
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17 квітня 2020 року о/об 09 год. 05 хв.Справа № 280/2072/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо стягнення з ОСОБА_1 10886,91 грн. - суми пенсійного забезпечення, яке позивач отримав протягом вересня-жовтня 2019 року, а також припинення нарахування та виплату позивачу пенсійного забезпечення з 20.08.2019; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсійного забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" починаючи з 20.08.2019.
У позові зазначено наступне. Позивач безперервно, починаючи з 09.10.1986 проходив військову службу з початку в Збройних Силах СРСР, потім в Збройних Силах України, а з 24.05.2001 в органах і підрозділах МНС України. Наказом Головного управління МНС України в Запорізькій області від 31.01.2011 за №30 позивач був звільнений зі служби в МНС України у запас Збройних Сил України в зв`язку зі скороченням штатів. Починаючи з 01.02.2011 позивач знаходився на обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області як одержувач пенсійного забезпечення відповідно до Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_2 . Протягом лютого 2011 року - жовтня 2019 року, через установу ПАТ «Ощадбанк» позивач отримував пенсійне забезпечення. У зв`язку з укладанням позивачем контракту на проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, наказом ДСНС України від 20.08.2019 за №352 позивач був прийнятий на службу за контрактом до органів і підрозділів цивільного захисту з 20.08.2019, а саме до Головного управління ДСНС України у Запорізькій області. Таким чином, починаючи з 20.08.2019 позивач проходить службу за контрактом в Головному управлінні ДСНС України у Запорізькій області. У зв`язку з тим що позивач був прийнятий на службу за контрактом до органів і підрозділів цивільного захисту в період знаходження України в особливому періоді, у відповідності до вимог ч.3 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата позивачу пенсії на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення не повинна припинятися. Після прийняття на службу у серпні 2019 року, протягом серпня-жовтня 2019 року пенсію позивач отримував. З листопаду 2019 року пенсійне забезпечення, передбачене Законом, позивач вже не отримує. Тобто фактично, з урахуванням незаконно повернутих стягнутих з рахунку позивача коштів, починаючі з 20.08.2019 позивач позбавлений пенсійного забезпечення.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Відповідно до Контракту №281/19 від 30.07.2019 позивача прийнято на службу цивільного захисту. Також, відповідно до Витягу з наказу від 20.08.2019 за №352 позивача прийнято на службу цивільного захисту та призначено начальником юридичного сектору. Отже, оскільки ані в Наказі №352, ані в Контракті №281/19 не зазначено прийняття позивача на військову службу, припинення виплати пенсії є правомірним та відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідач заперечував проти позову.
Ухвалою судді від 30.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд з`ясував наступне.
На підставі Наказу Головного управління МНС України у Запорізькій області від 31.01.2011 за №30 «По особовому складу» позивача звільнено зі служби у МНС України у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік).
Відповідно до Пенсійного посвідчення №2506416455, виданого 21.03.2011, позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років.
У Наказі Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 20.08.2019 за №352 «Про кадрові питання» зазначено: «… 7. Колишнього підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 (спеціальне звання присвоєно наказом МНС України від 30.09.2008 №438о/с), який уклав контракт про проходження служби цивільного захисту до 15 серпня 2023 року, відповідно до пунктів 33, 49, 62, 93, 95 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу ПРИЙНЯТИ на службу цивільного захисту, ЗАРАХУВАТИ в кадри ДСНС у спеціальному званні ПІДПОЛКОВНИК СЛУЖБИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ, та за його згодою ПРИЗНАЧИТИ НАЧАЛЬНИКОМ ЮРИДИЧНОГО СЕКТОРУ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДСНС УКРАЇНИ У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ, з присвоєнням особистого номеру НОМЕР_1 . …».
30.07.2019 між позивачем та ДСНС в особі начальника Головного управління ДСНС України у Запорізькій області укладено Контракт №281/19 про проходження служби цивільного захисту.
На підставі листів відповідача від 22.10.2019 за №561/03.4-10 та №562/03.4-10 ПАТ «Державний ощадний банк України» повернуто кошти з рахунку позивача на загальну суму 10886,91 грн. (суми пенсійного забезпечення які позивач отримав протягом вересня-жовтня 2019 року).
Звернення позивача щодо не припинення виплати йому пенсії за вислугу років залишено відповідачем без задоволення.
Вважаючи припинення відповідачем виплату пенсії за вислугу років не обґрунтованою, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
У ч.1 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно з ч.2 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Відповідно до ч.3 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Як зазначено у ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період – це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Суд погоджується з позицією позивача, що особливий період в Україні діє відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 за №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та не є припиненим.
Протилежного відповідач не довів.
Таким чином, враховуючи матеріали справи та наведені норми права, суд вважає, що оскільки позивач був прийнятий на службу за контрактом до органів і підрозділів цивільного захисту в період знаходження України в особливому періоді, то у відповідності до вимог ч.3 ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата позивачу пенсії на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного його звільнення зі служби не повинна припинятися.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо стягнення з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 10886 грн. 91 коп. - суми пенсійного забезпечення, яке позивач отримав протягом вересня-жовтня 2019 року, а також припинення нарахування та виплату позивачу пенсійного забезпечення з 20.08.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсійного забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" починаючи з 20.08.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у сумі 840 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 17.04.2020.
Суддя О.О. Прасов