21 від 07.05.2019 року, № 23 від 07.05.2019 року, № 24 від 08.05.2019 року, № 25 від 08.05.2019 року, № 26 від 08.05.2019 року, № 27 від 08.05.2019 року, № 28 від 08.05.2019 року, № 29 від 08.05.2019 року, № 30 від 10.05.2019 року, № 31 від 10.05.2019 року, № 32 від 10.05.2019 року, № 33 від 10.05.2019 року, № 34 від 10.05.2019 року, № 35 від 11.05.2019 року, № 36 від 11.05.2019 року, № 37 від 11.05.2019 року, № 38 від 13.05.2019 року, № 40 від 13.05.2019 року, № 41 від 13.05.2019 року, № 42 від 13.05.2019 року, № 43 від 13.05.2019 року, № 44 від 14.05.2019 року, № 45 від 14.05.2019 року, № 47 від 14.05.2019 року, № 48 від 14.05.2019 року, № 50 від 14.05.2019 року, № 51 від 14.05.2019 року, № 52 від 14.05.2019 року, № 56 від 15.05.2019 року, № 59 від 15.05.2019 року, № 63 від 15.05.2019 року, № 66 від 15.05.2019 року.
Судом встановлено, що у період з 30.05.2019 року по 01.06.2019 року ТОВ "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних та доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України вище вказані податкові накладні, однак отримано квитанції № 1, відповідно до яких документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування з урахуванням суми ПДВ, на яку накладено арешт за рішенням суду (999999999.00).
Так, за приписами пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою: УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ;
де: УНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником;
УПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2019 року у справі № 160/8665/19 визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, яка полягає у несвоєчасному скасуванні арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва від 22.05.2019 року, в частині активів сум ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ у Державній фіскальній службі України Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕЛЕКТРОПРОМ", шляхом блокування сум податку в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміт ПДВ) по вказаному підприємству, на яку останнє має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні: № 1 від 02.05.2019 року, № 9 від 03.05.2019 року, № 10 від 03.05.2019 року, № 11 від 06.05.2019 року, № 15 від 07.05.2019 року, № 16 від 07.05.2019 року, № 20 від 07.05.2019 року, №21 від 07.05.2019 року, № 23 від 07.05.2019 року, № 24 від 08.05.2019 року, № 25 від 08.05.2019 року, № 26 від 08.05.2019 року, № 27 від 08.05.2019 року, № 28 від 08.05.2019 року, №29 від 08.05.2019 року, № 30 від 10.05.2019 року, № 31 від 10.05.2019 року, № 32 від 10.05.2019 року, № 33 від 10.05.2019 року, № 34 від 10.05.2019 року, № 35 від 11.05.2019 року, № 36 від 11.05.2019року, № 37 від 11.05.2019 року, № 38 від 13.05.2019 року, № 40 від 13.05.2019 року, № 41 від 13.05.2019 року, № 42 від 13.05.2019 року, № 43 від 13.05.2019 року, № 44 від 14.05.2019 року, № 45 від 14.05.2019 року, № 47 від 14.05.2019 року, № 48 від 14.05.2019 року, № 50 від 14.05.2019 року, № 51 від 14.05.2019 року, № 52 від 14.05.2019 року, № 56 від 15.05.2019 року, № 59 від 15.05.2019 року, № 63 від 15.05.2019 року, № 66 від 15.05.2019 року, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕЛЕКТРОПРОМ", датою: 31.05.2019 року.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб`єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Прийняття рішень, вчинення дій суб`єктами владних повноважень передбачає, зокрема, дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дії), є критерієм, який випливає з принципу пропорційності (адекватності). Дотримання принципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та інтереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб`єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи. Принцип пропорційності, зокрема, передбачає, що:
- здійснення повноважень, як правило, не повинно спричиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, які заплановано досягти;
- якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження повинні бути виправдані необхідністю досягнення більш важливих цілей;
- несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб`єкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії;
- для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш "шкідливі" засоби.
Принцип пропорційності має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.
На підставі викладеного, зважаючи на те, що ТОВ "ТРЕЙДЕЛЕКТРОПРОМ" здійснено всі дії з належної та вчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних, а також рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2019 року у справі № 160/8665/19 зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні: № 1 від 02.05.2019 року, № 9 від 03.05.2019 року, № 10 від 03.05.2019 року, № 11 від 06.05.2019 року, № 15 від 07.05.2019 року, № 16 від 07.05.2019 року, № 20 від 07.05.2019 року, №21 від 07.05.2019 року, № 23 від 07.05.2019 року, № 24 від 08.05.2019 року, № 25 від 08.05.2019 року, № 26 від 08.05.2019 року, № 27 від 08.05.2019 року, № 28 від 08.05.2019 року, №29 від 08.05.2019 року, № 30 від 10.05.2019 року, № 31 від 10.05.2019 року, № 32 від 10.05.2019 року, № 33 від 10.05.2019 року, № 34 від 10.05.2019 року, № 35 від 11.05.2019 року, № 36 від 11.05.2019року, № 37 від 11.05.2019 року, № 38 від 13.05.2019 року, № 40 від 13.05.2019 року, № 41 від 13.05.2019 року, № 42 від 13.05.2019 року, № 43 від 13.05.2019 року, № 44 від 14.05.2019 року, № 45 від 14.05.2019 року, № 47 від 14.05.2019 року, № 48 від 14.05.2019 року, № 50 від 14.05.2019 року, № 51 від 14.05.2019 року, № 52 від 14.05.2019 року, № 56 від 15.05.2019 року, № 59 від 15.05.2019 року, № 63 від 15.05.2019 року, № 66 від 15.05.2019 року, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕЛЕКТРОПРОМ", датою: 31.05.2019 року, тобто в строк передбачений статтею 201 Податкового кодексу України, тому накладення штрафних санкцій за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, зважаючи на добросовісність дій позивача, порушує принцип пропорційності та є протиправним.
В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з`ясування всіх обставин у справі. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов`язку суд витребовує названі документи та матеріали, а якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що застосування до позивача спірним податковим повідомленням-рішенням № 0136795341 від 25.07.2019 року штрафу у розмірі у розмірі 10 % у сумі 174296,38 грн.є протиправним, та таке податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
З огляду на викладене, доводи позивача є обґрунтованими, а позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2614,45 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 1528 від 02.09.2019 року та квитанцією № 0.0.1468346471.1 від 18.09.2019 року
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 2614,45 грн. підлягає стягненню з Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 139, 242-244, 246, 250, 255, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" (51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Зіни Бєлої, буд. 156, кім. 4, кв. 8, ІК в ЄДРПОУ 42600449) до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17 а, м.Дніпро, 49005, ІК в ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0136795341 від 25.07.2019 року, винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" штрафу у розмірі 174296,38 грн..
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17 а, м.Дніпро, 49005, ІК в ЄДРПОУ 39394856) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙДЕРЕЛЕКТРОПРОМ" (51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Зіни Бєлої, буд. 156, кім. 4, кв. 8, ІК в ЄДРПОУ 42600449) понесені позивачем судові витрати в сумі 2614,45 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 Кодексу адміністративного судочинства України продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення суду складений 27 квітня 2020 року.
Суддя Е.О. Юрков