
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 квітня 2020 р. № 520/4646/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002, 08592313) про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог :
- зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (код ЄДРПОУ 08592313) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01 березня 2018 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі ст. ст. 63, 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу), премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (код ЄДРПОУ 08592313) нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01 березня 2018 року провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії з урахуванням висновків що зазначені в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2018 року у справі №2040/7937/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що принциповою обставиною для вирішення даної справи є той факт, що станом на момент звернення позивача із заявою до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (на 13.03.2019р.) та подання адміністративного позову (станом на 14.05.2019р.) пункти І, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 р. № 45 були визнані протиправними та не чинними Окружним адміністративним судом м. Києва від 12. 2 2018р. у справі №826/3858/18 та втратили чинність 05.03.2019 р. з дати набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Позивач вважає, що внаслідок втрати чинності п.п. 1 і 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45 позивач у силу п. 1 порядку №45 набув право на перерахунок пенсії з 01.04.2019р. з події підвищення розміру грошового забезпечення на підставі постанови КМ України 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, яка набрала чинності з 01.03.2018р. з урахуванням надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії. Так як раніше проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018р. в силу приписів п. 1 Постанови № 103, був проведений на підставі довідки ЛК ГУ МВС України в Харківській області № 100/23963 від 30.03.2018р. тільки виходячи з трьох складових грошового забезпечення, а саме: окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугуроків за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови №704.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Запропоновано відповідачам подати до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю (а.с. 46- 50). В обґрунтування своєї позиції зазначає, що з 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки № 100/23963 від 30.03.2018, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України Харківській області Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону України № 1774-УІІІ від 06.12.2016 р.), якою зазначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення.вого забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Зазначає, що Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 визначено перелік надбавок, доплат для поліцейських серед яких відсутні такі види надбавок як надбавка за виконання особливо-важливих завдань. Тому вимоги щодо врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, які були складовими при нарахуванні позивачу пенсії, але не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Представником позивача через канцелярію суду подана відповідь на відзив ГУ ПФУ у Харківській області, в якій сторона позивача з доводами зазначеного відповідача не погоджується, оскільки зазначений спір у справі, що розглядається, виник після набрання законної сили з 05.03.2019р. судового рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, яким визнані протиправними та не чинними пункти постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою № 45. Доказами зазначеного є те, що заява позивача до ЛК ГУ МВС України в Харківській області була подана 13.03.2019р. Також зазначає, що заява позивача до ГУ ПФУ в Харківській області була подана 13.03.2019р., а з даним адміністративним позовом позивач звернувся до суду 13.05.2019р. За таких обставин вважає, що посилання ГУ ПФУ в Харківській області на те, що спір виник до дати втрати чинності і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 є безпідставними.
Відповідач, Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (а.с. 65-70).
В обґрунтування своєї позиції зазначає, що Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області 30.03.2018р. підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку № 100/23963 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Довідка складена відповідно до вимог, викладених у Постанові № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) в редакції, з урахуванням вимог Постанови № 103, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і Наказу МВС України від 03.03.2018 № 172 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України». У довідці вказано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5780 грн.; оклад за спеціальне звання полковник - 1410 грн.; надбавка за вислугу років - 50% -3595 грн.
Зазначає також, що після 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18) до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило списків осіб, яким буде здійснено перерахунок пенсії. Таким чином, ліквідаційна комісія ГУМВС України в Харківській області не може самостійно, всупереч алгоритму дій, передбачених Постановою № 45, скласти нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Крім того, Порядком № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Вважає, що Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Харківській області діяла у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018).
Представником позивача подана відповідь на відзив, в якій позивач с доводами зазначеного відповідача не погоджується, оскільки позивач 13.03.2019 року звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Харківській області, що спростовує доводи зазначеного відповідача, викладених у відзиві на позов (а.с. 82-84).
Ухвалою суду від 30.07.2019 року було зупинено провадження в адміністративній справі №520/4646/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного суду в зразковій адміністративній справі №160/3586/19.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року було поновлено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 р. задоволено клопотання представника позивача щодо зупинення провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії; зупинено провадження по справі №520/4646/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного суду в зразковій адміністративній справі №160/3586/19.
Ухвалою суду від 15.04.2020 року поновлено провадження у справі № 520/4646/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи призначено на 22 квітня 2020 року.
У судове засідання, призначене на 22.04.2020 року сторони, що повідомлялись належним чином про день, час та місце розгляду справи - у судове засідання не прибули.
Від представника позивача 21.04.2020 року надійшла заява про розгляд справи без участі позивача та його представника.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши позицію сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 12.11.1966 р. по 05.07.1997 р. проходив військову службу в Національній гвардії України, де отримував грошове забезпечення відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» та з 15.05.1997р. наказом № 72 командувача НГ України позивача звільнено в запас по ст.65 пункту «в» (за станом здоров`я) з правом носіння військової форми одягу.
З 05.07.1997 р. ОСОБА_1 виключений із списків частини наказом командира в/ч 2280 №97 від 22.05.1997р.
Пенсія позивачу призначена з 05.07.1997р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсію позивач отримує в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (номер пенсійної справи - 10023963).
З матеріалів справи встановлено, що на підставі отриманих списків пенсіонерів від ГУ ПФУ в Харківській області, ЛК ГУ МВС України в Харківській області надіслала довідку №100/23963 від 30.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу до ГУ ПФУ в Харківській області, у порядку, визначеному рішенням КМ України, відповідно до постанови № 103, станом на 01.03.2018р., за посадою начальник відділення виховної роботи в/ч 2280 НГ України, яке становить: посадовий оклад - 5780 грн., оклад за військовим званням підполковник - 1410 грн., надбавки за вислугу років - 3595,00 грн., всього - 10785,00 грн.
Пенсійним фондом здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки №10023963, що підтверджується перерахунком пенсії. Відповідно до зазначеного перерахунку основний розмір пенсії склав 70% грошового забезпечення, а підсумок пенсії з надбавками складає 7549,50 грн., але ГУ ПФУ в Харківській області виплачувала позивачу тільки частину основного розміру пенсії щомісяця 5344,01 грн. з 01.01.2018 р.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 р. у справі №2040/7937/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 86 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року протиправними. Зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 86 % грошового забезпечення з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 з 01 січня 2018 року та виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року одним платежем. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Судом встановлено, що до втрати чинності тобто до 05.03.2019р., п.п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45, позивачу була перерахована пенсія з 01.01.2018р., згідно пункту №1 постанови №103, яка була призначена з 05.07.1997р згідно закону №2262-ХІІ, виходячи з трьох складових грошового забезпечення, а саме: окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018р. відповідно до постанови №704.
Судом встановлено, що у зв`язку із тим, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018р. позивачу не були враховані такі надбавки: надбавка за особливості проходження служби; премія; надбавка за службу в умовах режимних обмежень, ОСОБА_1 13.03.2019р. звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області із заявою, у якій просив скласти та направити до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.03.2018 р. у відповідності з постановою №704, з повною інформацією, за формою передбаченого додатком №2 порядку №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018р. на підставі закону №2262-ХІ1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії (а.с. 23).
13.03.2019р. одночасно позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Харківській області, в якій просив після отримання від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2018р. для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018р. провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. з урахуванням висновків рішення Харківського окружного адміністративного суду та з урахуванням, надбавки за особливості проходження служби , надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії. (а.с. 24)
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області листом від 15.04.2019 надана відповідь на заяву ОСОБА_1 від 13.03.2019р., в якій заявнику було повідомлено, що після 05.03.2019 р. (дати набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. по справі № 826 3858 18) від ГУ ПФУ в Харківській області не надходило списків осіб, якім буде здійснено перерахунок пенсії (а.с. 25)
Також Головним управління ПФУ у Харківській області надана відповідь від 11.04.2019 р. за № 1132/П-14 на заяву ОСОБА_1 від 13.03.2019р., в якій повідомлено позивача про те, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженим постановою Правління ГІФ України від 30.01.2007 р. № 3-І, визначено, що призначення (перерахунки) пенсій органами ПФ України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці, і на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів (а.с. 26).
Не погодившись з такими відмовами, вважаючи їх такими, що порушують його права на пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд, оцінивши надані сторонами докази, відзив на позов, відповідь на відзив на позов, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262- XII.
В той же час, статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (надалі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вищевказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262- XII, згідно із положеннями якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
У свою чергу, Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393" затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Пунктом 5 Порядку №45 Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, орган пенсійного фонду та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Так, з матеріалів справи встановлено, що 13 березня 2019 року позивач звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області, в якій просив підготувати та направити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2019 року до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, у зв`язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
У відповідь на звернення позивача Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області Пономаренко В.І. було повідомлено, що після 05.03.2019 р. (дати набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. по справі № 826 3858 18) від ГУ ПФУ в Харківській області не надходило списків осіб, якім буде здійснено перерахунок пенсії» (а.с. 25).
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відповідь за заяву ОСОБА_1 надіслало лист № 1132/П-14 від 11.04.2019, згідно якого зазначено, що Головним управлінням зроблено запит до Пенсійного фонду України, проте інформація про перерахунок пенсій та підготовку списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку від Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило у зв`язку із чим питання щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 буде розглянуто додатково (а.с. 26).
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно - правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З огляду на викладене вище, суд доходить висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Вищевказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України викладеними у постанові від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Приписами постанови Кабінету Міністрів України №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704);
- премії (на підставі підпункту 2 п. 5 постанови КМУ від 30.08.2017 р. № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.
Разом з тим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у Пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вищевказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 17.12.2019 по справі №160/8324/19.
Водночас, частинами 1 та 2 ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Розглядаючи спір по суті заявлених позовних вимог суд, відповідно до вказаної норми, враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v.the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Таким чином, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Суд зазначає, що відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, суд не підміняє суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта.
Враховуючи вищевикладене, суд для захисту прав, свобод та інтересів позивача, зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (код ЄДРПОУ 08592313) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року, до якої відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з відображенням у довідці як основних, так і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, які враховуються під час перерахунку пенсії.
Стосовно здійснення виплат ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з урахуванням виплачених сум, суд зазначає, що спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб`єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно. У разі задоволення позову та набрання чинності рішенням суду про зобов`язання сплатити недоплачену частину пенсії перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми єдиним платежем, так і кількома платежами, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці.
Вимога щодо здійснення виплати суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року єдиним платежем не підлягає задоволенню, оскільки з системного аналізу положень ч. 1 ст. 2 та ч. З ст. 2 КАС України в кореспонденції з приписами ст. 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, вбачається, що суд не може перебирати на себе функції суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта.
Кількість платежів у межах однієї суми коштів не порушує прав особи на соціальний захист у формі пенсійного забезпечення, адже метою судового захисту є спонукання владного суб`єкта до належного виконання адміністративних функцій у повному обсязі, що (у даному конкретному випадку) полягає у проведенні нарахування та виплати за усією належною до одержання сумою пенсії.
Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу вищевказаних приписів Кодексу адміністративного судочинства України відповідачі як суб`єкти владних повноважень не довели перед судом правомірності вчинених ним дій.
Беручи до уваги вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги позивача в частині зобов`язання Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2018 року та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (код ЄДРПОУ 08592313) нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05 березня 2018 року провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, з урахуванням виплачених платежів та висновків суду по справі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, 08592313) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (код ЄДРПОУ 08592313) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ), за нормами, чинними на 05 березня 2019 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі ст. ст. 63, 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу), премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (код ЄДРПОУ 08592313) нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05 березня 2019 року провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії з урахуванням висновків що зазначені в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2018 року у справі №2040/7937/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2, поверх 3,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) суму сплаченого судового збору у розмірі 192,10 грн. (сто дев`яносто дві гривні 10 копійок).
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 08592313) суму сплаченого судового збору у розмірі 192,10 грн. (сто дев`яносто дві гривні 10 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 22 квітня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.