
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/447/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, рішення про перерахунок пенсії, в частині проведення перерахунку його пенсії за вислугою років у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати замість 90% на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р. про заробітну плату, викладені у листі від 27.12.2019 року №1009/Д-11;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату його пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, визначеної у довідці Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 року, з 13 грудня 2019 року з урахуванням проведених виплат.
1.2. Ухвалою суду 02.04.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. Відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ) позивачу з 05.03.2004 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури на час призначення пенсії.
2.2. 16.12.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, згідно якої у якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії у зв`язку із підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року за №7-р(ІІ)/2019.
2.3. Однак, листом №1009/Д-11 від 27.12..2019 року відповідачем позивачу повідомлено, що положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» визнані такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року. Таким чином, зазначено, що перерахунок пенсії з 16.12.2019 року проведено в розмірі 60 відсотків від суми заробітку згідно статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
2.4. З такими діями відповідача позивач не згідний, що і обумовило звернення з цим позовом до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
3.1. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач, за результатами розгляду заяви, прийнявши рішення про перерахунок його пенсії в розмірі 60 % від суми заробітку, вказаного в довідці Прокуратури Чернівецької області №18/90вих-16 від 09.03.2016 року, розрахованого у зв`язку з підвищенням заробітної плати з 01.12.015 року, діяв протиправно, оскільки суттєво звузив зміст та обсяг його прав, що прямо заборонено статтею 22 Конституції України.
3.2. Вказує, що здійснюючи перерахунок пенсії відповідач не взяв до уваги те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма закону, що визначає умови та порядок проведення перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії, а не на дату звернення з заявою про проведення такого перерахунку. Тобто, відповідач повинен був керуватися умовами та порядком пенсійного забезпечення прокурорів, визначеним ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції Закону від 12.07.2001 року №266-ІІІ, чинній на момент призначення позивачу пенсії.
3.3. При цьому, вказує, що на момент призначення йому пенсії, порядок та підстави перерахунку пенсії були визначені частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 року №266-ІІІ, чинної на момент призначення позивачу пенсії).
3.4. Позивач також зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, відтак вказана норма не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Натомість, з 13.12.2019 року підлягає застосуванню частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року в первинній редакції.
Позиція відповідача
3.5. 15.04.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно змісту якого представник відповідача заперечує щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
3.6. Так, вказує, що на час призначення позивачеві пенсії пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ.
3.7. Частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
3.8. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 року до статті 50-1 Закону №1789-XII внесено зміни, зокрема, частину 18 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
3.9. Пунктом 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIIІ передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону №1789-XI.
3.10. З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон №1697-VII, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
3.11. Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури були передбачені статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
3.12. Рішенням Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина 20статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.
3.13. Разом із тим, представник відповідача вказує, що відповідно до статті 86 Закону №1697-VII пенсія обчислюється в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Саме тому, позивачу було проведено перерахунок його пенсії в розмірі 60 відсотків від суми заробітку, вказаного в довідці Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р.
3.14. При цьому, зазначає, що позивач звернувся про перерахунок пенсії у січні 2020 року, тому, вимога позивача здійснити перерахунок пенсії із розрахунку 90 % наразі є безпідставною, оскільки норми статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року втратили чинність.
3.15. Відтак, представник відповідача вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача. Розмір пенсії який отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи не дає підстав для його перерахунку згідно позовних вимог.
IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.
V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
5.1. З матеріалів справи та з аргументів сторін судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.03.2004 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від середньомісячного заробітку відповідно до вимог статті 50-1 Закону №1789-XII.
5.2. 16.12.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, згідно якої у якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії у зв`язку із підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року за №7-р(ІІ)/2019. До заяви позивачем додано копію довідки Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р (а.с. 12).
5.3. Листом №1009/Д-11 від 27.12.2019 року ГУ ПФУ у Чернівецькій області позивачу повідомлено про те, що положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» визнані такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року. Разом з цим, у вказаному листі також зазначено, що відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія обчислюється в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Таким чином, зазначено, що перерахунок пенсії згідно з довідкою про підвищення заробітної плати з 01.12.2015 року проведено з дати звернення позивача за перерахунком, - з 16.12.2019 року, в розмірі 60 відсотків від суми заробітку, вказаного в довідці (а.с. 14).
5.4. Таким чином, згідно наявного у матеріалах справи протоколу про перерахунок пенсії від 26.12.2019 року, судом встановлено, що при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем застосовані норми законодавства, які діяли на час його проведення і обмежували максимальний розмір пенсії 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури (а.с. 15).
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
6.1. Предметом цього позову є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення перерахунку пенсії позивача у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати замість 90% на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р. про заробітну плату. А тому суд має надати таким діям відповідача оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.
6.2. Конституцією України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).
6.3. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
6.4. Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
6.5. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).
6.6. Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення пенсії позивачу визначався статтею 50-1 Закону № 1789-XII.
6.7. За приписами частини 1 статті 50-1 Закону № 1789-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.
6.8. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина 2 статті 50-1 Закону №1789-XII).
6.9. У свою чергу статтею 50-1 Закону № 1789-XII було також визначено, що прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
6.10. Приписами вказаної статті 50-1 Закону № 1789-XII також визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
6.11. Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону № 1789-XII, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
6.12. У подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) до статті 50-1 Закону1789-XII внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим самим Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
6.13. При цьому, положення статті 50-1 Закону №1789-XII щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VI не зазнали змін. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
6.14. Так, згідно з частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону №3668-VI) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
6.15. Надалі Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27.03.2014 року №1166-VII зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 70 відсотків місячного заробітку.
6.16. 14.10.2014 року прийнято Закон №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року та на цій підставі втратила чинність частина 18 статті 50-1 Закону №1789-XII.
6.17. Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
6.18. Надалі, Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 року (далі - Закон від №76-VIII) до частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону №3668-VI) та до частини 20статті 86 Закону №1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
6.19. Окрім цього, внесено зміни до частини 2 статті 50-1 статті 50-1 Закону №1789-XII, а саме зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 60 відсотків місячного заробітку.
6.20. Разом з цим, відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1697-VII попередній Закон від 05.11.1991року №1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.
6.21. Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
6.22. Окрім цього, 11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VIII, яким викладено у новій редакції, зокрема, пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
6.23. Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, положення статі 50-1 Закону №1789-XII (крім частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої) втратили чинність згідно з Законом №1697-VII. Визначення умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, за вказаним Законом віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.
6.24. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII (зі змінами згідно Закону №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
6.25. Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
6.26. Так, постановою Верховного Суду від 24.04.2019 року у справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
6.27. У пункті 54 вказаної постанови Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 №1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.
6.28. Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
6.29. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
6.30. Згідно частиною 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
6.31. Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абзац 6 пункт 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі №1-31/2000 від 14.12.2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
6.32. Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року, є втрата чинності із 13.12.2019 року норм частини 20 статті 86 Закону №1697-VII.
6.33. Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:
- частина 20статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
6.34. У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону. Частина 20статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України. Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури. До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
6.35. Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
6.36. Разом з цим, Закон №1697-VII з 13.12.2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
6.37. Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
6.38. Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
6.39. А отже, вказана постанова, є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивача.
6.40. Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі Постанови №1013 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року.
6.41. На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 16.12.2019 року частина 2 статті 86 Закону №1697-VII визначає, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
6.42. Як встановлено судом вище (див. 5.4 пункт рішення), позивачу проведено перерахунок пенсії не з 13.12.2019 року (дати виникнення права на перерахунок), а з 16.12.2019 року (дати звернення із заявою про перерахунок пенсії). При цьому основний розмір пенсії обчислений із застосуванням максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, передбаченого частиною 2 статті 86 Закону №1697-VII, в редакції, чинній на момент проведення перерахунку.
6.43. Тобто, у даному разі максимальний відсоток розрахунку пенсії за вислугу років, відповідачем обчислений відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VII, згідно якої він не повинен перевищувати 60 від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури.
6.44. Разом з цим, суд зазначає, що зазначена норма введена Законом №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року, тобто після призначення пенсії позивачеві.
6.45. На момент призначення пенсії позивачеві (з 05.03.2004 року), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону №1789-XII, не повинен був перевищувати 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, і саме з урахуванням даного максимального розміру пенсії позивачеві призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати.
6.46. Тобто, внаслідок внесення змін до статті 50-1 Закону №1789-XII, а також набрання чинності Законом №1697-VII рівень фінансового забезпечення пенсіонерів, яким призначена пенсія відповідно до Закону №1789-XII, в частині визначення максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, погіршився.
6.47. Разом з цим, стаття 86 Закону №1697-VII врегульовує порядок призначення пенсій, а не її перерахунок. Слова "призначення" та "перерахунок" не є тотожними і відповідно носять різний зміст. Зокрема, під "призначенням" в Законі №1697-VII необхідно розуміти первинні дії органів Пенсійного фонду України щодо соціально-фінансового забезпечення особи, яка вийшла на пенсію, тоді як, під "перерахунком" необхідно розуміти вторинні дії органів Пенсійного фонду України щодо поліпшення соціально-фінансового забезпечення особи. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення.
6.48. При цьому, враховуючи соціальну спрямованість держави, базові гарантії позивача при призначенні пенсії не можуть бути звужені в подальшому, при здійсненні перерахунку пенсії. Зазначене твердження, обґрунтоване положеннями статті 22 Конституції України відповідно до якої, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані та при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
6.49. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
6.50. У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як і під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
6.51. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто, комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
6.52. Окремо, слід зазначити, що застосований відповідачем підхід до перерахунку пенсії позивачеві, суперечить такому обов`язковому елементу верховенства права, як юридична визначеність, оскільки відповідачем, при здійсненні перерахунку пенсії, змінено базові гарантії позивача у вигляді максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VII, шляхом зменшення процентної ставки з 90 до 60 відповідних сум заробітної плати.
6.53. За таких обставин, суд вважає, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови №1013 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці про заробітну плату, але виходячи із розміру пенсії у відсотках (у нашому випадку 90%), право на які особа набула на момент призначення пенсії і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві. Таким чином, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір місячної заробітної плати, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
6.54. При цьому, суд звертає увагу на те, Верховним Судом виокремлено правову позицію, стосовно того, що при перерахунку пенсії, зокрема відповідним категоріям військовослужбовців, має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (постанови від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17 (№К/9901/9550/18) та від 24.04.2018 року у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17). Правовідносини щодо перерахунку пенсії прокурорам є подібними до правовідносин щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям, а тому суд вважає за доцільним використовувати таку позицію, як правовий інструмент практичного характеру, у цій справі.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.
7.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, обмежуючи позивачеві розмір пенсійних виплат, діяв не на підставі Конституції та законів України.
7.3. Відповідачем не доведено правомірність своїх дій, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.
7.4. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав викладених у його мотивувальній частині.
7.5. При цьому, суд вважає за необхідне зазначити наступне щодо способу захисту порушених прав позивача, зазначених у позовних вимогах.
7.6. Так, позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, а також і рішення про перерахунок пенсії, в частині проведення перерахунку його пенсії за вислугою років у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати замість 90% на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р. про заробітну плату, викладені у листі від 27.12.2019 року №1009/Д-11.
7.7.Приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд заяви про призначення або перерахунок пенсії повинно прийматися у формі рішення (протоколу). Чинне законодавство не наділяє суб`єкта владних повноважень приймати нормативні та інші акти у формі листів, в іншому випадку такі дії кваліфікуються як протиправні дії щодо неприйняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії чи про відмову.
7.8. З матеріалів справи судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача відповідачем здійснено перерахунок пенсії, який оформлений протоколом про перерахунок пенсії від 26.12.2019 року.
7.9. Таким чином, суд зазначає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення процентної ставки з 90 до 60 відповідних сум заробітної плати при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р. про заробітну плату.
7.10. А також, суд вважає, що необхідним у даному разі також є визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про перерахунок пенсії, яке оформлене протоколом про перерахунок пенсії від 26.12.2019 року, в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати замість 90% на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р. про заробітну плату.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
8.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп., що підтверджується квитанцією №70 від 26.03.2020 року (а.с. 7).
8.3. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 840 грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення процентної ставки з 90 до 60 відповідних сум заробітної плати при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р. про заробітну плату.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про перерахунок пенсії, яке оформлене протоколом про перерахунок пенсії від 26.12.2019 року, в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати замість 90% на підставі довідки Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 р. про заробітну плату.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, визначеної у довідці Прокуратури Чернівецької області №18/90-вих-16 від 09.03.2016 року, з 13 грудня 2019 року з урахуванням проведених виплат.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції №70 від 26.03.2020 року судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя О.В. Анісімов