Рішення № 88907636, 23.04.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2020
Номер справи
400/1150/20
Номер документу
88907636
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2020 р. № 400/1150/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м.Миколаїв,54020

про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 року та виплати пенсії з 13.09.2018 з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А 2183 від 13.12.2019року №350/174/308/1069/ПС;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.12.2019 року про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 13.09.2018 року та виплати пенсії з 13.09.2018 з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А2183 від 13.12.2019 року №350/174/308/1069/ПС;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 13.09.2018 року та виплачувати пенсію з 13.09.2018 з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А 2183 від 13.12.2019 року №350/174/308/1069/ПС;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийняти відповідне рішення (розпорядження) про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 13.09.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А2183 від 13.12.2019року №350/174/308/1069/ПС;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити різницю перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 13.09.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А2183 від 13.12.2019року №350/174/308/1069/ПС, з урахуванням раніше виплачених сум, однією сумою;

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити з 13.09.2018 року перерахунок та виплату пенсії із врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 12.09.2018 рік відповідно до довідки Військової частини А 2183 від 13.12.2019 №350/174/308/1069/ПС та прийняти відповідне рішення (розпорядження) про перерахунок та виплату йому пенсії. Проте листом від 03.01.2020 року № 613000-Б-0711 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку, зазначивши, що всі виплати здійснено відповідно до норм чинного законодавства України та відсутні підстави для здійснення відповідних перерахунків та додаткових виплат. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає таким, що порушує його права.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 року відкрито провадження в даній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якій проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що оскільки Законами №2262 та №2011 і Постановами №704 та №393 визначено вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в якому відсутня індексація грошового забезпечення військовослужбовців, а томі відсутні підстави для проведення позивачу перерахунку його пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення за вказаний період відповідно до довідки військової частини від 13.12.2019 року.

Суд розглянув справу у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи документами відповідно до вимог КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України з 01.08.1991 року по 12.09.2018 року, вислуга на військовій службі складає понад 27 календарних років, є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В подальшому позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з питанням щодо проведення перерахунку пенсії .

Листом від 03.01.2020 року №6130-Б-07 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області області повідомило позивача, що перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначений ст.43 Закону №2262-XI та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №939, є вичерпним, суми виплат індексації грошового забезпечення військовослужбовців не включаються до складу грошового забезпечення, тому страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на ці виплати не нараховуються, тому відсутні законодавчі підстави для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії із грошового забезпечення з урахуванням індексації грошового забезпечення згідно з довідкою розрахунком Військової частини А 2183 від 13.12.2019 №350/174/308/1069/ПС.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів; до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» .

Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" містить відсилочну норму, можна прийти до висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Суд зазначає, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.04.2019 № 638/9697/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом встановлення для відповідача строку для подання звіту про виконання судового рішення.

Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов`язок суду зобов`язати суб`єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення.

Стосовно заяви, щодо звернення рішення до негайного виконання суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Враховуючи, що рішення в даній справі є рішенням зобов`язального характеру та конкретна сума стягнення в ньому не визначена, у суду відсутні підстави звертати дане рішення до негайного виконання.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 року та виплати пенсії з 13.09.2018 з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А 2183 від 13.12.2019року №350/174/308/1069/ПС;

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1,м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) від 21.12.2019 року про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 13.09.2018 року та виплати пенсії з 13.09.2018 з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018року відповідно до довідки військової частини А 2183 від 13.12.2019 року №350/174/308/1069/ПС;

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1,м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 13.09.2018 року та виплачувати пенсію з 13.09.2018 з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А 2183 від 13.12.2019 року №350/174/308/1069/ПС;

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1,м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) прийняти відповідне рішення (розпорядження) про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 13.09.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А2183 від 13.12.2019року №350/174/308/1069/ПС;

6. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1,м.Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) виплатити різницю перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 13.09.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 12.09.2018 року відповідно до довідки військової частини А2183 від 13.12.2019року №350/174/308/1069/ПС, з урахуванням раніше виплачених сум, однією сумою.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. П. Фульга