Рішення № 88846246, 13.04.2020, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
13.04.2020
Номер справи
226/394/20
Номер документу
88846246
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 226/394/20

ЄУН 226/394/20

Провадження № 2/226/284/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

13 квітня 2020 року м. Мирноград

Димитровський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Рибкіна О.А.,

за участю секретаря Орлової О.В.,

розглянувши у заочному відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Мирнограді Донецької області справу за позовом Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради звернувся до суду з позовом ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів.

В обґрунтування вимог вказав, що відповідач перебувала на обліку у позивача як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Постанови КМУ від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» з 01.07.2011 по 01.01.2017 року та отримувала допомогу на 2 дітей одиноким матерям. Виплати допомоги припинена з 01.01.2017 у зв`язку з закінченням строку виплати. 31.01.2019 року вона звернулася до управління з завою про призначення допомоги на дітей одиноким матеріям та надала відповідні документи, а в декларації для призначення допомоги зазначила, що доходів не має. На підставі наданих документів було призначено допомога на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 2027,00 грн. на кожну дитину, а загалом 4054,00 грн. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, яка затверджена спільним наказом від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Відповідно до п. 49 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо.). Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати державної допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. 17.04.2019 року соціальним інспектором управління був зроблений запит до ДФС і отримавши відповідь на запит, було з`ясовано, що за період з 07.2018 року по 12.2018 року ОСОБА_1 отримала заробітну плату у розмірі 32951,47 грн., тобто звертаючись до управління відповідач подала недостовірну інформацію щодо відсутності інших доходів. На підставі отриманої інформації управління перерахувало розмір допомоги з урахуванням заробітної плати, яку отримав відповідач і її розмір склав з 01.01.2019 по 30.06.2019 року 392,72 грн. На адресу відповідача були направлені листи від 14.08.2019 № 06/4-1703, від 05.11.2019 року № 06/4-2576 з повідомленням про суму надміру виплачених коштів і вимогою сплати боргу, загальний розмір якого складає 21967,68 грн. Станом на теперішній час надміру виплачені кошти у сумі 21967,68 грн. відповідачем не повернуті. Посилаючись на викладене та у зв`язку з наданням ОСОБА_1 недостовірної інформації, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 21967,68 грн.

Представник позивача до судового засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі та не заперечує проти розгляду справи у заочному порядку.

Відповідач до судового засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Відповідно до ст.280 ЦПК України суд вважає можливим ухвалити по справі заочне рішення на підставі доказів, що є в матеріалах справи, оскільки відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання, не повідомив причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 31.01.2019 року ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради подано заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме державної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.6-7).

Згідно довідки відділу ведення Реєстру територіальної громади Виконавчого комітету Мирноградської міської ради від 17.01.2019 року, ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає з неповнолітніми доньками ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.8).

Згідно поданої до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 доходів не має (а.с.9).

Згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 05.02.2019 року Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради, ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року по 2027,00 грн. на кожного утриманця: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яке було змінено рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 12.08.2019 року Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради та призначено допомогу одиноким матерям з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року по 196,36 грн. на кожного (а.с.17, 19).

Згідно порівняння інформації, наданої ДФС України, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) отримала дохід у вигляді заробітної плати за період з 07.2018 по 12.2018 включно у сумі 32951,47 грн. (а.с.18).

Згідно розрахунку надлишково перерахованих коштів допомоги одиноким матерям, переплата ОСОБА_1 за період 01.01.2019 року по 30.06.2019 року складає 21967,68 грн. (а.с.20).

Управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської ради на адресу відповідача був направлений лист 14.08.2016 про необхідність з`явитися до позивача для вирішення питання про погашення переплати по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям, яка виникла за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 21967, 68 грн. (а.с. 21).

05.11.2019 року Управлінням соціального захисту населення Мирноградської міської ради на адресу відповідача був направлений лист, в якому повідомлялось, що згідно акту перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які входять до складу сім`ї, що звернулися за призначенням допомоги, по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям виникла переплата за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 21967, 68 грн., та для вирішення питання про погашення переплати їй необхідно з`явитися до управління протягом десяти діб (а.с. 22).

Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до абз.2 п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Відповідно до п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Внаслідок неповідомлення відповідачем про обставини, які впливають на призначення допомоги, ОСОБА_2 надмірно нарахована та виплачена допомога одиноким матерям в розмірі 21967,68 грн. за наявності у отриманої за період з 07.2018 по 12.2018 заробітної плати у сумі 32951,47 грн.

Оскільки відповідачем вимога позивача про повернення коштів залишена без реагування, добровільно кошти не повернуті, вони підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку та позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2102,00 грн.

На підставі п.п. 34, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ст.ст.18-1, 18-2, 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 76, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280-284, 288, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради, юридична адреса: 85327, м.Мирноград Донецької області, мікрорайон Молодіжний, 59; фактична адреса: 85327, м.Мирноград Донецької області, вул.Л.Чайкіної, буд.32, код ЄДРПОУ 25953304, до ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , про стягнення надміру виплачених грошових коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 21967 (двадцять одна тисяча дев`ятсот шістдесят сім) гривень 68 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.

Заочне рішення може бути переглянуто Димитровським міським судом Донецької області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Повне судове рішення складено 13.04.2020 року.

Суддя О.А.Рибкін