Рішення № 88907836, 24.04.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2020
Номер справи
440/1370/20
Номер документу
88907836
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1370/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді – Слободянюк Н.І., суддів – Сич С.С., Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій та бездіяльності незаконними та стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі – позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кабінету Міністрів України /далі – відповідач-1/, Пенсійного фонду України /далі – відповідач-2, ПФУ/ та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі – відповідач-3, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:

- визнання незаконними сумісних (солідарних) дій і одночасно сумісної бездіяльності Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України і його територіального органу - Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у зв`язку з їх пасивною поведінкою відносно реалізації своїх повноважень щодо контролю відповідних органів виконавчої влади для забезпечення соціальних гарантій особам, звільненим з військової служби, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплат пенсій з дати виникнення права на їх перерахунок - 01 січня 2018 року через порушення законних прав ОСОБА_1 стосовно виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії відповідно до чинної норми прямої дії частини третьої статті 52 Закону №2262-ХІІ на підставі чинного документу перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року в частині Підсумок пенсії (з надбавками) та з урахуванням вимог частини другої статті 19, частини п`ятої статті 17 Конституції України, правових висновків, викладених у рішенні Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо прав власності, які захищають право військових пенсіонерів від незаконних дій та одночасно бездіяльності органів влади, що призвели до завдання з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року, під час дії чинних пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 від 21 лютого 2018 року та відповідних рішень, прийнятих Пенсійним фондом України і його територіальним органом в Полтавської області, матеріальної шкоди, що підтверджується висновками рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, яке вступило в законну силу з 05 березня 2019 року;

- стягнення на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, як пенсійного органу, який безпосередньо відповідає за щомісячні виплати пенсії, грошових коштів загальним розміром 56896,80 грн для забезпечення відшкодування шкоди, яка виникла через неповну виплату пенсії з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року на підставі розрахунку ГУ ПФУ в Полтавській області щодо щомісячних виплат по підвищенню пенсій /а.с.1-12/.

Позов обґрунтований тим, що виплата позивачу перерахованої пенсії проводилася Головним управлінням ПФУ у Полтавській області у період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року у розмірі 50 відсотків суми підвищення пенсії, а у період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 75 відсотків суми підвищення пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року. В той же час рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що набрало законної сили 05 березня 2019 року, вказаний пункт постанови визнаний нечинним. Таким чином, відповідачами допущено бездіяльність щодо виконання повноважень із забезпечення гарантованих державою прав військових пенсіонерів під час визначення порядку та розміру виплати пенсії, внаслідок якої позивачу завдано шкоду у розмірі недоплаченої пенсії (56896,80 грн за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи колегією у складі трьох суддів за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

06 квітня 2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 54-56/, в якому представник управління просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що положення пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року втратили чинність лише 05 березня 2019 року, а тому на момент здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу вказані положення були чинними та підлягали застосуванню органом пенсійного фонду. 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято новий нормативно-правовий акт щодо виплати в 2019 році визначеної станом на 01 березня 2018 року пенсії в розмірі 75% суми підвищення пенсії, а саме: постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". А відтак, пенсія позивачу виплачувалася у визначених нормами чинного законодавства розмірі та порядку. Наведений позивачем розрахунок суми недоотриманої пенсії не є належним розрахунком, оскільки проведений позивачем самостійно за відсутності відповідних спеціальних знань.

09 квітня 2020 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив ГУ ПФУ в Полтавській області /а.с. 85-90/, в якому представник позивача додатково вказав, що положення пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року не відповідали Конституції України та законам України та були дискримінаційними. Проведений позивачем розрахунок суми недоплаченої пенсії є вірним та не потребує змін, а також не спростований Головним управлінням ПФУ в Полтавській області шляхом надання іншого розрахунку.

21 квітня 2020 року від Кабінету Міністрів України надійшов відзив на позовну заяву /а.с.95-98/, в якому представник просив у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що повноваження щодо призначення та виплати пенсії покладені на органи Пенсійного фонду України та що позивач жодним доказом не довів наявності протиправної бездіяльності Кабінету Міністрів України.

Пенсійний фонд України правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання Кабінету Міністрів України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, колегія суддів встановила такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та є пенсіонером Міністерства оборони України, якому 23 січня 1996 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с.17/.

З 20 березня 2015 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 66-67/.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії /а.с. 41/ з 01 січня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області на виконання пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, за результатами якого його розмір пенсії склав: 10785,80 грн (основний розмір пенсії – 8124,00 грн, збільшення основного розміру пенсії на 25% - 2031,00 грн, надбавки до пенсії як особі, прирівняній до інвалідів війни 2 групи, - 580,00 грн та як інваліду війни 2 групи, інвалідність якого настала при виконанні обов`язків військової служби, – 50,00 грн), сума підвищення пенсії склала 6518,25 грн та встановлено проводити виплату підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року по 31 січня 2018 року – у розмірі 50 % суми підвищення пенсії (3559,13 грн); з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року– у розмірі 75% суми підвищення пенсії (4888,69 грн); з 01 січня 2020 року – у розмірі 100 % суми підвищення пенсії (6518,25 грн).

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 11 жовтня 2019 року /а.с. 77-78/, в якій просив призначити державну соціальну допомогу та підвищення до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни І групи.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії /а.с. 44/ з 01 жовтня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв`язку з встановленням І групи інвалідності, за результатами якого його розмір пенсії склав: 13595,75 грн (основний розмір пенсії – 10155,00 грн, збільшення основного розміру пенсії на 25% - 2538,75 грн, надбавки до пенсії як особі, прирівняній до інвалідів війни 1 групи, – 782,00 грн, та як інваліду війни 1 групи, інвалідність якого настала при виконанні обов`язків військової служби, – 70,00 грн, державна соціальна допомога на догляд інваліду 1 групи – 50,00 грн), сума підвищення пенсії склала 3429,75 грн та встановлено проводити виплату підвищення пенсії у таких розмірах: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – у розмірі 75% суми підвищення пенсії (2572,31 грн); з 01 січня 2020 року – у розмірі 100 % суми підвищення пенсії (3429,75 грн).

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії /а.с. 45/ з 11 жовтня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії, за результатами якого його розмір пенсії склав: 14327,75 грн (основний розмір пенсії – 10155,00 грн, збільшення основного розміру пенсії на 25% - 2538,75 грн, надбавки до пенсії як особі, прирівняній до інвалідів війни 1 групи, – 782,00 грн, та як інваліду війни 1 групи, інвалідність якого настала при виконанні обов`язків військової служби – 70,00 грн, державна соціальна допомога на догляд інвалідів війни 1 групи підгрупи Б – 782,00 грн), підвищення пенсії склало 4161,75 грн та встановлено проводити виплату підвищення пенсії у таких розмірах: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – у розмірі 75% суми підвищення пенсії (3121,31 грн); з 01 січня 2020 року – у розмірі 100 % суми підвищення пенсії ( 4161,75 грн).

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії /а.с. 46/ з 01 грудня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії, за результатами якого його розмір пенсії склав: 14401,75 грн (основний розмір пенсії – 10155,00 грн, збільшення основного розміру пенсії на 25% - 2538,75 грн, надбавки до пенсії як особі, прирівняній до інвалідів війни 1 групи, – 819,00 грн, та як інваліду війни 1 групи, інвалідність якого настала при виконанні обов`язків військової служби – 70,00 грн, державна соціальна допомога на догляд інвалідів війни 1 групи підгрупи Б – 819,00 грн), підвищення пенсії склало 3925,62 грн та встановлено проводити виплату підвищення пенсії у таких розмірах: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – у розмірі 75% суми підвищення пенсії (2944,22 грн); з 01 січня 2020 року – у розмірі 75 % суми підвищення пенсії (2944,22 грн).

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії /а.с. 47/ з 01 січня 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії, за результатами якого його розмір пенсії склав: 14401,75 грн (основний розмір пенсії – 10155,00 грн, збільшення основного розміру пенсії на 25% - 2538,75 грн, надбавки до пенсії як особі, прирівняній до інвалідів війни 1 групи, – 819,00 грн та як інваліду війни 1 групи, інвалідність якого настала при виконанні обов`язків військової служби, – 70,00 грн, державна соціальна допомога на догляд інвалідів війни 1 групи підгрупи Б – 819,00 грн), підвищення пенсії склало 3925,62 грн та встановлено проводити виплату підвищення пенсії у розмірі 100 % суми підвищення пенсії (3925,62 грн).

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 30 січня 2020 року (вх.№415/Р-1600-20 від 03 лютого 2020 року) /а.с. 80-81/, в якій, зокрема, просив провести перерахунок пенсії (з 01 січня 2018 року у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії з урахуванням раніше проведених виплат).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №413-331/Р-03/8-1600/20 від 12 лютого 2020 року /а.с.38-40/ ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку його пенсії з огляду на те, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, не містить зобов`язань щодо вчинення органом пенсійного фонду дій стосовно перерахунку пенсій у зв`язку із визнанням нечинними пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року. Крім того, у бюджеті Пенсійного фонду України на 2019 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №14 від 16 січня 2019 року, закладено витрати за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій в розмірах, передбачених Державним бюджетом на 2019 рік, з урахуванням чинних на момент його формування нормативно-правових актів. Враховуючи, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду не збільшувались, інші рішення про умови та порядок проведення перерахунку пенсій урядом не приймалися, то виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету. 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" №804, згідно з якою виплата перерахованих пенсій здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, а 24 грудня 2020 року прийнято постанову "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" №1088, якою установлено, що виплата перерахованих пенсій проводитиметься у 2020 році в розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Вважаючи, що Кабінетом Міністрів України, Пенсійним фондом України і Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області вчинено незаконні сумісні (солідарні) дії і одночасно допущено сумісну бездіяльність відносно реалізації своїх повноважень щодо контролю відповідних органів виконавчої влади для забезпечення соціальних гарантій особам, звільненим з військової служби, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплат пенсій з дати виникнення права на їх перерахунок - 01 січня 2018 року через порушення законних прав стосовно виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії відповідно до чинної норми прямої дії - частини третьої статті 52 Закону №2262-ХІІ та ним недоотримано пенсію у сумі 56896,80 грн за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, колегія суддів виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09 квітня 1992 року /далі – Закон № 2262-XII/.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яка набрала чинності з 01 січня 2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З такого законодавчого регулювання слідує, що підставою для здійснення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Право встановлювати умови, порядок перерахунку пенсій та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, делеговано Кабінету Міністрів України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Цією постановою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років та установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, з набранням чинності постановою № 704 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Відповідно до пункту 1 цієї постанови постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Згідно з пунктом 2 цієї ж постанови виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до приписів частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Частиною другою статті 265 згаданого Кодексу встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Враховуючи, що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 втратив чинність з 05 березня 2019 року, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року є безпідставною.

Такий висновок суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у рішенні від 06 серпня 2019 року у зразковій справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.

Оскільки позивач має право на отримання пенсії з урахуванням 100% суми підвищення лише з 05 березня 2019 року, колегія суддів доходить висновку, що дії Головного управління ПФУ в Полтавській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати 75 % суми підвищення є протиправними з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року, тоді як дії Головного управління ПФУ в Полтавській області щодо виплати позивачу пенсії у розмірі, визначеному пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року ґрунтуються на вимогах законодавства.

Колегія суддів не бере до уваги довід Головного управління ПФУ в Полтавській області щодо необхідності застосування до спірних правовідносин з 04 вересня 2019 року положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (набрала чинності 04 вересня 2019 року), оскільки частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Беручи до уваги те, що з 05 березня 2019 року позивач має право на виплату пенсії з урахуванням 100% суми підвищення, то застосування з 04 вересня 2019 року по 31 грудня 2019 року постанови від 14 серпня 2019 року №804 призведе до зменшення виплати позивачу пенсії (з урахуванням 75% суми підвищення), а відтак і до звуження змісту та обсягу існуючих прав позивача щодо належного пенсійного забезпечення, що в свою чергу є неприпустимим з огляду на приписи статті 22 Конституції України.

Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100% підвищення, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року, а з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року право позивача на належне пенсійне забезпечення не порушено.

На переконання колегії суддів у спірних правовідносинах мало місце не протиправна бездіяльність Головного управління ПФУ в Полтавській області у формі пасивної поведінки (на чому наполягає позивач), а протиправні дії щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати 75 % суми підвищення.

Тож обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, колегія суддів, керуючись частиною другою статті 9 та пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, а також зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Натомість, позовна вимога ОСОБА_1 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області грошових коштів у сумі 56896,80 грн для забезпечення відшкодування шкоди, яка виникла через неповну виплату пенсії з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2019 року, задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Спір, який складає предмет цієї справи, виник у зв`язку зі зверненням позивача до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії, яка, у свою чергу, була залишена органом Пенсійного фонду без задоволення. Однак, у позові позивач наполягає саме на стягненні з ГУ ПФУ в Полтавській області суми пенсії та до матеріалів позовної заяви додає розрахунок суми пенсії, яка, на думку позивача, складає 56896,80 грн. При цьому розрахунок суми пенсії, яка заявлена до стягнення, здійснено позивачем, а не уповноваженим органом пенсійного фонду.

На переконання колегії суддів позовна вимога про стягнення пенсії може бути задоволена у випадку протиправної відмови у виплаті заборгованості по пенсії, тобто нарахованої органом пенсійного фонду, але не виплаченої суми пенсії.

Оскільки у справі, що розглядається, ГУ ПФУ в Полтавській області не здійснювало розрахунок та нарахування такої суми пенсії, то в межах розгляду цієї справи суд уповноважений лише на надання оцінки діям територіального органу Пенсійного фонду щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії. Суд не є тим органом, на якого покладається обов`язок здійснювати розрахунок суми пенсії, адже завданням суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам, а не забезпечення ефективності державного управління.

У тексті позовної заяви позивач стверджує, що недоотримана ним сума пенсії є майновою шкодою, а тому підлягає стягненню на його користь.

Однак, такий аргумент позивача колегія суддів вважає помилковим.

Так, згідно зі статтею 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

За змістом статті 107 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов`язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною першою статті 1166 ЦК України встановлено, що шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

При вирішенні спору про відшкодування шкоди обов`язковому з`ясуванню підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів доходить висновку, що сума недоотриманої позивачем пенсії не є майновою шкодою, а позовна вимога про її стягнення не є вимогою про стягнення (відшкодування) шкоди.

Подібні висновки викладені також у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 452/3296/16-ц та Верховного Суду від 30 вересня 2019 року у справі №440/85/19.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги, звернуті до Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України щодо визнання сумісних (солідарних) дій і одночасно сумісної бездіяльності відносно реалізації своїх повноважень щодо контролю відповідних органів виконавчої влади для забезпечення соціальних гарантій особам, звільненим з військової служби, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплат пенсій з огляду на таке.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" № 794-VII від 27 лютого 2014 року /далі – Закон № 794-VII / Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

За змістом статті 2 Закону № 794-VII до основних завдань Кабінету Міністрів України належить, зокрема, вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, створення сприятливих умов для вільного і всебічного розвитку особистості; спрямування та координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади, здійснення контролю за їх діяльністю.

Згідно з приписами статті 20 Закону № 794-VII Кабінет Міністрів України у сфері національної безпеки та обороноздатності, зокрема, забезпечує соціальні і правові гарантії військовослужбовцям, особам, звільненим з військової служби, та членам їхніх сімей.

Поряд з цим, відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №280 від 23 липня 2014 року /далі – Положення № 280/, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Пунктом 3 Положення № 280 визначено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є, серед іншого, реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Підпунктом 6 пункту 5 Положення № 280 встановлено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

За змістом пункту 4 цього Положення Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, в тому числі, організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З аналізу наведених норм можна дійти висновку, що виконання відповідними державними органами повноважень щодо контролю за належним здійсненням підпорядкованими органами наданих їм функцій та завдань, має наслідком виникнення публічно-правових відносин між суб`єктом, що здійснює контроль, та підпорядкованим суб`єктом.

В той же час завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини першої статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За змістом частини першої статті 5 згаданого Кодексу кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

В контексті наведених приписів кодексу особа на власний розсуд визначає чи порушені її права та охоронювані законом інтереси рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, проте ці рішення, дії чи бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин.

У цій справі позивач звернувся до суду з позовом з метою отримати недоплачену суму пенсії, яка, на думку позивача, йому невиплачена внаслідок бездіяльності Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України відносно реалізації своїх повноважень щодо контролю відповідних органів виконавчої влади.

Разом з тим, встановлений законодавством порядок взаємодії та контролю між органами державної влади не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для позивача.

Крім того, позивачем не доведено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області вчинено протиправні дії щодо зменшення розміру пенсії внаслідок та у зв`язку з допущенням сумісних (солідарних) дій і одночасно сумісної бездіяльності Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України відносно реалізації своїх повноважень щодо контролю відповідних органів виконавчої влади для забезпечення соціальних гарантій особам, звільненим з військової служби, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплат пенсій з дати виникнення права на їх перерахунок - 01 січня 2018 року.

Також колегія суддів враховує, що в матеріалах справи відсутні докази звернення ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України з приводу здійснення контролю та неправомірності виплати йому пенсії з 01 січня 2018 року в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не вбачає наявності порушення прав та інтересів позивача на пенсійне забезпечення саме КМУ та ПФУ.

Таким чином, позов належить задовольнити частково.

Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач є інвалідом І групи та витрат по сплаті судового збору не поніс.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Кабінету Міністрів України (вул. Михайла Грушевського, буд. 12/2, м. Київ, 01008), Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м.Київ, 01014, ідентифікаційний код 00035323) та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій та бездіяльності незаконними та стягнення коштів задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії у період з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.І. Слободянюк Суддя Суддя С.С. Сич А.О. Чеснокова