
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2020 року Справа № 160/1809/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із здійснення переведення позивача з 01.03.2019 року на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу з 01.03.2019 року пенсію за віком відповідно до ст.26 з урахуванням ч.2 ст.40 та п.4-4 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням заробітної плати (доходу) для призначення пенсії, яка визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки та провести перерахунок та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що вона зверталася до головного управління за призначенням іншого виду пенсії на підставі іншого закону, а не за переведенням з одного виду пенсії на інший, як це передбачено ст.45 Закону №1058. Та враховуючи те, що пенсії за віком відповідно до Закону №1058 призначається вперше, для визначення її розміру відповідачем мають застосовуватися формули, які використовуються для призначення пенсії вперше за цим Законом, а не формули та розрахунки, які використовуються при переході з одного виду пенсії призначеної відповідно до Закону №1058, на інший, передбачений цим же Законом.
Ухвалою суду від 18.02.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
12.03.2020р. до суду найшли копії документів з пенсійної справи позивача.
12.03.2020р. та 13.03.2020р. засобами електронного зв`язку від відповідача надійшли ідентичні за змістом відзиви на позовну заяву, в яких відповідач просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування правової позиції відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та до 01.03.2019р. отримувала пенсію державного службовця (89% заробітної плати). Відповідно до заяви від 14.03.2019р. щодо переведення її на пенсію за віком згідно з Законом України №1058, ОСОБА_1 з 01.03.2019р. отримує пенсію за віком. Також у відзиві відповідач зазначає, що позивача було взято на облік до Пенсійного фонду України з 03.12.2009р. як отримувача пенсії державного службовця та нею використано право на призначення пенсії відповідно до (діючого на той час) Закону України №3723. Повторне призначення пенсії чинним законодавством не передбачено.
Станом на 24.04.2020р. до суду не надходили інші письмові заяви по суті.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
З копії пенсійної справи вбачається, що протоколом №679 від 10.12.2009р. ОСОБА_1 призначена пенсія за віком (шифр пенсії 130, умови призначення – Дердслужбовці) з 03.12.2009р. із загальним процентним розрахунком пенсії від заробітку – 89%.
14.03.2019р. ОСОБА_1 подана заява про призначення/перерахунок пенсії, згідно якої позивач просила пенсію перевести з одного виду на інший (підкреслено відповідна позиція у бланку заяви, та решта закреслені), вид пенсії – за віком.
Рішенням №912440127350 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 переведена на пенсію за віком (шифр – 101, умови призначення – ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування) з 01.03.2019р.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Згідно із ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р. (далі – Закон №1058).
Відповідно до положень ч.1 ст.4 Закону №1058, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до п.1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійний фонд України №22-1 від 25.11.2005р., зокрема заява про переведення з одного виду пенсії на інший, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Відповідно до п.4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійний фонд України №22-1 від 25.11.2005р. орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Зі змісту наведених норм слідує, що вирішення питання про переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється на підставі відповідної заяви пенсіонера, яка подається до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
За загальним правилом, діями суб`єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб`єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов`язану з виконанням дій, які такий суб`єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов`язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.
До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено, оскільки підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб`єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є об`єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу саме позивача. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права та\або виникнення додаткового обов`язку.
В даному випадку, переведення позивача з 01.03.2019 року на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», вчинена на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 14.03.2019р., тобто на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, що виключає обставини протиправності оскаржуваних дій.
Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
Наведена норма містить загальне правило, за яким суб`єкт владних повноважень може бути зобов`язаний в судовому порядку вчинити публічно-владні управлінські функції, лише у разі визнання судом його бездіяльностіпротиправною, або при визнанні протиправним його рішень і дій.
Як зазначалося вище, Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не допущено протиправних дій при переведені позивача з 01.03.2019 року на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі її особистої заяви від 14.03.2019р.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволені позову повністю.
Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись статтями 2, 5, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко