
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2020 року м. Київ № 826/6952/18
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода; грошова допомога на оздоровлення; винагорода за безпосередню участь в АТО; компенсація за невикористану відпустку; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; премія згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода; грошова допомога на оздоровлення; винагорода за безпосередню участь в АТО; компенсація за невикористану відпустку; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; премія згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та здійснити перерахунок і виплату пенсії за минулий час, починаючи з 11 січня 2018 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.05.2018 відкрито провадження в справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачеві строк на подання відзиву.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при призначенні позивачу пенсії в її розрахунок не було враховано такі види грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, винагорода за безпосередню участь в АТО, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, компенсація за невикористану відпустку, проте відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку.
Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки пенсію позивача обчислено на підставі наявних в матеріалах пенсійної справи грошового атестату та довідки про основні та додаткові види грошового забезпечення за останні календарні 24 місяці служби підряд перед звільненням, до якої не включено вихідну допомогу, матеріальну допомогу, індексацію заробітної плати за 2014 рік та грошову винагороду за 3 місяці участі в АТО.
Позивачем подано письмові пояснення. Оскільки в ухвалі суду про відкриття провадження у справі від 23.05.2018 судом відповідно до частини третьої статті 263 КАС України встановлено подання лише відзиву відповідачем, письмові пояснення подані позивачем судом до уваги не беруться.
Дослідивши письмові докази, суд установив.
Наказом Міністра оборони України від 20.12.2017 №939 полковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". Вислуга складає 27 років 4 місяці 27 днів.
Наказом командира військової частини А0135 від 10.01.2018 №9 полковника ОСОБА_1 з 10.01.2018 виключено зі списків особового складу та направлено для зарахування на військовий облік до Дніпровського районного у м. Києві військового комісаріату.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою від 12.03.2018, в якій просив здійснити призначення (перерахунок) та виплатити пенсію починаючи з 10.01.2018, виходячи із розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.01.2018: грошова допомога на оздоровлення - 19.811,80 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 19.869,40 грн.; винагорода за безпосередню участь в АТО - 20.842,13 грн. одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби - 137.747,25 грн.; щомісячна додаткова грошова винагорода - 148.665,28 грн. премія, згідно ст. 27 ДС ЗС України - 67.360,11 грн.; компенсація за невикористану відпустку - 5.441,87 грн.
Разом з заявою позивачем подано довідку Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 09.02.2018 №305/124 про суми нарахованого (виплаченого) ОСОБА_1 грошового забезпечення з урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій, винагороди за тривалість безперервної військової служби, грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, індексації та грошової допомоги у разі звільнення з військової служби за період з 01.01.2016 по 10.01.2018.
Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві листом від 03.04.2018 №13032/03/А-2808 повідомило позивача, що з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 до складу грошового забезпечення для обчислення пенсій входять щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премії які мають разовий характер, не можуть бути враховані до грошового забезпечення для визначення розміру пенсії.
Позивачем до позовної заяви додано копію довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 11.01.2018 №305/17, у якій зазначено загальний розмір та середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці: надбавка за вислугу років 40%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; надбавка за роботу яка передбачає допуск до державної таємниці 15%; надбавка за особливі умови служби 15%; премія 380%.
Також позивачем додано копію довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про суми нарахованого (виплаченого) ОСОБА_1 грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій, винагороди за тривалість безперервної військової служби грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, індексації та грошової допомоги у разі звільнення з військової служби за період з 01.01.2016 по 10.01.2018 від 09.02.2018 №305/124.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років від 12.04.2018 ОСОБА_1 з 11.01.2018 призначена пенсія у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1600,00 грн.;
- оклад за військове звання - 135,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 40 % - 694,00 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 7502,58 грн. (у тому числі: робота з таємними виробами, носіями, документами 15% 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50 %; ноус наземн. Авіа. Спеціалістів за безпеку польотів 15%, премія 380 %);
- учасник АТО учасник бойових дій 363,00 грн.;
- учасник бойових дій 40,00 грн.
Вважаючи протиправною відмову відповідача в проведенні перерахунку розміру призначеної пенсії з урахуванням одноразових видів грошової допомоги та щомісячної додаткової грошової винагороди, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (частина перша). До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга). Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя).
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять складові забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з частиною третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" встановлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним (наприклад постанова Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17).
Отже, позовні вимоги в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, названих вище одноразових додаткових видів грошового забезпечення не підлягають задоволенню.
Судом зазначалось, що відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , останньому з 11.01.2018 призначено пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з суми для обчислення пенсії - 9.931,58 грн., до якої включено:
- посадовий оклад - 1600,00 грн.;
- оклад за військове звання - 135,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 40 % - 694,00 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі: робота з таємними виробами, носіями, документами 15% 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50 %; ноус наземн.авіа спеціалістів за безпеку польотів 15%; премія 380% - 7.502,58 грн.
Як убачається з довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 11.01.2018 №305/17 до неї включено: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці; надбавка за особливі умови служби; премія.
Наведені докази (розрахунок пенсії від 12.04.2018, довідка від 11.01.2018 №305/17) дають підстави для висновку, що позивачу враховано всі складові, визначені довідкою Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 11.01.2018 №305/17, інших доказів матеріали справи не містять.
Враховуючи викладене, зважаючи на підстави позову щодо неврахування відповідачем усіх виплат під час визначення розміру грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, суд доходить висновку про необґрунтованість вимог позивача щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода; грошова допомога на оздоровлення; винагорода за безпосередню участь в АТО; компенсація за невикористану відпустку; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; премія згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 11.01.2018.
Суд звертає увагу, що позивачем не зазначено про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та ненадно відповідної довідки про зміну розміру видів грошового забезпечення або доказів звернення до відповідача із зазначених підстав.
Як убачається з матеріалів справи, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (з наступними змінами та доповненнями). Оскільки сторонами не надано доказів понесення судових витрат, такі витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відповідно до пункту 3 Розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України (зі змінами згідно з Законом України від 30 березня 2020 року №540-IX) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя В.А. Донець