Рішення № 88883158, 23.04.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2020
Номер справи
824/456/20-а
Номер документу
88883158
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/456/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58003, м. Чернівці, площа Центральна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, викладене в листі від 13.03.2020 року №2400-0214-8/8282, про відмову у проведення перерахунку пенсії за вислугу років;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 80% від суми середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Чернівецької області №18/94-вих-20 від 28.02.2020 року, починаючи з 03.03.2019 року.

1.2. Ухвалою суду 02.04.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. Відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ) позивачу з 23.08.2012 року призначено пенсію за по інвалідності 2 групи у розмірі 80% від заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури на час призначення пенсії.

2.2. 03.03.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку раніше призначеної їй пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19).

2.3. Однак, листом №2400-0214-8/8282 від 13.03.2020 року відповідачем, з посиланням на положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», які визнані такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії оскільки Кабінетом Міністрів України не визначено механізму перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

2.4. З такою відмовою відповідача позивач не згідна, що і обумовило звернення з цим позовом до суду.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

3.1. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв`язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 №657 (далі - Постанова №657) у неї виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

3.2. Відтак, відмову відповідача у проведенні такого перерахунку позивач вважає протиправною та такою, що порушує її конституційні права, зокрема право на соціальний захист та пенсійне забезпечення у належному розмірі.

3.3. При цьому, вказує, що з моменту призначення їй пенсії згідно із Законом №1789-ХІІ, до статті 50-1 вказаного Закону неодноразово вносилися зміни, які звужували зміст та обсяг існуючих прав та свобод, однак такі зміни набирали чинності після призначення їй пенсії, а тому не можуть застосовуватися до неї.

3.4. За таких обставин, вказує, що відповідач відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії, не взяв до уваги те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма закону, що визначає умови та порядок проведення перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії, а не на дату звернення з заявою про проведення такого перерахунку. Зокрема, вважає, що на момент призначення їй пенсії, порядок та підстави перерахунку пенсії були визначені частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 року №266-ІІІ, чинної на момент призначення позивачу пенсії).

3.5. Поряд з цим, позивач зазначає, що Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, відтак вказана норма не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Натомість, з 13.12.2019 року підлягає застосуванню частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року в первинній редакції.

Позиція відповідача

3.6. 17.04.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно змісту якого представник відповідача заперечує щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

3.7. Так, вказує, що 03.03.2020 року ОСОБА_1 звернулась до органу Пенсійного фонду України із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки прокуратури Чернівецької області від 28.02.2020 № 18-94вих-20. ГУ ПФУ у Чернівецькій області повідомило позивача листом від 13.03.2020 про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії з огляду на наступне.

3.8. Згідно із частиною 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсії працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України

3.9. Поряд з цим, Рішенням Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

3.10. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697 зі змінами, визнане не конституційним та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.

3.11. Таким чином, представник відповідача вказує, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надійшли починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок настав не раніше 13 грудня 2019 року.

3.12. Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020 року, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.

3.13. Пунктом 7 постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Інших нормативних актів після 13.12.2019 щодо підвищення оплати праці прокурорським працівникам не приймалось.

3.14. Окрім того, вказує, що враховуючи норми статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» та рішення КСУ від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 відсутні підстави для проведення перерахунку за минулий час з 03.03.2019, оскільки частина двадцята статті 86 Закону №1697 в редакції, визначеній КСУ, підлягає застосуванню не раніше, ніж з 13.12.2019 року.

3.15. Стосовно відсотку (80%) обчислення розміру пенсії, на якому наполягає позивач, зазначає наступне. На час призначення позивачеві пенсії, пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789.

3.16. Разом із цим, відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ на даний час пенсія обчислюється в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

3.17. Звертає увагу, що згідно з рішенням КСУ від 13.12.2019 року призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. З урахуванням зазначеного вище, однією з умов обчислення пенсії працівникам прокуратури є визначення її в розмірі 60% від тих складових заробітної плати, які склалися на момент виникнення права на перерахунок.

3.18. Тому, вимога позивача здійснити перерахунок пенсії із розрахунку 80% є безпідставною, оскільки норми статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року втратили чинність.

3.19. Відтак, представник відповідача вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Заяв та клопотань процесуального характеру від учасників справи до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. З матеріалів справи та з аргументів сторін судом встановлено, що ОСОБА_1 з 23.08.2012 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи в розмірі 80 % від середньомісячного заробітку відповідно до вимог статті 50-1 Закону №1789-XII. Вказане підтверджується, зокрема, копією пенсійного посвідчення позивача серії НОМЕР_1 від 24.12.2015 року (а.с. 20).

5.2. 03.03.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою, згідно якої просила провести перерахунок призначеної їй відповідно до статті 50-1 Закону №1789-XII пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19). До заяви позивачем додано довідку Прокуратури Чернівецької області №18/94-вих-20 від 28.02.2020 року (а.с. 11-12).

5.3. Листом №2400-0214-8/8282 від 13.03.2020 року ГУ ПФУ у Чернівецькій області позивачу повідомлено про те, що згідно із пунктом 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та на час звернення позивача такі умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначені. Окрім цього, відповідачем у вказаному листі зауважено, що у довідці Прокуратури Чернівецької області №18/94-вих-20 від 28.02.2020 року про заробітну плату відсутня інформація про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Відтак, зазначено, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії.

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. Предметом цього позову є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення перерахунку пенсії позивача. А тому суд має надати таким діям відповідача оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.

6.2. Конституцією України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).

6.3. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

6.4. Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

6.5. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).

6.6. Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення пенсії позивачу визначався статтею 50-1 Закону № 1789-XII.

6.7. За приписами частини 1статті 50-1 Закону № 1789-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців.

При цьому, згідно частини 2 вказаної статті Закону № 1789-XII пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

6.8. У свою чергу статтею 50-1 Закону № 1789-XII було також визначено, що прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

6.9. Окрім цього, приписами вказаної статті Закону № 1789-XII визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

6.10. Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону № 1789-XII, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

6.11. 14.10.2014 року прийнято Закон №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року та на цій підставі втратила чинність частина 18 статті 50-1 Закону №1789-XII.

6.12. Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

6.13. Надалі, Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року№76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 року (далі - Закон від №76-VIII) до частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону №3668-VI) та до частини 20статті 86 Закону №1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

6.14. Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1697-VII попередній Закон від 05.11.1991 року №1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

6.15. Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

6.16. Окрім цього, 11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, яким викладено у новій редакції, зокрема, пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

6.17. Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, положення статі 50-1 Закону №1789-XII (крім частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої) втратили чинність згідно з Законом №1697-VII. Визначення умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, за вказаним Законом віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.

6.18. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII (зі змінами згідно Закону №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

6.19. Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

6.21. Суд зазначає, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-XII, а потім частиною 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII (зі змінами згідно Закону №76-VIII) зумовило неможливість проведення відповідачем відповідно перерахунку.

6.22. Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 року по справі №127/11766/16-а, від 14.02.2018 року по справі №569/5531/16-а, від 22.08.2018 року по справі №754/15912/16-а тощо.

6.23. Так, постановою Верховного Суду від 24.04.2019 року у справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

6.24. У пункті 54 вказаної постанови Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 року №1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

6.25. Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

6.26. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

6.27. Згідно частиною 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

6.28. Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абзац 6 пункт 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі №1-31/2000 від 14.12.2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).

6.29. Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року, є втрата чинності із 13.12.2019 року норм частини 20 статті 86 Закону №1697-VII.

6.30. Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

6.31. У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону. Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України. Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури. До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

6.32. Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

6.33. Разом з цим, Закон №1697-VII з 13.12.2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

6.34. Тому, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача як на підставу для відмови в перерахунку пенсії на відсутність визначеного Кабінетом Міністрів України умов і порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

6.35. Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

6.36. Суд зазначає, що Постановою №657, яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

6.37. А отже, вказана постанова, є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивача.

6.38. Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі Постанови №657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набула право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року.

6.39. Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача.

6.40. При цьому суд зазначає, що відсутність спеціального механізму проведення перерахунку пенсії працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

6.41. Суд вважає, що в такому разі застосуванню підлягають положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, які встановлюють загальний порядок перерахунку пенсій.

6.42. Також суд відхиляє аргументи відповідача про неналежність поданої позивачем довідки №18/94-вих-20 від 28.02.2020 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, оскільки зі змісту самої довідки вбачається, що така видана у відповідності до Постанови №657, у якій затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників, а також Рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року. Твердження відповідача про відсутність інформації про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування спростовується змістом самої довідки щодо того, що в довідці зазначений розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

6.43. Щодо позиції відповідача стосовно того, що відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ на даний час пенсія обчислюється в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, суд зазначає, що наведений розмір (60%) стосується призначення пенсії, а не її перерахунку. Слова «призначення» та «перерахунок» не є тотожними і відповідно носять різний зміст. Зокрема, під «призначенням» необхідно розуміти первинні дії органів Пенсійного фонду України щодо соціально-фінансового забезпечення особи, яка вийшла на пенсію, тоді як, під «перерахунком» необхідно розуміти вторинні дії органів Пенсійного фонду України щодо поліпшення соціально-фінансового забезпечення особи. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.

7.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, діяв не на підставі Конституції та законів України.

7.3. Відповідачем не доведено правомірність відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.

7.4. Аналізуючи вищезазначене у своїй сукупності, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року.

7.5. У позові позивач просить суд зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/94-вих-20 від 28.02.2020 року, починаючи з 03.03.2019 року.

Однак, як зазначив суд вище, таке право у позивача виникло з 13.12.2019 року, а тому проведення перерахунку з 03.03.2019 року суперечить чинному законодавству України, у зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову в частині проведення перерахунку та виплати пенсії з 03.03.2019 року по 12.12.2019 року.

7.6. Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про відмову у проведенні перерахунку пенсії, викладене у листі від 13.02.2020 року№2400-0214-8/8282, суд зазначає наступне.

7.7. Приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд заяви про призначення або перерахунок пенсії повинно прийматися у формі рішення (протоколу). Чинне законодавство не наділяє суб`єкта владних повноважень приймати нормативні та інші акти у формі листів, в іншому випадку такі дії кваліфікуються як протиправні дії щодо неприйняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії чи про відмову.

7.8. Оскільки перерахунок пенсії позивачу не проведений, то і відповідного рішення, яким такий перерахунок оформлюється, відповідачем не прийнято.

7.9. Таким чином, суд зазначає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 , яка оформлена листом від 13.02.2020 року №2400-0214-8/8282, у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії).

7.10. При цьому, суд вважає, що зазначення у позовних вимогах позивачем виду призначеної їй пенсії «за вислугу років» замість «по інвалідності» є допущеною неточністю, яка не впливає на суть заявлених позовних вимог.

7.11. Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що зазначений позов підлягає частковому задоволенню з підстав, викладених у його мотивувальній частині.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

8.2. Пунктом 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI, передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

8.3. Таким чином, суд не вирішує у цій справі питання щодо судових витрат, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору згідно пункту 9 частини 1 статті 5 вказаного Закону, а інших витрат позивачем не понесено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 13.02.2020 року №2400-0214-8/8282, ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії).

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії) з розрахунку 80% від суми середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Чернівецької області №18/94-вих-20 від 28.02.2020 року, починаючи з 13.12.2019 року.

4. У частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, викладене в листі від 13.03.2020 року №2400-0214-8/8282, про відмову у проведення перерахунку пенсії за вислугу років, а також у частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії) з розрахунку 80% від суми середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Чернівецької області №18/94-вих-20 від 28.02.2020 року, починаючи з 03.03.2019 року по 12.12.2019 року - у задоволенні позовних вимог відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Першотравневим РВ УМВС України в Чернівецькій області 20.08.1996 року).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя О.В. Анісімов