
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2020 р. справа № 300/461/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до Надвірнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) про зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Надвірнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) відмовлено внести зміни (виправлення) в актовий запис №130 про народження ОСОБА_1 , виправивши дату народження з ІНФОРМАЦІЯ_1 на ІНФОРМАЦІЯ_2.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що згідно повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що у книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено актовий запис за № 130 від 24.06.1965. Однак, такі дані не відповідають дійсності, оскільки згідно первинного свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 дата народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2. З метою виправлення помилок у реєстраційних даних про дату свого народження ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про необхідність внесення змін у в актовий запис за № 130 від 24.06.1965. Проте органом державної реєстрації актів цивільного стану відмовлено у внесенні відповідних змін в актовий запис про народження. У висновку відповідача обґрунтування причин такої відмови мотивовані відсутністю підтверджуючих документів.
Відповідачем подано суду письмові пояснення, які суд розцінює як відзив на позовну заяву. Зазначено, що первинне свідоцтво про народження ОСОБА_1 від 29.06.1965 та повторне від 29.08.2002 містять ідентичні відомості щодо прізвища, імені та по батькові позивача, місця її народження, даних її батьків, а також дати вчинення відповідного актового запису. При цьому, згідно повторного свідоцтва, у книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено запис № 130, тоді як у первинному - № 128. Така відмінність пояснюється технічною помилкою, допущеною посадовою особою органу місцевого самоврядування при видачі первинного свідоцтва. Отже, номер запису 130 є правильним, а номер 128- помилково зазначений у первинному свідоцтві. Крім того, відповідач у листі від 11.03.2020 №543/23.7-04-01 проти задоволення позовних вимог не заперечив.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності. В поданому клопотанні позовні вимоги ОСОБА_1 визнав.
З врахуванням ст. ст. 4, 194 Кодексу адміністративного судочинства України суд дану справу вважає за можливим розглянути у письмовому провадженні.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 звернулася до Надвірнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) із заявою про внесення змін до актового запису №130 про народження ОСОБА_1 , виправивши дату народження з ІНФОРМАЦІЯ_1 на ІНФОРМАЦІЯ_2.
Суд зазначає, що згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 14.07.1988 дівоче прізвище ОСОБА_1 - ОСОБА_1 (а.с.12).
Надвірнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) прийнято висновок яким відмовлено по суті порушеного питання, у зв`язку з тим, що заявником не надано підтверджуючих документів (а.с.6).
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», який також визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Статтею 2 Закону встановлено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ч.1 ст.6 вказаного Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з ч.4 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч. 1 ст. 9 Закону).
Статтею 22 Закону передбачено внесення змін до актового запису цивільного стану. Такі зміни проводяться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою особи, щодо якої складено актовий запис. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.5 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
В п. 1.7 Правил передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа (пункт 2.1 Правил).
Відповідно до п.п. 2.6 - 2.7 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно з п.2.12 Правил №96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану передбачені в пункті 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Підпунктом 2.15.9 п.2.15 Правил встановлено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Системний аналіз вказаних положень дає підстави вважати, що орган реєстрації актів цивільного стану вправі внести зміни до актового запису цивільного стану тільки у випадку, коли для цього наявні підстави та достатні докази. Внесення змін до актового запису про народження не можливе за відсутності документів, які підтверджують допущену помилку.
Так, в повторному свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 дата народження ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено актовий запис № 130.
При цьому, в матеріалах справи міститься свідоцтво про народження ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 29.06.1965, паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 від 13.08.1999 та паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_6 , видані на ім`я ОСОБА_1 , свідоцтво про одруження серії НОМЕР_3 від 14.07.1998, згідно яких дата народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2.
Вказані документи вивчалися та аналізувалися відповідачем під час прийняття висновку, яким відмовлено у внесенні виправлення в актовий запис №130 щодо дати народження позивача з ІНФОРМАЦІЯ_1 на ІНФОРМАЦІЯ_2.
На думку суду, в сукупності досліджені докази, дають підстави вважати, що датою народження повивача є ІНФОРМАЦІЯ_2, а тому при видачі повторного свідоцтва серії НОМЕР_1 від 29.08.2002 допущено помилку.
Суд зазначає, що в даному випадку не встановлюється дата народження позивача, а перевіряється законність прийняття відповідачем оскаржуваного висновку та відповідність його вимогам чинного законодавства.
Зважаючи на встановлені обставини у справі, на переконання суду, позивачем надані достатні дані відповідачу на підтвердження її дати народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 та внесення відповідних змін до актового запису № 130 від 24.06.1965.
При цьому, як зазначено відповідачем, у зв`язку із технічною помилкою в первинному свідоцтві НОМЕР_2 від 29.06.1965 актовий запис № 128 є невірним. Правильним є актовий запис № 130, що було встановлено при видачі повторного свідоцтва серії НОМЕР_1 від 29.08.2002.
Відповідно до п. 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, в тому числі, постанова адміністративного суду.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Надвірнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) про зобов`язання вчинити певні дії підлягає до задоволення.
У відповідності до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_1 840, 80 грн. сплачених судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Надвірнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 20556870, вул.Мазепи, 36, м.Надвірна, Івано-Франківська область) внести зміни до актового запису №130 від 24.06.1965, складеного відділом реєстрації актів громадського стану Надвірнянського районного управління юстиції, а саме: виправити дату народження ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1 на ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 20556870, вул.Мазепи, 36, м.Надвірна, Івано-Франківська область) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з пунктом 3 розділу IV "Прикінцеві положення" під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений, зокрема статтею 295 цього Кодексу, а також строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.