Рішення № 88881334, 15.04.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2020
Номер справи
160/7709/19
Номер документу
88881334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2020 року Справа № 160/7709/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Боженко Н.В. розглянувши в м.Дніпрі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу №160/7709/19 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10%, надбавки за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50%, премії у розмірі 100%, які він отримував до перерахунку пенсії у відповідності частини 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) пенсію, включаючи надбавку за роботу з таємними документами у розмірі 10%, надбавку за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50%, премії у розмірі 100%, починаючи з 01 січня 2018 року, з врахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою. Грошові кошти перерахувати на банківський рахунок ОСОБА_1 , а саме: ТВБВ-ІІ-А типу № 10003/0528 філії Дніпропетровського обласного управління АТ "Ощадбанк", 05200, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська, 34, МФО 305482, код ЄДРПОУ 2248408175, № карткового рахунку 26250510628267;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) щодо виплати ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) в 2018 році лише 50%, а у 2019 році лише 75% суми підвищення пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої згідно зі ст. 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018 р., з врахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою. Грошові кошти перерахувати на банківський рахунок ОСОБА_1 , а саме: ТВБВ-ІІ-А типу № 10003/0528 філії Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк», 05200, м.Новомосковськ, вул. Гетьманська, 34, МФО 305482, код ЄДРПОУ 2248408175, номер карткового рахунку - 26250510628267;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду суб`єктом владних повноважень, а саме відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з зобов`язанням надати звіт у встановлений судом строк про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - накласти штраф на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду згідно ст. 382 КАС України.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані протиправністю дій пенсійного органу. Так, позивач зазначив, що з 07.08.2007 р. є військовим пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України та 04.07.2019 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії у відповідності до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», включаючи відповідну посаду, посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень - 10 %, надбавку за особливості проходження військової служби - 50 %, премію - 100 % станом на 01.01.2018 р., починаючи з 01.01.2018 р. з урахуванням раніше виплачених сум, однак відповідач листом відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку. Надалі, як зазначив ОСОБА_1 , останньому було у квітні 2018 року перераховано пенсію з 01.01.2018 р. на підставі довідки №426 від 20.03.2018 р., виданої Головним управлінням ДСНС України у Дніпропетровській області. Позивач вважає протиправними дії пенсійного органу, які полягають у розрахунку та виплаті 50 % з січня 2018 року та з 75 % з січня 2019 року пенсії, а також не врахуванні при перерахунку пенсії вищевказаних надбавок, отримання яких підтверджується довідкою №102 від 15.05.2015 р.

Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/7709/19 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/7709/19. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження), згідно частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

09 вересня 2019 р. представником відповідача надано до суду відзив, в якому останній зазначив, що не погоджується з вимогами, викладеними в позовній заяві та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав. Позивач, відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1522 від 02.11.2006 р., з 2007 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 р. Відповідач зазначає, що на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби. Відповідач також вказав, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Відповідно до пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії військовослужбовцями та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 р. - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено. Враховуючи викладене, оскільки довідка про розміри та складові грошового забезпечення позивача надавалася Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, тобто саме Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області несе відповідальність за її зміст, а отже відповідачем правомірно було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу, як зазначено у довідці. Що стосується виплати позивачу 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.01.2018 р., починаючи з 01.01.2018 р., відповідач зазначає, що на виконання ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України прийнята постанова «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 р. На виконання постанови №103, на підставі довідки наданої ГУ ДСНС у Дніпропетровській області, позивачу проведено перерахунок з 01.01.2018 раніш призначеної пенсії. Отже, визнання не чинним в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 р., не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління щодо перерахунку пенсії та виплати перерахованих з 01.01.2018 р. коштів, які були вчинені відповідачем до визнання не чинною Постанови №103. У зв`язку з чим, відповідач виплачуючи з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. 50 % підвищення до пенсії позивача, а з 01.01.2019 р. - 75 % підвищення до пенсії позивача, перерахованої з 01.01.2018 року згідно постанови №103 та №704, діяло у відповідності до п. 2 постанови №103 та порушувало вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки такий спосіб був прямо передбачений постановою Кабінету Міністрів України №103. Виплату позивачу 100% підвищення до пенсії можлива лише з 05.03.2019 р., тобто з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18, а не з 01.01.2018 р. як того вимагає позивач.

19 вересня 2019 р. до суду надійшла від ОСОБА_1 відповідь на відзив, в якій позивач підтримав викладену в позові позицію та зазначив, зокрема, що пенсія з урахуванням складових грошового забезпечення з урахуванням надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10 %, надбавку за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 %, премії у розмірі 100 % уже виплачувалась позивачу саме Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №102 від 15.05.2015 р. Також додаткові складові грошового забезпечення виплачувались позивачу перед звільненням та з дня призначення пенсії. Таким чином, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при перерахунку пенсії не враховано всі складові грошового забезпечення, чим зменшено пенсію. Визнання в судовому порядку норм п.п. 1, 2 Постанови №103 протиправним і нечинними фактично означає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при обчисленні пенсії під час її перерахунку з 01.01.2018 р. з обмеженого Постановою №103 складу грошового забезпечення та здійснення виплати пенсії в неповному обсязі, є неправомірним.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2019 р. суд ухвалив зупинити провадження у справі №160/7709/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії до набрання чинності рішеннями Верховного Суду від 13 березня 2019 р. у зразковій справі №240/6263/18 та від 06 серпня 2019 р. у зразковій справі №160/3586/19.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2020 р. суд задовольнив заяву ОСОБА_1 про поновлення провадження по справі та поновив провадження у справі №160/7709/19.

Згідно положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та отримує пенсію за вислугу років, яка була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військо службовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 р.

З протоколу по пенсійній справі №0404000897 від 08.08.2007 р. вбачається, що позивачу при призначенні пенсії було встановлено основний розмір пенсії 82 % грошового забезпечення за вислугу років (29 календарних років).

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії позивачу з 1 січня 2018 р., у зв`язку зі зміною грошового забезпечення на підставі постанов Кабінету Міністрів України №704 та №103, виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення, та відповідно наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області довідки за №426 від 01.03.2018 р., що підтверджується перерахунком пенсії ОСОБА_1 по пенсійній справі.

Судом встановлено, що у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №426 від 01.03.2018 р. розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначено наступні складові грошового забезпечення посадовий оклад (6 480, 00 грн.), оклад за військове (спеціальним) званням (1410, 00 грн.), процентна надбавка за вислугу років (50% - 3 945, 00 грн.).

З протоколу по пенсійній справі 0404021889 (МНС) від 01.06.2018 р. вбачається, що ОСОБА_1 пенсія була розрахована виходячи з наступних складових: посадовий оклад (6 480, 00 грн.), оклад за військове (спеціальним) званням (1410, 00 грн.), процентна надбавка за вислугу років (50% - 3 945, 00 грн.).

04 липня 2019 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо проведення перерахунку та виплати пенсії загальною сумою 100 %, включаючи поетапність виплат перерахованої пенсії, виходячи із складу грошового забезпечення, визначеного частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХII, включаючи відповідну посаду, посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію станом на 01 січня 2018 р., починаючи з 01.01.2018 р. з урахуванням раніше виплачених сум.

Листом за вих. №5019/Д-09 від 15.07.2019 р. позивача повідомлено, зокрема, про те, що відповідно до пункту 1 постанови №103, перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 р. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 р., визначено порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 р., а саме: з 1 січня 2018 р. - 50 %; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 %; з 1 січня 2020 р. - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р. На виконання Постанови № 103 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки, яка надана Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 6480,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 1410,00 грн.; 50% надбавки за вислугу років - 3945,00 грн.; всього грошове забезпечення - 11835,00 грн. З 01.01.2018 відповідно до п.2 Постанови № 103 підвищення виплачувалося в розмірі 50% (3829,18 грн.). З 01.01.2019 відповідно до п.2 Постанови № 103 підвищення виплачувалося в розмірі 75% (5743,77 грн.). В листі також зазначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Оскільки повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України не надходило, для його проведення підстави відсутні.

Не погоджуючись із вищевказаним перерахунком пенсії, ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для захисту порушених прав із даною позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Право громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом закріплене у статті 46 Конституції України.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 р. (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України №2262- ХІІ - усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина 18 статті 43 Закону України №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ - перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. (далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

30 серпня 2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

У відповідності до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р.) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 р.

Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. та постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. є чинними.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за №103 від 21.02.2018 р. відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за №704 від 30.08.2017 р.

Таким чином, в силу приписів статті 63 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р., який відповідачем і був проведений у відповідності до вимог чинного на той момент законодавства.

Разом з тим, слід зауважити, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 240/6263/18, яке залишено без змін під час перегляду Великою Палатою Верховного Суду (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 р. по справі №240/6263/18).

При цьому, у постанові від 19.02.2020 р. по справі №240/6263/18 Велика Палата Верховного Суду зауважено, що скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів постанови №103 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії пенсійного органу відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства. До того ж такий підхід до застосування вказаних правових норм не є дискримінаційним та не порушує принцип рівності перед законом.

Так, судом встановлено, що в рамках даної справи перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений відповідачем на підставі довідки, наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за №426 від 01.03.2018 р., до складу якого входили: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, як це передбачено пунктом 5 Порядку №45, тобто у відповідності до вимог чинного на момент видачі довідки законодавства та з врахуванням усіх складових грошового забезпечення.

З огляду на вищевикладене, враховуючи обставини того, що постановою Кабінету Міністрів України №103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, останні було правомірно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії позивача надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10%, надбавки за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 %, премії у розмірі 100 %, які позивач отримував до перерахунку пенсії у відповідності частини 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 р. та щодо зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію, включаючи надбавку за роботу з таємними документами у розмірі 10%, надбавку за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 %, премії у розмірі 100 %, починаючи з 01 січня 2018 р., з врахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою. Грошові кошти перерахувати на банківський рахунок ОСОБА_1 , а саме: ТВБВ-ІІ-А типу № 10003/0528 філії Дніпропетровського обласного управління АТ "Ощадбанк", 05200, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська, 34, МФО 305482, код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , № карткового рахунку НОМЕР_2 , є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Щодо іншої частини заявлених ОСОБА_1 до суду позовних вимог, слід зазначити наступне.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 р. передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень , індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.

Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 р. у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 р. та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №45 від 13 лютого 2008 р.

Суд зазначає, що положеннями частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

З огляду на вищевикладене, слід дійти висновку, що пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 р. та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №45 від 13 лютого 2008 р. - втратили чинність з дати набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, тобто з 05.03.2019 р.

Отже, у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 р. у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 р., обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, суд враховує, викладений у рішенні у зразковій справі №160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого "у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії".

З наявного у матеріалах справи перерахунку пенсії позивача слідує, що згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. підвищення пенсії позивача, визначеного станом на 01.03.2018 р., виплачується щомісячно 75% від підвищення з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. Вказана обставина відповідачем не заперечується.

Таким чином, враховуючи вищенаведений правовий висновок Верховного Суду та встановлені фактичні обставини справи суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати саме з 05 березня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 р.

При цьому, суд зазначає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 р., з урахування вже сплачених сум, визначається Законом №2262-ХІІ, а, отже, підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».

Разом з тим, суд вважає за доцільне зазначити, що відповідач, виплачуючи позивачу перераховану з 01 січня 2018 р. пенсію у розмірі 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 р. в період з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. та у розмірі 75 % в період з 01.01.2019 р. по 04.03.2019 р. діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством, оскільки діяла постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, а відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при зменшенні розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 р. у розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло протиправно.

Крім того, слід зауважити, що вимоги позивача про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити виплату суми пенсії невідкладно та однією сумою є безпідставними з огляду на те, що постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 р. затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, яким, зокрема, передбачено черговість виконання рішень, що визначається датою їх надходження до боржника.

При цьому, з системного аналізу положень ч. 1 ст. 2 та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України в кореспонденції з приписами ст. 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, вбачається, що суд не може перебирати на себе функції суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта.

Кількість платежів у межах однієї суми коштів не порушує прав особи на соціальний захист у формі пенсійного забезпечення, адже метою судового захисту є спонукання владного суб`єкта до належного виконання адміністративних функцій у повному обсязі, що (у даному конкретному випадку) полягає у проведенні розрахунку за усією належною до одержання сумою пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Вирішуючи питання щодо заявленого ОСОБА_1 у прохальній частині позовної заяви клопотання про встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме: суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Проте, у даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень, адже у суду не має достатніх підстав вважати, що відповідач буде перешкоджати його виконанню після набрання ним законної сили.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що встановлення судом строку для виконання судового рішення та зобов`язання подати звіт є правом, а не обов`язком суду та не може бути обрано позивачем одним із способів захисту порушеного права.

Суд зазначає, що ОСОБА_1 обґрунтовує вимогу про встановлення контролю виконання судового рішення метою недопущення зволікання виконання рішення та недопущення відволікання суду на підготовку та видачу виконавчих документів. Однак, судом під час розгляду справи обставин, які б вимагали встановлення судового контролю не встановлено, у зв`язку з чим, суд, відмовляє в задоволенні позову в цій частині.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві ОСОБА_1 доводи є частково обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, іншими учасниками справи судові витрати не понесені, судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) щодо виплати ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 р. - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У задоволенні іншої частини вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Роз`яснити, що відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, продовжується на строк дії такого карантину.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Боженко