ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2010 р. Справа № 2-а-754/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чернюк Алли Юріївни,
при секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні
за участю представників сторін:
прокурора: Медяна В.О. діє на підставі посвідчення №21-2009
позивача : Швець О.П. - представник на підставі доручення від 11.01.2010 р.
відповідача : не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Прокурора Ленінського району м. Вінниці в інтересах держави - Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до: Закритого акціонерного товариства "Гефест плюс"
про: стягнення штрафу
ВСТАНОВИВ :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви прокурора Леніського району м. Вінниці в інтересах держави - Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка є органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Гефест плюс" про стягнення штрафу в сумі 500 грн.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 26.02.2010 року за даним позовом відкрито провадження у справі.
Позов мотивовано тим, що закрите акціонерне товариство "Гефест плюс" в порушення вимог статті 41 Закону України від 23 лютого 2006 № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 2 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 за № 97/13364, не подало до Комісії особливої інформації стосовно призначення головного бухгалтера ЗАТ "Гефест плюс" згідно наказу по підприємству №1-П від 05.05.2008 року та його звільнення згідно наказу по підприємству №5-К від 22.10.2008 року, у передбачений законодавством строк, чим порушило вимоги вищезазначених актів, в частині подання до Комісії особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента та права акціонерів на своєчасне отримання інформації про дії, що можуть вплинути на фінансово – господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. У зв’язку з цим, 03 липня 2009 року було складено акт №175-ВІ про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 5).
На підставі вказаного акту, 15.07.2009 року начальником Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача було винесено постанову №172-ВІ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 500 грн. (а.с. 4) Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України протягом 15 днів з дня отримання постанови.
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 15 липня 2009 року №172-ВІ закритим акціонерним товариством "Гефест плюс" у встановленому порядку не оскаржувалась, документ, який підтверджує сплату штрафу до Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не подавався.
На підставі викладеного прокурор просить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України суму застосованого штрафу у розмірі 500 гривень.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд позов задовольнити посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду невідомі. Про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчать матеріали адміністративної справи, зокрема рекомендована поштова кореспонденція якою відповідачу надсилалась копія ухвали про відкриття провадження у справі та позовна заява з додатками, акт від 22.03.2010 року складений кур’єром суду стосовно вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі, а також телефонограма, яка передана судом 18.03.2010 року ЗАТ "Гефест плюс" та отримана того ж дня секретарем відповідача, гр. Запорожець І.М. о 15 год. 25 хв. (а.с. 16, 23, 24).
Суд вважає, що вжив достатні заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю або участю повноважного представника відповідача, для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим кодексом, тому неявка відповідача у судове засідання може потягнути за собою порушення строків провадження у справі. За таких обставин суд вирішив за можливе розглянути справу без участі відповідача або його повноважного представника.
Дослідивши надані докази та матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Згідно із абз. 2 ст. 1 Закону України від 30 жовтня 1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст. 5 Закону України від 30 жовтня 1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України від 30 жовтня 1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п. 14 ст. 8 Закону України від 30 жовтня 1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст.41 Закону України від 23 лютого 2006 № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" визначено, що особлива інформація про емітента - інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. До особливої інформації належать відомості про зміну складу посадових осіб емітента. Емітенти цінних паперів зобов’язані розкривати особливу інформацію у повному обсязі відповідно до вимог Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів" від 19 грудня 2006 року № 1591.
Особлива інформація про емітента є відкритою і оприлюднюється шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Згідно пункту 1 глави 2 розділу ІІ Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів" від 19 грудня 2006 року № 1591 емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення. Зміст та порядок розкриття особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента здійснюється згідно з вимогами пункту 6 глави 2 та пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів" від 19 грудня 2006 року № 1591, відповідно до яких емітент цінних паперів зобов’язаний розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб емітента шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та поданні до Комісії. Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у стрічці новин – протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, після дня вчинення дії; в офіційному друкованому виданні – протягом п’яти робочих днів з дати вчинення дії; подання до Комісії – протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
Закрите акціонерне товариство "Гефест плюс" в порушення вимог статті 41 Закону України від 23 лютого 2006 № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 2 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 № 1591, не подало до Комісії особливої інформації стосовно призначення головного бухгалтера ЗАТ "Гефест плюс" згідно наказу по підприємству №1-П від 05.05.2008 року та його звільнення згідно наказу по підприємству №5-К від 22.10.2008 року, у передбачений законодавством строк, внаслідок чого порушило вимоги вищезазначених актів, в частині подання до Комісії особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента та права акціонерів на своєчасне отримання інформації про дії, що можуть вплинути на фінансово – господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. У зв’язку з цим, 03 липня 2009 року було складено акт №175-ВІ про правопорушення на ринку цінних паперів .
На підставі вказаного акту, 15.07.2009 року начальником Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно, у відношенні відповідача було винесено постанову №172-ВІ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 500 грн., один примірник якої отримано відповідачем під розпис.
Згідно ж п. 7 ст.11 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23 лютого 2006 № 3480-IV, передбачена відповідальність юридичних осіб за не подання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у вигляді накладення штрафу до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" також закріплено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Враховуючи те, що закрите акціонерне товариство "Гефест плюс" постанову Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 15 липня 2009 №172-ВІ у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, та зважаючи на те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, позовні вимоги є обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, відповідно до якої у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, а також зважаючи на те, що прокурор, відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов прокурора Ленінського району м. Вінниці в інтересах держави в особі - Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Гефест плюс" про стягнення штрафу в сумі 500 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з закритого акціонерного товариства "Гефест плюс" (21050, м. Вінниця, вул. Нечуя - Левицького, 14, код ЄДРПОУ 32257678, р/р 26001017412100 в філії ВАТ "Укрексімбанк" МФО 302429) на користь Держави (код бюджетної класифікації 21081100 символ звітності 106, банк одержувач: ГУДКУ у Вінницькій області, р/р 31111106700002, МФО 802015, код ЄДРПОУ 34701167 – м. Вінниця) штраф в розмірі 500 (п’ятсот) гривень.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 02.04.10
Суддя Чернюк Алла Юріївна