
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
13 квітня 2020 р. Справа № 120/572/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (іден. код - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (іден. код - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначено пенсію довічно відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2008 за вислугу років разом із надбавками за умови режимних обмежень - 10% грошового забезпечення, надбавка за особливо важкі завдання - 50% грошового забезпечення, премії - 10% грошового забезпечення та виплачувались в зазначеному розмірі до 01.01.2018.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Однак, при проведенні даного перерахунку було протиправно зняті всі надбавки до пенсії позивача, які були призначені довічно. Також під час перерахунку пенсії відповідачем був встановлений посадовий оклад в розмірі 4790,00 грн. Проте, відповідно до наказу МОУ від 01.03.2018 за №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" та архівної довідки від 19.02.2019, оклад за посадою заступника командира авіаційно-технічної бази з політичної роботи - 01.03.2018 відповідає 24 розряду та становить 5070,00 грн.
В подальшому Вінницьким облвійськоматом було проведено перерахунок пенсії позивача з розрахунку посадового окладу 5070,00 грн та складено відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.03.2018.
В грудні 2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням нової довідки та всіх доплат та надбавок. За результатами розгляду заяви, відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивача з урахуванням нової довідки.
Вказані дії позивач вважає протиправними в зв`язку із чим звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 18.02.2020 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень ст. 263 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
13.03.2020 на виконання вимог положень КАС України та ухвали від 18.02.2020 стороною відповідача подано відзив щодо заявлених позовних вимог. Відповідно до відзиву відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову, з огляду на те, що нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку та виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262, дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Головне управління при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу не мало правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону № 2262 та Постанови № 103 та у інший спосіб здійснювати перерахунок пенсії.
Тобто, кожний перерахунок пенсії колишніх працівників силових структур проводиться виключно за рішенням Кабінету Міністрів України на підставі довідок, що надаються уповноваженими структурними підрозділами, що узгоджується зі ст. 10 Закону №2262, за якою головне управління здійснює функції з призначення та виплати пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових покладено на установу в якій особа працювала до звільнення. Визначення підстав та порядку встановлення розмірів грошового забезпечення належить до виключної компетенції силових міністерств та відомств.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі №К/800/4242/13 (ухвала від 22.05.2014) та Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 (постанова від 26.06.2018). Уповноваженим структурним підрозділом довідка про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача видана з урахуванням складових визначених постановою КМУ №103, а відтак відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача в іншому порядку.
Враховуючи, що інших заяв по суті та документів не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Позивач з 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому до складових грошового забезпечення позивача, враховувалися та виплачувалися: надбавка за умови режимних обмежень - 10%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія -10%.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 24.02.2018, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без урахування надбавок до пенсії. Також з 01.01.2018 під час перерахунку пенсії відповідачем був встановлений для обрахунку пенсії посадовий оклад в сумі 4790,00 грн (23 тарифний розряд).
В подальшому, після звернення до Департаменту фінансів МОУ, позивач отримав лист за №0290/Д-1632/ПВТ/1472 від 12.11.2019, в якому вказано, що відповідно до наказу МОУ від 01.03.2018 за №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" та архівної довідки від 19.02.2019 за №Д-198/303, оклад за посадою заступника командира авіаційно-технічної бази з політичної роботи - 01.03.2018 відповідає 24 розряду і становить 5070,00 грн.
Вінницьким обласним військовим комісаріатом на вимогу заступника директора Департаменту фінансів МОУ від 12.11.2019 за №0290/Д-1632/ПВТ/1472 було проведено перерахунок грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії з розрахунку посадового окладу у розмірі 5070,00 грн (24 тарифний розряд) та складено відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.03.2018 з розрахунку: посадовий оклад - 5070,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2916 грн, всього - 9396,00 грн. Вказана довідка була направлена відповідачу для прийняття рішення щодо перерахунку пенсії.
В грудні 2019 року позивач звернувся до Пенсійного фонду з заявою, в якій просив перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням всіх надбавок та складових, які йому виплачувались до 01.01.2018.
Листом від 18.12.2019 за №3652/Д-12 ГУ ПФУ у Вінницькій області проінформувало позивача про те, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом №2262, в тому числі і у зв`язку з уточненням грошового забезпечення, після дати набранням рішенням Окружного адміністративного суду від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 законної сили, не приймалось. Таким чином, в головного управління відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки Урядом іншого порядку, після скасування судом пункту 1, 2 постанови №103 не прийнято.
Позивач не погоджується з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, тому звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 1 Постанови №103 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Системний аналіз наведених норм доводить, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Перерахунок пенсії, в свою чергу, є запорукою достойного рівня життя пенсіонерів та співрозмірності витрат отриманим доходам. Перерахунок пенсії залежить від розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, визначеного на одну працездатну особу, рівня інфляції та грошових коливань в країні. Механізм та порядок перерахунку пенсій затверджується актами органів державної влади, зокрема Кабінетом Міністрів України. Починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено виключно до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат. Перерахунку пенсії передує система юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов`язок уповноваженого органу здійснити такий перерахунок.
З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що набрання чинності 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідач отримавши довідку про розмір грошового забезпечення продовжував здійснювати нарахування пенсії позивача із зменшеним розміром грошового забезпечення - 4790,00 грн, а не 5070,00 грн.
При цьому, беззаперечним є право позивача на перерахунок пенсії, а його передумовою є оформлення довідки №ХЛ48472 Вінницьким обласним військовим комісаріатом. Отже, право позивача на перерахунок пенсії підлягає реалізації з моменту його виникнення та на підставі довідки, направленої ГУ ПФУ у Вінницькій області.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій, а саме, державні органи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Так, відповідно до довідки Вінницького обласного військового комісаріату №ХЛ48472 від 25.11.2019 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу станом на 01.03.2018 з розрахунку становить: посадовий оклад - 5070,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2916 грн, всього - 9396,00 грн.
Відтак, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки Вінницького обласного військового комісаріату №ХЛ48472 від 25.11.2019 із посадовим окладом в розмірі 5070,00 грн, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
За наведеного, вимога про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві з урахуванням довідки Вінницького обласного військового комісаріату №ХЛ48472 від 25.11.2019 з посадового окладу в розмірі 5070,00 грн, підлягає задоволенню як похідна вимога, в силу того, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги) (п. 23 ст. 4 КАС України)
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити з 05.03.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачеві з урахуванням надбавки за умови режимних обмежень - 10%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, премії - 10%, встановлених та виплачуваних до 01.01.2018, суд зазначає наступне.
Так, позивач просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до всіх складових грошового забезпечення, що враховувались на момент призначення пенсії, а саме, з урахуванням надбавки за умови режимних обмежень - 10 %, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, премія - 10%.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), текст якої офіційно оприлюднений 23.02.2018 на Урядовому порталі.
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.01.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).
Також, Постановою №103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції після 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особи були звільнені із служби, із зазначенням всіх складових, у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача із врахуванням складових грошового забезпечення, які не включені у довідку.
Так, відповідно до змісту довідки ОВК від 25.11.2019 зазначено складові грошового забезпечення, а саме посадовий оклад, оклад за військове звання та надбавка за вислугу років.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділене повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відсутні підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату з 05.03.2019 пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у зв`язку із їх передчасністю, оскільки нова довідка із додатковими видами грошового забезпечення від Вінницького обласного військового комісаріату до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області ще не надходила.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
Враховуючи, що позивачем при подачі позову до суду судовий збір не сплачувався, керуючись положеннями статті 139 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню на його користь.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Вінницькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Вінницького обласного військового комісаріату №ХЛ48472 від 25.11.2019 із посадовим окладом в розмірі 5070,00 грн.
Зобов`язати Головне управління ПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до довідки Вінницького обласного військового комісаріату №ХЛ48472 від 25.11.2019, із розрахунку: посадовий оклад в розмірі 5070,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років - 2916,00 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (іден. код - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна