
Справа № 420/294/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов від 16.12.2019 року № 169525 та № 169524, -
СУТЬ СПОРУ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якій просив: визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області № 169525 від 16.12.2019 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000 гривень; визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області № 169524 від 16.12.2019 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000 гривень;
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. Постановою № 169524 від 16.12.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності та стягнуто адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 гривень. Підставою для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності став саме акт № 193580, який складено в порушенні вимог та порядку до складання актів проведення перевірки: в акті не вказано на скільки саме відсотків було перевищено габаритні параметри вантажу; посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю не видали довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; інспекторами не було надано для ознайомлення направлення на проведення планової перевірки. Крім того, постановою № 169525 від 16.12.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності та стягнуто адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 гривень. Підставою для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності став саме акт № 193700, який складено в порушенні вимог та порядку до складання актів проведення перевірки: в акті не вказано яке порушення виявлено в ході проведення перевірки; в акті вказане порушення відповідальність за яке передбачена абз.15 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а відповідно до постанови штраф стягнуто за порушення передбачене абз.16 ч.1 ст.60 ЗУ; посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю не видали довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; інспекторами не було надано для ознайомлення направлення на проведення планової перевірки.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов від 16.12.2019 року № 169525 та № 169524 було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що перевірка і здійснення ГВК в обох випадках відбувалася на підставі направлення на перевірку. Обставини на які посилається позивач в обґрунтування свого позову не є такими, що доказують неправомірність дій відповідача при складенні актів про порушення, а також при застосуванні штрафних санкції згідно оскаржуваних постанов. Рулетка, якою проводився вимір розмірів вантажу (комбайнів) на кузові автомобіля в кожному з випадків вимірювання є спеціальним вимірювальним приладом для здійснення габаритного контролю. Вона є повіреною та пригідною для застосування. Щодо відсутності методики вимірювання, то в її наявності (необхідності) немає потреби, що визначено пунктом 47 Рішення ВС України по справі № 820/1420/17. Позивач в обґрунтування своєї позиції, що нібито він не порушував допустимі габаритні норми, не наводить в позові фактичні розміри комбайнів, в кожному з двох випадках їх перевезень коли були складені відповідачем акти перевірки, на підставі яких було прийняті оскаржувані постанови.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що габаритні параметри, які вказані після проведення огляду довжина - 22, ширина - 3.80, висота - 3.80, що значно перевищують допустимий діапазон вимірювальної техніки, яка була використана посадовою особою Укртрансбезпеки, вимірювання проводилось неналежним засобом вимірювальної техніки.
Згідно з ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
З урахуванням зазначеного, суд вирішив розглянути вказану справу в письмовому провадженні.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку що в задоволенні позову слід відмовити повністю. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
24.10.2019 року під час рейдової перевірки інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці автомобільної дороги М-05 Київ-Одеса 450км+500м згідно направлення на перевірку від 18.10.2019 року № 026366 було здійснено перевірку вантажного транспортного засобу марки MAN моделі TGA 26.400 д/н НОМЕР_1 з причепом ITAS-PTI моделі А-2225К д/н НОМЕР_2 , що належать ОСОБА_1 .
За результатами здійснення габаритно-вагового контролю інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складені довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.10.2019 року № 038378, акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів № 0005581 від 24.10.2019 року, відповідно до яких ОСОБА_1 допущено перевищення габаритних параметрів. Згідно з довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.10.2019 року довжина транспортного засобу була визначена на рівні 22 метрів, ширина 3,8 метра, висота 3,95 метра.
Також, 24.10.2019 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 193580, в якому зазначено про порушення абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі вказаних документів інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24.10.2019 року, яким ОСОБА_1 нараховано плату за проїзд в розмірі 11,25 євро за пройдену відстань.
Постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.12.2019 року № 169524 до ОСОБА_1 застосовано у відповідності до абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн.
01.11.2019 року під час рейдової перевірки інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці автомобільної дороги М-05 Київ-Одеса 450км+500м згідно направлення на перевірку від 01.11.2019 року № 026374 було здійснено перевірку вантажного транспортного засобу марки MAN моделі TGA 26.400 д/н НОМЕР_1 з причепом ITAS-PTI моделі А-2225К д/н НОМЕР_2 , що належать ОСОБА_1 .
За результатами здійснення габаритно-вагового контролю інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складені довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.11.2019 року № 038480, акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів № 0005613 від 01.11.2019 року, відповідно до яких ОСОБА_1 допущено перевищення габаритних параметрів. Згідно з довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.11.2019 року довжина транспортного засобу була визначена на рівні 19,8 метра, ширина 3,8 метра, висота 4,6 метра.
Також, 01.11.2019 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 193700, в якому, на думку суду, помилково зазначено про порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%), оскільки в ньому вказано про перевезення вантажу з перевищенням габаритних норм на 46,15 % без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачена абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі вказаних документів інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 01.11.2019 року, яким ОСОБА_1 нараховано плату за проїзд в розмірі 20,4 євро за пройдену відстань.
Постановою Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.12.2019 року № 169525 до ОСОБА_1 застосовано у відповідності до абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн.
Згідно з абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п.8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Відповідно до пп.15 п.5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, крім іншого, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Згідно з п.п.3-4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п.15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансінспекція», та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пп.4 п.2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до п.2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306.
Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Відповідно до п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.10.2013 року № 1007/1207 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 року за № 215/24992, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: 1) визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; 2) розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів; 3) здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422; 4) видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1); 5) складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; 6) у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; 7) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю (додаток 2); 8) реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів (додаток 3); 9) при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку; 10) у разі відсутності документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
З урахуванням встановлених обставин, суд прийшов до висновку, що при здійсненні габаритно-вагового контролю транспортного засобу ОСОБА_1 інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було дотримано вимоги п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.10.2013 року № 1007/1207 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 року за № 215/24992.
Посилання позивача в обґрунтування позову, як на підставу скасування постанови від 16.12.2019 року № 169524, що акт № 193580 від 24.10.2019 року складено із грубим порушенням чинного законодавства, який не містить розрахунку на підставі якого можливо б було встановити, підтвердити чи спростувати виявлені інспекторами порушення, відсутня будь-яка інформація щодо вимірювальних засобів, їх метрологічної повірки, тощо, відсутня будь-яка інформація чи докази, за допомогою яких можливо перевірити відображені в акті № 193580 від 24.10.2019 року обставини, а саме щодо проведення замірів, параметричних даних засобів вимірювання, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, які спростовуються наданими відповідачем до суду доказами.
Згідно з п.п.12-13 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
З матеріалів справи вбачається, що рулетка, якою проводився вимір розмірів вантажу (комбайнів) на кузові автомобіля позивача в кожному з випадків є спеціальним вимірювальним приладом для здійснення габаритного контролю, яка є повіреною для застосування та відповідає вимогам експлуатаційної документації, що підтверджується свідоцтвом про повірку засобу вимірювальної техніки № 23/25/0000133 від 05.02.2019 року, яке було чинне до 05.02.2020 року.
Посилання позивача, що вимірювання проводилось неналежним засобом вимірювальної техніки також є безпідставним, оскільки відповідно до свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки № 23/25/0000133 від 05.02.2019 року діапазон вимірювань становить від 2 мм до 30000 мм (0,6+0,4(1(м)-1)) мм, тобто від 0,002 метрів до 30 метрів з максимальною похибкою 1 мм на 1 м, а габаритні параметри автомобілю позивача в двох випадках складали довжина 22 м, ширина 3,8 м, висота 3,95 м та відповідно довжина 19,8 м, ширина 3,8 м, висота 4,6 м.
Відповідно до п.21 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту. Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.
Згідно з пп.2 п.2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
На момент виникнення спірних правовідносин не була затверджена відповідна методика, якою мали керуватися органи Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю.
За змістом статей 4 і 29 Закону України «Про дорожній рух», статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначено Порядком № 879.
Наведене узгоджується з подальшим нормативним регулюванням спірних правовідносин, а саме скасування п.19 Порядку № 879 Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 671 без визначення необхідності застосування затвердженою методикою.
Тобто, посилання позивача, що станом на момент проведення відповідного вимірювання транспортного засобу ані 24.10.2019 року, ані 01.11.2019 року така методика не затверджена, як на підставу скасування постанов від 16.12.2019 року № 169525 та № 169524, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, та такими, що здійснені з невірним тлумаченням норм законодавства.
Посилання позивача в обґрунтування позову, як на підставу скасування постанови від 16.12.2019 року № 169525, що акт № 193700 від 01.11.2019 року складено із грубим порушенням чинного законодавства, а саме відсутній підпис водія, лише надпис «відмовив», відсутнє порушення, яке було виявлено, оскільки у відповідній графі «Під час перевірки виявлено порушення» міститься порожнє не заповнене місце графи, суд також вважає необґрунтованими та безпідставними.
Так, у графі «Під час перевірки виявлено порушення» акту від 01.11.2019 року № 193700 міститься порожнє не заповнене місце, однак у наступній уточнюючій графі «утому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» мітиться опис виявленого порушення з посиланням на відповідну норму законодавства.
Крім того, наявність технічної помилки в зазначеній в акті від 01.11.2019 року № 193700 статті Закону України «Про автомобільний транспорт» - абз.15 ч.1 ст.60 замість абз.16 ч.1 ст.60 ніяким чином не спростовує факту виявлених порушень, які в свою чергу в цьому акті зафіксовані, відповідальність за які передбачена саме абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», про в подальшому було винесено постанову від 16.12.2019 року № 169525.
Відповідно до п.22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, у разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Тобто, зазначення інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в акті від 01.11.2019 року № 193700 про відмову водія від підпису акта перевірки надписом «відмова» є належними та достатніми діями, які вони повинні були вчинити.
Також, під час розгляду справи позивач не надав до суду жодного належного та допустимого доказу, що він не є перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт».
Згідно з п.п.25-26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 було повідомлено та запрошено до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідно до п.27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
За таких обставин, з урахуванням зазначеного, оскаржувані постанови відповідача від 16.12.2019 року № 169525 та № 169524 прийняті в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, в зв`язку з чим заявлені позивачем позовні вимоги не належать до задоволення.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами. Адже, згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідач довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами з посиланнями на відповідні положення законодавства про необґрунтованість позовних вимог позивача.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Згідно з вимогами ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (просп. Перемоги, 14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов від 16.12.2019 року № 169525 та № 169524 - відмовити повністю.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя М.М. Кравченко