ПОСТАНОВА
Іменем України
09 лютого 2009 року
Справа № 2а-1891/09
Категорія 6.14
Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Чиркіна С.М.
при секретарі Лисенко Є.М.,
За участю :
представника позивача: Вайнера В.Ю.( довіреність від 28 .01.2009 р.№ 294),
заявник: не з'явився,
представник відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора м.Лисичанська в інтересах Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії в Луганській області до Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 5100 грн., -
ВСТАНОВИВ:
03 листопада 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор м.Лисичанська в інтересах Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії в Луганській області, в якому просив суд стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» суму штрафної санкції у розмірі 5100 грн.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що відповідно до ЗУ «Про електроенергетику» та Положення про державний енергетичний нагляд за режимом споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою КМУ від 07.08 1996 року № 929, Інспекція Держнагляду в Луганській області здійснює контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимогам нормативно - правових та нормативно - технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної енергії.
Згідно акту перевірки ЛСД 155 № 46 дотримання законодавства про електроенергетику ВАТ «Лисичанськвугілля» не виконанні пункти № 1, 3, 4, 4, 6, 7 припису ЛЛ 172 № 54 від 26.07.2006 року, чим порушена ст.26 ЗУ «Про електроенергетику».
16 10.2007 року заступником начальника інспекції Держнаглуду у луганській області у відношенні ВАТ «Лисичанськвугілля» була винесена постанова ЛСД 155 № 46 про накладення санкції за правопорушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100, 00 грн.
Постанова про накладення санкцій за правопорушення законодавства про електроенергетику у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови до інспекції Держнагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
У зв'язку з чим у судовому засіданні представник позивача просив суд стягнути з відповідача суму штрафної санкції у розмірі 5100 грн.
Прокурор - заявник та представник відповідача у судове засідання не з'явились, про час, місце та дату розгляду справи повідомлялись належним чином, причини не явки суду не відомі.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до п. 1.2 Статуту ДП НЕК „Укренерго" воно засновано на державній власності та підпорядковується Мінпаливенерго.
Головною метою діяльності ДП НЕК „Укренерго" є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та Положення (пп. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).( а.с.9-18).
Згідно акту перевірки ЛСД 155 №46 дотримання законодавства про електроенергетику ВАТ « Лисичанськвугілля» не виконанні пункти № 1, 3, 4, 4, 6, 7 припису ЛЛ 172 № 54 від 26.07.2006 року, чим порушена ст. 26 ЗУ « Про електроенергетику» стосовно обов'язку дотримання вимог нормативно - технічних документів, та ст. ст. 188- 200 Кодексу України про адміністративні правопорушення>>( а.с.4).
Відповідно до ч.4 ст.26 ЗУ «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року № 575 споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Ст. 27 ЗУ «Про електроенергетику» передбачає за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У ч.6 вищевказаної статті 3азначено, що санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
Відповідно до абз 2 п.2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання ( затверджено Постановою КМУ від 21 липня 1999 р.№ 1312) далі «Положення» штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання , зокрема, за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунк 3 «Положення» передбачає, що серед суб'єктів, які мають право накладити на суб'єктів господарювання штрафи зазначено - державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відновідно до п. 6 «Положення» Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За невиконання п.п. 1, 3, 4, 5, 6, 7 припису ЛЛ 172 № 54 від 26.07.2006 року на ВАТ «Лисичанськвугілля» накладено штраф у розмірі 5100, 00 грн.( а.с.6).
Відповідно до п. 10 «Положення» суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Представник відповідача отримав постанову про накладення санкцій за правопорушення законодавства про електроенергетику 19 жовтня 2007 року, що підтверджується супровідним листом та повідомленням про вручення поштового відправлення ( а.с.7-8).
До теперішнього часу зазначена постанова у встановленому законом порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови до інспекції Держнагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
Законом України «Про джерела фінансування органів державної влади» від 30.06.1999 року визначено, що грошові стягнення за правопорушення в повному обсязі зараховуються до Державного бюджету України (п.2 ст.4). Тому ненадходження сум штрафів спричиняє шкоду держбюджету та інтересам держави.
Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з Відкритого акціонерного товариства „Лисичанськвугілля" суми штрафу в розмірі 5100 грн, документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П ОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м.Лисичанська в інтересах Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії в Луганській області до відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 5100 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з ВАТ «Лисичанськвугілля» (93100, Луганська область, м. Лисичанськ вул. Малиновського, 1, код ОКПО 323581008, р/р 2600230240985 філія « ГПБ» у м.Лисичанську, МФО 304416) в Дохід Державного бюджету України ( р/р 31115106700051 в УДК у Луганській області, МФО 804013, код 24180679, код бюджетної класифікації 21081100) суму штрафної санкції у розмірі 5100 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.